..ja już nie wiem :(

PostPrzemysław93 | 30 Lip 2007, 19:18

A tego to ja już nie powiedziałem :lol: Zasugerowałem tylko odpowiedni sprzęt do DSów ;)[/quote]

Powiedzmy że jak na naszą kochaną Polskę to sugerowałeś ,,wymarzony''sprzęt do DS dla przeciętnego astroamatora :lol:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostPerla | 30 Lip 2007, 19:32

Świetnie to ująłeś. Mi ten teleskop narazie wystarczy
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

Postpinkfloyd... | 30 Lip 2007, 20:30

Janusz_P. napisał(a):Mam już swoje lata i długoletnie doświadczenie w astronomii amatorskiej oraz liczne przemyślenia w temacie sprzętu 8)
Na pierwszym miejscu zdecydowanie stawiam na jakość i użyteczność sprzętu a dopiero na drugim jego rozmiar który pozwala dostrzec wprawdzie słabsze obiekty ale znacząco przeszkadza w transporcie czy przechowywaniu sprzętu :idea:
Chcesz to bierz tą Synciarę 8" bożyszcze mas ale niech to będzie świadomy wybór a nie owczy pęd bo to jest ślepa droga zarówno w rozwoju od niedzielnego oglądactwa pospolitego do obserwacji astronomicznych jak i w astrofotografii :?: tak więc wybór należy do Ciebie :idea:


wiec co Ty byś polecił.. tak w przedziale do 1300 zł..
[..]
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 Lip 2007, 11:51
Miejscowość: Pietrzykowice

PostAnka_U | 30 Lip 2007, 20:39

Wstrzymaj się i przyjedź teraz na zlot na Kudłacze. Każdy taki wątek wprowadza wielkie zamieszanie i mam wrażenie, że niewiele pomaga wybierającym.
Pinkfloydzie, gdy są dwa różne zdania, a nie masz własnego, to trzeba zaufać jednej osobie.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostPerla | 30 Lip 2007, 20:44

Anka_U napisał(a):trzeba zaufać jednej osobie.


Tylko której :?: Jakie sa do wyboru :?: :lol:
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostJanusz_P. | 31 Lip 2007, 09:12

Wybór teleskopu to jak wybór narzędzia odpowiedniego do wykonania pewnej pracy którą jest obserwacja astronomiczna.
Musisz zdecydować co chcesz obserwować czy tylko ogladać i czy chcesz to również fotografować.
Synta 8" to łatwa ścieżka do oglądania ale to jak ciemna strona mocy kusząca ładnymi widokami których potem nie da się utrwalić bo nie nadaje się absolutnie do astrofoto.
Synta 150/750 na paralaktyku to trudniejszy temat ale to ścieżka do zgłębiania wiedzy o niebie i tajników nauki astrofoto na co pozwala jej montaż paralaktyczny.
Którą ścieżkę wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i twoich wewnętrznych motywacji :idea:
Tu na forum możemy co najwyżej doradzać a wybór to już twoja broszka i musisz się z nim jednak sam na spokojnie uporać 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postokon | 31 Lip 2007, 20:11

Osobiście wydaje mi się, że raczej początkującemu użytkownikowi - jeżeli wyraźnie nie zadeklarował, że interesuje go astrofoto nie ma co na siłę polecać teleskopu nastawionego na rozwój w astrofotografii.
Astrofotografia to trudna i kosztowna dziedzina i szczerze mówiąc na razie jakoś mnie nie ciągnie i przypuszczam, że również większość nowych użytkowników pytających się o teleskop ma raczej na myśli podziwianie widoków niż spędzanie pół nocy po to by wypalić jedną fotkę a następnie stwierdzić, że i tak jest to do bani i nie dość, że się wydało XXXX zł to efekty są raczej mizerne.
Ten kto wybiera astrofoto robi to raczej świadomie gotowy na wszelkie wyrzeczenia i wie jakich efektów się spodziewać.
Myślę, że na początek teleskop 8-calowy to niezłe narzędzie z którym należy spędzić niejeden sezon obserwacyjny aby wykorzystać w pełni jego możliwości.

A co do Dobsonów i balkonu to być może część z was stwierdzi że głupoty gadam, ale wg mnie wygodniej obserwować jest na balkonie 8"-10" Dobsem niż jakimś paralaktykiem o porównywalnej bądź nawet odrobinę mniejszej aperturze.
Zainteresowanych zapraszam TUTAJ.

Pozdrawiam
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

PostPerla | 31 Lip 2007, 20:21

Jestem przeciwny twojej wypowiedzi.

1. Moim zdaniem jeśli nie napisał on stanowczo że nie zajmie sie astrofoto to znaczy że kiedyś może go ta dziedzina zainteresować.

2. Jeśli uważasz że teleskop na Dobsonie jest praktyczniejszy niż paralaktyk no to wydaje mi się że przesadzasz.

3. Jeśli ma on zamiar gdzieś wyjechać z teleskopem to coś takiego na Dobsonie to jest samobójstwo. Trzeba do jego transportu mieś minibusa.

4. Wiem że bronisz swojego teleskopu, ja zresztą też to robię ale ja swojego zakupu nie żałuję. Po prostu zobaczymy co kupi :lol:
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostAnka_U | 31 Lip 2007, 20:30

Perla napisał(a):3. Jeśli ma on zamiar gdzieś wyjechać z teleskopem to coś takiego na Dobsonie to jest samobójstwo. Trzeba do jego transportu mieś minibusa.

Minibusa?? Ja nie mam, a jakoś mi wchodzi do samochodu. I to bez kłopotów.
Poza tym tu chyba nie chodzi o obronę jakiegoś sprzętu, bo przecież nie ma ideału.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostPerla | 31 Lip 2007, 20:34

Anka_U napisał(a):
Perla napisał(a):3. Jeśli ma on zamiar gdzieś wyjechać z teleskopem to coś takiego na Dobsonie to jest samobójstwo. Trzeba do jego transportu mieś minibusa.

Minibusa?? Ja nie mam, a jakoś mi wchodzi do samochodu. I to bez kłopotów.
Poza tym tu chyba nie chodzi o obronę jakiegoś sprzętu, bo przecież nie ma ideału.


Heh. Wiesz. To z minibusem to była taka przenośnia. Chciałem tam zaznaczyć że jest on duży i że ma Dobsona. Nie da się go złożyć jak paralaktyka
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostTomi | 31 Lip 2007, 23:09

okon napisał(a):Osobiście wydaje mi się, że raczej początkującemu użytkownikowi - jeżeli wyraźnie nie zadeklarował, że interesuje go astrofoto nie ma co na siłę polecać teleskopu nastawionego na rozwój w astrofotografii.
Astrofotografia to trudna i kosztowna dziedzina i szczerze mówiąc na razie jakoś mnie nie ciągnie i przypuszczam, że również większość nowych użytkowników pytających się o teleskop ma raczej na myśli podziwianie widoków niż spędzanie pół nocy po to by wypalić jedną fotkę a następnie stwierdzić, że i tak jest to do bani i nie dość, że się wydało XXXX zł to efekty są raczej mizerne.
Ten kto wybiera astrofoto robi to raczej świadomie gotowy na wszelkie wyrzeczenia i wie jakich efektów się spodziewać.
Myślę, że na początek teleskop 8-calowy to niezłe narzędzie z którym należy spędzić niejeden sezon obserwacyjny aby wykorzystać w pełni jego możliwości.


Zgadzam się z tym w 100%. Prawie każdy początkujący, zapytany czy zamierza zajmować się astrofotografią, odpowie że tak. Ale to nie oznacza, że najlepszym wyborem dla niego jest teleskop na montażu paralaktycznym. Większość po pewnym czasie, zdając sobie sprawę z dużych kosztów astrofotografii, po prostu z niej rezygnuje i pozostaje przy obserwacjach wizualnych. A w tym przypadku najważniejsza jest apertura.

okon napisał(a):A co do Dobsonów i balkonu to być może część z was stwierdzi że głupoty gadam, ale wg mnie wygodniej obserwować jest na balkonie 8"-10" Dobsem niż jakimś paralaktykiem o porównywalnej bądź nawet odrobinę mniejszej aperturze.
Zainteresowanych zapraszam TUTAJ.


Bardzo dobry pomysł i wykonanie.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 262
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

PostCharon X | 31 Lip 2007, 23:17

Perla napisał(a):
Anka_U napisał(a):
Perla napisał(a):3. Jeśli ma on zamiar gdzieś wyjechać z teleskopem to coś takiego na Dobsonie to jest samobójstwo. Trzeba do jego transportu mieś minibusa.

Minibusa?? Ja nie mam, a jakoś mi wchodzi do samochodu. I to bez kłopotów.
Poza tym tu chyba nie chodzi o obronę jakiegoś sprzętu, bo przecież nie ma ideału.


Heh. Wiesz. To z minibusem to była taka przenośnia. Chciałem tam zaznaczyć że jest on duży i że ma Dobsona. Nie da się go złożyć jak paralaktyka


Dobson ma wygodną rączkę do noszenia. Z noszeniem tuby pod pachą już gorzej - szybko ręka więdnie - większej tuby niż 8" raczej nie da się nosić. Plusem jest, że Dobsona z tubą jest łatwiej złączyć - tylko 2 uchwyty przykręcić. Z paraliktykiem trzeba sie trochę pomęczyć z ustawianiem.

Janusz_P napisał(a):Synta 8" to łatwa ścieżka do oglądania ale to jak ciemna strona mocy kusząca ładnymi widokami których potem nie da się utrwalić bo nie nadaje się absolutnie do astrofoto.


Hyyyyyyyy, dlatego pamiętaj, hyyyyyyy że Syntą 150/750 nie poznasz całej potęgi mocy hyyyyyyyyyyyyy.
Dlatego kup Syntę 8 " hyyyyyyyy i przyłącz się do naszego imperium hyyyyyyyyy. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postokon | 01 Sie 2007, 00:00

Perla napisał(a):Jestem przeciwny twojej wypowiedzi.

2. Jeśli uważasz że teleskop na Dobsonie jest praktyczniejszy niż paralaktyk no to wydaje mi się że przesadzasz.

3. Jeśli ma on zamiar gdzieś wyjechać z teleskopem to coś takiego na Dobsonie to jest samobójstwo. Trzeba do jego transportu mieś minibusa.



2. Powiedziałem, że łatwiej manewruje się nim na balkonie a nie że jest generalnie praktyczniejszy. Mam wystarczający kłopot z rozstawianiem statywu foto na balkonie - a co dopiero takie EQ5 :shock: :?

3. Oj, chyba jeszcze mało sprzętów "macałeś". Mam za sobą parę wyjazdów w teren... Może tak:
8" Dobs np. Synta - waży 16 kg netto
8" na EQ5 waży 29 kg netto
"Mała różnica" przy tym samym lustrze.

Już kiedyś to pisałem na tym forum, ale się powtórzę:
Uważam, że montaż Paralaktyczny do teleskopu to świetna sprawa jak sie ma warunki do jego użytkowania. Sam rozważałem dość poważnie kupno zamiast LB 8" - Synty SW 8" f/5 na HEQ5. Przeszło mi kiedy podliczyłem sobie ile to waży, oraz jak skonfrontowałem gabaryty teleskopu z realiami. Niestety mieszkając w bloku nie bardzo chce mi się nosić z 3 piętra ponad 35kg z czego większość waży montaż. Obserwacje DS nie wymagają koniecznie prowadzenia i napędów - szczególnie, że przeważnie nie korzystamy w naszych warunkach z powerów pow. 200x.
A może jestem po prostu leniwy i nie chcę mi się bawić w te wszystkie pokrętełka? Może i tak - taki już ze mnie weekendowy oglądacz nieba ;)
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

PostPerla | 01 Sie 2007, 08:41

okon napisał(a):Uważam, że montaż Paralaktyczny do teleskopu to świetna sprawa jak sie ma warunki do jego użytkowania.


No właśnie. Ja jak może wiecie mam ogromny balkon więc warunki mam idealne.
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

Postwojciechus | 01 Sie 2007, 10:11

do przewożenia samochodem to właśnie dobson jest poręczniejszy w porównaniu z paralaktykiem. Miałem pralaktyka 130/900 mam Syntę 10'' na dobsonie i łatwiej jest przewieźć Synciarę i to nawet w combi.
Sam montaż sir Dobsona ma ok 0,5 m wysokości możę ciut więcej. Zdejmujesz tubę, montaż dajesz do bagażnika, tubę możesz dać na tylne siedzenie. Bo bagażnik to dla niej zbyt niewygodny sposób podróżowania, chyba że drgania i podskoki ograniczymy do minimum.
Wiadomo przecież jakie mamy drogi.... :roll:
A w paralaktyku masz przeciwwagi, statyw, montaż, mnóstwo odkręcania, przykręcania. Więc jeżeli chodzi o łatwość i poręczność przenoszenia to dobson jest lepszy, szczególnie tak niewielki jak dla 8''-10'' tuby.
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

PostPerla | 01 Sie 2007, 10:13

To teraz nie wiem czy dalej swój teleskop polecać. Ja jestem zadowolony.
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

Postwojciechus | 01 Sie 2007, 10:17

Oczywiście że twój teleskop jest dobry. Jest to Twój osobisty wybór, że kupiłeś taki a nie inny i dobrałeś go "pod siebie", taki jaki Tobie odpowiadał. Rozumiem, że kupowałeś go pod kątem przyszłego focenia?
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

PostPerla | 01 Sie 2007, 10:25

Dokładnie. Już niedługo trochę się zabawię astrofoto
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostHubert Malicki | 01 Sie 2007, 11:06

Może faktycznie ta Synta 8" jest dobrym teleskopem i to bardzo tanim, ale wieczne zginanie się do dobsona... :)
Telep: MT-800 PL 25mm, 9mm, barlow 2x, montaż: EQ3-do wizuala wystarcza... :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 20 Maj 2007, 22:47
Miejscowość: Stolica Bieszczad

PostSebastian_wawa | 01 Sie 2007, 11:37

Jakie zginanie ??? A od czego masz fotel ?? :)


Ps. Gwarantuję Ci że patrząc w zenicie wcale nie muszę się zginać ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostPrzemysław93 | 01 Sie 2007, 11:57

Tak przy długich obserwacjach dobson jest owiele wygodniejszy 8) Wygodny fotelik,poduszka itp.
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postsaywiehu | 01 Sie 2007, 12:26

Wokół Dobsonów i paralaktyków narosło sporo mitów, będących skutkiem zwykłego niedoinformowania, albo zbyt zdeklarowanej postawy zwolenników jednych i drugich montów. Od siebie powiem tyle, że na zlotach, w których uczestniczyłem, przewinęło się sporo osób, które chciały się dowiedzieć, jak to jest naprawdę. Tak jest też teraz, w Goraju. Cóż, po stwierdzeniu, że "nie taki diabeł straszny", zdecydowana większość skłania się zawsze do zakupu Dobsonów. Na poprzednim zlocie była jedna osoba, zdecydowana na paralaktyka, ale pod kątem astrofoto. Jasne, że nie wszyscy pytający chcą i mogą pojechać na zlot, a to jest jednak najlepsza metoda sprawdzenia.

Wybór Synty na Dobsie jest naprawdę optymalny. Dostaje się wygodną maszynkę "do wszystkiego", z opcją rozbudowy o platformę, z której można z czasem próbować focić. Natomiast do wizuala zaoszczędzone pieniądze można wpakować w to, co i tak trzeba za jakiś czas dokupić- w dodatkowe wyposażenie.

Clear sky :)
saywiehu
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat