Chyba kupiłem badziew Nostrusa

Postjizah | 13 Paź 2007, 23:59

Hej, kupiłem nowy teleskop NOSTRUS F500 114EQ , i szczeze sie zawiodlem, dzis jest piekna pogoda na obserwacje, zrozlozylem go na balkonie ustawilem na marsa a tutaj lipa, kropka mniejsza niz golym okiem, i tu mam problem, na 100 % jest to mars, bo nawet sprawdzlem na mapie nieba Stellarium, i nie wiem dlaczego tak sie dzieje, czy o tak slaby teleskop ?? czy moze ja czegos nie wiem.
 
Posty: 5
Rejestracja: 13 Paź 2007, 23:53

 

Postsaywiehu | 14 Paź 2007, 02:21

Mars w teleskopie nie ma prawa być mniejszy, niż widziany gołym okiem. To jest coś, co się nazywa POWIĘKSZENIE. Planeta w teleskopie, nawet marki NOSTRUS musi mieć większe rozmiary kątowe, niż punktowa gwiazda. Chyba, że się obserwuje odbicie na lusterku wtórnym bez okularu.

Fakt, że Newton 114/500, do tego Nostrus, to dość hardcorowe rozwiązanie do planet :D
Chłodziłeś telep przed obserwacją?
saywiehu
 

PostCharon X | 14 Paź 2007, 04:46

Może to jednak nie był Mars. Może np. szukacz miałeś ustawiony źle i nacelowałeś szukaczem na Marsa, a w polu widzenia okularu go nie było i widziałeś jakąś jasną gwiazdę.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postjizah | 14 Paź 2007, 09:21

Właśnie nie chłodziłem, kierowałem się programem stellarium, i w tym miejscu widoczny akurat byl tylko Mars. Dziesiaj bede probowal dalej, ustawie na plejady ale tez watpie ze cos tam cos zobacze.
 
Posty: 5
Rejestracja: 13 Paź 2007, 23:53

 

PostJanusz_P. | 14 Paź 2007, 12:40

Stellarium to symulator nieba a ten Nostrus to symulator teleskopu więc nie spodziewaj się zbyt wiele po nim bo jak sam napisałeś to jest jednak badziew pierwszej klasy i takie też da obrazy :roll:
Kupując go zamiast Teleskopu sam się okradłeś z jakości obrazów i zadowolenia z uprawianego hobby, wyciągnij odpowiednie wnioski i nie popełnij ponownie tego błędu czyli przed zakupem dozbieraj odpowiednie środki do zakupu teleskopu przez duze T i poradź się wcześniej na forum aby jak teraz nie był mądry Polak po szkodzie :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmisiekc | 14 Paź 2007, 18:42

Z tego co wyczytalem, to masz tam okulary 10 mm i 25 mm, czyli z Twoim teleskopem daja one powiekszeni odpowiednio 50 i 20 razy. Do obserwacji planet w zasadzie uzywa sie powiekszen od 100 w gore. Ponadto Mars nie jest, moim zdaniem, spektakularnym obiektem.
Poczekaj na Ksiezyc lub Saturna.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postjizah | 14 Paź 2007, 19:32

Saturna ogladalem przez staty teleskop z supermarkety pierscienie widizalem, teraz nie wiem kiedy sie pojawi, ksiezya juz sie naogladalem, zrobilem kilka zdjec choc sa slabe ;/ jednak glupota mlodego czlowieka kolejny raz zatriumfowala w moim przypadku, ale finanse pozwalaly tylko na tyle, moze keidys kupie lepszy. narazie trzeba sie zachwycic tym co sie ma
 
Posty: 5
Rejestracja: 13 Paź 2007, 23:53

 

Postskymacho2 | 14 Paź 2007, 19:40

może po prostu spróbuj zwrócić ten teleskop ... przysługuje ci takie prawo przez jakiś czas. Albo wymień na jakiś trochę bardziej sensowny sprzęt.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postbolid25 | 14 Paź 2007, 20:53

niewierze w to,że teleskop niepokazuje przyzwoitych obrazów.Poprostu teleskop ma niewielka ogniskową 500mm,do tego to światłosilny newton nadający się raczej do ds-ów,a nie obserwacji planet.Sam miałem dostęp do teleskopu o tych samych parametrach(skywatcher114/500).Teleskop daje dużo gorsze obrazy planet,niz celestron 114/900.Dlatego też kolega mógł być zawiedziony obrazami marsa.Do tego duże powerowanie w takim teleskopie tylko pogarsza obraz.(raczej barlow wskazany)Może narazie kup dobrego barlowa,zyskasz napewno troche na obrazie.Mysle że twoje rozczarowanie wynika tylko z małego doświadczenia :wink:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostAres | 14 Paź 2007, 21:49

bolid25 napisał(a):Mysle że twoje rozczarowanie wynika tylko z małego doświadczenia :wink:


Przypomina mi się jak jakoś na początku lat 90-tych za pomocą mapki z Wiedzy i życia udało mi sie dostrzec na niebie Marsa. Ustawiłem teleskop (Tał Alkor 65/500 mm) i z myślą że zobaczę czapy polarne, burze piaskowe i w ogóle będzie super (bo Jowisza już widziałem i było nieźle a Mars przecież jest bliżej!!!) - spojrzałem i :shock: Rozczarowanie!!! (przez duże "R") Jaka to malutka kropeczka...

Po pierwsze wychłodzenie teleskopu, po drugie seeing, (kolimacja i jakość optyki to oczywistość) i po trzecie Mars w porównaniu z Jowiszem czy Saturnem początkującego obserwatora raczej nie zachwyca...
"Once you turn to the Dark Sky, forever will it dominate your destiny" - Yoda, Jedi Master (modified)

MT-800/SVP, Alkor 65/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 27 Lis 2006, 22:41
Miejscowość: Kraków

PostCharon X | 14 Paź 2007, 23:34

Można by było dokupić jakiś okular do tego teleskopu, bo w zestawie są pewnie plastikowe kellnery. Choćby jakiegoś plossla za 100 zł. Jakość obrazu powinna być znacznie lepsza.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postjizah | 15 Paź 2007, 10:33

fakt, mam male doswiadczenie albo zadne :) choc saturna ju zogladalem na wakacje przez stary teleskop. Dzisiaj w nocy ogladalem plajady, i bylem nawet zadowolony :) zobaczylem troche wiecej gwiazdek i od razu poprawil mi się humor :). sprzetu niestety nie moge zwrocic ;/ ale mam mozliwosc sprzedania go drozej niz kupilem ;) Lecz myślę, że jeszcze przez niego popatrzę. Dzieki za rady :) aha patrzylem tez na slonce, i mam tez Barlow ;)
 
Posty: 5
Rejestracja: 13 Paź 2007, 23:53

 

PostPrzemysław93 | 15 Paź 2007, 15:40

Patrzałeś na Słońce .. a zabezpieczyłeś się ? :lol:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostJanusz_P. | 15 Paź 2007, 17:32

Charon X napisał(a):Można by było dokupić jakiś okular do tego teleskopu, bo w zestawie są pewnie plastikowe kellnery. Choćby jakiegoś plossla za 100 zł. Jakość obrazu powinna być znacznie lepsza.


Dokupić też można oczywiście lepszy wyciąg, wiaderko dobrych okularów, dobry montaż z napędami ale zastanów się najpierw czy warto inwestować dalej w ten sprzęt, czy też po męsku przeciąć pępowinę łańcucha eskalacji kolejnych niepotrzebnych wydatków topionych w ten symulator teleskopu które z czasem wielokrotnie przewyższą jego wartość :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostIgnisdei | 15 Paź 2007, 18:22

Moja rada:póki ten "Nostradamus" :wink: nie nosi żadnych śladów użytkowania, jest na gwarancji, wiej z nim na Allegro,jak tylko możesz najszybciej, może odzyskasz z 200 zł, choć to nie po chrześcijańsku wciskać młodym astoamatorom taki chłam. Kupując ten cud optyczny straciłeś ok 30% na dzień dobry.
Proponuję: kup przejściowo: lidletkę, mały czeski atlas za 20 zł i ucz się nieba. Z drugiej strony:czatuj na giełdzie na coś "z drugiej ręki" i granicach 500 zł np. newtonik 150 cm. Tylko broń boże żadnych Nostrusów, Astarów, Optisanów, Opticonów, Astro-masterów, Power - teles-copów a przede wszystkim kategorycznie żadnych U-botów brrrr. :evil:
Ignisdei
 

PostCharon X | 15 Paź 2007, 19:06

Janusz_P. napisał(a):
Charon X napisał(a):Można by było dokupić jakiś okular do tego teleskopu, bo w zestawie są pewnie plastikowe kellnery. Choćby jakiegoś plossla za 100 zł. Jakość obrazu powinna być znacznie lepsza.


Dokupić też można oczywiście lepszy wyciąg, wiaderko dobrych okularów, dobry montaż z napędami ale zastanów się najpierw czy warto inwestować dalej w ten sprzęt, czy też po męsku przeciąć pępowinę łańcucha eskalacji kolejnych niepotrzebnych wydatków topionych w ten symulator teleskopu które z czasem wielokrotnie przewyższą jego wartość :roll:


Miałem na myśli 1 okular w miarę tani, aby osiągnąć w miarę przyzwoity obraz. Ale wiadomo, że przesadnie inwestować w taki telep raczej się nie opłaca.
Nawet jak mam Syntę 8" teraz to jeszcze używam małego refraktorka 60/700 jako trawelka. Nawet daje fajne obrazy, ale z UWA15mm szczególnie z filtrem Neodymium Moon&SkyGlow. Tylko dalej są problemy z montażem no i szukacz i wyciąg są bardzo słabe. Oczywiście okulary są kupowane przede wszystkim do Synty.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postjizah | 15 Paź 2007, 20:02

musze sie posluchac chyba waszej rady, postaram sie go sprzedac jak najszybciej mozna. jesli sie nie uda bede dalej sobie patrzal w niebo :)

a co do Słońca zabezpieczylem sie :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 13 Paź 2007, 23:53

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat