Nikon Action EX 10x50

Postsebool | 22 Cze 2015, 22:53

aras1988 napisał(a):Jak wypali to spotkam się z doświadczoną osobą i on oceni kurę. Jego zdaniem napewno będziesz mógł się sugerować. Wstępnie umowilem się z nim na weekend, jak wypali to obiecuje, że od razu napiszę co za sprzecik posiadam. Pozdro


Czy masz po kilku kolejnych tygodniach użytkowania jakieś dodatkowe przemyślenia nt. Kury ? :)

Bo obecnie mam dylemat czy zdecydować się na Kakamure czy jednak Nikona 10x50.
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 Cze 2015, 22:49

 

Postaras1988 | 25 Cze 2015, 20:38

Pogody nie ma od jakiegoś czasu to i obserwacji brak. Nie będę Cię namawiać na zakup kury bo może bardziej spodobałby Ci się Nikon. Ode mnie dowiesz się jednego, że kura to dla mnie świetny sprzęt. Pozdrawiam
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postsebool | 27 Cze 2015, 12:38

aras1988 napisał(a):Pogody nie ma od jakiegoś czasu to i obserwacji brak. Nie będę Cię namawiać na zakup kury bo może bardziej spodobałby Ci się Nikon. Ode mnie dowiesz się jednego, że kura to dla mnie świetny sprzęt. Pozdrawiam

Już zamówiłem, także okaże się czy mi się spodoba :)

Generalnie to będzie moja pierwsza normalna lornetka do obserwacji oraz niestety nie posiadam wiedzy i doświadczenia w tej kwestii. Mam nadzieję, że do nauki nocnego nieba się nada i nie zawiodę się na tym co pokaże.
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 Cze 2015, 22:49

 

Postaras1988 | 27 Cze 2015, 13:28

Jeżeli nie masz porównania ze sprzętem za powiedzmy dwa tysie to napewno będziesz zadowolony. Skieruj ją w stronę drogi mlecznej , a ciary murowane. Pozdro
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postszary | 27 Cze 2015, 13:31

sebool napisał(a):Generalnie to będzie moja pierwsza normalna lornetka do obserwacji oraz niestety nie posiadam wiedzy i doświadczenia w tej kwestii. Mam nadzieję, że do nauki nocnego nieba się nada i nie zawiodę się na tym co pokaże.


Mam tę lornetkę i gwarantuję, że się nie zawiedziesz. To chyba najlepszy wybór w tej cenie.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Post•Fish3r• | 27 Cze 2015, 14:29

szary napisał(a):Mam tę lornetkę i gwarantuję, że się nie zawiedziesz.


Zawiedziesz się jeśli będziesz obserwować pod miejskim niebem. Może koledzy pamietają jakie masz niebo z wcześniejszych rozmów. Ja nie, dlatego - jeśli nie masz nieba min. 5mag to kupowanie lornetki , doradzanie jej, mówienie o nie zawiedzeniu iitp się jest nieporozumieniem.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postaras1988 | 27 Cze 2015, 15:03

Pfffff mieszkam w Poznaniu i lorneta daje mi satysfakcję popatrzenia na gwiazdy, które w lornetce widać. Nie przesadzaj .
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postszary | 27 Cze 2015, 15:13

•Fish3r• napisał(a):
szary napisał(a):Mam tę lornetkę i gwarantuję, że się nie zawiedziesz.


Zawiedziesz się jeśli będziesz obserwować pod miejskim niebem. Może koledzy pamietają jakie masz niebo z wcześniejszych rozmów. Ja nie, dlatego - jeśli nie masz nieba min. 5mag to kupowanie lornetki , doradzanie jej, mówienie o nie zawiedzeniu iitp się jest nieporozumieniem.


Dla mnie jednym z najważniejszych kryteriów świadczących o jakości lornetki jest odwzorowanie bieli. I wyobraź sobie, że sprawdziłem to w dzień, w dość dużym mieście. Poza tym od kiedy lornetki 10x50 służą tylko do obserwacji nocnych i wyłącznie z miejskiego balkonu? Swoją sprawdzałem zarówno w mieście, jak i poza nim. Potwierdzam, że jest OK.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Post•Fish3r• | 27 Cze 2015, 15:26

aras1988 napisał(a):Pfffff mieszkam w Poznaniu i lorneta daje mi satysfakcję popatrzenia na gwiazdy, które w lornetce widać. Nie przesadzaj .


:shock:
Mieszkałem całe życie w Poznaniu (rataje) więc nawet wiem doskonale o jakim "patrzeniu na gwiazdy" mówisz. Te patrzenie na gwiazdy to często kilka gwiazd na niebie , a jak masz trochę szczęścia to widać z setkę na całym -kiedyś liczyłem. Nie ma drogi mlecznej może zerkaniem w zenit i to czasem i jak się wyjdzie na pole (dziadoszańska). Zimą jak jest dobrze to nawet i rozpoznasz Oriona.. to chyba mówi wszystko. Jeśli z takim "czymś" lornetka sprawia Ci satysfakcję to gratuluję - szczerze, ale podejrzewam że 99% prozostałych będzie mocno zawiedzionych.
Lornetki nie kupuje się do miasta - do miejsc gdzie jest duże zaświetlenie - po prostu.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostMaxx | 27 Cze 2015, 15:52

•Fish3r• napisał(a):Lornetki nie kupuje się do miasta - do miejsc gdzie jest duże zaświetlenie - po prostu.


Pierwszy raz czytam że ktoś sugeruje rozczarowanie z zakupu lornetki Nikon EX 10x50.
Lornetka jest sprzętem do przeglądu nieba , nie muszę chyba pisać że do dziennych obserwacji pleneru (wycieczki itp) jest niezastąpiona.

No ale , jeśli ma się tak fatalne niebo i tak duże zaświetlenie że czuje się zawód nawet z lornetki 10x50 to w ogóle nie ma sensu kupowanie jakiegokolwiek sprzętu optycznego do obserwacji nieba i poszukać innego hobby.

pozdrawiam.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postaras1988 | 27 Cze 2015, 16:04

No i Max trafił w dziesiątkę, a co do tej setki gwiazd to się zgodzę ,w jednym polu nie przesuwając lornetki. Nie piszę przecież ,ze widać gołym okiem drogę mleczną, ale w miejscu gdzie powinien się znajdować gęsty pas można trafić na duże skupiska gwiazd i wtedy w szerokim polu6,5 stopnia znajdzie się setka gwiazd. Sprawia mi to dużo przyjemności ze względu na to, że bez użycia lornetki widzę kilka słabych kropek i pod tym względem kura bije na łopatki mojego maczka.
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

PostMaxx | 27 Cze 2015, 16:08

Dodam jeszcze przewrotnie że Nikon 10x50 nie waży 2 tony i nie trzeba budować przed domem
kolumny z żelbetonu by go tam na stałe posadzić.
Wrzucamy lornetkę do plecaka podczas wyjazdu i będąc np na Mazurach korzystamy wygodnie i cieszymy się widokiem nieba i pleneru.

pozdrawiam.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Post•Fish3r• | 27 Cze 2015, 18:45

Maxx napisał(a):Pierwszy raz czytam że ktoś sugeruje rozczarowanie z zakupu lornetki Nikon EX 10x50.
Lornetka jest sprzętem do przeglądu nieba ,


Bo kręcisz coś - nie ma znaczenia czy nikon , kura, czy lidleta - każda rozczaruje pod miejskim niebem. I co z tego aras, że widzisz "wiecej gwiazdek" skoro dla przykładu np. takie hihotki wyglądają jak ledwo widoczne plamki na szaro zółtym tle... a jak wyglądają pod dobrym niebem ? Widział chociaż raz ? sądzę nie , bo gdybys widział to by nie było tej dyskusji. O jakich w ogóle porównaniach tu mówimy.. przecież to jest niepoważne.
Oczywiście że lornetka może służyć do przeglądu nieba i cokolwiek uważamy za "przegląd" odnosimy sie tym do DOBREGO nocnego nieba , a nie szaro burego z kilkoma gwiazdkami na krzyż. Mylicie też dwie rzeczy - kupno lornetki - miasto czy nie zawsze jest polecane, ale jako instrument pomocniczy szcz. na wyjazdy, a nie jako jedyny do obserwacji w mieście, bo efekt z jakim się przyjdzie zmierzyć przy położonej obok np. ksiażce Harringtona.. jest rozczarowywująco-druzgoczący i to delikatnie mówiąc.
Dlatego zawsze zwracam uwagę, aby nie zachecać do brania lornetki jeśli nie ma teleskopu i do miasta (mówię oględnie miasto -chodzo o słabe niebo) i sami nie powinniście tego nikomu sugerować.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostMaxx | 27 Cze 2015, 19:07

•Fish3r• napisał(a):
Maxx napisał(a):Pierwszy raz czytam że ktoś sugeruje rozczarowanie z zakupu lornetki Nikon EX 10x50.
Lornetka jest sprzętem do przeglądu nieba ,


Bo kręcisz coś - nie ma znaczenia czy nikon , kura, czy lidleta - każda rozczaruje pod miejskim niebem. I co z tego aras, że widzisz "wiecej gwiazdek" skoro dla przykładu np. takie hihotki wyglądają jak ledwo widoczne plamki na szaro zółtym tle... a jak wyglądają pod dobrym niebem ? Widział chociaż raz ? sądzę nie , bo gdybys widział to by nie było tej dyskusji. O jakich w ogóle porównaniach tu mówimy.. przecież to jest niepoważne.
Oczywiście że lornetka może służyć do przeglądu nieba i cokolwiek uważamy za "przegląd" odnosimy sie tym do DOBREGO nocnego nieba , a nie szaro burego z kilkoma gwiazdkami na krzyż. Mylicie też dwie rzeczy - kupno lornetki - miasto czy nie zawsze jest polecane, ale jako instrument pomocniczy szcz. na wyjazdy, a nie jako jedyny do obserwacji w mieście, bo efekt z jakim się przyjdzie zmierzyć przy położonej obok np. ksiażce Harringtona.. jest rozczarowywująco-druzgoczący i to delikatnie mówiąc.
Dlatego zawsze zwracam uwagę, aby nie zachecać do brania lornetki jeśli nie ma teleskopu i do miasta (mówię oględnie miasto -chodzo o słabe niebo) i sami nie powinniście tego nikomu sugerować.


Czyli mamy rozumieć że twierdzisz iż pod takie niebo kolega ma sobie sprawić konkretny teleskop, zamiast lornetki tak ? :?: :?:
Uważasz że pod zaświetlonym sztucznym światłem niebem teleskopem zobaczy więcej ???
Uważasz że początkujący ma się uczyć orientacji na nocnym niebie z pomocą teleskopu ???
Ma nie kupować lornetki , co więc zatem ma zrobić ??
Daj chłopakowi konkretną odpowiedź bo jak na razie to tylko negujesz to co inni piszą i na tym koniec.
Jedyne co wynika z Twoich postów jak dotąd to to że kolega ma sobie najpierw "kupić dobre czarne niebo" , a potem brać się za zakup sprzętu do obserwacji ... :lol:

pozdrawiam.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Post•Fish3r• | 27 Cze 2015, 19:17

Maxx napisał(a):
Czyli mamy rozumieć że twierdzisz iż pod takie niebo kolega ma sobie sprawić konkretny teleskop, zamiast lornetki tak ? :?: :?:

To oczywistość granicząca z truizmem.
Maxx napisał(a):Uważasz że pod zaświetlonym sztucznym światłem niebem teleskopem zobaczy więcej ???

większa apertura zawsze daje wiecej.nawet pod takim niebem
Maxx napisał(a):Uważasz że początkujący ma się uczyć orientacji na nocnym niebie z pomocą teleskopu ???

nie nauczy się orientacji ani teleskopem ani lornetką. Zobacz jak się ludzie gubią gdy przyjeżdzają z miasta z nieba 3mag na wieś/las do 6 mag..nie potrafią znaleźć nawet vegi wśród mrowia gwiazd - wiec jaka orientacja.
Maxx napisał(a):Ma nie kupować lornetki , co więc zatem ma zrobić ??

Jeśli samo miasto - lepiej skupic się na planetach i ksieżycu - czyli teleskop.
Maxx napisał(a):Daj chłopakowi konkretną odpowiedź bo jak na razie to tylko negujesz to co inni piszą i na tym koniec.

Nie neguję po prostu nie czytasz mnie i jak wyżej.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostMaxx | 27 Cze 2015, 19:22

•Fish3r• napisał(a):
Maxx napisał(a):
Czyli mamy rozumieć że twierdzisz iż pod takie niebo kolega ma sobie sprawić konkretny teleskop, zamiast lornetki tak ? :?: :?:

To oczywistość granicząca z truizmem.
Maxx napisał(a):Uważasz że pod zaświetlonym sztucznym światłem niebem teleskopem zobaczy więcej ???

większa apertura zawsze daje wiecej.nawet pod takim niebem
Maxx napisał(a):Uważasz że początkujący ma się uczyć orientacji na nocnym niebie z pomocą teleskopu ???

nie nauczy się orientacji ani teleskopem ani lornetką. Zobacz jak się ludzie gubią gdy przyjeżdzają z miasta z nieba 3mag na wieś/las do 6 mag..nie potrafią znaleźć nawet vegi wśród mrowia gwiazd - wiec jaka orientacja.
Maxx napisał(a):Ma nie kupować lornetki , co więc zatem ma zrobić ??

Jeśli samo miasto - lepiej skupic się na planetach i ksieżycu - czyli teleskop.
Maxx napisał(a):Daj chłopakowi konkretną odpowiedź bo jak na razie to tylko negujesz to co inni piszą i na tym koniec.

Nie neguję po prostu nie czytasz mnie i jak wyżej.


Wybacz ale piszesz totalne bzdury , niech ktoś inny z Tobą dyskutuje bo ja nie mam ochoty.
Typowy przykład jak z błahego tematu zakupu zwyczajnej lornetki może ktoś zrobić totalne pranie mózgu komuś.

Kończę rozmowę / pozdrawiam.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postaras1988 | 27 Cze 2015, 19:23

Gdzieś mam tę porównania. Jeżeli nie masz wyjścia i mieszkasz pod dupnym niebem to lepiej kupić lornete i mieć chociaż namiastkę tego co możesz mieć pod ciemniejszym niebem. Coś Ci się tam już poprzewracało, nie każdy ma jakieś dupowozidło i może przynajmniej raz w miesiącu postawić swoją franie pod ciemnym niebem. Ja osobiście jestem bardzo wyposzczony i ilość gwiazd w kurze robi na mnie wrażenie. Wiadomym jest, że pod ciemnym niebem zobaczę więcej gołym okiem niż przez maka czy taką lornete w mieście, ale mega mnie to kręci i nie strzele sobie w łeb tylko wezmę kure i spojrzę sobie na konkretne skupiska gwiazd, które najwidoczniej na ratajach zasłaniał Ci jakiś blok hehe. Pozdro
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postkurp | 27 Cze 2015, 19:52

Witam. Nie jestem onanistą sprzętowym i jest mi obojętne czym obserwuję obiekt, byle było by go dobrze widać i sprzęt , którego używam pozwala mi to robić bez wysiłku z mojej strony (jest sprawny optycznie). Generalnie nie lubię lornetek z centralnym ostrzeniem, bo nie ma to jak jest ustawialny każdy okular osobno. Pożyczyłem kiedyś Nikona EX 10X50 bo dużo się o nim naczytałem i w którejś nocy użyłem go do obserwacji. Obraz jasny i dobry, gwiazdy punkciki ale w porównaniu z moją Sigmą 20x80 jednak poległ. Stara dobra wersja lornety z metalowymi tubusami, potężnymi pryzmatami i idealną kolimacją, jasną optyką a przede wszystkim z dużo większą aperturą zrobiło swoje. Po prostu widać dużo więcej i obraz jest też znakomitej jakości. Mieszkam na obrzeżu 50 tyś miasta i jest niechciane zaświetlenie ale jest ono na znośnym poziomie tak, że niebo mam niezłe. Moim skromnym zdaniem lornetka nadaje się do wszelkich obserwacji w każdym miejscu, a Ja używam jej do przeglądu szerokich pól zamiast teleskopu i do obserwacji różnych słabych obiektów. Posiadam jeszcze PZO LP 11x40 i jest to dobra, uniwersalna Polska lornetka która wcale nie wypada gorzej od starych Zeiisów (też je miałem w rękach ).
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Post•Fish3r• | 27 Cze 2015, 20:16

Maxx napisał(a):Wybacz ale piszesz totalne bzdury , niech ktoś inny z Tobą dyskutuje bo ja nie mam ochoty.
Typowy przykład jak z błahego tematu zakupu zwyczajnej lornetki może ktoś zrobić totalne pranie mózgu komuś.


Ależ ja nie chce z Toba dyskutować bo i tak nie dociera. Mam tylko nadzieję, że ktoś nie bacząc na Twoje "pranie" nie wyda na zakup drogiej lornetki do prawie(bez)użytku w mieście , zniechęcając się do tego hobby, a zamiast tego kupi teleskop choćby małego maka. Wszyscy to rozumieją, nie wiadomo czemu nie Ty.
Ostatnio edytowany przez •Fish3r•, 27 Cze 2015, 20:54, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postaras1988 | 27 Cze 2015, 20:42

Fajnie jest tak sobie podyskutować, nie rozumiem tych którzy twierdzą, że niepotrzebnie zapychamy forum. Przynajmniej nie ma nudy. Pozdrawiam
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postsebool | 27 Cze 2015, 20:52

Spokojnie Panowie :)
Mieszkam jeszcze na obrzeżu niewielkiej miejscowości i mam całkiem ciemne niebo, a jak czas pozwoli (niestety praca 3 zmianowa) to sobie wyskoczę za miasto. W przyszłym tygodniu mam nadzieję, że przyjdzie Kakamura i przekonam się na własne oczy co widać na niebie ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 Cze 2015, 22:49

 

Post•Fish3r• | 27 Cze 2015, 21:02

sebool napisał(a):Spokojnie Panowie :)
Mieszkam jeszcze na obrzeżu niewielkiej miejscowości i mam całkiem ciemne niebo, a jak czas pozwoli (niestety praca 3 zmianowa) to sobie wyskoczę za miasto. W przyszłym tygodniu mam nadzieję, że przyjdzie Kakamura i przekonam się na własne oczy co widać na niebie ;)


W tym przypadku jestem jak najbardziej za. Możesz bez rozczarowań zainteresować się następującymi pozycjami:

Viewing the Constellations with Binoculars 250+ Wonderful Sky Objects to See and Explore - Patrick Moore
Binocular Astronomy - Stephen Tonkin
Binocular_Highlights - Gary Seronik
Touring-the-universe-through-binoculars - Harrington
Exploring the Night Sky with Binoculars - Patrick Moore

Część widziałem na astronoce z serii binocular universe - zajrzyj tam.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostMaxx | 27 Cze 2015, 21:08

•Fish3r• napisał(a):Ależ ja nie chce z Toba dyskutować bo i tak nie dociera. Mam tylko nadzieję, że ktoś nie bacząc na Twoje "pranie" nie wyda na zakup drogiej lornetki do prawie(bez)użytku w mieście , zniechęcając się do tego hobby, a zamiast tego kupi teleskop choćby małego maka. Wszyscy to rozumieją, nie wiadomo czemu nie Ty.


Nie pierwszy to już raz drogi kolego kiedy za wszelką cene Twoje dziwacznie poglądy muszą być górą.
Nie pierwszy to raz kiedy jak ja coś tylko napiszę to od razu wszechwiedzący Fish3r , próbuje pokazać jak to Maxx guzik wie.
Ale niestety mimo blisko 1000 postów kieruje Tobą bardzo dziwne podejście do tego tematu.
Tym samym pisząc że JA robię komuś "pranie" obrażasz mnie , bo ja próbuje tu rzetelnie i konkretnie doradzić komuś ... ale z tym koniec.
Moje udzielanie się w tym wątku , jak również w innych przyszłych wątkach nie będzie miało już więcej miejsca.

tyle ... dziękuję.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postaras1988 | 27 Cze 2015, 21:21

Maxx wyluzuj, tak to już jest, że każdy w swoim mniemaniu jest najmądrzejszy. Sam jestem bardzo nerwowy i często mam ochotę napisać co mi nie pasuje w niezbyt kulturalny sposób Ale nie mogę się narażać bo już dostałem o p r za obrazę uczuć religijnych hehe. Tak więc nie denerwuj się bo piszesz mądrze i masę dobrych wypowiedzi wrzuciles na forum, żeby nie było kolegów nie szukam hehe. Wypowiadaj się bo każdy ma prawo do swojego zdania. Pozdrawiam wszystkich astromaniaków, tych mniej i bardziej denerwujacych. Hehe
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

Postzbyszek | 27 Cze 2015, 21:23

Pod miejskie niebo obiektyw min. 60 mm potrzebny, lepiej aby trochę ponad 10x powiększała wtedy tło ciemniejsze.
W/g mnie 10x50 do miasta to głównie na wyjazdy w ciemniejsze rejony.
Co do odwzorowania bieli w dzień, widziałem obraz co super w dzień, a w nocy ta z żółtawymi znacznie lepsza
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat