chciałbym kupić teleskop :lol:

Postpiotr0605 | 11 Sie 2007, 11:15

Witam wszystkich serdecznie i prosze o wyrozumiałość w ocenie moich dylematów.


Ja się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. zastanawiam się nad zakupem i im dłużej tym trudniej. Najbardziej przemawiają do mnie refraktory. No i jest nastepujacy dylemat Bresser 152/762 na EQ5 za 3500 zł czy Bresser 127/660 na HEQ5 za blisko 4000 zł. Bresser 152 na HEQ5 to już prawie 5000 ( ciut za dużo). Czy jednak warto bo jesli i tak to kompromisy, a amatorskie zestawy to moze być kilkanascie tysięcy euro, to czy nie lepszym ( tańszym ) jest zakup np. Bressera 102/1000 na EQ5 i uciecha z tego co się ma. Wydając 3000 więcej trafiam na sprzet niewątpliwie lepszy ale i tak daleko mu do tych za 35 000 złoty. Zakładam że kupuje sprzęt docelowy taki dla zabawy i nie mam porównania z wysoką klasą. A może jednak nie refraktor tylko Schmidta-Cassegraina np celstron 5se za 3500 złoty i GT gratis ? Czy bez duzych wydatków da się do niego przylaczyć DSLr-a ? A jesli by miał konkurować z 102 refraktorem to i 4 " wystarczy ?
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Sie 2007, 09:59
Miejscowość: radom

 

PostCharon X | 11 Sie 2007, 11:48

Chyba najlepszy będzie ten Bresser 152/750 na EQ5. A co cię bardziej interesuje - planety czy DSy. Czy musi być to sprzęt mobilny ? I czemu nie chcesz Newtona. W okolicach 3000 zł już są 12 calowe Newtony, a do DS im większy tym lepszy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postpiotr0605 | 11 Sie 2007, 12:19

Chciałbym czasem zobić zdjęcia tego co obserwowałem, a Newton 10" mocno podnosi wymagania jesli chodzi o montaż (CENA). Wymiary newtona tez nie są bez znaczenia. Zdjęcia bede robił Nikonem D80 i jakoś najbardziej przemawiaja do mnie refraktory. Ale mogę się mylić. Obserwacja w poblizu miasta jakieś 4 km, domek i duuuuza działka. Obiekty obserwacji bez specjalizacji w granicach mozliwości sprzętu.
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Sie 2007, 09:59
Miejscowość: radom

 

PostRammstein | 11 Sie 2007, 14:01

A może lepszym wyborem okazał by się większy newton ? W newtonie niema problemu z aberracją chromatyczną. Może taki zestaw: MT-800 (około 1800zł) + SVP (1500zł) + Napęd TrueTrack w jednej osi (260zł) + odpowiednie złączki (100 zł) + korektor komy (420 zł) + jakiś tani refraktorek do prowadzenia (np. skylux) + obejmy. Całość powinna się zamknąć w kwocie około 4300 - 4500 zł , sądzę że taki zestaw by się sprawdził w astrofotografii i zapewnił odpowiedni komfort podczas obserwacji. Ewentualnie można było by się zastanowić nad 8" newtonem F5 który jest tańszy i wtedy może zejdziesz poniżej 4000 zł.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostPrzemysław93 | 11 Sie 2007, 15:15

Domek , duża działka , 4 km od miasta ;)
Ja także polecam Bresser 152/762 na EQ5 za 3500 zł
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postsaywiehu | 11 Sie 2007, 21:12

A ja mocno zastanawiałbym się nad jasnym refraktorem:
- aberracja, a zwłaszcza przy foto
- obrazy szerokich DS max takie jak z Synty 8"
- gdy trzeba przypowerować- będzie niejaki kłopot
- do planet też "takie jakieś"
- EQ5 to "trochę" za mało do astrofoto na długich czasach taką tubą
- takie miejsce prosi się o duuużego Dobsa, a nie refraktorek 150...
Ostatnio edytowany przez saywiehu, 11 Sie 2007, 21:39, edytowano w sumie 1 raz
saywiehu
 

Postzbyszek | 11 Sie 2007, 21:28

Pewnie Newton 200/1000 na EQ5 czy podobnym spelni Twoje oczekiwania
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postpiotr0605 | 12 Sie 2007, 14:10

W miarę wgłebiania się w temat dochodze do nastepującego wniosku najlepszy będzie newton 8" na dobsonie ( ciekawe czy jest taki który da się potem zainstalować na montazu paralaktycznym?) Taki teleskop da mi mozliwość przyzwoitych obserwacji i pogłebiania wiedzy własnej, a kiedy dojrzeje do astrofoto ( finansowo takze, a może zwłaszcza) zainwestuje w solidny montaż i refraktor. Newton taki jak 8"synta przyda się tak czy inaczej a cena 1099 jest wiecej niz przystepna. Podliczyłem przy okazji ile kosztował mnie sprzęt fotograficzny na zupełnie przecietnym poziomie, na który planowałem wydać 4000, więc jesli planuje na sprzęt astro foto 5000 to bez 15 000 lepiej nie zaczynać. A w tej chwili dysponuje ogniskową 80/630 mm i swiatłem f 7 plus dobry montaż moze starczyć na początek.
Ostatnio edytowany przez piotr0605, 12 Sie 2007, 14:21, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Sie 2007, 09:59
Miejscowość: radom

 

Postsaywiehu | 12 Sie 2007, 14:17

Tuba z Dobsa da się przystosować do paralaktyka, ale to wymaga przeróbek, np. dołożenia jakiejś "kołyski" z profili alu.
Poza tym ewolucję poglądów oceniam na "6" ;)
saywiehu
 

Postpiotr0605 | 12 Sie 2007, 21:15

Co trzeba by dokupić na samym poczatku do S8" jesli kupuje zetawieniu standart np. Astrokrak ? jest tam dwie opcje zwykłe i pyrex warto tą 100 dołozyć ?
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Sie 2007, 09:59
Miejscowość: radom

 

Postsaywiehu | 12 Sie 2007, 21:27

Bierz Classica, Pyrex w telepie 8" to zwykły gadżet.

A za ile chcesz kupić wyposażenie? Jak za 15 000, to tysz się zrobi listę :twisted:
saywiehu
 

Postpiotr0605 | 12 Sie 2007, 22:34

15 na raz jest nie do przełkniecia ale jak na raty to nigdy nic nie wiadomo. ja raczej myslałem o jakiś okularku, czy też innym dodatku pozwalającym na poczucie się włascicielem indywidualnie kompletowanego sprzętu :lol:
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Sie 2007, 09:59
Miejscowość: radom

 

Postsaywiehu | 12 Sie 2007, 23:27

Początkujący zwykle chcą "dowalić" powera, więc okular ortho / lantan LV 5-7 mm będzie OK. W FotoClassicu mają szerokokątne UWA Sky Watchera za 165 zł- 15 mm świetnie powiększy zakres powerków. Jeśli masz naprawdę ciemne niebo- jasny, najlepiej szerokokątny okular ok. 30 mm da ci świetny "narządź" do poszukiwania obiektów, do szerokich DS i oglądania piękna Drogi Mlecznej.
Warto kupować filtry- mgławicowe i te kolorowe, do planet. Księżyc w Syncie działa na oczy jak spawarka :D więc dodatek w postaci filtra szarego ok. 50% lub (lepiej!) regulowanego filtra polaryzacyjnego ma swoje poooważne uzasadnienie.
Aby telep pokazywał prawidłowe obrazy- warto mieć kolimator.
Aby wszystko było w należytym porządku- warto kupić płyn do czyszczenia optyki, mikrofazę i pędzelek do usuwania zabrudzeń.


No OK, na początek wystarczy ;)

P.S. NIE! NIE WYSTARCZY!!!!! :D
Zapomniałem o filtrze ND5 do Słońca- kawałek 20x20 na tubę i 5x5 na szukacz będzie OK.
saywiehu
 

PostJontek | 13 Sie 2007, 09:52

ja jestem zdania że jak na początek sam telep wystarczy. Po pewnym czasie to fakt stwierdzisz że przydałoby się więcej okularów (większy zakres powiększeń). Jak chcesz zaszaleć to możesz kupić sobie okularki Naglery :wink: . Podobno najlepsze. Instalowaliśmy takie na zlocie do teleskopa za 500 zł i dawał rewelacyjne obrazy. Bez filtór prznajmniej na początku da się obejść. Ja mam tylko do księżyca ale w ogóle go nie używam, poza tym jak jest pełnia to i tak można schować telepa, bo i tak najlepsze obserwacje są w kwadrach, kiedy kratery i góry rzucają cienie, można wtedy zobaczyć zróżnicowanie terenu. Ja tam miałem złe zdanie o dobsach ale w dużych telepach sprawdzają się bardzo dobrze. Może dlatego że to kolega na zlocie tak nim śmigał, że w 2 sekundy znajdywał każdy obiekt.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postsaywiehu | 13 Sie 2007, 14:26

Jontek- oglądałeś kiedyś Ksieżyc w kwadrze w Syncie 8"? Filtr jest po prostu niezbędny- I TYLE! Ale nie filtr ksieżycowy, tylko polaryzacyjny, albo dosć ciemny neutralny.
A jeśli ktoś chce kupić okulary, bo chce widzieć WIĘCEJ, to co- nie ma brać, tylko mozolić się z tymi z zestawu?
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 13 Sie 2007, 14:45

W przypadku Jontka chyba rzeczywiście nie warto bo dobry okular, i filtry przekroczyły by znacznie wartość teleskopu tymbardziej że w standardzie gwintu filtrowego Optisana nic z dobrych filtrów nie jest dostępne :shock:
Saywiechu, spróbuj zrozumieć kolegę który ma teleskop no name rodem z alledrogo na chwiejnym montażu Skyluxa do którego nic sensownego nie pasuje co z mety podcina skrzydła do jakiegokolwiek jego sensownego upgreade :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJontek | 13 Sie 2007, 15:00

widze jak zwykle nikt nie czyta moich posow a tylko pierwsze zdanie. Co do mojego teleskopu prosze spytac kolegow jak sie sprawdzil na zlocie, Pan Krzysztof (jeśli dobrze pamiętam imie) oglądał Jowisza inni jak Bolid 25 i jego brat, oraz ci panowie co szlifują własne lustro oraz parę innych osób oglądało przez niego i byli bardzo zaskoczeni jakością obrazu. Panowie od lustra stwierdzili że nie widzą różnicy w dawanym obrazie z Soligora 200 MT-800 a moim. Niestety nie zjawił się Pan na test, a po to między innymi jechałem. Co do pozostałch osób to nie wiem kto tam jeszcze patrzył przez niego. Niestety nie pamiętam imienia ale ten pan co był z taurusem chwalił go za obraz słońca, jak założyli ten filtr.Nie wiem czy później coś jeszcze oglądał bo różni ludzie podchodzili zobaczyć. I drugie ale, mam też inne okularki, nie mam tak wyczulonego widocznie wzroku bo nie widziałem specjalnej różnicy z tymi filtrami. Co innego było z Naglerem (też ten pan od taurusa przyniósł) czy LVW. Chociaż powiedzili mi niektórzy że dobre są te okularki ( o dziwo) i nie porzebuję żadnych więcej. Wszyscy chwalili M31 przez tego nib super plossla NPZ. W tym moim telepie nprawdę ładnie rysowała się cała galaktyka, nawet w innych telepach tak nie wyglądała, gdzie cała elipsa galaktyki była mało kontrastowa.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJaLe | 13 Sie 2007, 15:06

Hm, no wiesz ja zerkałem przez Nostrusa i znowu tak różowo jak opisujesz nie było, oj nie :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7067
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJontek | 13 Sie 2007, 15:09

no ale do czgo pan go porównywał? do 400 taurusa? czy do innej 150? bo nie wiem w jakim kontekście nie było różowo. Nie wiem, ja od paru osób słyszałem pochwały że bardzo dobry sprzęt.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJanusz_P. | 13 Sie 2007, 15:12

Widzisz, pomacałem sobie ten żółty teleskopik stojący w jadalni i widziałem na jakim chwiejnym montażyku stał :roll:
Jak pamiętasz nawet sprawdziłem że jego okular to był Plossl wbrem obawom że to może być Kellner jak zobaczyłem jego niebieską aberrację na diafragmie.
Tak więc pozwól mi mieć własne zdanie na jego temat a wniosek jest prosty i oczywisty, nie polecam go nikomu a wręcz odradzam ze względu na kiepski montaż, plastikowy wyciąg, beznadziejny szukacz i aberrujące okulary z niestednadrtowym gwintem filtrowym :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJontek | 13 Sie 2007, 15:18

przepraszam za slowo o zlym zabarwieniu, ale widocznie ma pan takie zboczenie zawodowe ze patrzy pan juz pod katem profesjonalnym, a ja jestem tylko hobbysta amatorem i to co widze przez niego zadowala mnie w 100% i też specjalnych roznic nie widzialem, co innego bylo z tym taurusem. A z tym montazem chlopaki twierdzili ze ich eq-5 trzesie sie tak samo, przy obserwacjach stoi jednak sztywno i wiatr mu nie przeszkadza. Oczywiscie ci co obserwowali jak beda chcieli wydadza swoj wyrok.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJaLe | 13 Sie 2007, 15:26

Porównywałem do Oriona 150/750 który kiedyś miałem (jestem wzrokowcem i pamięć do obiektów, twarzy mam fotograficzną) i serio montażyk Nostrusa chwieje się jak nieszczęście, to tak jak bym na swoim EQ6 powiesił 40 cm Newtona czyli ten przez który obserwowałeś. Co do obrazów to też bym polemizował, czy są lepsze od Oriona.

To fajnie, że Ci ten teleskop odpowiada i nie chcę Cie do niego zniechęcać, być może opinie innych osób na zlocie też z tego wynikała. Ja jednak jestem szczery czasami , aż do bólu.

Tak więc ciesz się tym teleskopem, ale z polecaniem go innym bądź bardzo ostrożny :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7067
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJontek | 13 Sie 2007, 15:32

nikmu go nie polecałem, tylko go troszkę bronię, bo nie jest taki zły jakość/cena. I nie mam nic do szczerości. Jeśli pan tam rzeczywiście patrzał przez niego to zdanie o nim jest uzasadnione. Ale większość ludzi go ocenia na podstawie miejsca zakupu. A szczerze nie pamiętam pana przy nim, chyba jowisza pan tylko ogląda albo ja się kręciłem przy taurusie i było ciemno :wink: . Później jakoś pusto się zrobiło na obserwacjach.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJaLe | 13 Sie 2007, 15:36

Jontek napisał(a):nikmu go nie polecałem, tylko go troszkę bronię, bo nie jest taki zły jakość/cena. I nie mam nic do szczerości. Jeśli pan tam rzeczywiście patrzał przez niego to zdanie o nim jest uzasadnione. Ale większość ludzi go ocenia na podstawie miejsca zakupu. A szczerze nie pamiętam pana przy nim, chyba jowisza pan tylko ogląda albo ja się kręciłem przy taurusie i było ciemno :wink: . Później jakoś pusto się zrobiło na obserwacjach.


Jowisza nie oglądałem i szczerze mówiąc był za nisko i tonął w chmurach, by można było go oglądać.

Ale zerkałem min. na M57 i niestety nie mogłem złapać ostrości na gwiazdkach obok.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7067
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJontek | 13 Sie 2007, 15:40

tylko przy którym zestawie okularów? bo ja tam 5 różnych kombinacji robiłem, nawet z tym barlowem co pisałem kiedyś że jest kiepski. Zakładałem 25mm, 17mm i 6,5mm oraz te dwa pierwsze z barlowem. Ten pan od taurusa go namierzał (czy ją M57) i twierdził że fajnie widać (choć też nie pytałem w jakim sensie), mówił że widać oczko itd.
PS jednak go troszkę polecałem, ale ze względu na jego największą zaletę, cenę.
P.S. 2 Nie wiem jak mam pisać żeby się nikt nie obraził ale użyję słowa chłopaki. Tak więc przez tą folię baadera chłopaki oglądali słńce i było widać granulację, prznajmniej tak twierdzili
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat