Teleskop za 160zł

PostJanusz_P. | 21 Wrz 2007, 12:30

Tylko jest jedno ale one są na Dobsonie a to zupełnie inna jakość obserwacji, nie przez każdego akceptowalna :wink:
Poza tym ten montaż ma już miejsce na przyzwoitą lunetkę biegunową oraz napęd i wieszane są na nim potem większe sprzęty jak choćby 150/750 a nawet 200/800 oczywiście do wizuala 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCharon X | 21 Wrz 2007, 14:15

Janusz_P. napisał(a):Tylko jest jedno ale one są na Dobsonie a to zupełnie inna jakość obserwacji, nie przez każdego akceptowalna :wink:
Poza tym ten montaż ma już miejsce na przyzwoitą lunetkę biegunową oraz napęd i wieszane są na nim potem większe sprzęty jak choćby 150/750 a nawet 200/800 oczywiście do wizuala 8)


Te 114/900 na EQ3 za ponad tysiaka to popularności raczej nie zdobędzie, bo to raczej nieekonomiczny produkt.
Jakos nie bardzo pasuje mi do tendencji wg których wybieramy teleskop.
Bo tak:
wybierając teleskop do wizuala - ustalamy czy piorytetem są DSy czy planety
do DS - wybieramy teleskop o jak największej aperturze i sporej światłosile na jaki nas stać i jaki jesteśmy w stanie przenosić/przewozić pod ciemne niebo - czyli najtańszą drogą wybieramy Newtony na Dobsonie do (do ok. 1000 zł najlepszym wyborem jest Synta 8" na Dobsonie. Jak cierpimy na patologiczną nienawiść do Dobsonów :twisted: :wink: wybieramy teleskop (najczęściej Newtona bo najtaniej) na paraliktyku (do ok. 1000 zł najlepsza będzie Synta 6" - rezygnujemy z większego zwierciadła kosztem paraliktyka).
do planet - wybieramy teleskop o małej światłosile i lepszym (droższym) systemie optycznym niż Newton refraktory lub katadioptryki - pewnym ograniczeniem apertury jest seeing (do ok. 1000 zł nie powojujemy - dojedziemy zaledwie do ok. 4" maków czy achromatów).
do astrofoto (poważniejszego) - wybieramy jak największy montaż na jaki nas stać i jaki jesteśmy w stanie przenosić/przewozić pod ciemne niebo, do niego dobieramy stosunkowo niewielki teleskop o jak największej światłosile (do ok 1000 zł - zbieramy dalej, albo dajemy se spokój :twisted: )
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postdamdt | 21 Wrz 2007, 15:48

to za okolo 1000zl kupie Synta 8" czy 10" i ktora lepsza aha i czy mocno duza ona jest ??
 
Posty: 19
Rejestracja: 20 Wrz 2007, 08:39

PostBokonon | 21 Wrz 2007, 15:56

zdecydowanie kupisz 8'' a nie 10'' ;)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postdamdt | 21 Wrz 2007, 16:20

Bokon nie odpowiedziales na pytanie?? a moze bedzie mnie stac na 10" ...??? tylko chce sie zapytac czy jest sens?? miejsce zamieszkania mam bardzo fajne a na polanke gdzie switale nie mam musze przejsc jakies 5 minut .. tylko czy doniose ten sprzet ile wazy 8" a ile 10" i wielkoscia jaka roznica i wogole czym sie roznia ... aha i powiedzcie jak chlop chlopu zebym zrzumial a nie jakies takie rzeczy piszecie co ja polowy nie rzoumiem:)
 
Posty: 19
Rejestracja: 20 Wrz 2007, 08:39

PostCharon X | 21 Wrz 2007, 16:48

damdt napisał(a):Bokon nie odpowiedziales na pytanie?? a moze bedzie mnie stac na 10" ...??? tylko chce sie zapytac czy jest sens?? miejsce zamieszkania mam bardzo fajne a na polanke gdzie switale nie mam musze przejsc jakies 5 minut .. tylko czy doniose ten sprzet ile wazy 8" a ile 10" i wielkoscia jaka roznica i wogole czym sie roznia ... aha i powiedzcie jak chlop chlopu zebym zrzumial a nie jakies takie rzeczy piszecie co ja polowy nie rzoumiem:)


Ja noszę 8" na polankę około 5 minut. I to z paroma przerwami co kilkanascie-góra kilkadziesiąt metrów. Niosę montaż za rączkę w jednej ręce i tubę pod pachą w drugiej ręce. Szczególnie przy tubie reka szybko drętwieje. 10" tuby juz bym tak raczej nie przeniósł. A napisz jeszcze ile masz lat. Jak masz kilkanaście lat to raczej ta tego telepa nie przeniesiesz. Pamiętaj że tuba i montaż ważą po 8 kg i sa bardzo nieporęczne - tuba ma ok. 115 cm długości i ok. 23 cm grubości, a montaż jest dość sporą skrzynią. 10 calowa tuba waży juz chyba z 12 kg i jest grubsza o 5 cm od 8" .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostPrzemysław93 | 21 Wrz 2007, 16:53

Ja mam 10'' dobsona i powiem ci że mam nieraz kłopoty właśnie z doniesieniem tego telepa na miejsce obserwacji to znaczy da się to zrobić ale jest to męczące :D Gdybyś musiał wychodzić gdzieś dalej na obseracje warto było by sobie sprawić jakiś plecak przerobiony żeby można była tam włożyć telepa i bezpiecznie przenieść go na plecach :lol:
Waga 10'' jak i 8'' nie jest mała :
Przy 10'' waga tuby optycznej to ok. 12,5 kg a montarzu 8 kg
Przy 8'' waga tuby optycznej to 8 kg a montarzu także 8 kg
Rozmiary takich tub nie są małe jest to ogromny walec :lol:


10'' i 8'' różnią się oczywiście wilkością 2'' na korzyść 10'' :D
Przy stosunkowo miejskich warunkach 10'' pokaże tyle samo co 8'' a czasami nawet mniej - czyli w takich warunkach lepsza będzie 8''
Przy ciemnym wiejskim niebem 10'' pokaże troche wiecej - na takie niebo to nawet większe newtony się wyśmienicie sprawują :lol:

Przy zakupie np. Synty 10'' o światłosile F/4,7 potrzeba dobrych okularków :idea:


Pozdrawiam
Przemek.H
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostPrzemysław93 | 21 Wrz 2007, 16:56

Charon X napisał(a):
damdt napisał(a):Bokon nie odpowiedziales na pytanie?? a moze bedzie mnie stac na 10" ...??? tylko chce sie zapytac czy jest sens?? miejsce zamieszkania mam bardzo fajne a na polanke gdzie switale nie mam musze przejsc jakies 5 minut .. tylko czy doniose ten sprzet ile wazy 8" a ile 10" i wielkoscia jaka roznica i wogole czym sie roznia ... aha i powiedzcie jak chlop chlopu zebym zrzumial a nie jakies takie rzeczy piszecie co ja polowy nie rzoumiem:)


Ja noszę 8" na polankę około 5 minut. I to z paroma przerwami co kilkanascie-góra kilkadziesiąt metrów. Niosę montaż za rączkę w jednej ręce i tubę pod pachą w drugiej ręce. Szczególnie przy tubie reka szybko drętwieje. 10" tuby juz bym tak raczej nie przeniósł. A napisz jeszcze ile masz lat. Jak masz kilkanaście lat to raczej ta tego telepa nie przeniesiesz. Pamiętaj że tuba i montaż ważą po 8 kg i sa bardzo nieporęczne - tuba ma ok. 115 cm długości i ok. 23 cm grubości, a montaż jest dość sporą skrzynią. 10 calowa tuba waży juz chyba z 12 kg i jest grubsza o 5 cm od 8" .



Chłopie ja mam 14 lat i spokojnie przenosze 10'' :lol:
Przynajmniej kilkadziesiąt metrów potem odpoczynek ( w razie dłuższej podróży ) i znów kilkanaście metrów i tak można by nosić :lol:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postartur5544 | 21 Wrz 2007, 17:15

[quote="Przemysław93"]

Przy zakupie np. Synty 10'' o światłosile F/4,7 potrzeba dobrych okularków :idea:


hmm..ajak to przedstawia sie z synta 8" z światłosiła: f/5,9.??
bo ztego co wiem te 2 okolary dolaczane wraz z synta sa marne.
jezeli bym bral ta synte to jakie okulary musialbym kupic- glownie chcialbym ogladac Ds-y.??
Synta 200/1200, NLV 6mm
lornetka Tento 7x35
GG 3114031

Moja galeria zdjeć
http://artur5544.mypics.pl/

Moj stary nick "arturek" :)
 
Posty: 292
Rejestracja: 05 Sie 2007, 22:59
Miejscowość: okolice Siedlec

 

Postsaywiehu | 21 Wrz 2007, 17:22

O okularach było b. dużo na forum, poszperaj w "Sprzęcie"- znajdziesz wszystko.
saywiehu
 

PostPrzemysław93 | 21 Wrz 2007, 17:36

No ja narazie do F/4,7 użytkuje 2 LVW 22,13 na trzeciego narazie brak kasy :lol: A te SP szczególnie ten 10mm to kit 8)
Więcej informacji znajdziesz w ,,sprzęcie '' :arrow:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostCharon X | 21 Wrz 2007, 17:51

Przemysław93 napisał(a):
Charon X napisał(a):
damdt napisał(a):Bokon nie odpowiedziales na pytanie?? a moze bedzie mnie stac na 10" ...??? tylko chce sie zapytac czy jest sens?? miejsce zamieszkania mam bardzo fajne a na polanke gdzie switale nie mam musze przejsc jakies 5 minut .. tylko czy doniose ten sprzet ile wazy 8" a ile 10" i wielkoscia jaka roznica i wogole czym sie roznia ... aha i powiedzcie jak chlop chlopu zebym zrzumial a nie jakies takie rzeczy piszecie co ja polowy nie rzoumiem:)


Ja noszę 8" na polankę około 5 minut. I to z paroma przerwami co kilkanascie-góra kilkadziesiąt metrów. Niosę montaż za rączkę w jednej ręce i tubę pod pachą w drugiej ręce. Szczególnie przy tubie reka szybko drętwieje. 10" tuby juz bym tak raczej nie przeniósł. A napisz jeszcze ile masz lat. Jak masz kilkanaście lat to raczej ta tego telepa nie przeniesiesz. Pamiętaj że tuba i montaż ważą po 8 kg i sa bardzo nieporęczne - tuba ma ok. 115 cm długości i ok. 23 cm grubości, a montaż jest dość sporą skrzynią. 10 calowa tuba waży juz chyba z 12 kg i jest grubsza o 5 cm od 8" .



Chłopie ja mam 14 lat i spokojnie przenosze 10'' :lol:
Przynajmniej kilkadziesiąt metrów potem odpoczynek ( w razie dłuższej podróży ) i znów kilkanaście metrów i tak można by nosić :lol:


10 calówki nie próbowałem. A nosisz w ten sam sposób jak ja ? I jak daleko próbowałeś nosić ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostPrzemysław93 | 21 Wrz 2007, 19:05

To znaczy ja najczęściej obserwuje za domkiem i z telepem przechodze ok. 20 m , nosze innych sposobem obniżam tubę łapie za rączki dwoma rękoma i powoli truchtam z przerwami :D Tak samo robie nieraz na dłuże dystanse ale i tak nie przekracza ta odległośc . 30 metrów więc chyba nie ma potrzeby sciągania tuby 8)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostCharon X | 21 Wrz 2007, 20:18

Przemysław93 napisał(a):To znaczy ja najczęściej obserwuje za domkiem i z telepem przechodze ok. 20 m , nosze innych sposobem obniżam tubę łapie za rączki dwoma rękoma i powoli truchtam z przerwami :D Tak samo robie nieraz na dłuże dystanse ale i tak nie przekracza ta odległośc . 30 metrów więc chyba nie ma potrzeby sciągania tuby 8)


To można powiedzieć, że obserwujesz spod domu. Mi chodziło o noszenie kilkaset metrów. A ja miałem na myśli przerwy co kilkanaście - kilkadziesiąt metrów podczas niesienia na kilkaset metrów na stanowisko. :twisted: . A raczej byś nie przeszedł kilkadziesiąt metrów z 12 kilowa tubą pod pachą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostPrzemysław93 | 21 Wrz 2007, 20:40

No chyba bym jeszcze nie dał rady :roll: Ale te 15 matrów daje rade :D
Nieraz obserwuje z zadaszenia wtedy to tylko kilka metrów 8)
To musi być męczące nieść pod pachą taką tube kilkaset metrów :? - jeszcze tego nie próbowałem :P
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostIgnisdei | 23 Wrz 2007, 11:15

Charon X napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):
Przemysław93 napisał(a):Nawet niektóre 114 mają dobre montarze co czyni ich sprzętem przydatnym a nie bublem :P


Dokładnie jak Przemysław pisze a tu masz przykład Teleskopu 114mmna solidnym montaż z dobrymi akcesoriami właśnie w tej klasie cenowej 8)


W tej klasie cenowej są już teleskopy, które zjadają ten 114mm na śniadanie :wink: . Wymieniać chyba nie trzeba 8) . A akcesoriów to i tak trzeba dokupić i to sporo.



Ja też jestem zdania, po kiego grzyba ładować teleskop 114 na Eq3?
Taki newton powinien być tani i stanowić tylko przejściową alternatywę dla osoby chcącej się wdrożyć. Później będzie np. sprzedawać tubę i zostawiać sobie montaż który wykorzysta np pod kupowaną okazyjnie 150-tkę gdzie tu sens?
Jednak co Soligor to Soligor, a tak sobie myślę że chciałbym zajrzeć w jego gardziel. Do czego dążę. Miałem kiedyś syntę 130/650 była wykonana misternie miała pająk zrobiony z cienkich-solidnych blaszek jak 8".
Lustro osadzone były w metalowej celi, śruby kolimacyjne oparte były na imbusach i wkrętach krzyżakowych. Powodowany wspomnieniem pomyślałem, że kupię na rynku wtórnym 130/900. Pierwsze nieprzyjemne wrażenie: oprawa lustra stanowiła jedną całość, śruby to zwykle wkręty sterczące na zewnątrz w jakiejś masie plastycznej.
Jednak jak zobaczyłem na jakim pająku powieszono LW to mi włosy stanęły dęba. Ramiona krzyżaka zrobione chyba z calowych prętów aluminiowych wtopionych na stałe w oprawę tubusa. Jezu jaka obstrukcja musiała być w tym telpie?, ile światła musiał tracić przez bezmyślność konstruktorów, którzy usiłowali zmniejszyć koszty wykonania i odciążyć telpa pod eq2. Akurat wtedy rozkraczył mi się samochód i musiałem szybko zdobyć kasę na naprawę, sprzedałem więc jeden z mych telpów - zgadnijcie który?
Z tego, że ten Soligor z Astroktraka leży na Eq3 wnoszę że jego konstrukcja może być bardziej zbliżona do starej synty. Chyba, że kolesie z Soligora poszli na eco-łatwiznę i postąpili podobnie jak koledzy z SW.
A tak, na miejscu Kolegi naprawdę zbierał bym na syntę 8" (której cena choćby na Allezło waha się teraz między 900-1000zł z Cryfordem ) między czasie wyczaił bym gdzieś lidletkę, czeski atlas nieba i uczył się nieba.
Ignisdei
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat