chce kupic teleskop breesser messier N-130

PostKlara | 25 Paź 2007, 22:31

cześć.
na zakup teleskopu i dodatkowego osprzętu chcę przeznaczyć do 1500 zł. na razie wybrałam teleskop breesser messier N-130. interesuje mnie oglądanie planet, mgławic etc. niestety jestem jeszcze laikiem w tym temacie i dopiero się uczę. Proszę poradźcie mi w "dwóch słowach" czy ten teleskop to dobry wybór, na co mam zwrócić uwagę mniejszą i większą. Jak już opanuję technikę "oglądania" to chciałabym nauczyć się astrofotografii, ale to już bardziej odległy temat:)
Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za pomoc!!!
mój numer gg 1918764
widzę że zaglądacie ale nie piszecie:(
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

PostPrzemysław93 | 26 Paź 2007, 13:56

Witaj !! :D
Na początku napisz troche więcej :
-gdzie mieszkasz.
-czy masz ciemne niebo.
-czy napewno chesz uprawiać w przyszłości astrofotografie ( a jest to
bardzo drogie zajęcie )
-czy będziesz oglądać z podwórka czy raczej będziesz musiała wyjeżdzać
-czy miałaś już jakieś doswadczenie z astronomią

Pozdrawiam
Przemek :D
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postsaywiehu | 26 Paź 2007, 14:26

Dość dobry teleskop, z bogatym i nienajgorszym wyposażeniem. Pod tym względem to chyba najlepsza 130-tka w tym kraju. Ogniskowa świetna do planet, gromad, a światłosiła b. tolerancyjna dla wad okularów.
Wady: ciężki dla dziewczęcia :) - nie ponosisz zbyt daleko, poza tym- za długa ogniskowa do astrofoto.
Ale dobrze by było, żebyś odpowiedziała na te pytania, głównie o to skąd zamierzasz obserwować.
saywiehu
 

PostKlara | 26 Paź 2007, 14:31

Cześć Przemek.
mieszkam w warszawie, w okresie chłodnych nocy niestety nigdzie nie będę wyjeżdżała (zostaje mi balkon), mam dzieci i dla nich jest za zimno na nocne wypady. za to w okresie letnim będę obserwowała niebo na swojej działeczce która jest we wsi zabitej dechami :D więc wtedy warunki będą doskonałe!!!
jeśli chodzi o astrofoto to ktoś mi dobrze doradził żebym na początek dała sobie spokój z foto, bo to dla laika takiego jak ja, jest jeszcze to zbyt trudne.
niestety wcześniej nie miałam nic wspólnego z astronomią:( dopiero zaczynam, a dokładniej mój syn zaczyna, on tym się bardzo interesuje, a ja z mężem, chcę mu te zainteresowanie rozwijać!
wczoraj buszowałam po necie i znalazłam teleskop sky watcher SK-1501PEQ 150/1000 (www.teleskopy.net). Podobno jest to bardzo dobry sprzęt i spełni moje oczekiwania - tak mówi mi mój znajomy! Dzisiaj zadzwoniłam do sklepu z tymże teleskopem i sprzedawca doradził mi zupełnie coś innego SK 150/750 - więc zgłupiałam :D
I co wybrać ?????!!!!!
Bardziej nastawiam się na ten SK150/1000
Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

PostKlara | 26 Paź 2007, 14:37

Aaaaaa, jeszcze jedno DZIEKUJE BARDZO WAM ZA ZAINTERESOWANIE!!!!!!!!! :D
Może w końcu uda mi się zdecydować na teleskop!!! :D
Pozdrawiam Was serdecznie!!!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 26 Paź 2007, 14:51

Klara- jeśli ten 750/1000 ma w wyciągu Barlowa, to sprzedawca dobrze zrobił, proponując krótszy model. Zresztą i na balkonie lepiej się on sprawdzi. Messier N 130 jest też nieco długaśny jak na mały (?) balkonik.

Jaki masz ten balkon?
saywiehu
 

Postbolid25 | 26 Paź 2007, 15:05

Say,model 150/1000 nie ma barlowa w wyciągu.Zresztą na fotce tuba jest długa,co dowodzi o braku barlowa w wyciągu.Ktoś już tu kiedyś pisał o tym teleskopie,i z tego co pamiętam barlowa w wyciągu nie miał :wink:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postsaywiehu | 26 Paź 2007, 15:32

Napisałem: "jeśli..." ;)
Ale i tak na balkon metrowa rura to sporo. Może i tak być, że wręcz sporo za dużo. W sumie i tak wszystko jest zależne od tego, jak duży jest balkon. Na maluchnym balkoniczku wolałbym refraktorek, niż Newtona.
saywiehu
 

PostCharon X | 26 Paź 2007, 15:39

Newton ma wyciąg z lewej strony i przy obrocie tuby w prawo ciężko się dostać do tego wyciągu. Już refraktor czy MAK jest lepszy bo ma z tyłu wyciąg.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostKlara | 26 Paź 2007, 17:20

chyba w tej cenie nie ma takiego co będzie miał wszystko :D
balkon jest raczej większy i na ostatnim pietrze (15) bez żadnego zadaszenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 26 Paź 2007, 17:31

Tyle że Newtona można zawsze obrócić w obejmach aby był wyciągiem wygodnie do obserwatora :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKlara | 26 Paź 2007, 21:54

Panowie.
Zdecydowałam się na zakup sky watchera SK1501PEQ3-2 150/1000. dokupię do niego napęd na 1 oś i okular. Potrzebuję sprzęt uniwersalny! i on będzie chyba najlepszy. Pomógł mi w tym wyborze jeden z Waszych kolegów, no i Wy również!!!
Wiadomo że dokładając trochę kasy można kupić jeszcze lepszy, ale ja mam tylko 1500zł. Teleskop + napęd + książka + okular, to, już lekko przekracza mój budżet, a na to nie mogę sobie pozwolić :(
Czym dłużej i głębiej szukam tym większy mętlik mam w głowie :) Chyba każdy go ma:)
Zakupu dokonam bliżej gwiazdki (to ma być prezent dla mojego syna).
A właśnie odnośnie mojego syna, on ma 5 lat i zna już (prawie) cały układ planet, wie gdzie na niebie jest jego znak zodiaku (ma specjalną mapkę) i doskonale orientuje sie w meteorytach i kometach, jakie stwarzają zagrożenie, etc... Więc uważajcie Astromaniacy mój syn za kilka lat będzie niezłym "wyjadaczem" i nikt go na niczym nie "zagnie" :D
POZDRAWIAM WSZYSTKICH...
ps. Jak zakupię już sprzęt będę wtedy miała mnóstwo pytań, więc do tego czasu proszę uzbroić się w cierpliwość żebyście mieli jej dużo na moje następne zapytania.
JESZCZE RAZ BARDZO DZIEKUJE!!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 26 Paź 2007, 22:10

Martwi mnie tylko metrowa rura na EQ3- to nie jest jakiś specjalnie mocny montaż.
A z "Młodym"- tak trzymać Klara :)
saywiehu
 

Postzbyszek | 26 Paź 2007, 22:28

Poglowkuj aby montaz typu EQ5 kupic do tej 1 m tubki . To i tak minimum
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKlara | 26 Paź 2007, 23:26

Ten montaż może być aż tak bardzo niestabilny???!!!
np SK1200/150 i jest na tym samym montażu. tak?
Nieee, Panowie musi być dobrze. Montaż jak nie będzie się spisywał to wtedy będę się zastanawiała co z tym fantem zrobić.
A teraz aby do lata i wypad na działkę i (prawie) ciemnia absolutna
:lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

PostKlara | 26 Paź 2007, 23:30

Zawsze o czymś zapomnę. Mój syn od dawna ma już mapę nieba (mój tato mu kupił, on też jest "lekkim fanatykiem" astro) jest to wersja dla dzieci ale "umiejscowienie" gwiezdne ma prawidłowe.
Pozdrawiam...
ps. jak umieścić swoje zdjęcie w profilu, Wy wszyscy coś macie, a ja nie :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 26 Paź 2007, 23:37

Klaro- montaż jest ważny. Mój Newton 130/760 znakomicie spisuje się na odpowiedniku EQ5 (odpowiedniku co do udźwigu). Nie powiesiłbym tuby o ogniskowej metra na EQ3. Serio.
Moim zdaniem ten zestaw jest trochę za "oszczędny". Zdecydowanie wybrałbym dla siebie tego Messiera 150, którego ci pokazałem w linku. Zwłaszcza, jeśli rzeczywiście myślisz o jakimś astrofoto w przyszłości. Nie mówiąc o tym, że, zwłaszcza dla małego dziecka, taka Synta 8" na Dobsonie jest znacznie wygodniejsza- wyciąg jest dużo niżej. No, ale to twoje pieniądze...

Fotkę w Profil wsadzasz najpierw zmniejszając jej wymiary do 150x150 pikseli i "wagi" do 10 kB w programie graficznym, później musisz wyeksportować na zewnętrzny serwer (fotosik, imageplus, ja korzystam z www.frappr.com)- no i wsadzić linkę do fotki w odpowiedniej rubryce w "Profilu" :)
saywiehu
 

Postzbyszek | 27 Paź 2007, 00:03

Zdarzaja sie EQ3-2 co maja zebatke w RA nacieta rowno . Bywaja tez co mimo osiowosci aluminiowego odlewu same zabki "plywaja" na jego obwodzie . Montaze tego typu maja os RA i Dec wkrecana w aluminiowy korpus i tyle , bez zadnych zabezpieczen przed odkreceniem . Jak zakrecisz hamulce i tracisz tube to mozesz poluznic to wkrecenie .
Do tego os Dec jest tylko polowkowa aby nie przyslaniala otworu na lunetke biegunowa . Takie rozwiazanie daje troche istotnych luzow .
Zdjecia pogladowe tego montazu http://zbig.fora.pl/modernizacja-montaz ... r-t11.html i inny producent http://zbig.fora.pl/modernizacja-eq3-2- ... r-t10.html .
W http://zbig.fora.pl/modernizacja-eq3-2- ... r-t10.html sa zdjecia montazu typu EQ5 starszej nielozyskowanej wersji . Nowsze lozyskowane maja lozyska kulkowe i troche ciensze osie.
EQ3-2 warto miec jak podstawowym parametrem jest mobilnosc .

Z drugiej strony poczatkujacy uzytkownik montazu paralaktycznego czesto uszkodzi swoj montaz w wyniku nieprawidlowego uzytkowania i po co od razu drozszy kupowac :?:

Nie wierz, ze fabryka z danych materialow produkuje powtarzalnie dobry montaz . NAwet czesto tak projektuja aby utrudnic jego modernizacje .
Podobnie z okularami . 1 czy 2 szkielka wiecej i zamiast Plossla mamy duzo lepszy okular . Ile te 2 dodatkowe szkielka kosztuja ? Przynajmniej ceny montazy spadaja :) i typu EQ5 jest w zasiegu wiekszosci z nas . Ale to tylko popularny montaz .

ps.Sam czasem na lozyskowany EQ3-2 wieszam 9,5 kg 235/1300 i silniczki Made z 492 bez problemu ciagna . Ale trzeba ostroznie taki zestaw obslugiwac . Wzrost sztywnosci osi mozna uzyskac poprzez zwiekszenie sily dokrecenia osi . Ale bez lozyskowania montaz sie zablokuje . Lepiej zamiast lozyskowac od razu dolozyc kase na wiekszy montaz .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKlara | 27 Paź 2007, 10:11

no dobrze. SK150/750 jest na montażu EQ3-2 sprzedawca powiedział mi że jest on bardziej stabilny. Tylko czy krótsza tuba nie wpłynie negatywnie na moją oglądalność i czy też będzie tak samo uniwersalny jak SK150/1000.
Aaaa, następna sprawa jeśli ceny montaży lecą na łeb na szyję to jakie to są koszta?
bez względu na to jaki wybiorę teleskop to i tak dokupię napęd i okular.
I jeszcze następna sprawa Dobson jest bardziej stabilny ale słyszałam że ciężko nim (dla laika) śledzić obiekty na niebie.
Następnie BM N-150 to już (prawie) koszt 1700zł więc sam rozumiesz. A BM N-130 też ma możliwość robienia foto (to wiem tylko z opisu z netu), a jednak cena dużo mniejsza. Więc może wrócę do korzeni czyli do BM N-130.
POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE I MILEGO WEEKENDU!!!!!
Do miłego.
ps. nad zdjęciem posiedzę w wolnej chwili. już mam naszykowane ale muszę je jeszcze tutaj wsadzić :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 27 Paź 2007, 11:38

Klara napisał(a):Tylko czy krótsza tuba nie wpłynie negatywnie na moją oglądalność i czy też będzie tak samo uniwersalny jak SK150/1000.

Trudniej nim się wyciągnie większe powiększenia do Planet i Księżyca, te naprawdę duże- czyli mniej zalecane :)

I jeszcze następna sprawa Dobson jest bardziej stabilny ale słyszałam że ciężko nim (dla laika) śledzić obiekty na niebie.


Ktoś, kto takie rzeczy mówi, nie miał nigdy do czynienia z Dobsonem. Jest wręcz przeciwnie, zwłaszcza dla początkującego. A wyszukiwanie obiektów teleskopem na Dobsonie to w ogóle inna bajka.

Następnie BM N-150 to już (prawie) koszt 1700zł więc sam rozumiesz.

Nie, nie rozumiem :) W cenie masz o wiele droższy i lepszy montaż. Masz 3 lepsze okulary, a nie 2 słabsze. Masz Barlowa, lunetkę biegunową na przyszłość do astrofoto. Masz też, co chyba dla początkująego najważniejsze- o 3 nieba lepszy szukacz, w którym widać pod ciemnym niebem większość eMek, a nie lipną lunetkę, w której znaleźć takie obiekty jak choćby M97 to wyczyn :) Cena tego zestawu przekracza o te 200-300 zł kwotę, którą deklarowałaś, ale jego WARTOŚĆ jest 2x większa od SK150/1000 :)
saywiehu
 

Post19pig75 | 27 Paź 2007, 16:02

Witam
Ja w sprawie trudności jakie rzekomo sprawia teleskop na dobsonie przy obserwacjach.
Oto moja subiektywna opinia.
Posiadam messiera 127L na eq5 , jak również synte 8" dob i moim skromnym zdaniem wyszukiwanie obiektów jak i prowadzenie obserwacji jest dla mnie o wiele mniej problemowe przy użyciu dobsona. No chyba że się chce "gonić" za samolotami :lol:
Co więcej, jestem tak zadowolony z mojej 8'' , że noszę się z zamiarem sprzedania oby dwóch teleskopów i zafundowania sobie ociupinkę większego np. LB 10''. Jeśli interesowałby Cię zakup mojego refraktora , to możemy pociągnąć temat.
LB 12"
Nikon ex 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 88
Rejestracja: 24 Lis 2006, 15:55
Miejscowość: Świętokrzyskie

 

Postsaywiehu | 27 Paź 2007, 16:17

Refraktor na balkonie będzie wygodniejszy od Newtona. Wyciąg z tyłu tuby dałby zdecydowanie więcej możliwości spokojnej obserwacji dla dziecka. Do tego co tu gadać, refraktor 127 powinien spokojnie zakasować Newtona 150 uzyskiwanymi obrazami, tak planet, jak i DS.

19pig75 - po doświadczeniach z 8" lepiej wziąć dwunastocalówkę :) Synta 12" kosztuje tylko ok. 3000 - a jednak to, co widać z takiego lusterka jest już zdecydowanie inne, niż z 10". Tzn. ja widzę poważną różnicę między 8 i 12", a w 10" - nie było tak zdecydowanie, radykalnie, inaczej.
saywiehu
 

Post19pig75 | 27 Paź 2007, 16:29

Jeśli uda mi się sprzedać oba teleskopy (o syntę nawet pytała się moja kumpela prowadząca szkolne kółko fizyczno-astronomiczne), to z pewnością zastanowię się nad twoją propozycją.
Przy okazji trzeba będzie zmienić autko na większe i to z dwóch powodów:
1. większe gabaryty telepa
2. Ja, żona i .... 5-cio m-czny synek (stan na 27.10.07)
Przecież chcąc zjawić się u Ciebie na jakimś przyszłorocznym zlocie nie zmieszczę w/w w mojej polówce :D
POZDRO
LB 12"
Nikon ex 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 88
Rejestracja: 24 Lis 2006, 15:55
Miejscowość: Świętokrzyskie

 

Postmirror | 27 Paź 2007, 19:02

Twój synek ma super. Moi rodzice twierdzili, że astro cabinet 90 był drogi i powinien mi wystarczyć.
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

PostKlara | 28 Paź 2007, 20:30

no tak wszystko jest ważne. Każdy chwali to co ma, mam nadzieję że już w najbliższym czasie też będę mogła pochwalić swój sprzęt. Faktycznie BM 150 ma lepsze okulary, lepszą podstawę. Do niego tylko dodać napęd i będzie dobry sprzęcior!!!!!
Aaaa i najważniejsze BM jest teraz w promocji, jest za troszkę ponad 1600zł, więc wykracza poza mój budżet tylko o 100zł. A napęd - za kilka dni mam urodziny, na prezent poczekam i dam się wykazać rodzince :lol:
POZDRAWIAM WSZYSTKICH...
Nowa miłośniczka ASTRO!!!
ps. A odnośnie przyszłorocznych zlotów to na pewno będziemy musieli jakieś organizować, ja mam dobre warunki na takowe (na działce). Wtedy nie będę już laikiem - ja już nim nie jestem (jeśli chodzi o rozeznanie w sprzęcie) :)
ps2.19pig75 może kupimy wspólnie przyczepkę bagażową wtedy nie będzie problemu żeby zapakować się za jakiś zlot :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 22 Paź 2007, 23:17
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat