To o co każdy tutaj pyta :)

Postsamael | 04 Paź 2007, 22:02

Na początek Witam serdecznie wszystkich astomaniaków :)

Nazywam się Michał i jestem z okolic Legnicy. Astronomią interesowałem się już od dziecka przeglądająć książkę mojej mamy "Wademekum Maturzysty" gdzie można było zobaczyć jak wyglądają najpopularniejsze konstelacje gwiazd i pobieżnie pooglądać planety układu słonecznego:)
Od tamtej pory częściej lub raczej rzadziej powracał temat astronomii w moim życiu do momentu kiedy to mój ojciec a obecnie dziadek mojego 5 letniego syna nie zakupił mu pod choinkę taniej lidlowskiej czy jeszcze może z innego źródła lunetki przez którą to z uwielbieniem oglądam księżyc w pełni:) Lunetka z której korzystam jest niesamowicie niestabilna i o bardzo niewyraźnym obrazie , jednakże coś przez nią widać, a mianowici kratery na księżycu i takie tam "większe" szczegóły naszego naturalnego satelity. Ale nie piszę do Was żeby chwalić się swoim "teleskopem" lecz w celu podjęcia decyzji o zakupie czegoś bardziej profesjonalego :)
Wczytuję się w Wasze forum dobre parę już dni a może i tylko trzy i jakieś mniej więcej pojęcie (przynajmniej tak mi się wydaje ) już mam :)

Mianowicie:
Interesuje mnie teleskop do 1500zł (nie czytając waszego forum liczyłem na max 500zł) przez który mógłbym zobaczyć wszsytkiego po troszku :)
Czyli żeby nadawał się i do oglądania planet ale również do oglądania Deep Space :) ( fanstasta ze mnie no nie ?? :)

Teraz troszkę może o warunkach jakie by mi sprzyjały bądź nie w uprawianiu tegoż pięknego hobby :)

Mieszkam w południowo-zachodnim regionie naszego kraju w okolicach Legnicy.
Przez okolicę Legnicy proszę rozumieć wieś gdzie zaświetlenie jest raczej małe.
Nie mam balkonu ale za to mam 100m do boiska gdzie zwykle jest ciemno jak w "ciemni" (chyba lepiej że nie mam balkonu :)
W okolicy żadnych drzew i innych większych obiektów które mogłby przeszkadzać
Nie wylkuczam że w przyszłości może mnie najść ochota do astrofoto:)

A na koniec
Czy zna ktoś dobry sposób na przekonanie żony w słuszności wydania 1500zł na teleskop ??:)

Pozdrawiam
Michał
 
Posty: 2
Rejestracja: 02 Paź 2007, 11:12

Postsaywiehu | 04 Paź 2007, 22:24

samael napisał(a):Czy zna ktoś dobry sposób na przekonanie żony w słuszności wydania 1500zł na teleskop ??:)

Powiedzieć, że jak kupisz teleskop, to wszystkie noce będziesz spędzać poza domem? :twisted: :wink:

Tachanie telepa 100 m to niezłe wyzwanie. Za 1500 kupisz już taką "więkciejszą" rurkę, która nada się pięknie i do planet, i do DS. Ale ciężka jest ta cho...ra, ta z mojego awatara. Synta na Dobsonie się nazywa :)
Teleskop na paralaktyku wcale nie jest łatwiejszy w noszeniu...
Ostatnio edytowany przez saywiehu, 04 Paź 2007, 22:33, edytowano w sumie 1 raz
saywiehu
 

PostPaweł Baran | 04 Paź 2007, 22:29

Albo powiedź żonie, że jej kupisz futro na zimie, ale dopiero po kupnie teleskopu astronomicznego i spełnisz jej wszystkie życzenia. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33370
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postsaywiehu | 04 Paź 2007, 22:29

Do astrofoto Dobson nada się "w pewnym zakresie", po dokupieniu platformy paralaktycznej. Ale za 1500 zł nie kupisz zestawu, z którego da sie robić poważniejszego foto. Nawet jeśli kupisz odpowiednią tubę, to i tak będziesz musiał dokupić inny montaż. To są spore wydatki, dużo większe niż 1500 :(
saywiehu
 

Postnoxili | 04 Paź 2007, 23:01

"Czy zna ktoś dobry sposób na przekonanie żony w słuszności wydania 1500zł na teleskop "

Plan jest prosty :
1 nie mówisz ile naprawde kosztował sprzęt(utajniasz starannie rachunki ,ulotki reklamowe itp twozysz kilka fikcyjnych tropów do teleskopów kilka razy tańszych ,ale fizycznie podobnych (kolor ,wielkość tuby , sposób zawieszenie kobiety są wzrokowcami )
2 Mówisz zonie ,że spełniłeś swoje drugie życiowe marzenie( tym pierwszym jest oczywiście ona) i jesteś tak szczęśliwy ,że chcesz się z nia podzielić swym szczęsciem czyli
a)jesteś dla niej wyjątkowo miły (chodzi mi bardziej o coś w sypialni niz o zmywanie talerzy)
b) zabierasz ją na zakupy; pozwalasz jej przepuścić coś około 1/ 4 - 1/5 ceny rzeczywistej teleskopu .Zeby zadziałało to musisz zadbać aby kupowałą rzeczy mało praktyczne- żadnych dla nas albo do domu a tylko dla niej, w ostateczności moze sobie kupić bieliznę . To ona musi mieć poczucie winy ,że wydała samolubnie tyle pieniedzy Tylko bez przesady: możesz stosować strategie typu romantyczna kolacja przy świecach, ale z umiarem ,bo pomyśli że nie kupiłeś sobie jakiś drogi teleskop tylko że masz romans :D
:D :D Zadziała :D :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 373
Rejestracja: 23 Cze 2007, 21:02
Miejscowość: Prusy

Postsamael | 04 Paź 2007, 23:04

Hmmm, dalej kwestia żony nie rozwiązana :) Ale i z tym sobie poradzę w końcu od czego mój "szósty" zmysł :)
A tak na powaznie może jakieś konkretne modele polecicie??
Takie wiecie gdzie mógłbym sobie już coś niecoś w necie poczytać o polecanym sprzęcie :)
Co do astrofoto to mógłbym sobie odpuścić przynajmniej na jakiś "rok"??:)
A więc??
 
Posty: 2
Rejestracja: 02 Paź 2007, 11:12

Postbolid25 | 04 Paź 2007, 23:10

Do astrofoto wystarczy obiektyw 200mm,montaż klasy eq3 z napędem w jednej osi,aparat zenit,i troche wprawy w dokonywaniu poprawek podczas sledzenia gwiazdy prowadzenia.Jesli chcesz focić takim o to prostym sposobem dającym zadowalające wyniki polecam sky watchera 150/750 na montażu własnie eq3.To moim zdaniem najlepsze rozwiązanie jesli chcesz pogodzić wizual z astrofoto :)
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postsaywiehu | 04 Paź 2007, 23:25

Mi się nie podoba wizual ze 150/750 - sorry, ale wolę jak najszybciej mieć 400 mm w arsenale :)
Ale to wszystko to są pojęcia względne- jednemu starcza spokojnie refraktor 80, inny nie będzie zadowolony z 400...
Ale do planet 750 mm ogniskowa to dla mnie zdecydowanie za mało, a 150 mm apertury - za mało do moich ukochanych mgławic planetarnych, galaktyk i gromadek kulistych, które w 200 są już OK...

Kupując 200 możesz powiedzieć żonie, że będzie odtąd w domu DUŻA BIAŁA RURA ;)
saywiehu
 

Postskymacho2 | 04 Paź 2007, 23:54

Messier N-150
to jest uniwersalny sprzęt z perspektywami:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=344
Ostatnio edytowany przez skymacho2, 13 Paź 2007, 09:29, edytowano w sumie 1 raz
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 05 Paź 2007, 00:29

skymacho2 napisał(a):to jest uniwersalny sprzęt z perspektywami:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=344


O tak!
Każdy element tego zestawu "bije na łeb" 150/750 Sky Watchera. Montaż nada się w przyszłości do astrofoto małą tubką. Ogniskowa telepa da większe możliwości do planet, będzie całkiem ładny do gromad. Okulary z zestawu moim zdaniem są nieporównywalne z tymi SW, do tego są 3 w komplecie. Jest podświetlana lunetka biegunowa- całkiem "przyszłościowe" rozwiązanie do astrofoto.
Tylko...

gdybym miał łazić z telepem 100 metrów- wybrałbym Dobsona, nie paralaktyka :D
saywiehu
 

Postmirror | 05 Paź 2007, 16:37

Może pokaż żonie co i jak na niebie widać. Mój tatuś miał trochę nerwów, że wybrałam teleskop za około 700zł. Tatuś najpierw nie mógł na mierzyć nawet księżyca (był szukacz rozregulowany) i zaczął nawet gadać, że lepszy był ASTRO CABINET 90 (ta luneta z PRL) . Pokazałam mu co i jak i bez problemu znalazł Andromedę czy M13. Potem to już sam zaczął gadać "Może byśmy jakiś okularek albo filtr dokupili". A co do telepka to weź Syntę 8' i zrób paltformę do jej przewożenia.
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

PostHajduczny | 05 Paź 2007, 17:43

noxili napisał(a):[i]zabierasz ją na zakupy; pozwalasz jej przepuścić coś około 1/ 4 - 1/5 ceny rzeczywistej teleskopu


Hm, to zadziała chyba tylko w przypadku raczej oszczędnej kobiety :wink:
W wiekszości przypadków może to raczej spowodować reakcję typu "a co jak sobie za to kupię?! WACIKI???!!!"
Spatřil jsem kometu oblohou letěla
chtěl jsem jí zazpívat ona mi zmizela
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 02 Lip 2007, 14:03
Miejscowość: Podkrakowska wieś

PostHajduczny | 05 Paź 2007, 17:58

Zawsze można w sposób niecny użyć wsparcia syna. Nawet na zasadzie przekory: syn chce większy teleskop, ojciec się buntuje, a wtedy mama sama staje po stronie dziecka i zachęca do kupna teleskopu... I ojciec usmiechajac się ukradkowo idzie spełnić ich życzenie.
Spatřil jsem kometu oblohou letěla
chtěl jsem jí zazpívat ona mi zmizela
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 02 Lip 2007, 14:03
Miejscowość: Podkrakowska wieś

PostPerla | 05 Paź 2007, 18:04

Hajduczny napisał(a):Zawsze można w sposób niecny użyć wsparcia syna. Nawet na zasadzie przekory: syn chce większy teleskop, ojciec się buntuje, a wtedy mama sama staje po stronie dziecka i zachęca do kupna teleskopu... I ojciec usmiechajac się ukradkowo idzie spełnić ich życzenie.


Mniej więcej takie coś było u mnie :lol: Przed kupnem teleskopu tata był przeciwny, ale wiecie co może zdziałać syn z matką :lol:
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat