Okular do maczka

Postaras1988 | 06 Sie 2014, 18:20

Witam, prosiłbym o pomoc, najlepiej posiadaczy maczkow. Jaki okulary do tego sprzętu, w okolicach 14 mm. Budżet 700 zł. Pozdrawiam Arek
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

PostMaxx | 06 Sie 2014, 18:34

Maki to teleskopy które nie narzucają dużych wymagań co do jakości okularów.
Jako docelowy okularek do maczka proponuje tutaj Hyperiona 13 mm
http://www.astrokrak.pl/baader/2350-oku ... 13-mm.html

Oczywiście jeśli w późniejszym czasie masz w planach zakup innego teleskopu o większej światłosile
np Synty 8/ 10 / 12 " to kupuj już teraz docelowy okularek pod taki teleskop - tutaj już sugeruje
ES 14 mm http://www.astrokrak.pl/explore-scienti ... mm-82.html

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postaras1988 | 06 Sie 2014, 18:57

A ten zoom hyperion 8-24 nadawał by się? Głównie chodzi mi o to żeby obraz był możliwe najjaśniejszy
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postslawek281p | 06 Sie 2014, 19:08

Miałem Maka 127 z tym zoomem 8-24 Hyperiona, jest to dobry zoom ale do widoczków dziennych do astro trochę gorszy moim zdaniem bo ma za duże odblaski (tzn. rozproszenie światła w okularze) przez co daje gorsze obrazy (tzn. bardziej rozmyte i trudniej w nim wyostrzyć obraz przy słabym seeingu) od okularów stało-ogniskowych.

Lepiej kupić 2 okulary stałoogniskowe np. proponowane Hyperiony i dobrego Barlowa (polecam Barlowa GSO 2x ED 2")
I lepiej nie kupować okularów o ogniskowej mniejszej niż 8mm (ponieważ rzadko można trafić na dobre warunki w Polsce na większe powiększenia, chyba tylko patrząc na księżyc)

Piszę z mojej subiektywnej praktyki z obcowania 2 lata z Makiem 127 i okularami stało i zmiennoogniskowymi
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

Postaras1988 | 06 Sie 2014, 20:16

Mam okular 8 mm tylko tmb plan. i powiem szczerze jeszcze nigdy nie sprawił mi radochy. Strasznie ciemny jest trochę pochopnie podszedłem wtedy do zakupu. Błąd początkującego. Jeszcze jakieś propozycje?
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postcellar_door | 06 Sie 2014, 20:34

Chyba każdy kto zaczyna przygodę z astro kupując pierwszy teleskop leci na maksymalne powiększenia :-) I żadna rada doświadczonych kolegów z forów ich od tego nie odwiedzie, muszą się poprostu nauczyć na własnych błędach :-)
Mi radzono że maks power w maczku 127 to okular 9mm i na mniejszą ogniskową nie ma co się pchać, bo będzie ciemnica i warunki na takie okulary będą raz na wieki. Mimo że posłuchałem, nawet 9tki, a własciwie parki używam ze swojego zestawu najrzadziej i właściwie tylko do łysego, bo na planety nie mam po prostu warunków na takie powiększenia.
Zdecydowanie najcześciej używam parek TS WA Erfli 12mm i 17mm, dają najwiekszy komfort obserwacji z racji dużego pola i można je przede wszystkim z powodzeniem wyostrzyć :-)
Nikon 10x50 na statywie V Sherpa 600RN
Maczek 127 SW na AZ3, bino SW, parka TS WA 12mm, parka TS WA 17mm, parka SW 25mm, , GSO 8x50,
Canon EOS 600D plus kilka szkieł do niego
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 08 Cze 2013, 18:05
Miejscowość: 3City

 

Postaras1988 | 07 Sie 2014, 17:23

Jak zawsze trudna decyzja mnie czeka . Te okularki baadera mnie zachecaja sa stosunkowo nie drogie ,a sam nie wiem czy bede kiedys mieszkal w miejscu , ktore pozwloli postawic mi oslawiona synte . Podsumowujac gdybym nie zmienial teleskopu badz zmienial na wiekszego maczka to nie warto ladowac sie w okularki typu lvw 13mm . Bo taki moge odkupic , chyba ze warto wedlug was wziasc taki lvw zamiast hyperiona . Wazne pytanie czy jasnosc obrazow moze byc inna w okularkach o tej samej dlugosci roznych firm czy to nie ma znaczenia ?
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postaras1988 | 07 Sie 2014, 17:28

Jeszcze jedno pytanie . Mianowicie okulary do maka powinny miec szerokie pole wlasne czy takie jak w hyperionie styka czy lepiej z jeszcze wiekszym?
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postaras1988 | 07 Sie 2014, 21:34

Widzę, że temat nie wciąga . Dziękuję tym, którzy odpowiadali na moje pytania. Pozdrawiam Arek
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postchondryt | 07 Sie 2014, 22:01

Witam.
Widzę że ktoś zasugerował nawet barlowa co w przypadku Maka jest raczej nieporozumieniem. Posiadam również Maka 127 ale Bressera i z ogniskiem 1900, planuję także zakup okularów i chyba zdecyduję się na GSO 68*, są to okulary 5-cio elementowe i myślę że do Maczka "stykną".

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Posttoomkoo | 07 Sie 2014, 23:50

aras1988 napisał(a):Mam okular 8 mm tylko tmb plan. i powiem szczerze jeszcze nigdy nie sprawił mi radochy. Strasznie ciemny jest trochę pochopnie podszedłem wtedy do zakupu. Błąd początkującego. Jeszcze jakieś propozycje?

Miałem TMB 9 i niestety szybko go sprzedałem był dosłownie gorszy od zwykłych ploosli,
Mam baader Hyperion zoom 8-24 i i jak dla mnie fajny to okular jednak nie mam Maczka i trudno odnieść mi się do twojej sytuacji,w apo refraktorze sprawuje się dobrze.
Refraktor 110 wlasnej roboty ,TeleVue 4x PowerMate 2,Swarovski El 10x50 Swarovision,Nikon SE 10x42,Nikon 8x30E II
Awatar użytkownika
 
Posty: 173
Rejestracja: 22 Lis 2011, 04:33

 

Postszary | 11 Sie 2014, 04:23

aras1988 napisał(a):Mam okular 8 mm tylko tmb plan. i powiem szczerze jeszcze nigdy nie sprawił mi radochy. Strasznie ciemny jest trochę pochopnie podszedłem wtedy do zakupu. Błąd początkującego. Jeszcze jakieś propozycje?


Wkładałem do swojego Maka (102) Es-y, ortho, TS HR planetary jak i droższe oraz tańsze plossle. O ile w Syncie 8" np. ES-y za 700 zł i zwykłe plossle za 50 zł pod kątem jakości obrazów (tj. pola, kontrastu czy transmisji) dzieliła dosłownie przepaść, to w ciemnym maku te różnice w zasadzie się zacierały. Na przykład ostatnio na Saturnie nie zauważyłem, żeby ES-14mm za prawie 800 zł dawał znacząco lepsze obrazy od plossla 13mm, który niedawno kupiłem na tutejszej giełdzie za 40 zł. Również SW WA 9mm, który kupiłem jako nówkę w sklepie za 130 zł, pokazywał znacznie więcej detalu na planecie niż kilkukrotnie droższy ES 6,7mm. Ale to także kwestia dłuższej ogniskowej i warunków obserwacyjnych. Wniosek jest taki, że w przeciwieństwie do światłosilnego Newtona w przypadku Maka nie ma większego sensu inwestowanie w drogie okulary. Zamiast wydawać 300 -500 zł na jedno "drogocenne" szkiełko zdecydowanie lepszym pomysłem jest kupno za te pieniądze nasadki bino, nowej lub używanej w zależności od marki. Obrazy dawane przez taką nasadkę nawet w zestawie z najtańszymi plosslami za 30 zł w Maku dosłownie miażdżą te, które można uzyskać w drogim okularze przy patrzeniu jednoocznym. Zarówno jeśli chodzi o detal, jak i komfort obserwacji. Więc gdybym miał do wydania 700 zł na okulary do Maka, to przy obecnym doświadczeniu absolutnie moim pierwszym krokiem byłoby kupienie nasadki bino i nawet najtańszych szkieł do niej. Za te pieniądze, kupując używki można mieć cały komplet, tj. zarówno nasadkę jak i kilka par okularów o różnych ogniskowych. I to jest według mnie najlepsze rozwiązanie, bo jeśli chodzi np. o Księżyc to już sobie nawet nie wyobrażam, że mógłbym go obserwować jednoocznie. Mogę powiedzieć, że dzięki koledze lucostowi, który niedawno sprzedał mi swoje bino SW, balkonową astronomię odkryłem na nowo. Widoki Łysego z bino i bez trudno jest w ogóle porównywać, nawet przy najtańszej chyba nasadce na rynku, jaką jest SW. To po prostu trzeba osobiście zobaczyć.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postaras1988 | 11 Sie 2014, 09:25

Hehe, każdy ma inną opinię. Zastanawiałem się nad bino to mi z głowy inni wybijali. Z okularami też było różnie jeden pisze lepiej kup coś konkretnego typu live, a ktoś inny że wystarczą zwykloki. Wysrodkowalem to na temat okularów i odkupilem używanego baadera hyperion, od użytkownika tego forum. Myślę że to rozsądny zakup. A te bino korci, zobaczę w przyszłości.
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postcellar_door | 11 Sie 2014, 09:51

aras1988 napisał(a):Hehe, każdy ma inną opinię. Zastanawiałem się nad bino to mi z głowy inni wybijali. Z okularami też było różnie jeden pisze lepiej kup coś konkretnego typu live, a ktoś inny że wystarczą zwykloki. Wysrodkowalem to na temat okularów i odkupilem używanego baadera hyperion, od użytkownika tego forum. Myślę że to rozsądny zakup. A te bino korci, zobaczę w przyszłości.


Chyba tylko cyklop może odradzać bino nasadki ;-) Mnie za to nic nie przekonuje do obserwacji jednoocznej. Jest wbrew naturze, w ten sposób obserwując strasznie męczy mnie zarówno oko , którym patrzę jak i drugie, przymknietę/zasłoniete. Kupując ciemny teleskop do miasta zdawałem sobie sprawę że straty światła na nasadce bino. W praktyce raczej nie odczułem tego, bo przy małych powiększeniach w maku w miescie nie ma wielkiej różnicy w bino czy bez niej. Podziwiam każdego kto potrafi komfortowo obserwować jednym okiem :-)
Nikon 10x50 na statywie V Sherpa 600RN
Maczek 127 SW na AZ3, bino SW, parka TS WA 12mm, parka TS WA 17mm, parka SW 25mm, , GSO 8x50,
Canon EOS 600D plus kilka szkieł do niego
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 08 Cze 2013, 18:05
Miejscowość: 3City

 

Postfranek | 11 Sie 2014, 10:22

Nasadka bino WO,lub Baader Planetarium Maxbright i parki okularów:
SW Super Plossle 25mm/52*.
SW WA 20mm/66*
SW WA 15mm/66*
SW WA 15mm i 20mm /66*,są teraz dostępne pod logo TS.
Do dużych powiększeń,używam pod nasadkę bino,samej soczewki,od barlowa GSO 2"/x2.
Jeżeli,ktoś nie lubi barlowa,to najkrótsze okulary z nasadką bino 9mm.
Do DS,tylko mono,okulary 2".
Ja używałem SWANA 40mm/72*.
=============================================================================
Albo popatrz co do nasadki bino,w poprzednim poście,ma" cellar_door".
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postszary | 11 Sie 2014, 10:57

Pewna strata światła z bino rzeczywiście jest, ale z drugiej strony Mak to teleskop do planet i Księżyca, czyli jasnych obiektów, a w przypadku Jowisza i Łysego nawet bardzo jasnych. Więc ta strata jest w dużej mierze iluzoryczna. Mi nawet w nasadce wczoraj Księżyc tak walił po oczach, że miałem ochotę nałożyć filtr polaryzacyjny. A mam maka 102, czyli jeszcze ciemniejszego (zbierającego mniej światła) niż 127. Moim zdaniem odradzać nasadkę bino w tym teleskopie mogą chyba tylko ci, którzy nigdy przez nią nie patrzyli. Jeśli wczoraj w nocy przez tanie okulary SW LE 20mm w bino widziałem na Księżycu nieporównywalnie więcej szczegółów niż przez droższy, teoretycznie lepszy i o połowę krótszy okular 9mm jednym okiem, to tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że bino to podstawa. Poza tym obserwacje jednooczne są dosyć męczące. Z nasadką bino można prowadzić obserwacje godzinami, w sposób właściwie komfortowy. O co biega można się łatwo przekonać na lornetce. Wystarczy zamknąć jedno oko i próbować poobserwować np. Księżyc tylko tym drugim. A potem obserwować normalnie, czyli dwuocznie. Różnica jest kolosalna, a w przypadku Maka z bino i bez będzie jeszcze większa. Piszę Ci to jako człowiek, który przez kilka lat patrzył na Księżyc i planety bez nasadki, a teraz w ogóle nie wyobraża sobie bez niej takich obserwacji. Więc gdybym miał do wyboru, czy za porównywalne pieniądze najpierw kupić do maczka Hyperiona 13mm, czy nasadkę bino + parkę tanich okularów np. 15mm - na 1000% zdecydowałby się na to drugie. Po prostu efekt będzie nieporównywalnie lepszy. Tak uważam, skoro obrazy z taniego bino SW wraz z najtańszymi okularami biły na głowę te, które w moim maku widziałem jednym okiem przez ES-14mm - uważany powszechnie za okular dużo lepszy niż Hyperion 13mm.
Ostatnio edytowany przez szary 11 Sie 2014, 11:55, edytowano w sumie 6 razy
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postzbyszek | 11 Sie 2014, 11:17

W bino obraz jakb wiekszy wydaje sie, nie mamy identcznych oczu i patrzac dwoma rownoczesnie zupelnie inne wrazenia sa. Tyle wiem z testow lornetek z roznymi okularami .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postszary | 11 Sie 2014, 11:22

zbyszek napisał(a):W bino obraz jakb wiekszy wydaje sie, nie mamy identcznych oczu i patrzac dwoma rownoczesnie zupelnie inne wrazenia sa. Tyle wiem z testow lornetek z roznymi okularami .


Dokładnie tak jest. Dodatkowo z nasadką wydłuża się ogniskowa teleskopu, co też przyczynia się do większego powiększenia.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postfranek | 11 Sie 2014, 18:17

szary napisał(a):
zbyszek napisał(a):W bino obraz jakb wiekszy wydaje sie, nie mamy identcznych oczu i patrzac dwoma rownoczesnie zupelnie inne wrazenia sa. Tyle wiem z testow lornetek z roznymi okularami .


Dokładnie tak jest. Dodatkowo z nasadką wydłuża się ogniskowa teleskopu, co też przyczynia się do większego powiększenia.

Ale maleje średnica czynna menisku,bo LG przesuwa się,bliżej LW i zewnętrzne promienie swiatła,trafiają w osłonkę stożkową przy LW.
Dlatego z nasadką bino używam barlowa,bo następuje częściowa rekompensata (zależnie od barlowa) i LG trochę się oddala od LW.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postaras1988 | 11 Sie 2014, 19:04

Pewnie sobie kupię nasadke bino, ale że spokojem teraz kupiłem parę rzeczy i nasadka musi poczekać do września, tak czy inaczej Saturna będę już obserwował nią, a do tego czasu to jakieś dwie parki okularów do tego dorzucę. Pozdrawiam
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postszary | 11 Sie 2014, 20:09

Ja w tym czasie będę obserwował Jowisza ;-) Mam nadzieję, że już Makiem 127 którego właśnie zamierzam kupić w miejsce 102. Chociaż Synta 8" na pewno nie pójdzie w odstawkę.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postkylob | 12 Sie 2014, 23:23

Jednym okiem też trzeba umieć obserwować. A wielu nie potrafi.. Jeśli zamkniemy oko, którym nie obserwujemy to faktycznie komfortowo na dłuższą metę nie będzie.. Ale jeśli zrobimy sobie coś w stylu pirackiej opaski na oko "nieużywane" i nie będziemy go mrużyć i zamykać to komfort obserwacji jednoocznych będzie już wysoki i pozwalający na długotrwałe lukanie. Dodając do tego wygodny okular będzie już super.... Moja nasadka bino baadera już dawno trafiła na giełdę i ja za binem nie tęsknię....
 
Posty: 318
Rejestracja: 06 Cze 2010, 11:40

 

Postnajs | 17 Sie 2014, 23:13

Czy ktoś byłby tak miły i (oczywiście orientacyjnie) wrzucił jakieś zdjęcie księżyca z powiększeniem 115~. Celuję w hyperiona 13 mm do maka 127 i zastanawia mnie ile będę w stanie zobaczyć.
 
Posty: 10
Rejestracja: 08 Mar 2014, 14:55

 

PostJanusz_P. | 18 Sie 2014, 14:44

Zdjęć astronomicznych nie robi się z powiększeniem tylko w ogniku głównym lub ewentualnie z Barlowem choć ekwiwalent powiększenia można w sumie wyliczyć dzieląc ogniskową wypadkową teleskopu przez przekątną chipu CCD :arrow: 8)
Zobacz sobie to na zamieszczonym na forum symulatorze teleskopu: http://teleskop.astromaniak.pl/
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postnajs | 18 Sie 2014, 15:13

Janusz_P. napisał(a):Zobacz sobie to na zamieszczonym na forum symulatorze teleskopu: http://teleskop.astromaniak.pl/

Szczerze, to jeśli ten symulator jest wiarygodny, to jestem w szoku. Nie myślałem, że aż tyle można wyciągnąć z małego maczka szczególnie na saturnie i jowiszu bez barlowa.
 
Posty: 10
Rejestracja: 08 Mar 2014, 14:55

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat