Kolejne pytanie o pierwszy sprzęt

PostFurioMan | 03 Paź 2015, 20:50

Czołem, jestem Marek. Lubię kosmos, i chcę kupić pierwszy teleskop (nie będę pisał dyrdymałów)
Mogę przeznaczyć na ten cel 899-1200 zł. Mieszkam w bloku na obrzeżach 180 tyś miasta (z jednej strony las). Na warmińską wieś mam rzut mokrym kapciem, ale sprzęt częściej będzie stał na balkonie.
To jest chyba za duże i nie wygląda na sprzęt dla laika. Mam wrażenie, że nie będzie mi się chciało tego nosić (przynajmniej dopóki nie złapię bakcyla - ale w takim przypadku za jakiś czas kupię droższy sprzęt
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... BSON_Pyrex

Ten fajnie wygląda (!) i ma dobra cenę
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 3065EQ2%29

Chciałbym się dowiedzieć czym są te zabawki i czy w ogóle GOTO ma sens w takich tanich urządzeniach ora czy tego typu ysstemy można dokupić np. do sprzętu z poprzednich linków
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... i_SkyAlign
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... kop_MAK_90

Pytania dodatkowe:
-czy montaż typowo astronomiczny (paralaktyczny) jest skomplikowany w obsłudze?

Z góry dziękuje za każdego hinta.

Pozdrawiam


-
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Posttowerfox | 05 Paź 2015, 15:49

Wszystkie pytania początkujących obserwatorów o sprzęt i prośba o doradzenie, to jak dla mnie trochę nieporozumienie. Dużo jest pytań typu "jaki sprzęt kupić?", "co będzie lepsze?". I tak samo dużo, jak nie więcej jest odpowiedzi, które zawsze są sprzeczne, tzn. jeden użytkownik coś doradzi, drugi doradzi coś innego i później jeden udowadnia drugiemu wyższość swojej racji. Według mnie sprzęt powinien być dobierany według tego co chcemy obserwować, ale ważne są też warunki jakie mamy. Wiadomo, że nie ma sprzętu uniwersalnego. Jeden lepiej sprawdzi się lepiej przy planetach, inny przy galaktykach, czy mgławicach. Tylko największym problemem jest, to że osoba początkująca jeszcze nie wie jakie obiekty chce oglądać. No chyba, że wcześniej miała okazję obserwować przez teleskop obiekty z każdej "kategorii" i jest zdecydowana, że np chce oglądać planety. Wtedy doradzanie ma jako taki sens. Zarówno w tym temacie, jaki w wielu innych po przeczytaniu wszystkich postów nie będziesz wiedział, co chcesz kupić, a będziesz miał w głowie tylko jeszcze większy mętlik.

Dobrze gdybyś wiedział jakie obiekty chcesz obserwować, tzn. mgławice i galaktyki?, gromady?, US?.

Druga sprawa to musisz sobie odpowiedzieć, czy będzie Ci się chciało targać teleskop. Można kupić Newton'a 20", ale co z tego jeżeli będzie stał on przez większość czasu nie używany i będzie się tylko kurzył.

Jeżeli o interesują Cię obiekty takie jak galaktyki, mgławice, to wiadomo Newton na Dobson'ie, największe lustro na jakie możesz sobie pozwolić finansowo oraz wagowo, tzn. takie, które będzie Ci się chciało dźwigać. Ale trzeba pamiętać, że są to teleskopy światłosilne i trzeba zainwestować jeszcze w dobre okulary, według mnie minimum to ES'y. A to też sporo kosztuje, nawet kupując na giełdzie, to za komplet 3 okularów, trzeba zapłacić ponad 1500 zł.

Jeżeli Newton jest za duży i nie będzie Ci się chciało go targać, to można pomyśleć o refraktorze. Są refraktory światłosilne f/5 np. 120/600 i tutaj też trzeba będzie wydać sporo kasy na okulary, jak w przypadku Newton'a. Ale są też refraktory o światłosile f/10 np. 90/900, gdzie okulary już nie muszą być bardzo dobre jakościowo, ale wtedy mamy mniejszą aperturę i dłuższą tubę. Mniejsza apertura wiadomo pokaże mniej. A do dłuższej tuby trzeba lepszego montażu, żeby całość się nie trzęsła, jak galareta.

Są jeszcze MAK'i które świetnie sprawdzają się przy obserwacjach US, czyli Układu Słonecznego. Według mnie świetnie też sprawdzają się przy obserwacjach gromad. Światłosiła w okolicach f/12 nie wymaga drogi okularów, wręcz przeciwnie. MAK dogaduje się bardzo dobrze z kitowymi, tanimi okularami. Problemem jest uzyskanie małego powiększenia i dużego pola.

Jest jeszcze SCT, ale takiego teleskopu nigdy nie miałem, więc na ten temat nie będę się wypowiadał :wink:

Ciężko jest doradzić komuś sprzęt kiedy nie wiadomo, co się będzie obserwować. Kiedy już kupiłem pierwszy teleskop chciałem się skupić tylko i wyłącznie na galaktykach, później zmieniłem zdanie, że jednak nie galaktyki, a mgławice. A po jakimś czasie zdecydowałem, że jednak chcę się skupić na US i gromadach i tak zostało do tej pory.

Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostFurioMan | 05 Paź 2015, 17:35

Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Wynika z tego, że na "Syntę na Dobsonie" jest jeszcze za wcześnie i nie jest to dobry wybór na początek.
Właściwie to po przeczytaniu wątków na forum i artykułów w sieci wyłania się teoria, że do galaktyk i mgławic nie ma co podchodzić bez sporej kasy (mój budżet to 800 - 1100 pln). Ok, skupię się w takim razie na układzie słonecznym.
Chciałbym się jeszcze upewnić co do podejrzeń, że takie tanie GOTO nie mają kompletnie sensu.
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... kop_MAK_90
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... i_SkyAlign

Zawężam potencjalnych kandydatów do:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 3065EQ2%29
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 900_EQ-3-2
Tu troszkę poza budżetem...
http://teleskopy.pl/product_info.php?pr ... K102EQ2%29

Czy jest jeszcze coś wartego uwagi w tym przedziale cenowym?
Chyba wolę konkretne wrażenia z obserwacji US niż próby zobaczenia czegoś, czego widok może mnie zniechęcić do tej pasji. Czy będę mógł obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną przez tego typu sprzęt?
Warunki użytkowania to balkon na ostatnim piętrze na skraju miasta oraz warmińska wieś.

Może jeszcze pytanie na koniec. Jakie były Wasze pierwsze teleskopy?
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postzloty_2000 | 05 Paź 2015, 18:01

Jeśli strzeliłeś trochę ponad budżet, to najlepiej dozbieraj do tego:

SW 150/750

Albo też polował na giełdzie na używki w cenie Twojego budżetu na naszej giełdzie.

Z dwóch zawężonych, które podałeś wybrałbym SW 130/650 choć 90/900 ma jednak lepszy montaż.
Za parę dni będę mógł Ci powiedzieć jak tuba 130/650 sprawuje się na EQ3-2, który dziś do mnie dotarł i jaka jest różnica między nimi.

Zależy jak masz wielki balkon, bo może okazać się, że 90/900 Ci się nie zmieści na nim, 130/650 jest dość jasnym teleskopem więc będzie potrzebował lepszych okularów. I tak de facto próbujesz porównać 2 różne systemy teleskopów reflektor i refraktor. Każdy będzie miał jakieś plusy i minusy. Dobrze by było, jeśli miałbyś "oczobiście" ;-) możliwość sprawdzić jak sprawuje się jeden i drugi typ teleskopu. Może w Twojej okolicy są astro-amatorzy mogący zaprezentować Ci obydwa typy teleskopów.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postgoldlukas | 05 Paź 2015, 18:03

Z tego co podales wg mnie 130 jest najsensowniejsza, można nią mieć sporo frajdy ( mam, wiec się wypowiadam) - problem z nią jest taki ze trzeba doinwestowac w okulary. Mak 90 mam bez virtuoso i stosuje go jako travelerek i do obserwacji słonecznych, może milo zaskoczyć ale trzeba być świadomym jego ograniczen (cudow nim nie zobaczysz - Ksiezyc , Słońce, planety, najjaśniejsze ds) chwale sobie go za ultra przenośność. Jednak z tego zestawu co podales 130/650 jest najlepsza :) oczywiście na giełdzie możesz kupić cos trochę wiekszego , ale to wszystko zależy od Ciebie.
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

PostFurioMan | 05 Paź 2015, 18:27

Super, dzięki za wszelkie sugestie,
150/75 wygląda super i oczywiście teraz się będę zastanawiał pół nocy, ale chyba jednak na początek tą N-130/650 wezmę. Tak jak wspominałem - do czarnego, warmińskiego nieba mam blisko, więc oprócz balkonu mam ochotę czasem go gdzieś zabrać. Jeśli się nie mylę to te zwierciadlane będą się w takim przypadku sprawowały lepiej.

Jaki okular w takim razie od razu dobrać na początek do zamówienia? Może jakieś hinty co do przydatnego osprzętu?
Ponowie jeszcze pytanie o te z "autopilotem" GOTO. Czy można tego typu zestaw dokupić do dowolnego montażu (czy może teleskopu ) Wydaje się to bardzo wygodne do nauki.

aaa, czy gość z filmiku poniżej mądrze prawi? (zalety montażu paralaktycznego)
https://www.youtube.com/watch?v=TpkQcnVsWbQ

Dzięki raz jeszcze.
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postkk | 05 Paź 2015, 18:48

Trochę przesadza moim zdaniem. Sądzę że jedyną przewagą eq nad az jest korzystanie tylko z jednej osi przy śledzeniu jeśli chodzi o obserwacje. Ponadto moim skromnym zdaniem eq i newton do obserwacji to kiepski pomysł - wyciąg/okular potrafi przyjmować naprawdę niekomfortowe pozycje. W odróżnieniu od innych konstrukcji teleskopów trzeba obracać tubę w obejmach aby to zmienić.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Posttowerfox | 05 Paź 2015, 18:51

W przedziale cenowym, który podałeś lustro 8" jest dobrym wyborem do galaktyk i mgławic, a już tym bardziej z giełdy, pod warunkiem, że będzie Ci się chciało to dźwigać i będziesz miał dodatkowe fundusze na dobre okulary. Raczej wątpię, żeby ten sprzęt zraził Cię do astronomii. Nie chcę Cię zniechęcać, czy zachęcać do wyboru konkretnego teleskopu, ważne jest, żebyś wybrał dobrze i czerpał radość z tego radość. Tutaj sam musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Na początku kupiłem GSO 10", co być może nie było do końca przemyślane. Spodziewałem się trochę mniejszych gabarytów. Mimo, że to świetny sprzęt, to muszę przyznać, że trochę za szybko podjąłem decyzję. Później kupiłem refraktor 120/600, jako traveler'ka. I z nim, zarówno jak i z GSO przeżyłem dużo wspaniałych chwil, z tym, że częściej używałem 120/600. Później kupiłem refraktorka 80/400, który mobilnością bije wszystkie inne. Na szybki wypad jest niezastąpiony. Następnie sprzedałem 120/600 i kupiłem MAK'a 127. I w moim przypadku, to był strzał w dziesiątkę, ale ja już wiedziałem, że chcę się skupić na US i gromadach. I obecnie użytkuję GSO 10", SW 80/400 i MAK'a 127, 2 ostatnie najczęściej.

Jeżeli chcesz się skupić na Układzie Słonecznym i ewentualnie na gromadach, to rozważ zakup MAK'a. Przy zakupie 127mm powinieneś się zmieścić w założonym budżecie, choć może być ciężko. Raczej musiałbyś trochę dołożyć, jeżeli to możliwe. Mówię oczywiście o zakupie używki. Ja za swojego dałem jakoś w okolicach 850 zł, tylko z wyjściem nie 2", a 1,25". Jako fan obserwacji Księżyca, Słońca (koniecznie z folią ND5!) i planet jestem bardzo zadowolony. Księżyc bajka, Słońce podobnie. Z planet na razie miałem, tylko okazję trochę pooglądać Saturna oraz przez krótką chwilę Wenus. Ale tak, jak mówię ja jestem nastawiony na obserwacje US, więc dla mnie to świetny sprzęt.

MAK 102, to minimum. Jednak o samym sprzęcie nie mogę się wypowiadać, bo 102 nigdy nie używałem, tylko trochę większego brata. Ale o MAK'u 102 jest też trochę na forach, więc poszukaj i poczytaj.

Pozdrawiam.
Mateusz.


Edit:
Widzę, że zdecydowałeś się na Newton'a, więc moja odpowiedź może nie być pomocna :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Post•Fish3r• | 05 Paź 2015, 18:55

FurioMan napisał(a):Wynika z tego, że na "Syntę na Dobsonie" jest jeszcze za wcześnie i nie jest to dobry wybór na początek.


nie wiem skąd wziąłeś ten wynik, ale właśnie najlepszym będzie dla Ciebie ta synta bo :
syntę łatwo kupić używaną , syntę łatwo dostać tanią, syntę łatwo odsprzedać, synta da Ci to o czym przy 130mm możesz zapomnieć, synta jest prosta, synciunia pokaże ci ładnie niebo.

Piszesz że nie wiesz czy złapiesz bakcyla, Pieprzenie sie w chwiejnymi EQ2 i paralaktykami , makami 90.. to wszytko mija się z celem. Na balkonie niewysoki podest jak będzie trzeba pod syntę i jechane. Masz 1000 kilka złotych a synte 8" za to złapiesz a jeszcze trzeba bedzie dokupić to i owo.

Dla mnie sprawa prosta jak drut i jasna jak egipskie słońce.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postptaku | 05 Paź 2015, 19:07

Jeżeli balkon jest typu loggia czy inna galeryjka a nie taki tradycyjny wystający poza obrys budynku to dobson bedzię raczej kiepskim pomysłem, będzie strasznie ograniczony zakres obserwowania a i wyciąg może nagle się znaleźć po drugiej stronie barierki i wtedy jak przy nim stanąć????
Moim skromnym zdaniem jeśli to ma być sprzęt też na balkon to trzeba brać konstrukcje tylko takie które maja okular z tyłu tuby czyli refraktory i maki.
Pzdr. Paweł
=================
DO Silver 10x50, Mak90
Moje video prezentacje zegarkow
Awatar użytkownika
 
Posty: 98
Rejestracja: 01 Wrz 2015, 18:25
Miejscowość: Jabłonna

Postzloty_2000 | 05 Paź 2015, 19:09

FurioMan napisał(a):Super, dzięki za wszelkie sugestie,
150/75 wygląda super i oczywiście teraz się będę zastanawiał pół nocy, ale chyba jednak na początek tą N-130/650 wezmę. Tak jak wspominałem - do czarnego, warmińskiego nieba mam blisko, więc oprócz balkonu mam ochotę czasem go gdzieś zabrać. Jeśli się nie mylę to te zwierciadlane będą się w takim przypadku sprawowały lepiej.


Z tym myśleniem, to jeśli się nie pali może poczekaj i przeszukuj giełdę, a trafi się 150 za cenę zbliżoną do Twojego budżetu.

Sam też mam 130/650 i jest na pewno sobie go zostawię do zabawy w fotografowanie (docelowo z różnych powodów albo będzie właśnie 150/750 albo MAK 127). Jest to fajny teleskop dający masę frajdy

FurioMan napisał(a):Jaki okular w takim razie od razu dobrać na początek do zamówienia? Może jakieś hinty co do przydatnego osprzętu?


Na pewno przyda się mapka nieba i czerwona latarka bądź lampka (ja kupiłem swoją w jakimś markecie budowlanym za grosze i poza czerwonym światłem ma też białe przydatne jak się już pakujesz i potrzebujesz więcej światła). Co do okularów... hmm ile osób tyle będzie propozycji (tak sądzę)

FurioMan napisał(a):Ponowie jeszcze pytanie o te z "autopilotem" GOTO. Czy można tego typu zestaw dokupić do dowolnego montażu (czy może teleskopu ) Wydaje się to bardzo wygodne do nauki.


Raczej przeszkadza a nie pomaga w nauce. Ważne jest abyś sam potrafił znaleźć obiekty na niebie wspomagając się mapą lub atlasem. Zestawy GOTO można dokupić zdaje się od EQ3-2 wzwyż.

FurioMan napisał(a):aaa, czy gość z filmiku poniżej mądrze prawi? (zalety montażu paralaktycznego)
https://www.youtube.com/watch?v=TpkQcnVsWbQ



Dzięki raz jeszcze.[/quote]

Jedni wolą montaże paralaktyczne inni azymutalne. Dla mnie montaż paralaktyczny jest super wygodny, gdyż po dobrym jego ustawieniu względem Gwiazdy Polarnej kręcisz jedną osią aby śledzić obiekt. Azymutalny jakoś mi nie podszedł i nie używam go.

I powiem Ci, że •Fish3r• całkiem rozsądnie Ci prawi, może najlepsze rozwiązanie w Twoim przypadku to coś na Dobsonie zakładając jego zmieszczenie się na Twoim balkonie.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Post•Fish3r• | 05 Paź 2015, 19:15

ptaku napisał(a):Jeżeli balkon jest typu loggia czy inna galeryjka a nie taki tradycyjny wystający poza obrys budynku to dobson bedzię raczej kiepskim pomysłem, będzie strasznie ograniczony zakres obserwowania a i wyciąg może nagle się znaleźć po drugiej stronie barierki i wtedy jak przy nim stanąć????


jeśli myśli nad 130/650 to i dobson wejdzie. Balkon nie musi wystawać poza obrys budynku - obserwowałeś kiedyś na balkonie w ogole ? Balknon zawsze jest ograniczeniem - własciwie nie powinno sie tego robić - jest to tylko opcja dla miastowych którzy mają naprawdę problem z wyjazdem lub wyjściem z telepem na zewnatrz.

Gdyby miał mały balkon to nawet i krótki refraktor lub mak będzie uciążliwy - no pomyśl. Komplikujecie sprawy ponad miarę - tak samo z pytaniami "co chcesz obserwować?" -skąd początkujący ma wiedzieć co chce - czy będzie chcial kulki czy np. US czy galaktyczki?

Najlepiej dać takie skrzydła aby sam mógł sprawdzić to i owo - ósemki nie bez powodów są własnie najbardziej uniwersalnymi telepami do przetestowania siebie w tym hobby.

@furio coś tam.. zwróc uwagę że "dzwiganie" synty jest prawie tak samo uciążliwe co klamotów z EQ2 . I to i to musisz nosić z dwa razy +klamoty - budynek i samochód.
A rozstawienie na miejscu jest o wiele łatwiejsze przy dobsonach jak i samo użycie tego sprzętu z marszu.
Real - > http://foty-teleskopy.site90.net/newtony/synta8.php niżej stoi razem z 130/900 na EQ2 .
Ostatnio edytowany przez •Fish3r• 05 Paź 2015, 19:23, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postptaku | 05 Paź 2015, 19:23

Bardziej chodziło mi o to iż na balkonie może być kłopot aby stanąć przy okularze, ja niedawno miałem sam taki dylemat i do czasu aż jeden sprzedawca nie pokazał mi tego naocznie. Facet położyl sznurek na podłodze i powiedział to jest linnia barierki a później przekręcił w prawo teleskop i miedzy tuba a barierka było 10cm i zadał pytanie jak Pan tam stanie i przyłoży oko do okularu?
Wtedy zrozumiałem ze newtony na balkon to praktycznie patrzenie tylko na wprost i lekkie kąty w boki i to wszystko, no chyba że mamy duży balkon.
Pzdr. Paweł
=================
DO Silver 10x50, Mak90
Moje video prezentacje zegarkow
Awatar użytkownika
 
Posty: 98
Rejestracja: 01 Wrz 2015, 18:25
Miejscowość: Jabłonna

PostSkyWalker | 05 Paź 2015, 23:55

Zrób na początek 2 rzeczy:
1. Ściągnij i pobaw się programem "Stellarium"
2. Ściągnij i przejrzyj "Tabelę Wimmera"
Na którą stronę masz ustawiony balkon? Zobacz sobie co mógłbyś zobaczyć obecnie i w jakich godzinach :)
Pytanie zasadnicze na ile jesteś zmobilizowany żeby wybrać się częściej na zewnątrz?
Ja z uwagi na sytuację (ograniczony czas na hobby z uwagi na liczne obowiązki w pracy i w domu + bardzo mały balkon) kupiłem Virtuoso. Stawiam na stołku i mogę spokojnie 2 godziny podziwiać to co akurat jest w zasięgu. Prostota dobsona w kompaktowym rozmiarze. Nie wiem kiedy będę mógł się wybrać na dłuższe obserwacje pod ciemne niebo więc skupiłem się na tym z czego będę korzystał najczesciej. Nie ma dla mnie znaczenia czy ktoś uważa Maka 90 za sprzęt nie warty inwestycji. Najlepiej zobacz na żywo ile miejsca jest potrzebne na rozłożenie telepa z montażem o którym wspominałeś i czy to się zmieści na Twoim balkonie. Szczerze mówiąc, im dłużej czytam tego typu wątki tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie jest ważne czy ktoś wybierze na początek newtona, refraktor, czy małego maka (mając budżet w granicach ok 1000 PLN). Ważne żeby zaczął zbierać własne doświadczenia z obserwacji. Potem i tak sam zdecyduje w jakim kierunku chce się dalej rozwijać i jaki sprzęt będzie potrzebowal.
Orion Apex 127 Mak
Nikon Action EX 10x50 CF
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 Lip 2015, 21:25
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostJoker7 | 06 Paź 2015, 00:39

zloty_2000 napisał(a):Jeśli strzeliłeś trochę ponad budżet, to najlepiej dozbieraj do tego:

SW 150/750

Albo też polował na giełdzie na używki w cenie Twojego budżetu na naszej giełdzie.

Z dwóch zawężonych, które podałeś wybrałbym SW 130/650 choć 90/900 ma jednak lepszy montaż.
Za parę dni będę mógł Ci powiedzieć jak tuba 130/650 sprawuje się na EQ3-2, który dziś do mnie dotarł i jaka jest różnica między nimi.

Zależy jak masz wielki balkon, bo może okazać się, że 90/900 Ci się nie zmieści na nim, 130/650 jest dość jasnym teleskopem więc będzie potrzebował lepszych okularów. I tak de facto próbujesz porównać 2 różne systemy teleskopów reflektor i refraktor. Każdy będzie miał jakieś plusy i minusy. Dobrze by było, jeśli miałbyś "oczobiście" ;-) możliwość sprawdzić jak sprawuje się jeden i drugi typ teleskopu. Może w Twojej okolicy są astro-amatorzy mogący zaprezentować Ci obydwa typy teleskopów.



no doslownie, trzeba wyraznie zaznaczyc ze sw 150/750 to zdecydowanie lepsza maszyna niz 130/650, lepszy wyciag, wieksze lustro, lepszy montarz EQ3, lustro parabola, duzo pozytywnych opini na forum o tym teleskopie i tez dobry do focenia http://www.astrokrak.pl/357-teleskop-sy ... q3-2-.html

Alobo jak juz Fish3er wspominal bierz tradycyjna synte 8 lustro 200 mm wspaniala sprawa, zawsze wiecej z niego wydusi niz z wyzej proponowanych teleskopów to tutaj najmocniejsza z proponowanych opcji 200mm :!: nie jakies tam zabawki go-to tylko sucha masa :wink:

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

PostFurioMan | 08 Paź 2015, 20:48

Naprawdę wielkie dzięki za wszystkie hinty.
Używanego sprzętu raczej szukał nie będę. Polecę w jakieś niewielkie raty albo poczekam jeszcze chwilę i kupię jeden z tych poniżej. Balkon jest wąski ale długi i na ostatnim piętrze, z widokiem na wschód (bardzo blisko rozległego lasu-miasto tylko z jednej strony. Wydaje mi się, że jest dość ciemno). Nie mogłem się oderwać od księżyca nawet z ruską, wojskową lornetką. Za miasto będę się wyprawiał, ale jednak chcę mieć coś do czego mogę "podejść" wieczorem, a nie giganta w kącie, przykrytego kocem.

to:
http://teleskopy.pl/product_info.php?pr ... 27EQ3-2%29

albo to:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 75EQ3-2%29

Teraz wystarczy rzut monetą ;)
Pewnie jeszcze nie raz zgłoszę się po porady.
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postzloty_2000 | 09 Paź 2015, 08:46

Niestety łuna świateł miasta zawsze będzie (czy to duże miasto, czy raczej miasteczko)?

Na razie z tego co podałeś to wybrałbym SW 150/750. Można powiedzieć, że w nim masz solidną bazę aby połknąć bakcyla i rozwijać się dalej (łącznie z próbami fotografii) albo w miarę łatwo się go pozbyć w przypadku zaniku chęci.
W tym teleskopie masz 2'' wyciąg można pokusić się o microfocuser i zostaje Ci kasa na 1-2 dobre okulary :-) w porównaniu z MAK 127.

Ewentualnie od razu szukałbym Sky-Watcher N-150/750 OTAW i do niego dokupić montaż EQ3-2 ale na stalowych nogach.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostFurioMan | 03 Lis 2015, 14:48

Dobra, budżet podskoczył do 2000-2200 :) Bardzo proszę o jakieś propozycję jak ktoś będzie miał chwilkę, bo już kompletnie zgłupiałem. Cały czas mnie te małe MAKI korcą. Te " białe szafki z ikei" jakieś toporne i zbyt duże mi się wydają.
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postk3 | 03 Lis 2015, 15:08

Ja bym proponował maczka na EQ3-2. Jak będziesz miał problemy z paralaktykiem to przestawisz go na AZ (da się).
Najlepiej upolować coś na giełdzie. Zresztą jest nawet maczek Bressera do wzięcia viewtopic.php?f=31&t=37326
A EQ3-2 kupisz na giełdzie za około 500 pln a za resztę kupisz kilka okularów i zestaw gotowy.
 
Posty: 95
Rejestracja: 30 Sty 2013, 17:56
Miejscowość: Jasienica

 

PostMaxx | 03 Lis 2015, 15:18

FurioMan napisał(a):Dobra, budżet podskoczył do 2000-2200 :) Bardzo proszę o jakieś propozycję jak ktoś będzie miał chwilkę, bo już kompletnie zgłupiałem. Cały czas mnie te małe MAKI korcą. Te " białe szafki z ikei" jakieś toporne i zbyt duże mi się wydają.


Cześć

Czytając Twoje założenia powiem tak:

Bierz albo nowego maka 127 na montażu AZ4 , albo kup używanego maka 150 z tutejszej giełdy - akurat takiego maka 150 sprzedaje teraz bardzo solidna i ciesząca się znakomitą opinią osoba
viewtopic.php?f=31&t=37555

Inną opcją jaką dla Ciebie widzę, to zakup dobrego refraktora, którego atutem jest szerokie pole widzenia - bardzo przydatne podczas odszukiwania obiektów i przeglądu nieba.
Myślę, że refraktor Bresser Messier 127 mm byłby tu bardzo dobrym wyborem
http://www.astrokrak.pl/1130-tuba-optyc ... s-ota.html

PS.
Być może kolega Endriu, który jest aktualnie w jego posiadaniu napisze tutaj Tobie parę słów na jego temat...

Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postendriu624 | 03 Lis 2015, 20:46

Skoro zostałem wezwany do tablicy to powiem, że ten BM 127/635 petzval daje bardzo dobre obrazy,gwiazdki są tu igiełkami w całym polu widzenia.
Sama tubka bez akcesoriów to waga nieco ponad 7 kg. czyli minimalny montaż pod tą tubkę to eq5 lub az4 ,pewnie eq 3,2 dałby radę ale na granicy nośności.
Obrazy na tyle mi się podobają w tej tubce,że postanowiłem zostać tylko z jednym teleskopem i to właśnie z tym refraktorem ,dlatego sprzedałem edka 80 i sprzedaję maka 150,bo trudno mi obecnie ogarnąć kilka teleskopów,tym bardziej że poziom aberracji chromatycznej jest w tym refraktorze na bardzo niskim poziomie ,co do planet w tym refraktorze, to jeszcze nie miałem możliwości polukać, bo refraktor jest u mnie od niedawna.Sam Mak 150 generuje obrazy na bardzo wysokim poziomie,lecz jego ogniskowa 1800 mm, a w porywach nawet ok 2000 mm czyni z niego sprzęt wybitnie planetarny.
Sam refraktor to ciekawa konstrukcja optyczna ,bo jego obiektyw to w zasadzie 127/1200 mm czyli f 10 ,a ogniskowa z 1200 mm jest skrócona układem petzvala do ogniskowej 635 mm,
Wyciąg okularowy to konstrukcja zębatkowa, lecz sam wyciąg ma 3 cale średnicy i pracuje na granicy przyzwoitości.
Co do fotek z lustrzanki w ognisku głównym ,brakuje tu mikrofokusera 1/10 ,lecz przy małej wprawie można bez problemu ustawić ostrość.

W załączniku porównanie tej tubki z edkiem 80,oraz fotki plenerowe wykonane tubką 127/635 petzval ,jedna fotka z użyciem barlowa 2x GSO 2 cale ED z lustrzanką Nikon D3100 [skrzynka tp]
Załączniki
Kolejne pytanie o pierwszy sprzęt: 46c53c45a56bea9f.jpg
Kolejne pytanie o pierwszy sprzęt: cef6a500467dc8ad.jpg
Kolejne pytanie o pierwszy sprzęt: dd06625e0062072d.jpg
Kolejne pytanie o pierwszy sprzęt: f6bb4de24ecfa10c.jpg
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostFurioMan | 04 Lis 2015, 13:15

Jeszcze raz piękne dzięki za wszystkie rady. Jak na razie Nowy Mak 127 ze względu na swoją kompaktowe wymiary jest mi najbardziej na rękę, choć ta biała BM 127/635 wygląda rewelacyjnie (tak to też się liczy:)
Jakie są główne wady tych Maków? Pewnie i tak zacznę od planet i "łysego", a na inne obiekty przyjdzie czas jak już ogarnę podstawy.
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

PostJanusz_P. | 04 Lis 2015, 15:10

Podstawowe wady: dość długo się chłodzi, ma mały przelot optyczny i dość ciemną optykę ale do planet i Księżyca to akurat zaleta a jego główna zaleta to wysokiej klasy obraz, czysto dyfrakcyjny i kompaktowe rozmiary co czynią z niego idealny teleskop podróżny i stacjonarny jako wymiatacz balkonowy idealny do obserwacji sensu stricte ksieżycowo-planetarnych :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttowerfox | 04 Lis 2015, 17:13

Teraz na giełdzie w dziale "sprzedam" jest MAK 127 :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostFurioMan | 18 Gru 2015, 11:53

Ok, jeszcze raz dziękuję za wszelkie porady.

Ostatnie zestawienie, bo już zdecydowałem że to będzie MAK (tak, wiem że trochę to trwało:)

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bre ... xos1/1933/

http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... AK127EQ3-2)

Czy będzie jakakolwiek różnica w jakości obrazu? Ogniskowa jest sporo większa w tym Bresserze, a cena podobna.

Tak mi wyszło w testach na stronie:)

https://www.astrozakupy.pl/doradca-teleskopy.php
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat