prośba o porady dt. kupna teleskopu

Posthepar | 19 Sie 2007, 18:45

Hej, jestem nowy na tym forum i wpierw chcę wszystkich Was przywitać.

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem teleskopu. Mam do wydania około 5000 zł ale nie zamierzam absolutnie wyjść poza tą kwotę.

Zamierzam używać teleskop do zwykłych obserwacji ale także do fotografowania nieba, z czasem chciałbym się także zaopatrzyć w kamerę CCD. Chciałbym by ten teleskop posiadał funkcję napędu oraz go-to, jeśli jest to możliwe w tej granicy cenowej to także wbudowany odbiornik GPS.
Bardzo zależy mi na tym, by teleskop mógł być połączony do komputera i bym mógł za jego pomocą sterować instrumentem.
Chciałbym by sprzęt nie pozostawiał wiele do życzenia ponieważ chciałbym się nim cieszyć długo, nie zmieniając go przez wiele lat. Bardzo mi zależy na czymś co ma markę dobrego, nie sypiącego się sprzętu. Muszę też dodać, że zamieszkuję region Ziemi gdzie jest bardzo zimno i obserwacje mogę prowadzić często przy mrozie około 20 stopniowym lub większym.

Dziś mam zupełnie inny zawód ale jako nastolatek, licealista i student bardzo mocno interesowałem się astronomią, obserwując meteory, gwiazdy zmienne, fotografowałem niebo (nieśmiertelny Zenit), obserwowałem także wiele komet. Kiedyś kupno teleskopu było dla mnie marzeniem (cena, dostępność itp.) które dziś chce w końcu zrealizować.

Proszę Was, pomóżcie mi w tym ważnym dla mnie zakupie, doradźcie a ja z radością będę czytał wszystko co napiszecie.

Dziękuję i pozdrawiam Wszystkich forumowiczów.

Marek
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

PostJontek | 19 Sie 2007, 19:02

według mnie w okolicach tej ceny jedyny jest http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=249
choć nie wiem po ile są celestrony, tylko chyba szkoda kasy na taki teleskop, komputerki bajerki, choc kazdy kupuje co potrzebuje. Minus tego telepa to małe zwierciałdo, do obserwacji wziąłbym dobsona http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=367
chyba meade sa najlepsze, ja zbieram na tego z GPSem za 35 tys zl 14" bo 16" chyba sie nie kalkuluje
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=361
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJaLe | 19 Sie 2007, 19:04

Z taka kwotą będzie ciężko, ale czytaj i szukaj może coś znajdziesz. Z mojego doświadczenia wynika, że początkowa deklarowana kwota zawsze ulega zmianie i to znacznej.

Jeżeli chodzi o montaż i sterowanie to polecam rozwiązanie, które działa już u mnie czyli EQ6

Acha i jeszcze jedno, albo obserwacje albo fotografia. Nie ma alternatywy ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsaywiehu | 19 Sie 2007, 19:58

Niestety, to co pisał JaLe to prawda- albo... albo, w każdym razie bez podnoszenia bariery cenowej o jedno zero ;)
W takim przedziale cenowym kupisz albo średni montaż, albo dość dobrą tubę, chyba, że wybierzesz średniej klasy zestaw, który uniemożliwi sensowne obserwacje (mała apertura), albo sensowne astrofoto (cienki montażyk).

Moja rada: zacznij od sprzętu stricte obserwacyjnego, bez technologicznych fajerwerków, którym będziesz mógł w końcu pooglądać obrazy nieba NA WŁASNE OCZY, a później dokupuj po kolei to, co uznasz za stosowne. Być może w międzyczasie odejdzie ci ochota na foto (koszty i uwielbienie obserwacji - jak u mnie), a także na wszelkie inne wodotryski :) Stawiam na Newtona 8 cali - obojętnie, czy na EQ5, czy na Dobsonie. Ten drugi jest tańszy - i w cenie 5 000 zł dokupisz całkiem niezłej jakości wyposażenie, którego brak da sie we znaki w przypadku kupienia droższego sprzętu.
saywiehu
 

PostPrzemysław93 | 19 Sie 2007, 20:47

Ja takzę stawiam na newtona ;)
Za tą cene tak jak Wiehu powiedzial można go nieźle wyposarzyć ;)
Jeśli masz ciemne niebo i mieszkasz np. w małej wsi to możesz pokusić się o większego newtona nie 8'' ale może jeszcze większy 10'' czy 12 ''
Pamiętaj zostaw sobie troszke kasy na wyposarzenie teleleskop to nie wszystko a chyba chcesz się zmieścic w 5 tysiącach.
Stawiam na Synta 10 '' za 2000 + akcesoria
Jeśli cię to wciagnie to zosatnie ci troszke kasy i będziesz mógł zbierać na jeszcze lepszy sprzęt ;)

Ps. Jesli masz przecietne miejkie niebo to bierz 8 '' Newtona - będzie się lepiej spisywał od tej 10'' pomimo mniejszej aparatury - lepszy kontrast itp.


Pozdrawiam
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postskymacho2 | 19 Sie 2007, 21:13

wiele podobnych pytań było na różnych forach astronomicznych w działach astrofotografii lub sprzętu astro:
http://www.astromaniak.pl
http://www.astro4u.net
http://www.astro-forum.org
http://www.astronomia.pl

Chcąc mieć możliwość zarówno prowadzenia obserwacji wizualnych jak i astrofototografii w ramach ograniczonych funduszy można wystartować z refraktorem APO np.:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... ucts_id=30
tu więcej o tym sprzęcie: http://www.cloudynights.com/documents/ed80f.pdf
Taka opcja była rekomendowana już na astromaniaku.pl, o ile pamiętam, przez Janusza_P.

Znalazłem ten post - Janusz_P / Niedziela 21 Sty, 2007 12:06:

" Zbyszku, zapewne nie obserwowałeś długo planet przez APO klasy 80 mm skoro piszesz jawną nieprawdę, miałem tą przyjemność i zapewniam Cie że na Marsie przez APO 80ED w chwilach spokoju atmosfery widać dużo wiecej przy około 140-160x niż na tej fotce, to samo dotyczy zdjęcia Saturna, używałem intensywnie i komfortowo orionowskiego APO 80ED na SVP przez ponad dwa lata zarówno do obserwacji planet jak i astrofoto DS i wiem co piszę bo wiem co nim widziałem przez te dwa sezony obserwacyjne

Obraz z tej 80-tki APO mógłbym porównać tylko do obrazu z dobrze wystudzonego Maka 127 aczkolwiek już kolorystyka z Maka jest mniej intensywna niż z APO i kolor (np gwiazd podwójnych) taki jakiś trochę wyblakły ale wiadomo, lustra po drodze światła i jeszcze jest centralna obstrukcja co odbija się na trochę słabszym kontaście i transmisji koloru

Reasumując na balkon jednak polecałbym zdecydowanie dobrego Maka 127 do wizuala bo jest najbardziej kompaktowy i poręczny lub ciut wieksze APO 100ED/900. Jeśli to ma być kompromis pomiędzy wizualem i astrofoto to jednak APO ED 80 jest tu zdecydowanym faworytem co przerabiałem na własnej skórze przez te dwa lata prowadzonych nim intensywnie obserwacji i sesji astrofoto "
Ostatnio edytowany przez skymacho2 19 Sie 2007, 21:52, edytowano w sumie 7 razy
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 19 Sie 2007, 21:17

Ech, co to za obserwacje refraktorkiem 80 mm :roll:
saywiehu
 

Postzbyszek | 19 Sie 2007, 21:25

Do obserwacji sa b.uzyteczne synty 200/1200 .Jakbys chcial troche pobawic sie w foto to jakis 200/1000 na montazu EQ5 podobnym w cenie troche ponad 2000 znajdziesz . Mozesz od razu zainwestowac w lepszy, ciezszy montaz np EQ6, HEQ 6 ale biale . Tubke 200/1000 mozesz osobno dokupic. W/g mnie lunety omijaj . Drogie , daja aberacje chromatyczna co moze przeszkadzac. chyba ze APO ale polecany wyzej 80 mm to malenstwo i wizualu nie sprawdzi sie .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJarek76 | 19 Sie 2007, 21:44

Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

Posthepar | 19 Sie 2007, 21:48

A co powiecie o tym teleskopie ?

http://www.celestron.com/c2/product.php?ProdID=392

Pozdrawiam
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

PostJontek | 19 Sie 2007, 21:55

nie patrz na ceny w stanach
http://www.meade.com/lx200r/index.html
8" kosztuje 2700 zielonych a w polsce 13500 zł
http://www.meade.com/lightbridge/index.html
12" kosztuje 1000 zielonych ( u nas 4500zł) a popatrz na ceny u nas
cło i tak dalej
ja jakbym miał kasę to nie kupowałbym newtona a jakiegoś Ritchey-Chrétiena czy Schmidta, refraktor coś około 120mm
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postsaywiehu | 19 Sie 2007, 22:03

6 cali do DS to "deczko mało". A ten S-C to taki typowo planetarny "wyjadacz", jak dla mnie to propozycja na sprzęt wyjazdowy, lub do postawienia w salonie ;) i okazjonalnego korzystania.
Jeśli to twoje "zimne miejsce" jest na półkuli północnej, to na kilka lat zapomnij o sprzęcie planetarnym i szukaj czegoś ze światłosiłą max f/8, najlepiej 5-6. Intes robi takie Maki-Newtony, jak mój- to jasny sprzęcik, do DS bije i Newtona 150 (małe lusterko wtórne), a jednocześnie przy planetach można mu przypowerować 3x średnica lustra w dobrych warunkach. To sprzęt z dobrą korekcją pola.
saywiehu
 

Posthepar | 19 Sie 2007, 22:10

Dlaczego ten celestron do ktorego link podalem wyzej jest to kitu ? Czy chodzi o slabe parametry optyczne czy o jakos wykonania itp. ?
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

PostJontek | 19 Sie 2007, 22:13

http://www.meade.com/photogallery/lx90_gallery.html
do astrofoto są dobre i montaż chyba stabilniejszy ale i cena wyższa
Image
Image
Ostatnio edytowany przez Jontek, 19 Sie 2007, 22:15, edytowano w sumie 1 raz
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postsaywiehu | 19 Sie 2007, 22:14

Za mała średnica lustra do obserwacji DS- zbiera za mało światla. Jednocześnie to sprzęt "ciemny", o światłosile f/10, czyli właśnie typowo planetarny. Ma dość dobry montaż, ale słabe wyposażenie (tylko 1 okular w zestawie).

Do DS minimalnym standartem jest 8 cali, a planety, jak pisałem... "opuściły nas" na kilka lat (wyjątkiem jest grudniowa opozycja Marsa).

P.S. Jontek- pooglądaj sobie fotki z Synty na Dobsonie na stronie Sky Watchera- pewno łatwo dojdziesz do wniosku, że ten telep jest idealny do astrofoto :D
Pomyśl sobie tylko o tym, w jakich warunkach powstają takie zdjęcia- i ileż wymagają wiedzy, aby tak poprowadzić montaż.
Ostatnio edytowany przez saywiehu, 19 Sie 2007, 22:19, edytowano w sumie 1 raz
saywiehu
 

Postskymacho2 | 19 Sie 2007, 22:17

jeśłi idzie o zorientowanie się co do znaczenia apertury w astrofoto polecam zapoznanie się z tym topikiem:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=3156
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostJontek | 19 Sie 2007, 22:39

jak masz takiego celestrona czy meade z systemem goto to chyba już niewiele trzeba robić, montujesz aparat a cały system robi za ciebie robotę. Jednak uważam ten system goto za zabawkę i psujący zabawę w astronomii. lepiej samemu coś poszukać, więcej radość z odnalezienia nowego obiektu, a tak wciskasz guzik i masz, jak w telewizji.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postsaywiehu | 19 Sie 2007, 22:41

Jontek, gdyby to było tak proste, za takie pieniądze, to każdy by tak robił, a nie kombinował "jak koń pod górę". Zresztą dowiedz się, ile kosztuje sama kamerka, jaką się cyka takie fotki :D

P.S. Ten LXD-500 w moim opisie to niezły montaż Meade z GoTo. Jakoś mi fotki same nie chca wychodzić :D
saywiehu
 

Posthepar | 19 Sie 2007, 22:48

Saywiehu, rozumiem to co napisales ale nie moge zrozumiec jak mozna stosowac montaz dobsonowski do robienia zdjec DS. W koncu wymaga to dlugich ekspozycji i dobrze chyba kiedy telekop prowadzi sie za obiektem. Montaz dobsona to tylko ogladanie nieba ale chyba nie ma tu mowy o robieniu zdjec. Nigdy nie rozumialem jak mozna precyzyjnie sterowac tym teleskopem.

Dzis mam juz metlik w glowie. Zbiliscie mnie z tropu chlopaki ale to bardzo dobrze. Jednak gdybyscie mieli uwzglednic to co ja napisalem na poczatku to co byscie sami kupili ??? Nadmienie jeszcze raz ze mieszkam za kolem podbiegunowym wiec ogladac moge w zime i jesienia a wtedy czasami jest zimno jak diabli (zima niebo jest czarne jak otchlanie piekielne i gwiazdy swieca az oczy wapala, ale wtedy jest czesto ponad 20 stopni mrozu). W zwiazku z tym dobrze zeby nie szukac gwiazd itp. bardzo dlugo, musze miec prowadzenie i go-to (nawet bez GPS) bo wtedy nie odmarzna mi rece i jest wieksza przyjemnosc z patrzenia. Chce tez podlaczyc do tego kamere CCD i bawic sie wystawiajac teleskop na zewnatrz i sterujac nim z zewnatrz i patrzac na ekran komputera. Moze nie rozumiecie co to jest -25 chloapki ale wtedy za dlugo sie nie popatrzy trzymajac rece na srubach metrycznych.

Dziekuje za radu i prosze o wiecej.
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

PostJontek | 19 Sie 2007, 22:55

to co miszkasz w Nordkap czy jak to się pisze w norwegii?
ja dla siebie wziąłbym tego celestrona 6" jak z systemem goto ale ja jestem jeszcze nowy, sam mam 6" teleskop i nie jest takk źle sporo widać a jak masz takie czarne noce to chyba wszystko nim dojrzysz :D
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postskymacho2 | 19 Sie 2007, 22:56

trzeba by chyba zdobyć informację od producenta w jakim zakresie temperatur może działać sprzęt ... -25 to już chyba niestandartowe warunki.

przy komputerowym prowadzeniu montaż powinien być sprawą obojętną.
Ostatnio edytowany przez skymacho2 19 Sie 2007, 23:06, edytowano w sumie 2 razy
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 19 Sie 2007, 22:57

Nie, Dobson to nie montaż do astrofoto! Chciałem tylko "przybliżyć" Jontkowi reklamiarski charakter takich stron- jak ktoś chce, to poszuka, a co niektóre zdjęcia naprawdę sa znakomite!

Qrcze, po kilkudziesięciu obserwacjach Dobson w rękach żądnego pięknych obrazów "napaleńca" działa z 5 razy szybciej, niż GoTo :D To prawda, na zlotach zawsze frajdą jest takie wyszukiwanie "na czas". Przyczepiłbym się też do delikatnej elektroniki przy tych wszystkich telepach z "wodotryskami"- czy to się sprawdzi w takich warunkach? Jak dla mnie te teleskopy sa zbyt delikatne...

O -25 nic nie powiem, ale przy -18, gdy kupiłem pierwszy teleskop, potrafilem wytrzymać 7 godzin na lodzie na środku jeziora :) Ach, cały dzień łowienia ryb z przerębla przy - 21 tysz mi się kiedyś zdarzył ;)
saywiehu
 

PostJontek | 19 Sie 2007, 23:04

najwyżej będzie ognisko palił pod tym celestronem
też bym wziął dobsona do obserwacji jakiegoś 30-40cm lustra jeśli newton, ale tamte mają na plus optykę, choć w takim dobsonie z kratownicą mycie lustra to nie problem
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Posthepar | 19 Sie 2007, 23:23

Jaka jest praktyczna roznica swiatlosil np. f5 i f10 jesli rozpatrywac aspekt fotografii lub wspolpracy z kamera CCD. czy to spora roznica w jakosci uzyskowanych obrazow ?

ostatecznie kozystajac z Waszych rad i wskazowek mysle ze ten teleskop daje duze mozliwosci.

Sky-Watcher Explorer-250PX EQ6-PRO

Zgadza sie ?
Ostatnio edytowany przez hepar, 19 Sie 2007, 23:30, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

Postsaywiehu | 19 Sie 2007, 23:29

Nie jestem zadnym specem od astrofoto, ale z tego co wiem, to dłuższa ogniskowa wymaga dłuższego naświetlania, co wymusza stosowanie dokladniejszego (droższego) montażu i prowadzenia. W przypadku DS do astrofoto stosuje się możliwie jasne sprzęty. To, co pokazywał Jontek, to pewno zdjęcia z zastosowaniem np. reduktorów ogniskowych.

P.S. Daj linka do tego Explorera - ale chyba do astrofoto i EQ6 może mieć kłopoty z tubą 250 mm...

P.S.2 sam se znalazłem :D http://www.firstlightoptics.com/proddet ... 50pxeq6pro
Tak, to sprzęt do wizuala. Zobacz tu na forum, jakie problemy stwarza EQ6 np. JaLe'mu - mimo ceny nie jest to montaz do foto takimi ciężarami...
saywiehu
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat