porada co do kupna telepa

Postkaladann | 14 Paź 2007, 12:46

Witam !
jestem absolutnie tutaj nowym userem i zamierzam wkrotce zakupic telep ;)
Po przestudiowaniu netu wzdluz i wszerz zdecydowalem sie na poczatek na
synte 130/900 EQ2

Jednak moja uwage zwrocily ostatnio wydane astro mastery celestrona
chodzi mi konkretnie o astro mastera 130EQ (zdaje sie ze nie ma barlowa wbudowanego) http://www.celestron.com/c2/product.php ... ProdID=429

i teraz mam pierwsze pytania.

- co sądzicie o tym telepie. Czy warto go zakupić zamiast synty 130. Czy ktos z was ma doswiadczenia ktory lepiej sie sprawdza (montaż, optyka) w praktyce ?????

- co sądzicie o celestronie omni xlt w stosunku do synty 130 http://www.celestron.com/c2/product.php ... ProdID=433
czy warto dolożyć do niego kase bo z tego co widze to on ani zbytnio do DSów (male lustro) ani do planet (duża światłosiła)
Istotne sa dla mnie tylko i wyłącznie paralaktyki.
i pytanie lamerskie ;)

- czy barlow odwróci mi obraz do prostego ?? tzn tak jak w refraktorach domyslam sie ze nie...ale ...jakos nikt wprost mi tego nie powiedzial. ; )

CZY KTOS TUTAJ JEST Z POZNANIA lub jakas sympatyczna grupa ;) posiadajaca wieksze i mniejsze rury, abym mogl sobie wyrobic zdanie ;)) ogólnie o telepach


pozdr.
Maciej
kaladann
 

PostJanusz_P. | 14 Paź 2007, 13:12

Oglądnąłem sobie tego Sky mastera i co widzę:

Statyw rodem za Skyluxa :?

Masa plastiku :shock:

W opisie montaż CG-3 a to zwykłe odbajerowane EQ-2 z wodzikiem w delta zamiast na ślimacznicy czyli lipa i zdecydowany krok w tył :(

Coś mi się zdaje ze Celestron chce nam sprzedać nowy "shit" w ładnym kolorowym celofanie, jak widać wykupienie Celestrona przez chińczyków skutkuje spadkiem użyteczności sprzętu a wzrostem wybajerowania i krzycząca kolorystyką która ma stymulować jego masową sprzedaż :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 14 Paź 2007, 13:23

Jeśli chcesz mieć obraz prosty, przy zachowaniu jakiejś sensownej jakości obrazu, to kup sobie lunetę, albo refraktor z kątówką pryzmatyczną 45 stopni.

Też sądzę, że ten Omni to przerost formy nad treścią :roll:

Jeśli 80 km od P-nia to nie zbyt daleko dla ciebie- zobacz tu:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=3328
Co jakiś czas zjeżdża do mnie trochę ludzi, również z Poznania. W tej chwili mogę pokazać Newtony: 300, 200, 170, 130, 114, 76; refraktorki 100, 70, 64, 60; Maka-Newtona 127 i parę okularków & innych takich duperelków :)
saywiehu
 

Postkaladann | 14 Paź 2007, 13:27

"W opisie montaż CG-3 a to zwykłe odbajerowane EQ-2 z wodzikiem w delta zamiast na ślimacznicy czyli lipa i zdecydowany krok w tył"

yyyyyy a co to wodzik i slimacznica....:(

faktycznie ...montaz jakis taki plastikowy sie wydaje..w tym celku to wdl mnie zle..b. zle..

Nie widzialem nigdy na oczy EQ2 czy to tez plastik? bo jakos w syncie wydaje mi sie ze jednak metal. jednak jesli to "odbajerowane EQ-2 " to chyba tez plastik ?:(


ps saywiechu...dzieki ..juz pytam kumpla czy mnie podwiezie. te 80km ;))
kaladann
 

PostJanusz_P. | 14 Paź 2007, 13:30

Generalnie przebajerowany badziew za wygórowaną cenę czyli z definicji omijać szerokim łukiem :!:
W Skywatcherze płacisz za teleskop a nie kolorowe bajery więc wybór jest raczej prosty i należy do Ciebie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkaladann | 14 Paź 2007, 13:39

tak dzieki dzieki was..wiem ze na pewno sky mastera nie wezme ;)
kaladann
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat