Newton 200/1000

Postsaywiehu | 02 Gru 2007, 15:17

Moim skromnym zdaniem podstawowym błędem jest kupowanie na początek sprzętu, który ma być "docelowym" (plisss o zwrócenie uwagi na cudzysłów!). Ktoś, kto nie wie w sumie nic o astro, nie zna nawet gwiazdozbiorów, powinien kupić możliwie tanio swój pierwszy sprzęcior.
Wszyscy dobrze wiedzą, że sam teleskop to drobny ułamek tego wszystkiego, co trzeba mieć i wiedzieć w tym całym astro... A już bóle towarzyszące astrofoto wymagają jednak jeszcze więcej- tu się liczy wiedza i praktyka.

Zbyt wielu ludzi ignoruje to, że tak jak w każdej dziedzinie - i tu trzeba przejść przez pewne "etapy wtajemniczenia". To tak jak w innym, równoległym temacie na forum, gdy ktoś nie potrafi zlokalizować na niebie Marsa, a pyta o Koński Łeb...
Inną sprawą jest to, że tak naprawdę o pomyłkach w doborze sprzętu decyduje najczęściej brak czasu. Przecież każdy, kto skorzystał z możliwości wyjazdu na zlot, albo dołączył PRZED zakupem do innej osoby na wspólnych obserwach WIE, ze to jest jedyny skuteczny sposób przekonania się o wadach/zaletach sprzętu.

No i osobna sprawa to masowy pęd do astrofoto "w narodzie". Rozumiem, że kwitnie kultura obrazkowa, ale jak można myśleć o foceniu, nie potrafiąc na niebie zlokalizować nic poza Księżycem.
Nie piszę tego wszystkiego złośliwie! Proponuję tylko, aby wziąć to pod uwagę przy doradzaniu sprzętu.
saywiehu
 

PostJaLe | 02 Gru 2007, 15:27

Wiechu masz racje. Dlatego lepiej kupić dobry teleskop na Dosonie do obserwacji i tu pozytywnych przykładów mamy sporo.
W życiu już tak bywa, że nie to ładne co ładne, ale to co się komu podoba :lol:
Każdy wytycza swoją drogę czasami mniej lub bardziej świadomie ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsaywiehu | 02 Gru 2007, 22:24

Acha, nie napisałem, że także moim zdaniem wybór czarnego HEQ5 jest paskudnym błędem - a powinienem, jak już tyle się rozpisałem poprzednio.

W tej chwili sam myślę o takim właśnie moncie, ale z przeznaczeniem wyłącznie do pokazów nieba przy użyciu np. Messiera R150, czy Newtona 170/900.
saywiehu
 

PostHorn | 02 Gru 2007, 23:25

Oj, nie odczepicie się od tego mojego montażu. W każdym razie nie napisze czegoś w formie "i tak wam pokaże" po kilka takich postów widziałem. Za jakiś czas okaże się czy ten montaż wystarcza na moje wymagania, powtórzę: wystarcza na MOJE wymagania. Wiadomo, dla większości z Was byłby to nieudany zakup, ale kto wie, może ja właśnie czegoś takiego potrzebowałem na teraz i nie warto byłoby dokładać mi do droższego montażu.
Co do dobsona to uważam polecanie go wszystkim chętnym na kupno teleskopu za błąd. To przyszły użytkownik powinien określić jaki chce montaż a dopiero później można mu doradzać. Ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam
 
Posty: 19
Rejestracja: 11 Lis 2007, 23:51
Miejscowość: Gniezno

Postsaywiehu | 03 Gru 2007, 01:41

Horn- nie bądź taki chojrak, bo może nie masz racji, a o tym nie wiesz :lol:
Gdy ja wybierałem pierwszy większy telep, miałem istny kociokwik we łbie. Ostatecznie stanęło między Syntą na Dobsie a Newtonem 200/900 na EQ5. Oba sprzęty były w podobnej cenie (Synta wtedy była znacznie droższa). Aby sprawę przeciąć raz na zawsze, pojechałem na zlot, gdzie miałem do wyboru i koloru paralaktyków i Dobsów.

Początkujący NIE WIE, jaki montaż mu wystarczy! Z reguły wybór dokonuje się albo na podstawie wrażeń wzrokowych (paralaktyki wyglądają tak "profesjonalnie :D ), albo na czasem kilku wręcz przypadkowych opinii na forach. To nie jest najlepsze rozwiązanie problemu. Przekonały się o tym na moich zlotach i spotkaniach już dziesiątki ludzi. A że rzecz dotyczy często paru tysięcy złotych z akcesoriami- chyba warto wydać dodatkowe 100-200 i samemu sprawdzić.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 03 Gru 2007, 09:23

W pewnym sensie masz rację Horn, ten montaż wystarczy pod ciekawe astrofoto za pomocą lustrzanki cyfrowej i teleobiektywów od 100 do 500mm ogniskowej jadących na nim bez teleskopu bo jak to mawiają w końcu nie od razu Kraków zbudowano 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHorn | 03 Gru 2007, 15:25

Wszystko się okaże za jakiś czas. Jak na razie jestem zadowolony ( bo jedyne co robie to patrzę jak ładnie wygląda w pokoju, pogoda jest naprawdę straszna).
 
Posty: 19
Rejestracja: 11 Lis 2007, 23:51
Miejscowość: Gniezno

Postfelcia97 | 03 Gru 2007, 15:45

Horn:"To przyszły użytkownik powinien określić jaki chce montaż a dopiero później można mu doradzać. Ale to tylko moje zdanie. "
Jeżeli już sam zdecydowałeś się na okreslony montaż to po co ci zdanie innych, co właściwie mogą ci doradzić, w którym kącie pokoju go postawić, żeby jeszcze lepiej wyglądał? Horn udanych obserwacji, każdy sprzęt jest dobry zwłaszcza ten, który jest używany.
[/list]
Awatar użytkownika
 
Posty: 159
Rejestracja: 06 Gru 2006, 09:10
Miejscowość: BYDGOSZCZ

 

PostJanusz_P. | 03 Gru 2007, 17:27

Problem tylko w tym że początkujący użytkownik nie wie tak naprawdę jeszcze czego naprawdę potrzebuje i dlatego powinien słuchać rad bardziej doświadczonych ale co mu po tych radach skoro budżet zakupu nie jest z gumy i realia finansowe uniemożliwiają skorzystanie z tych nawet najlepszych rad, jak widać życie to nie je bajka :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postexec | 03 Gru 2007, 17:40

Jaki by ten montaz nie byl nie byl, wielka tragedia sie nie stala. Jesli mu przestanie starczac to go sprzeda i kupi lepszy.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat