kolejne pytanie o teleskop

Postceszka | 29 Lip 2007, 11:58

Witam wszystkich gdyż jestem tu nowy.
Ot kolejny post związany z problemem zakupu teleskopu.
Fundusz: ok. 700 PLN
Miejsce: Szczecin, z czego wynika pierwsze pytanie do osób obeznanych: czy w Szczecinie istnieją jakieś sklepy astronomiczne, ja wiem o jednym przy ulicy Wojska Polskiego, co prawda nie jest on chyba typowo astronomiczny, ale sprzęt jakiś oferują.
Teleskop: i tu zaczyna się problem, który nurtuje mnie od dawna, co kupic? Szczecin dobrym miejscem obserwacji nie jest, jak kazdy wie, za jasne niebo. Jednak Szczecin moim domem nie jest, tylko miejscem pracy, co za tym idzie przebywam tam od pn. do pt.,a weekendy spędzam w domu, czyli Chociwlu, a tutaj juz nie problem o czyste, ciemne niebo.
Samochód mam. Lornetkę też, rosyjską tandetkę, ale gwiazdozbiorów się nauczylem, nawet M31 widzialem lekko. Co do obserwacji to najlepiej gdyby można było obserwować jak najwięcej, czyli Księżyc, planetki, mgławice...
Zatem moj wybór wacha się pomiędzy takimi typami:
- Synta sky-watcher 13065EQ2
- to samo tylko 1309EQ2
- lub może jakiś Celestron o podobnych wymiarach...

Na koniec jeszcze jedno pytanie: czy dobrym rozwiązaniem było by jednach kupić coś na Dobsonie, i o ile więcej by to kosztowało (cos o podobnych rozmiarach) i czy montaż Dobsona wynagrodził by mi dłuży czas oczekiwania na sam teleskop...?

To na razie tyle. Podrówki dla fanow astronomii.
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

PostJanusz_P. | 29 Lip 2007, 12:02

Jeśli do oglądania i szybkich przeglądów nieba to Dobson będzie dobrym wyborem ale jeśli kręci cie Foto i obserwacje astronomiczne to celuj w teleskop co najmniej 150mm ale na paralaktyku też co najmniej EQ-3 :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postceszka | 29 Lip 2007, 12:12

fakt, ale to juz chyba bym musiał mieć grubo ponad 1000 PLNów, a to nie wchodzi w rachube na dzień dzisiajszy i najbliższy czas, bo teraz w wakacje pracuje to troszke odkładam, a w październiku kolejne studia trzeba zacząć (dziennie) co wyklucza dobrą pracę.

aha, jesli chodzi o Foto to tez mam pytania:
1. czy do wyżej wymienionych teleskopów da rade podłączyć aparaty?
2. jeśli tak to jakie: czy cyfrowe muszą być koniecznie? czy lustrzanki też, bo tak się składa że posiadam Nikona z 1976r. nie znam się na nim (jeszcze) ale bajerów pełno ma.
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

Postsaywiehu | 29 Lip 2007, 12:36

Na forach co jakiś czas pojawiają się używane Synty 8" na Dobsonie w cenie rzędu 800 zł. Mając takie warunki, nie zastanawiałbym się nad lusterkiem 130 mm. W astro nie ma "przebacz"- wielkość telepa dość radykalnie określa to, co i jak możesz obserwować. Warto zacisnąć pasa i zbierać przez nawet pół roku, rok cały :)

Nie kieruj się markami- wszystkie telepy i tak wyjeżdżają z tych samych chińskich fabryk. A kupować warto w sklepach internetowych. Nie wiem, jaki jest ten sklep w Szczecinie, ale dla siebie wybierałbym nowy sprzęt od jakiegoś znanego dystrybutora, może się to przydać, gdy pojawią się problemy eksploatacyjne...
saywiehu
 

PostCharon X | 29 Lip 2007, 19:23

Zgodzę się z Saywiehem. Jak masz warunki to dozbieraj jeszcze trochę na Syntę 8" na Dobsie. Szczególnie jezeli preferujesz obiekty DS.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postceszka | 29 Lip 2007, 19:40

ale do Synt'y na Dobsonie to chyba aparatu nie podłącze?
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

Postsaywiehu | 29 Lip 2007, 20:28

Że foto z Dobsona jest możliwe, nawet całkiem sympatycznie udane, pokazują fotki, jakie Astrodziadek prezentuje na Astro-Forum. Potrzebna jest do tego platforma paralaktyczna.
Ale oczywiście do niczego nikt cię nie zmusza- sam sobie możesz popsuć drogę do sensownych obserwacji, dobierając pierwszy teleskop pod kątem astrofoto. I zdaj sobie sprawę z tego, że EQ2, EQ3 to nie są montaże, z których można robić naprawdę udane fotki na długich czasach.
saywiehu
 

PostPrzemysław93 | 29 Lip 2007, 21:39

Ale mając Synte 8'' to na początku byś poznawał niebo za pomącą tego lustra a potem no możesz posadzić go na platformie 8)

Synta 8'' jestem ZA
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostJanusz_P. | 30 Lip 2007, 06:49

Tylko pamiętaj że dobra platforma paralaktyczna napędami pod astrofoto kosztuje znacznie wiecej niż Synta i jest w sumie ślepą drogą bo w teleskopie i tak trzeba wymienić połowę rzeczy i nie nada się potem pod dużo większy teleskop :roll:
Sprawdza się za to w obserwacjach wizualnych bo możesz się skupić na samej obserwacji zamiast na ciągłym szturchaniu Dobsona aby kuśtykał za obserwowanym obiektem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 30 Lip 2007, 09:50

Odnośnie platformy to możliwości takiej na AF demonstruje Astrodziadek.

Ostatnio wykonał takie zdjęcie M15, właśnie z platformy:

Image


Co do szczegółów to chyba należałoby skontaktować sie z samym autorem i Leszkiem Jędrzejewskim.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postceszka | 18 Sie 2007, 19:51

zdecydowalem sie na synte na Dobsonie 6", mam nadzieje ze dobry wybor? bo i tak uciułałem o 200 PLN wiecej ...
a te astrofoto to na razie pomine, bo chyba zdalem sobie sprawe ze nie stac mnie na to, przynajmniej teraz.

a tak w ogole to czy duza bedzie roznica w obrazach uzyskiwanych z tej 6" od tego o czym myslalem wczesniej (130/900)?
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

PostKasia:) | 18 Sie 2007, 20:46

ceszka witam! Ja również jestem ze szczecina. O ile wiem jest w Szczecinie sklep Fotooptyka Centrum i tam też sprzedawali teleskopy, ale to było jakiś czas temu, jak jest teraz nie wiem, tzn. sklep jest, ale czy nadal prowadzą sptrzęt astro to musiałbyś sprawdzić. Pozdrawiam :)
SW 80/400 + Celestron NextStar SLT + Falcon 500mm Mirror ED f/6.3
Plossle 10, 15 i 25 mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 393
Rejestracja: 11 Sie 2007, 20:13
Miejscowość: Stargard Szczeciński

Postsaywiehu | 18 Sie 2007, 22:37

Wadą Synty 6" na Dobsie jest słaby szukacz 6x30, no a poza tym jednak za cenę nowej 6" można dostać używaną 8"- hmm... przy tym telepie nic się nie może zepsuć 8)

Jasne, że jest różnica w obrazach na korzyść stopięćdziesiątki wobec Newtona 5", no ale jeszcze większa jest różnica między 6 i 8 cali...

Ja co jakiś czas bywam w Szczecinie, no ale ja to ja- Kasia: w twoim mieście mieszka Heniek, mistrz astrofoto z Taurusem 410 i Soligorem MT-800 (ten drugi służy do focenia):
http://www.ccd.neostrada.pl/
Kasiu- twoim świętym obowiązkiem powinno być umówienie się z Heńkiem na jakieś obserwacje!
saywiehu
 

Postceszka | 19 Sie 2007, 12:20

no mialbym 8" uzywanca, ale dluzej czekac, kombinowac, szukac, potem transportowac i nie wiadomo co sie trafi. jesli chodzi o takie sprzety to zawsze kupuje nowki, tak jakos sie przyzwyczailem, mowiac takie mam na mysli ze "drogie". ta 6" i tak jakos tanio wychodzi.

witam Kasię ze szczecina: nie chce mi sie juz chodzic i szukac po sklepach, sprawa zaklepana, we wtorek ma byc sprzet, wiec czekam.
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

Postjacek2 | 19 Sie 2007, 14:18

Witam. Prawda jest taka że w Szczecinie jest nas (astromaniaków) mało niestety a to wielka szkoda, kiedyś proponowałem Heńkowi jakiś wypad ale jakoś nie miał czasu, jest jeszcze kolega Hamal z sąsiedniego forum ale i on zazwyczaj czasem nie grzeszy :(
Jestem posiadaczem takiej Synty jaką chcesz kupić i oczywiście chętnie pokarzę co ona potrafi a czego nie, Samochodu niestety nie posiadam, jak co to pisz na PW.
Pozdrawiam Jacek
Synta 10", okulary: Meade QX 26mm 2", Soligor Plosl 32mm, kitowe: 25,10mm, Barlow Soligor 2x, filtr OIII Bader 1.25", Lidletka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 250
Rejestracja: 15 Wrz 2005, 10:42
Miejscowość: Szczecin

 

Postceszka | 24 Sie 2007, 15:46

dzieki za propozycje Jacek, jakbym wiedzial, ze nie bedzie teleskopu we wtorek to moze bysmy sie jakos ustawili w tym tygodniu (ktory minał), ale coz, nie wiedzialem - tylko podejrzewalem. ach, te opoznienia, transport kuleje jak wiekszosc wszystkiego w tym państwie prawa...
poniedzialek to bedzie dzien, jakos nie mam zlego przeczucia tym razem, wiec chyba sie uda w koncu.
jesli mozna jeszcze to chcialbym wiedziec jak jest pakowana taka synta 6", pewnie w 2 kartony, ale wejdą one do auta sredniej wielkosci np. na tylne siedzenie. albo konkretnie - jesli mam opelka corse, to ile osob jeszcze bede w stanie wziac na obserwacje?
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat