Pierwszy teleskop - doradztwo

Postskymacho2 | 20 Sie 2007, 11:53

na astronomicznych forach mnożą się topiki zakłądane przez osoby zamierzające zakupić swój pierwszy teleskop i proszące o poradę co warto kupić w ramach pewnej finansowych limitów. W odpowiedzi zaczyna się masowe doradztwo ... Doradzający zazwyczaj pytają o pewne dodatkowe informacje ale nie jest ich wiele : miejsce obserwacji, mobilność, rodzaj obiektów jakie zamierza się obserwować, rodzaj obserwacji - wizualne czy astrofoto, warunki przechowywania sprzętu. Ubogość kryteriów pociąga za sobą monokulturę propozycji. Doradza się dla obserwacji wizualnych "syntę na dobsonie", a w przypadku astrofotografii kończy się zazwyczaj na stwierdzeniu, że kwota jest nazbyt mała aby móc cokolwiek zrobić i lepiej kupić "syntę na dobsonie" i ograniczyć się do obserwacji wizualnych.
Wydaje się, że rozszerzenie palety kryteriów pomogło by precyzyjniej doradzać. Moim zdaniem ważny jest poziom zaangażowania kupującego w uprawianie astronomii, ilość czasu jaki jest skłonny poświecić obserwacjom i obróbce materiału obserwacyjnego, ilość czasu jaki jest skłonny poświęcić konserwacji sprzętu, jego umiejętności techniczne, poziom wiedzy na temat astronomii, jego skłonność do dalszego rozwijania zainteresowań astronomicznych, planowany poziom rocznych nakładów finasowych na rozwój sprzętu, wreszcie jakie są cele planowanych obserwacji - czy cele są naukowe, artystyczne, kolekcjonerskie, czy może ich celem są po prostu wrażenia estetyczne lub relaks. Pewnie wartych wzięcia pod uwagę kryteriów jest więcej.
Ważne jest też oczywiście aby doradzający zaprezentował swoje doświadczenie i wiedzę w dziedzinie astronomii obserwacyjnej. Tak by można było ocenić wagę porady. Jednak waga porady zależy również od tego w jakim stopniu doradzający uwzględnił wspomniane wyżej, i pewnie jeszcze inne ważne, kryteria.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 20 Sie 2007, 12:34

99% pytających nie ma odpowiednich środków do uprawiania astrofotografii, a ich wyobrażenia są takie: biorę teleskop, przykładam aparat- i cykam takie fotki, jak nie przymierzając Gendler. Skutecznie staram się takie wizje hamować.
Zdecydowana większość pytających to osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia, które najpierw powinny zorientować się, co gdzie znajduje sie na niebie, a do obserwacji nie wystarczy ED80, jak się tobie Skymacho wydaje- taki teleskop może tylko zniechęcić.
Dla zdecydowanej większości pytających, po kilku krótkich wyjaśnieniach, nadaje się najtańszy na rynku Newton 200 mm, bo to jest sprzęt i uniwersalny, i dający możliwość bezproblemowego obejrzenia wszystkich eMek, wielu innych NGC i IC. I tak już poznałem sporo osób, które są niezadowolone z poziomu tego, co widać w takim lustrze. Poznałem i takich, którzy chcieli OGLĄDAĆW OKULARZE takie obrazki, jak z Hubble'a :D
Dlatego w 99% przypadków Synta na Dobsie jest jak najbardziej na miejscu. Pozostają osoby mieszkające w centrach dużych miast, nie mające auta. Ale tych jest stosunkowo mało, a o takie sprawy zawsze są pytania przed poleceniem telepa.

P.S. Synta jest na tyle małym wydatkiem, że dla większości kupujących jest dostępna, a daje możliwość zorientowania się w klasie następnego zakupu. No i takie pytanie: jakie to są obserwacje artystyczne? 8)
saywiehu
 

Postskymacho2 | 20 Sie 2007, 13:28

miałem na myśli astronomiczną fotografię artystyczną ... bo chyba trzeba wyróżnić ten dział astrofotografii - wtedy kiedy fotografia założeniu jest nie tyle dokumentem czy pomiarem ale, w której idzie o piękno. Taka Fotografia jest swego rodzaju dziełem sztuki użytkowej. Mamy zresztą cały obszar pośredni, w którym dąży się do zachowania jakiegoś znaczenia dokumentalnego fotografii ale zarazem stara się osiągnąć efekt artystyczny.

Trzeba było też wprowadzić osobną klasę obserwacji wizualnych, w których idzie przede wszystkim o przeżycie urody i magii kosmosu, a nie o realizowanie określonego programu badawczego na przykład. Tu jednak trufdno mówić o dziele sztuki.
Ostatnio edytowany przez skymacho2 20 Sie 2007, 14:07, edytowano w sumie 2 razy
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 20 Sie 2007, 13:33

Podpisze pod słowami Wiecha i dodam. Co raz więcej tych doradzających o wysokim poziomie samooceny, nie mającym pokrycia w rzeczywistości.
Poczekajcie z tym doradzaniem i powiedzmy nazbierajcie doświadczenia, zmieńcie kilka teleskopów poobserwujcie przez kolejnych kilka nabierzcie z 5 lat doświadczenia i potem stwierdzicie, że wiecie jeszcze mniej. Czas uczy pokory.

Ludzie zastanówcie się nad sobą i piszcie sobie w wolnych tematach, bo zaczynacie przeginać z tym pseudo-doradzaniem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostCharon X | 20 Sie 2007, 13:49

saywiehu napisał(a):99% pytających nie ma odpowiednich środków do uprawiania astrofotografii, a ich wyobrażenia są takie: biorę teleskop, przykładam aparat- i cykam takie fotki, jak nie przymierzając Gendler. Skutecznie staram się takie wizje hamować.
Zdecydowana większość pytających to osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia, które najpierw powinny zorientować się, co gdzie znajduje sie na niebie, a do obserwacji nie wystarczy ED80, jak się tobie Skymacho wydaje- taki teleskop może tylko zniechęcić.
Dla zdecydowanej większości pytających, po kilku krótkich wyjaśnieniach, nadaje się najtańszy na rynku Newton 200 mm, bo to jest sprzęt i uniwersalny, i dający możliwość bezproblemowego obejrzenia wszystkich eMek, wielu innych NGC i IC. I tak już poznałem sporo osób, które są niezadowolone z poziomu tego, co widać w takim lustrze. Poznałem i takich, którzy chcieli OGLĄDAĆW OKULARZE takie obrazki, jak z Hubble'a :D
Dlatego w 99% przypadków Synta na Dobsie jest jak najbardziej na miejscu. Pozostają osoby mieszkające w centrach dużych miast, nie mające auta. Ale tych jest stosunkowo mało, a o takie sprawy zawsze są pytania przed poleceniem telepa.

P.S. Synta jest na tyle małym wydatkiem, że dla większości kupujących jest dostępna, a daje możliwość zorientowania się w klasie następnego zakupu. No i takie pytanie: jakie to są obserwacje artystyczne? 8)


A zresztą przez Syntę też da się robić fajne zdjęcia Księżyca, Słońca. Jasne planety też się da focić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postskymacho2 | 20 Sie 2007, 13:54

aby sensownie doradzać trzeba mieć doświadczenie w użytkowaniu sprzętu ale też wiedzieć do kogo adresuje się poradę !

Saywiehu, zwróć uwagę, że ja nikomu nie doradzałem zakupu 80ED. Ja tylko przedstawiłem taką możliwość razem z niektórymi argumentami na rzecz takiego wyboru. W ogóle wziąłem udział w kilku topikach dotyczących zakupu sprzętu nie doradzając nikomu zakupu konkretnego sprzętu - nie ośmielliłbym się ze swoim skromnym doświadczeniem. Wziąłęm udział po to by przedstawić sensowne alternatywy sprzętowe - które zaproponowałem w oparciu o znalezione w sieci opinie takich autorytetów jak Janusz_P, El_Capitano czy inni - gdyż odnosiłem wrażenie, że nie zawsze doradzający biorą pod uwagę to kto sprzęt będzie użytkował.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postskymacho2 | 29 Sie 2007, 08:32

może nie od rzeczy byłoby poprosić chcących porady aby wcześniej zapoznali się z uwagami Hansa na astro-forum.pl:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13551
będą wtedy śwadomi podstawowych problemów, które muszą wziąć pod uwagę szukając optymalnego sprzętu dla siebie.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 29 Sie 2007, 10:12

Odnośnie takich teleskopów jak ED80, Skymacho przede wszystkim zwróć uwagę na ogólne zmiany w ostatnim czasie, które wpłynęły na wielkość polecanych teleskopów.
Jeszcze półtora roku temu największą popularnością cieszyły się Skyluxy - refraktory 70/700. Były po prostu tanie i miały w miarę sensowne montaże. Ich jedynym równoważnikiem były 114-tki na EQ1.
No ale ostatnio pojawiły się sensowne, rewelacyjnie tanie Sky Watchery 130 i 150 na EQ2, EQ3, potaniały achromaty 100, no a Synta 200/1200 potaniała o 700 zł. Nie sposób porównać w wizualu ED80 do tych sprzętów, choć daje całkiem ładnie skorygowany obraz. Do tego posucha na planety w 100% usprawiedliwia polecanie dużych Newtonów. Co z tego, że w obiektywie 80 mm zobaczysz wszystkie eMki, skoro już w lustrze 150 po prostu można też zobaczyć ich szczegóły (no tych, których da się).
saywiehu
 

Postskymacho2 | 29 Sie 2007, 15:15

Saywiehu, ja oczywiście zgodzę się z Tobą w ocenie rynku sprzętu astronomicznego i w tym, że pewnie "synta na dobsonie" jest aktualnie optymalnym wyborem dla większości kupujących pierwszy teleskop ... ale moim zdaniem najlepiej w doradzaniu trzymać się 2 zasad:
1) należy proponować sprzęt możliwie dobrze dopasowany do rzeczywistych potrzeb, możliwości i umiejętności konkretnego pytającego
2) proponujac rozwiązanie optymalne powinno się pytającemu przedstawić jakaś rozsądną alternatywę
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostPc-et | 29 Sie 2007, 15:25

W sumie to można poprostu wybrać że optymalna jest "synta na dobsonie" i pare teleskopów od troche innych zastosowań. Moglibyście zrobić liste najlepszych pierwszych telepów w różnych przedziałach cenowych. teleskopów do pewnych celów i by to starczyło chyba co do zakupów pierwszych telepów. Np. dodajcie coś do wycieczek bo ja bym np nie wziął ze sobą 12 kg telepa z 10kg montażem;/
 
Posty: 44
Rejestracja: 26 Sie 2007, 14:20
Miejscowość: Łódź

Postskymacho2 | 29 Sie 2007, 18:36

"synta na dobsonie" to nie tyle jest optymalny wybór ale optymalny wybór dla większości pytających - "dla większości" nie znaczy "dla wszystkich". Sama lista to pomysł ciekawy, moim zdaniem, ale trudny do zrealizowania i wymagający ciągłych aktualizacji.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostPc-et | 29 Sie 2007, 18:50

tak czy siak bez przerwy się o tym gada więc równie dobrze możecie aktualizować.
 
Posty: 44
Rejestracja: 26 Sie 2007, 14:20
Miejscowość: Łódź

Postsaywiehu | 29 Sie 2007, 18:53

Najlepszym wyborem dla początkującego nie jest ani Synta, ani Mak, ED, cztero-, czy sześciocalowy achromat, tylko WYJAZD NA ZLOT, albo jakieś spotkanie lokalne. Wtedy można na 100% wybrać to, co chce się kupić, skorzystać z wiedzy innych, dowiedzieć się wszystkiego o akcesoriach i sztuce obserwacji.

U siebie robię taką "otwartą" astro-bazę. Ci, którzy mają blisko, albo "po drodze", zawsze mogą przyjechać, nawet na kilka nocy- jest gdzie się przespać. Niestety, mieszkamy w sumie w barbarzyńskim, pod względem astro, kraju. Już w Czechach i na Słowacji "co kawałek" są dobrze wyposażone obserwatoria, które służą ogółowi. Takie obserwatorium tam nazywa się "hvezdarna"- coś w tym stylu będę próbował zrobić u siebie. Jeśli nie "prześpię" szans na dotacje, będzie spory wybór sprzętu i możliwość polukania naprawdę sporymi rurami. Tych, którzy chcieliby zrobić coś podobnego u siebie zachęcę b. dobrym stosunkiem wszelakich władz dla tego typu przedsięwzięć. W razie czego służę pomocą przy organizacji, bo chyba udało mi się "przetrzeć szlak".
saywiehu
 

Postskymacho2 | 29 Sie 2007, 19:30

Saywiehu, gratuluję pomysłu, inicjatywy, odwagi ... i życzę sukcesu.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostJacek Kempanowski | 05 Wrz 2007, 14:42

Witam. Chciałbym poprosic Was o pomoc. Zamierzam kupic Teleskop AstroMaster 114EQ. Czy ma ktos z Was taki teleskop? Czy warto go kupowac? Daje link do strony gdzie mozecie go obejrzec:
http://www.teleskopy.net/sklep/product_ ... 1e5f6b3b8b
Czy moze za te pieniadze mozna kupic lepszy?
Awatar użytkownika
 
Posty: 156
Rejestracja: 08 Cze 2007, 14:01
Miejscowość: Rzeszów

 

PostCharon X | 05 Wrz 2007, 14:50

Jacek Kempanowski napisał(a):Witam. Chciałbym poprosic Was o pomoc. Zamierzam kupic Teleskop AstroMaster 114EQ. Czy ma ktos z Was taki teleskop? Czy warto go kupowac? Daje link do strony gdzie mozecie go obejrzec:
http://www.teleskopy.net/sklep/product_ ... 1e5f6b3b8b
Czy moze za te pieniadze mozna kupic lepszy?


Ta soczewka barlowa będzie pogarszać obraz w telepie, a jest wbudowana na stałe - więc się nie opłaca. Troszkę kasy dołożysz i kupisz Syntę 130/650 lub 130/900 - cena ok. 650 zł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postsaywiehu | 05 Wrz 2007, 15:18

J.w.

Tak fajne określenie, jak "zaskakująco krótki i zwarty tubus" oznacza po prostu optykę w wersji "fuj" :D
saywiehu
 

PostJacek Kempanowski | 05 Wrz 2007, 18:24

Dzieki Charon za rade ale w ten sposób mozna dokładac pieniedzy i nigdy nie kupic. Ja sie teraz zdecydowałem a kasy to za bardzo wiecej nie mam. Zastanawiam sie tez nad "Synta/Sky-Watcher" SK1145 czy nie byl by lepszy od Celestron AstroMaster 114 EQ? doradzcie mi?
Awatar użytkownika
 
Posty: 156
Rejestracja: 08 Cze 2007, 14:01
Miejscowość: Rzeszów

 

Postsaywiehu | 05 Wrz 2007, 19:21

Jeśli chcesz kupić sensowny teleskop- posłuchasz Charona.
A jak chcesz coś do zabawy na trzęsącym się jak osika montażyku- bierz 114.
Astro, nawet to najbardziej amatorskie wymaga sprzętu na jakimś tam poziomie. Są tacy, którzy na podstawie opisu w sklepie internetowym myślą, że już wiedzą wszystko. A ty się zastanów- albo wiesz, albo pytasz :)
saywiehu
 

PostJacek Kempanowski | 05 Wrz 2007, 19:47

Własnie że nie wiem dlatego pytam. I kazda uwaga jest dla mnie cenna.
Awatar użytkownika
 
Posty: 156
Rejestracja: 08 Cze 2007, 14:01
Miejscowość: Rzeszów

 

PostJacek Kempanowski | 05 Wrz 2007, 19:54

A mam pytanie do Charona te teleskopy o których mowisz maja mniejsza ogniskowa i mniej swiatła gromadza. Wiec w czym sa lepsze?
Awatar użytkownika
 
Posty: 156
Rejestracja: 08 Cze 2007, 14:01
Miejscowość: Rzeszów

 

PostCharon X | 05 Wrz 2007, 19:55

Jacek Kempanowski napisał(a):Dzieki Charon za rade ale w ten sposób mozna dokładac pieniedzy i nigdy nie kupic. Ja sie teraz zdecydowałem a kasy to za bardzo wiecej nie mam. Zastanawiam sie tez nad "Synta/Sky-Watcher" SK1145 czy nie byl by lepszy od Celestron AstroMaster 114 EQ? doradzcie mi?


To zależy od tego ile zajęło by ci zbieranie i ile chcesz przez ten teleskop zobaczyć. Zgodze się, że zbieranie z 2 lata na pierwszy w życiu teleskop to raczej za długo, a zycie leci. Ale z drugiej strony mozna kupić od razu najtańszy teleskop, aby po krótkim czasie ponownie wrócić do zbierania ale na konkretniejszy teleskop :wink: Może 114/900 na EQ2 będzie tańszy, ale juz trochę na pewno słabszy od tego 130.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postsaywiehu | 05 Wrz 2007, 20:10

To nie ogniskowa gromadzi światło - za to jest odpowiedzialna średnica lustra. Mam teleskopy 114 i 130 - niestety jest różnica. 130 zbiera jednak 30% więcej światła. Są 114-tki Sky Watchera na EQ2 za 599 (FotoClassic), ale po dołożeniu 100 zł można kupić 130 mm. Bez wahania dołożyłbym tą stówę, nawet jak musiałbym uprosić mamę, tatę, ciotkę - albo wziąć się ostrzej do roboty :D
saywiehu
 

PostPerla | 05 Wrz 2007, 20:14

Masz całkowita rację. Lepiej zbierać niż żałować :D
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostCharon X | 05 Wrz 2007, 20:42

saywiehu napisał(a):To nie ogniskowa gromadzi światło - za to jest odpowiedzialna średnica lustra. Mam teleskopy 114 i 130 - niestety jest różnica. 130 zbiera jednak 30% więcej światła. Są 114-tki Sky Watchera na EQ2 za 599 (FotoClassic), ale po dołożeniu 100 zł można kupić 130 mm. Bez wahania dołożyłbym tą stówę, nawet jak musiałbym uprosić mamę, tatę, ciotkę - albo wziąć się ostrzej do roboty :D


Wystarczy dołozyć 70 zł. To nie jest dużo. Za 669 zł są Synty 130 w Delcie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat