Bresser Messier N-150 150/1200 za 1699 zł czy coś innego?

PostArtek | 26 Cze 2007, 05:46

Witam Wszystkich.
Mieszkam w Warszawie na "zielonej" Białołęce.
Biorąc pod uwagę obserwację nieba muszę stwierdzić, że jest tu w nocy trochę jasnawo, z powodu przebiegającej jakieś 500 m od mojego domu trasy toruńskiej i kilku latarni na sąsiednich ulicach, ale nie tak jasno jak w centrum, czy na pobliskim osiedlu mieszkaniowym.
Mam możliwość korzystania z otwartej, pozbawionej sztucznego oświeltenia, płaskiej przestrzeni otoczonej lasami. Wymaga to jednak wyjazdu z Warszawy.
Chciałbym móc prowadzić obserwację obiektów na niebie z obu tych miejsc. Interesują mnie galaktyki, gromady gwiazd, mgławice i planety naszego układu. Te ostatnie oczywiście z wyraźnymi szczegółami. Na miarę teleskopu.
Przeglądając oferty sklepów zastanawiałem się nad zakupem teleskopu Bresser Messier N-150 150/1200.
Niestety, jak to zwykle bywa w przypadku poszukiwania odpowiedniego sprzętu napotkałem Sky-Watchera (Synta) 10 Pyrex. Droższy o 150 zł.
No i mam dylemat. Nie chodzi tu o różnicę w kosztach.
Teoretycznie parametry optyki znacznie na korzyść Synty, natomiast zupełnie przeciwnie z montażem i wyposażeniem dodatkowym. W przyszłości myślę o fotografii. Ale co z rzeczywistymi parametrami?
Nigdy nie korzystałem z żadnego z tych teleskopów.
Co Wy na to?
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 26 Cze 2007, 09:19

Jeśli myślisz o astrofoto to inwestuj w dobrego paralaktyka a dużą Syntę lub jeszcze lepiej nowocześniejszego LB wywieź na wieś stacjonarnie do ogladania mgławic i galaktyk aby nacieszyć oczy pięknymi widokami z dużego lustra.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostArtek | 26 Cze 2007, 09:58

Na zakup dwóch teleskopów nie mogę sobie na razie pozwolić. Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem, że Bresser Messier N-150 150/1200 to dobry wybór, i od niego warto zacząć obserwację nieba w warunkach miejskich. Mam nadzieję, że na początek na wsi też się sprawdzi.
Dzięki za podpowieź.
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 26 Cze 2007, 10:15

Sprawdź tylko czy się z nim zmieścisz na balkonie bo tuba o długości metr dwadzieścia cm ma swoje wymagania terytorialne i mieści się na balkonach o szerokości ponad 140cm.
W razie węższego balkonu celuj w Skywatchera SK-150/750 o krótszej, poręczniejszej tubie lub Soligora MT-750 jako klasyka gatunku 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostArtek | 26 Cze 2007, 10:34

Janusz! (mogę?) Mieszkam w domu z zielonym (obecnie) ogródkiem. Parterowym na dodatek. BM N-150 150/1200 zmieści się. Ale wskazałeś na inne teleskopy. Rozumiem, że jedynie z uwagi na ewentualne zagrożenie "pojemnością balkonu"?
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 26 Cze 2007, 10:40

To wyjaśnia sprawę, na duży balkon, taras lub trawnik jest w sam raz i nie musisz w takim razie szukać mało powierzchniowych substytutów zastępczych :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaPa | 26 Cze 2007, 10:41

Ja doradzam jednak krótsza tube czyli Skywatchera SK-150/750 (ktorego mam) lub Soligora MT-750. Ma wieksza siwatlosiłe i przez to ze krotsza bedzie troche mniej drgan generowac. Jesli znasz niebo to obserwacje dadza Ci wiele satysfakcji tak jak mnie.

Na marginesie znawcy tematu (czyli tacy ktorzy dluzej obserwuja) powiedza ze lustro 20 cm to jest to na dluzszy czas. Przy kwocie ktora chcesz wydac kupisz pewnie 20cm dobsona - ja preferuje jednak paralaktyka ale nie mieszkam w bloku. Do 20cm na paralktyku musialbyc dolozyc kilkaset zlotych.

Zakladam ze nie jestes zainteresowany astrofoto.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostArtek | 26 Cze 2007, 11:25

MaPa! Jestem. To znaczy za jakiś, ale krótki czas. Dlatego decyduję się na BM N-150 150/1200. Teraz już wiem, że w moim przypadku Dobson nie spełniłby oczekiwań. Przynajmniej teraz. Nie stać mnie obecnie na zakup dwóch teleskopów. Na pewno za jakiś czas będę kontestował widoki z obydwu. Teraz potrzebuję "pewniaka" do -przepraszam za kolokwializm - wszystkiego.
Zanim poprosiłem Was o pomoc zastanawiałem się bardzo długo.
Janusz P. rozwiązał problem. Za co bardzo dziękuję.
Ruszam właśnie po BM-a.

Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi, Tobie Janusz i Tobie MaPa.
Pozdrawiam. I do"usłyszenia" na forum lub spotkania.
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

PostGwynbleidd | 26 Cze 2007, 11:34

Artek, zastanów się, czy jeśli masz w perspektywie zajęcie się astrofoto, nie lepiej byłoby wziąć teleskop z większą światłosiłą - czyli właśnie SK-150/750 albo Soligora MT-750.

Natomiast jeśli Cię na to stać, proponowałbym 'uderzyć' w teleskop o średnicy 20cm, na paralaktyku, ale to już cena koło 2-2,2 tys - np. Soligor MT800, Celestron C8N albo Sky-Watcher 200/1000 ;)
Qui vincit non est victor nisi victus fatetur

MT800, NLV 5, LV 9, SWA II 13,4, sPL 25; Barlow x2; polar Oriona 2" ; Tento 7x50
Canon 40D, Sigma 17-70, Industar 50/2.8, Helios 58/2, Jupiter 85/2, Carl Zeiss 135/3.5, Pentacon 200/4, Pentacon 300/4
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 13 Maj 2007, 12:58
Miejscowość: Warszawa/Rytro

PostArtek | 26 Cze 2007, 16:29

Niestety nie mogę pozwolić sobie na dopłatę. I tak "naciągnąłem" żonkę na ponad dwa razy tyle. Znalazła dla mnie BM za 699zł w promocji. Całe szczęście, że nie kupiła. Obecnie nie da mi więcej, a ja wstydziłbym się dopłacić. Tym bardziej, że mamy razem dokonać zakupu. To prezent na rocznicę ślubu. Widziała, że marzę o teleskopie. Dobrze, że udało mi się ją przekonać do lepszego modelu. Niech tak zostanie. Mamy dzieciaki, które jak podrosną będą miały uciechę, a ja kupię sobie wtedy na pewno porządniejszy sprzęt. Może na kolejną "okrągłą" rocznicę ślubu? Mam nadzieję, że oglądaniem nieba "zarażę" moją żonę. Wtedy wogóle nie będzie problemu.
Pozdrawiam i dzięki za naprawdę dobre rady!
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 26 Cze 2007, 16:49

Artek- nie wiem, jakiego rodzaju astrofoto masz na myśli. W każdym razie ogniskowa Messiera jest znacznie za duża jak na możliwości EQ5. Nawet 750 mm z Newtonów SW, czy Soligora to dużo za dużo jak na możliwości tego nie najlepszego montażu.
Oczywiście zgadzam się z tym, że warto kupić taki teleskop do nauki astrofoto, ale poziom fotek będzie naprawdę "szkolny", nawet po dokupieniu napędu na obie osie.

Z drugiej strony- wyposażenie Messiera jest znakomite, w tym trzy całkiem sensowne okularki :)
saywiehu
 

PostArtek | 26 Cze 2007, 17:36

Saywiehu!
Potrzebuję poćwiczyć. Chodzi o to, żebym potrafił wyciągnąć z niego wszystko, co można. Przede wszystkim nauka, no i zabawa - tak to traktuję. Poza tym żona uparła się na BM-a.
Podoba jej się, bo ładnie wygląda. Jak to kobieta - kolor i wygląd samochodu, a nie marka i możliwości. Niech już tak zostanie.
I tak mam więcej niż się spodziewałem.
Nie wiem jakiego prezentu oczekuje ode mnie w zamian. Mam nadzieję, że nie "Koh-i-noora";-).
Za rok może dwa zmienię teleskop, ale najpierw muszę zdobyć wiedzę i umiejętności. Myślę, że przez ten czas BM zaspokoi moje oczekiwania.

Ps.
Właśnie żona poinformowała mnie, że już go do nas wiozą.
Klamka zapadła.
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

PostM@lowany | 26 Cze 2007, 17:51

Życzę owocnych nocy i ciemnego nieba. Myślę że żonkę zarazisz - mi się moja udało i jak zerka na coraz to nowe obiekty to tylko słyszę: "Ale super". Teraz tylko nauka nieba Cię czeka. Życzę powodzenia i gratuluję zakupu.
 
Posty: 28
Rejestracja: 26 Kwi 2007, 22:50
Miejscowość: Rybnik

Postsaywiehu | 26 Cze 2007, 18:00

Biedaku- no to musisz teraz się z nim jakoś pogodzić ;)
Żart oczywiście :)

Ale z żonami to tak do końca się nie da- w większości kobiety mają w nosie to, co widać w okularku. Szczerze mówiąc lepiej już pokazywać im fotki z APODa ;)
saywiehu
 

PostArtek | 26 Cze 2007, 18:37

Kto nie widział "w okularku";-))) niech żałuje i sobie wyobrazi! hi! hi! moją żonę, jak zobaczyła paczki, a później jak rozłożyłem statyw i wyjąłem tubę.
Nie ptrzebowałaby teleskopu do obserwacji nieba, jak zobaczyła ten rozmiar;-)))
Mnie też lekko tąpnęły wymiary, chociaż się spodziewałem.
Teraz go składam, a żonka gotuje pyszny obiadek (nadziewana papryka).
Frajda nie z tej ziemi. Co prawda zapowiadają kiepską pogodę na noc, już teraz pada przelotnie. Ale jak tyko uda mi się spojrzeć przez teleskop, zaraz podzielę się z Wami pierwszym wrażeniem.
Pzdrawiam
Artek
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 26 Cze 2007, 18:53

Ode mnie możesz przekazać, że masz całkiem fajną żonę :)
saywiehu
 

Postwariag | 26 Cze 2007, 19:28

Również gratuluję wyrozumiałej Małżonki 8) .
Teleskopu oczywiście też, bo pod względem wykonania i jakości optyki to całkiem sympatyczny rurozwierz :)
 
Posty: 184
Rejestracja: 08 Maj 2007, 21:10
Miejscowość: Łódź

PostArtek | 26 Cze 2007, 19:43

Myślałem, że składanie zajmie mi więcej czasu. Udało się, wszystko na miejscu, stabilne i hm... całkiem duże. Ale, że i ja jestem nie mały (188) to okular jest w sam raz na wysokości oka. Tyle, że grzmi, chmury i deszcz, i chyba z oglądania nieba nic dzisiaj nie będzie.

W przerwie obiadowej zastanawiałem się jak zgrać okular z lunetką celowniczą w warunkach domowych.

Saywiehu! No, no! Kasia - moja żona, cała w skowronkach.
Podała na deser lody z truskawkami i czekoladą.
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

PostArtek | 26 Cze 2007, 19:53

Dzięki wariag!
Dzień pełen wrażeń. Dobrze, że od wczoraj jestem na urlopie, bo nie jestem pewien, czy w pracuni nie myślałbym jedynie o teleskopie. Jem lody, patrzę i podziwiam.
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

PostGwynbleidd | 26 Cze 2007, 19:59

No dziś już raczej nie popatrzysz niestety... z resztą ja też nie (też jestem z wawy). Paskudne chmurzyska sie zebrały i leje :/

Również gratuluje zakupu :)

ps. Lunetke najlepiej zgrać na jakimś obiekcie stacjonarnym - komin, kawałek budynku itp.

ps2. Smacznego ;)
Qui vincit non est victor nisi victus fatetur

MT800, NLV 5, LV 9, SWA II 13,4, sPL 25; Barlow x2; polar Oriona 2" ; Tento 7x50
Canon 40D, Sigma 17-70, Industar 50/2.8, Helios 58/2, Jupiter 85/2, Carl Zeiss 135/3.5, Pentacon 200/4, Pentacon 300/4
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 13 Maj 2007, 12:58
Miejscowość: Warszawa/Rytro

PostArtek | 26 Cze 2007, 20:57

Tak! Chyba nici z oglądania dzisiejszego nieba. Chmury pędzą. Raz słońce, raz deszcz. Ale przyjdzie czas na wystawienie teleskopu i pierwsze obserwacje. To pewne.

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
 
Posty: 12
Rejestracja: 26 Cze 2007, 04:40
Miejscowość: Warszawa

PostAres | 26 Cze 2007, 21:30

Nowy teleskop, urlop, czyste niebo i wyrozumiała żona... no czegóż chcieć więcej (oprócz podwyżki w pracy).

Udanych obserwacji!
"Once you turn to the Dark Sky, forever will it dominate your destiny" - Yoda, Jedi Master (modified)

MT-800/SVP, Alkor 65/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 27 Lis 2006, 22:41
Miejscowość: Kraków

Postwoit | 27 Cze 2007, 11:17

Na wstępie do swojego pierwszego postu na tym forum chciałbym powitać wszystkich użytkowników.

Mam podobny dylemat co Artek, więc pozwolę sobie kontynuować temat w tym wątku, bez zakładania nowego.

Nie przypuszczałem, że wybór teleskopu będzie aż tak trudnym wyzwaniem. Od tygodnia poważnie zastanawiam się, na jaki sprzęt dla początkującego z aspiracjami na naukę astrofotografii przeznaczyć kwotę rzędu 1600, góra 2000zł i im więcej testów, recenzji i opnii czytam, tym moje rozeznanie może i jest większe, ale idzie za tym taki sam mętlik w głowie. Do tego niemal każda opcja niesie ze sobą przynajmniej jeden poważny minus, ale cóż, przy takich kwotach to zapewne standard.

Mieszkam 20km od Warszawy i warunki do obserwacji mam dobre. Ze względu na duży taras wielkość teleskopu w zasadzie nie gra roli, do tego zawsze mogę przespacerować się kilkaset metrów poza wszelkie zabudowania, lub nawet wyjechać na obserwacje z jeszcze większego odludzia, tak więc "so far so good", niemniej trzeba zająć się najważniejszym...

Astronomią interesuję się od niedawna i byłby to mój pierwszy teleskop, chciałbym więc, aby dawał on możliwość obejrzenia zarówno DSów, jak i planet (choć tu akurat rewelacji nie oczekuję, byle dało się odróżnić pierścienie Saturna od tła) i Księżyca. Jak już wspomniałem, chciałbym swoje obserwacje uwieczniać na matrycy, tak więc wszędzie zachwalane Synty na Dobsonie odpadają. Moją uwagę przyciągnął właśnie Messier N-150 i przez dłuższy czas był faworytem nr 1 ze względu na montaż opisywany jako minimum do astrofoto, jak i dodatki dostarczane w standardzie, jednak teraz po sugestiach saywieha znowu zacząłem mieć wątpliwości. Swoją drogą, czy "szkolny" poziom zdjęć z Messiera spowodowany będzie wielkością tuby, którą montaż EQ5 nie jest w stanie sensownie operować, czy może niską światłosiłą teleskopu, uniemożliwiającą wyciągnięcie dokładnych detali? Czy jeśli zdecyduję się na Sky-watchera 200/1000 również na EQ5, będę wracał po obserwacjach z lepszymi fotografiami? Za jego cenę miałbym właśnie N-150 + kilka akcesoriów.

Z góry dzięki za pomoc.


Pozdrawiam,

Wojtek
 
Posty: 9
Rejestracja: 26 Cze 2007, 22:54
Miejscowość: Podwarszawa

Postbolid25 | 27 Cze 2007, 13:31

Zdecydowanie wybierz Sky Watchera 200/1000,posiada montaż EQ5,a co najważniejsze 200mm lustro.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostTomi | 27 Cze 2007, 13:32

woit napisał(a):Astronomią interesuję się od niedawna i byłby to mój pierwszy teleskop, chciałbym więc, aby dawał on możliwość obejrzenia zarówno DSów, jak i planet (choć tu akurat rewelacji nie oczekuję, byle dało się odróżnić pierścienie Saturna od tła) i Księżyca. Jak już wspomniałem, chciałbym swoje obserwacje uwieczniać na matrycy, tak więc wszędzie zachwalane Synty na Dobsonie odpadają. Moją uwagę przyciągnął właśnie Messier N-150 i przez dłuższy czas był faworytem nr 1 ze względu na montaż opisywany jako minimum do astrofoto, jak i dodatki dostarczane w standardzie, jednak teraz po sugestiach saywieha znowu zacząłem mieć wątpliwości. Swoją drogą, czy "szkolny" poziom zdjęć z Messiera spowodowany będzie wielkością tuby, którą montaż EQ5 nie jest w stanie sensownie operować, czy może niską światłosiłą teleskopu, uniemożliwiającą wyciągnięcie dokładnych detali? Czy jeśli zdecyduję się na Sky-watchera 200/1000 również na EQ5, będę wracał po obserwacjach z lepszymi fotografiami? Za jego cenę miałbym właśnie N-150 + kilka akcesoriów.
Wojtek


Jeśli myślisz o astrofotografii, lepszym wyborem od Messiera N-150 będzie Newton 200/1000 na EQ5.

Przemawia za tym:
1. Krótsza ogniskowa:
- niedokładność w prowadzeniu montażu wpłynie w mniejszym stopniu na "pojechanie" gwiazd
- krótsza tuba będzie wpadała w mniejsze drgania
2. Większa światłosiła:
- ten sam efekt osiągniesz w znacznie krótszym czasie
- krótsze ekspozycje pozwolą na zachowanie bardziej punktowych gwiazd
3. Duża apertura:
- lepsze obrazy obiektów DS
- większy zasięg teleskopu
4. Przyszłościowa tuba:
- przy wymianie EQ5 na lepszy montaż zachowujesz dobrą, światłosilną tubę 200/1000 i focisz z lepszymi rezultatami

Jeszcze lepszym wyborem do astrofotografii na montażu EQ5 jest Newton 150/750. Jeżeli preferujesz astrofoto kosztem obserwacji wizualnych i nie planujesz w przyszłości zmiany montażu, to Newton 150/750 na EQ5 będzie najlepszym wyborem.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 260
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat