Teleskop za 300-400zł, czyli temat - bumerang...// MAX 600zł

Posthusky83 | 16 Gru 2016, 16:38

Cześć!
Przede wszystkim witam wszystkich i po cichu liczę na pomoc. I na to, że nie zamordujecie mnie od razu za ten temat, bo wiem, że to temat-bumerang (ale przejrzenie podobnych nie odpowiedziało na moje pytanie)...

Mieszkam na wsi na śląsku, wg lightpollutionmap.info - zanieczyszczenie światłem od 1 do 2, ale jakby się postarać i przespacerować kawałek - 0.5.
Do rzeczy.
Moja córka - pomimo, że jeszcze bardzo mała, bo skończyła niedawno 4 lata żywo zainteresowana jest wszystkim co na niebie. Zaczęło się od leżenia na trampolinie i opowiadaniu jej o gwiazdach (i moim zdziwieniu, że we wsi, w której teraz mieszkam widać drogę mleczną), potem dwie wizyty w planetarium na seansach dla dzieci. Zapytałem ją ostatnio, co chciałaby na święta. Zaskoczyła mnie, odpowiadając, że teleskop, żeby mogła oglądać gwiazdy!
I tutaj mój szeroki uśmiech, bo jest już nas dwoje, którzy chcą teleskop ;-)

Do czego?
Znienawidzone przez wszystkich 'uniwersalny'... Wprawdzie ja zaraz będę chciał podpiąć do niego aparat, a córa - trudno wyczuć, stąd właśnie owa 'uniwersalność'.
Tak więc 'uniwersalny' z opcją podpięcia aparatu :P
Raczej stacjonarny, ewentualnie żeby wziąć go pod pachę i przejść się ten kilometr na pola, gdzie nie ma lamp przy drodze (u mnie całe szczęście nie ma, najbliższe 100m dalej).

Budżet
Tak jak w temacie - powiedzmy 400zł max, chociaż na początku chciałem taki za 200zł. Coś pośrodku tych wartości byłoby idealne. Wiem, że powiecie 'dołóż 1500 i kup synte 10" ', ale odpada. Odpada dlatego, że nie wiem jak długo teleskop będzie w użyciu. Czy tylko kilka razy czy może młoda się wciągnie. Ja teoretycznie też chciałbym przy nim posiedzieć i porobić jakieś zdjęcia, ale wieczny brak czasu...
No i w razie małego 'wypadku', gdyby miał zakończyć żywot w sposób tragiczny - żeby nie było dużej straty. Stąd też taki 'próg bólu'... Jest jeszcze próg o imieniu 'oszczędna żona', ale to pomijam ;)
Jak się młoda wciągnie (albo ja) to za rok czy dwa możemy pomyśleć o dużo większym budżecie, ale na chwilę obecną nie chcę szaleć - mam nadzieję, że mnie rozumiecie i uszanujecie moją prośbę o brak słów 'dołóż parę złotych'.

Może lornetka?
Niby na start dobra, ale to nie jest teleskop :) Młodej nie przekonam. Wprawdzie nikt jej teleskopu nie obiecywał, ale wiem, że gdyby taki dostała byłaby bardzo szczęśliwa... A lornetka to taki 'substytut'. Zresztą na forum tyle samo zwolenników co przeciwników. Lornetka tak - jako dodatek, a nie zamiennik. Takie jest moje zdanie :)

Co mam upatrzone?
No i tutaj trudno wyczuć, bo jak już znalazłem takie coś jak Opticon 114f900 to zaraz znalazłem, że to z czarnej listy.
Może na początek coś takiego?
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... n_(KOMPAKT)

Jakoś cały czas patrzę w kierunku teleskopów lustrzanych, nie wiem dlaczego. Ale oczywiście wszystkie wskazówki mile widziane.

Tak więc podsumowując - jaki teleskop 'uniwersalny', z możliwością podpięcia aparatu (oczywiście jako akcesorium, nie koniecznie 'szyna w zestawie') w cenie w okolicach 300zł (max 400) moglibyście polecić? Czt ten Opticon jest naprawdę taki zły?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)
Ostatnio edytowany przez husky83, 19 Gru 2016, 20:30, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 11
Rejestracja: 16 Gru 2016, 16:14

 

PostJanusz_P. | 16 Gru 2016, 21:05

Jeśli nie chcesz zrazić Dziecka do astronomii plastikową zabawką to kup minimum model 804 AZ-3:
http://astrokrak.pl/622-teleskop-sky-wa ... 4az3-.html
krótki, poręczny i prosty w użyciu, na sztywnym statywie z mikro-ruchami, intuicyjny do obsługi nawet dla dziecka :arrow: :idea:
uchowaj Panie przed plastikowymi Sebenami, Danubiami, Optikonami i temu podobnemu badziewiu i wybieraj z podstawowej oferty Skywatchera bo to trzon rynku :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWega | 17 Gru 2016, 01:04

Witam
Rozumiem budżet. Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem było by domowe planetarium.
Jeżeli Kolega jest ze Śląska to na stronie Astrokrak można obejrzeć taką zabawkę i kupić, jest to w kategorii wydawnictwa i multimedia, planetaria.
Należało by pamiętać o chociaż jednej podstawowej książce, dziecko naprawdę potrafi zadawać trudne pytania to powinna być nauka przez zabawę.
Jeżeli teleskop to wydaje mi się trochę za wcześnie to już poważna zabawka myślę tu o Pańskim dziecku to musi być pod kontrolą, oby nigdy nie spojrzało teleskopem bezpośrednio bez filtra na Słońce. Kolega wie dzieciaki potrafią wiele.
Pozdrawiam Wega
Wega
 

Postkjacek | 17 Gru 2016, 09:13

Posłuchaj Janusza tuba 80/400 to całkiem znośny sprzęt.
Nie warto kupować nic mniejszego.
Czasami same tuby bywają tu lub na astropolis.pl na giełdzie w cenie 200-250zł.
Do tego statyw. Od bólu i mało wygodnie da się to trzymać na lepszym (sztywnym) statywie fotograficznym.
Lepszy jest minimum AZ3.
Jedyny problem to czas. Pewnie chciałbyś zdążyć przed Świętami.
Ale to może być trudne jeśli chodzi o giełdę.
Jeśli można Ci doradzić, to poczekaj, daj ogłoszenie w sekcji Kupię.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Posthusky83 | 17 Gru 2016, 10:32

Wega napisał(a):Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem było by domowe planetarium.

Genialne, nie wiedziałem, że takie coś istnieje :) Muszę zerknąć jakie to ma możliwości...


Wega napisał(a):Należało by pamiętać o chociaż jednej podstawowej książce, dziecko naprawdę potrafi zadawać trudne pytania to powinna być nauka przez zabawę.

Dwa dni temu biegałem z jedną piłką dookoła drugiej próbując wyjaśnić dlaczego są pory roku. Póki co pytania są łatwe, ale racja, że będzie coraz trudniej :)


Wega napisał(a):Jeżeli teleskop to wydaje mi się trochę za wcześnie to już poważna zabawka myślę tu o Pańskim dziecku to musi być pod kontrolą, oby nigdy nie spojrzało teleskopem bezpośrednio bez filtra na Słońce. Kolega wie dzieciaki potrafią wiele.
Pozdrawiam Wega

Całe szczęście (wbrew wiekowi) to bardzo odpowiedzialny i mądry dzieciak. Teleskop to i tak byłby zawsze pod nadzorem, nie używany w dzień. Ewentualnie jak się już troszkę nauczy to mogę jej go zamontować i niech ogląda, ale tylko w nocy.

@kjacek
Porządny statyw fotograficzny mam (droższy niż chciałbym wydać na teleskop :P), więc na upartego też by dało radę. Ale ja coraz bardziej jestem przekonany do pomnożenia budżetu i wydania tych 600zł, chociaż nie koniecznie teraz, może jednak pierw to przenośne planetarium, a teleskop w przyszłym roku, zobaczymy. Na pewno dowiecie się jaka była ostateczna decyzja ;-)

@Janusz_P.
Chyba masz rację z tą zabawką... Tak jak wyżej pisałem, przemyślę temat i najwyżej będę Was pytał o coś w okolicach 600zł (czy do tego, który podrzuciłeś da się podpiąć aparat?)

No to pytanie - w okolicy 600zł co byście radzili (przy założeniu, że dziecko zawsze pod nadzorem dorosłego)?
 
Posty: 11
Rejestracja: 16 Gru 2016, 16:14

 

Posttowerfox | 17 Gru 2016, 11:06

Przy 600 zł jest szansa na kupno Synty 6" na giełdzie, ewentualnie refraktora 100/500, ale tutaj potrzeba by więcej szczęścia, żeby dostać go razem z montażem i zmieścić się w założonym budżecie. Synta odpada, więc dalej jedyną rozsądną opcją jest refraktor 80/400. Ja innej opcji nie widzę, może Koledzy coś zaproponują :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postkjacek | 17 Gru 2016, 11:13

husky83 napisał(a):No to pytanie - w okolicy 600zł co byście radzili (przy założeniu, że dziecko zawsze pod nadzorem dorosłego)?

Tubka 80/400 to fajny mały refraktorek.
Jeśli chcesz wydać więcej, to zaczynają się schody.
Bo większy teleskop waży więcej i potrzebuje lepszego montażu. Lepszy montaż, większa kasa.
Całkiem przyzwoity montaż to AZ4. Ale nawet na giełdzie swoje kosztuje, i co dalej? Zostanie tylko część kasy.
Chodzi mi o to, że ciężko mi coś lepszego doradzić, bo od pewnego momentu wydatki rosną.

Nie jesteś pewien na jak długo ten zakup.
Więc trudno Ci doradzić zakup 6 cali Newtona na dobsonie.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia - chcesz widzieć lepiej, potrzebujesz lepszych okularów. Itd.
Kup 80/400 samą tubę.
Do tego jakiś lepszy okular 15-20mm 70-80deg.
I zobacz czy to Cię wciąga.

Takie małe dzieci dość szybko się nudzą. Wiem z doświadczenia ;-).
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostJanusz_P. | 17 Gru 2016, 15:26

Tak, nudzą się i zniechęcają po minucie jak mają teleskop bez stabilnego statywu a tu do 800/400 minimum sztywności zapewnia montaż AZ-3
http://astrokrak.pl/622-teleskop-sky-wa ... 4az3-.html
z którym warto kupić ten teleskop na początek :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkjacek | 18 Gru 2016, 19:09

Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostAndrzej.Ch63 | 18 Gru 2016, 19:19

Teleskop teleskopem , a teraz jakie okulary do F5 ?.
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Posttowerfox | 19 Gru 2016, 01:01

Na początek kitowce z zestawu, a później jak astronomia wciągnie, to można pomyśleć o lepszych szkłach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postkjacek | 19 Gru 2016, 10:16

towerfox napisał(a):Na początek kitowce z zestawu, a później jak astronomia wciągnie, to można pomyśleć o lepszych szkłach.

Dokładnie. Unikaj jednak kitowej 10tki :-).

Chyba, że pytasz nie w kontekście teleskopu z tematu tylko bardziej ogólnie. W tym wypadku chyba lepiej w innym wątku?
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Posthusky83 | 19 Gru 2016, 20:29

Poczytałem, poszperałem - ostatecznie, porównując wady i zalety wybór padnie raczej na Newtona paralaktycznego. Wiem, że gorzej z obsługą dla dzieci czy z przenośnością, ale i tak młoda sama nie będzie się tym zajmować, a nosić jedyne co to będę go na dwór i tam ustawić (ewentualnie 200-300m w pole).

Wyselekcjonowałem modele:
Sky-Watcher (Synta) BK1149 EQ2
Celestron AstroMaster 114EQ

Obydwa są dosyć zbliżone, pytanie który z nich będzie lepszym rozwiązaniem? I czy w ogóle są warte uwagi w swoim przedziale cenowym? Absolutne MAX to 600zł (na start, później dodatki), obydwa mieszczą się w tym budżecie. Wiem, że 'wystarczy dodać xxx zł', ale weźcie pod uwagę początkowe założenia budżetowe ;-)

Jak to jest z T-adapterami - są uniwersalne i będzie można podpiąć do któregokolwiek z tych dwóch teleskopów? Oczywiście do adaptera przejściówka na mój bagnet (Nikon). Nie wymagam jakości zdjęć porównywalnej ze zdjęciami NASA, ale takiej bardzo przeciętnej amatorskiej :)
 
Posty: 11
Rejestracja: 16 Gru 2016, 16:14

 

Postwiechu | 19 Gru 2016, 21:11

husky83 napisał(a):Poczytałem, poszperałem

Wyselekcjonowałem modele:
Sky-Watcher (Synta) BK1149 EQ2
Celestron AstroMaster 114EQ

Teraz pora wyselekcjonować jakąś serio bezpieczną drabinkę, żeby 4-letnie dziecko w ogóle sięgło oczkiem do okularu. Bo ewentualne trzymanie dziecka na rękach podczas obserwacji bywa męczące.
Czy serio nie kumasz na jakiej wysokości jest wyciąg okularowy w Newtonach? Nie zwracasz na to uwagi na fotkach? Wszyscy piszą o refraktorku 80/400, a on selekcjonuje Newtony...
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Posthusky83 | 19 Gru 2016, 21:37

Może i pytanie głupie, ale nie da się takiego statywu rozciągnąć mniej? Przecież chyba nie zawsze trzeba rozciągać nogi statywu na maxa?

Niestety nigdzie nie podają wysokości, na jakich znajduje się okular w skrajnym położeniu
 
Posty: 11
Rejestracja: 16 Gru 2016, 16:14

 

Postmkowalik | 19 Gru 2016, 23:02

Kup ten refraktor jak Ci polecają koledzy i nie wygłupiaj się z kupowaniem Newtona dla tak małego dziecka. Przez refraktor/lunetę obserwuje się dużo wygodniej niż przez Newtona, bo okular jest na dole teleskopu, a nie gdzieś u góry z boku. Montaż paralaktyczny to też nie jest trafiony pomysł. Z doświadczenia wiem, że nawet osobom dorosłym, które po raz pierwszy oglądają niebo przez teleskop, dużo łatwiej jest ogarnąć obsułgę refraktora, a nie Newtona, w którym to złe wyostrzenie kończy się obserwacją "tranzytu" cienia lusterka wtórnego na tarczy planety, Księżyca, czy Słońca. Jak kupisz paralaktyka to jako początkujący nie łudz się, że w rozsądnym czasie będziesz w stanie nacelować córce teleskop na wybrany do oglądania obiekt, którego nie widać gołym okiem na niebie. Refraktor na montażu azymutalnym można też użyć do oglądania przyrody, nie musisz go kolimować jak Newtona.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postkjacek | 20 Gru 2016, 11:27

@mkowalik - pięknie to ująłeś :-).
Pójdę jednak trochę dalej. Kup sprzęt sobie.
Cokolwiek w końcu wybierzesz - lornetkę, refraktor czy Newtona czy coś innego.
Nie łudź się, że wciągniesz na dłużej 4 letnie dziecko w astronomię :-).
To inna mentalność, z całym szacunkiem do wieku.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Posthusky83 | 20 Gru 2016, 11:37

@mkowalik - tym mnie przekonałeś ;-) Tylko czemu niektórzy opisują ten sprzęt jako 'dla początkujących' :) No zresztą nie ważne.
@kjacek - przedyskutowaliśmy temat z żoną i póki co odpuszczamy, a jeśli młoda dalej będzie zainteresowana tematem, to za jakiś czas dopiero coś wybierzemy - i raczej faktycznie będzie to refraktor na głowicy azymutalnej. Wbrew pozorom młoda brnie w temat, bardzo ją to ciekawi, ma już tak od jakiegoś czasu i fakt - może ją to za tydzień znudzić, a może pójdzie w drugą stronę - może gdyby mogła sama to oglądać to by się jeszcze bardziej wciągnęła. I ten wiek wcale nie jest zbyt wczesny na prawdziwe hobby. Ale to już inna kwestia :)

A póki co musi wystarczyć lornetka od dziadka + ewentualnie Samyang 500mm f/6.3 na Nikonie ;-)

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem i wyjaśnienie paru kwestii. Ale na pewno z forum nie zniknę, chociaż raczej będę tylko biernym obserwatorem zdobywającym wiedzę :)
No i zapewniam Was, że jeszcze się ze mną pomęczycie (próbując mi wybić z głowy różne dziwne pomysły :P)
 
Posty: 11
Rejestracja: 16 Gru 2016, 16:14

 

Postszary | 20 Gru 2016, 13:08

Dla 4 letniego dziecka nie kupowałbym teleskopu, ponieważ to jeszcze nie ten wiek na poważniejsze obserwacje astronomiczne. Doświadczenie pokazuje, że prawdopodobnie spojrzy dwa, trzy razy na Księżyc i na tym się skończy. Jeżeli jednak uparłoby się, to wystarczający będzie taki sprzęt parapetowy (za dnia koniecznie pod opieką dorosłych, ze względu na ryzyko utraty bądź uszkodzenia wzroku przez Słońce):

http://www.astrokrak.pl/1078-teleskop-c ... ya-76.html
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postmkowalik | 20 Gru 2016, 14:59

@husky83 moim zdaniem to znowu popadasz w skrajność. Kup ten refraktorek 80/400. To tylko kilka stówek, a można dziecku pokazać zarąbisty Księżyc, pierścienie Saturna, plamy na Słońcu (trzeba dokupić filtr słoneczny za kilkadziesiąt złotych), mały "księżyc" tzn. Wenus, mgławicę w Orionie (tylko w zimie), "ruch" księżyców Jowisza (zima, wiosna), galaktykę Andromedy i jeszcze pewnie kilka innych prostych do odnalezienia obiektów oraz, że gwiazdy są kolorowe. Jak nic dziecku nie pokażesz to jest mała szansa, że się tym zainteresuje, bo nie będzie wiedzieć, że można takie rzeczy na niebie zobaczyć. Nawet jak teraz jest za mała i nie chwyci to za kilka lat będzie miała pierwszy teleskop jak ulał. Ten refraktorek jest mobilny i z łatwością zmieści do samochodu, więc można wyskoczyć na jakąś górkę podziwiać widoki lub Matkę Naturę, a nad morzem oglądać duże staki zamiast cały czas smażyć się na plaży. Ewentualnie możesz rozważyć zestaw lornetka i statyw. Obserwacje lornetką z ręki są średnio wygodne.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Posthusky83 | 20 Gru 2016, 15:38

Nie, raczej odrobina rozsądku ;-)
Z jednej strony młoda czuje temat, więc warto kuć żelazo póki gorące, a z drugiej strony fakt, że bardzo szybko może się znudzić.. Ale jeśli takie stworzenie da się podpiąć pod lustrzankę (do tego tylko adapter do Nikona?), to może się przydać też do innych rzeczy :)

Ale cały czas się zastanawiam, a sprzęt 'leży' w koszyku..
Zastanawiam się, czy przy takim sprzęcie jest naprawdę szansa zobaczyć to co napisałeś? Tzn. nie wątpię w to, że wiesz co mówisz, żeby nie było :) Po prostu mnie tym troszkę zaskoczyłeś. Stosunkowo (w porównaniu do tego o którym pisałem wcześniej) mała ogniskowa przekłada się na małe powiększenie. A tutaj nie widzę żadnej informacji, czy soczewka barlowa jest w zestawie, jeśli faktycznie nie ma - powiększenie raptem 40x, zresztą nawet jeśli jest (2x), to powiększenie 80x...
 
Posty: 11
Rejestracja: 16 Gru 2016, 16:14

 

PostBenedykt | 20 Gru 2016, 15:52

husky83 napisał(a):[...]Zastanawiam się, czy przy takim sprzęcie jest naprawdę szansa zobaczyć to co napisałeś? Tzn. nie wątpię w to, że wiesz co mówisz, żeby nie było :) Po prostu mnie tym troszkę zaskoczyłeś. Stosunkowo (w porównaniu do tego o którym pisałem wcześniej) mała ogniskowa przekłada się na małe powiększenie. A tutaj nie widzę żadnej informacji, czy soczewka barlowa jest w zestawie, jeśli faktycznie nie ma - powiększenie raptem 40x, zresztą nawet jeśli jest (2x), to powiększenie 80x...


http://teleskop.astromaniak.pl/
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Posthusky83 | 20 Gru 2016, 16:05

no tak, zapomniałem o tej stronie ;-)
No to ostatnie pytanie - czy w okolicach tej ceny to najlepsze co można znaleźć?
(barlowa niestety faktycznie nie ma, a to kolejne 100zł za marnej jakości)
 
Posty: 11
Rejestracja: 16 Gru 2016, 16:14

 

PostBenedykt | 20 Gru 2016, 16:56

husky83 napisał(a):no tak, zapomniałem o tej stronie ;-)
No to ostatnie pytanie - czy w okolicach tej ceny to najlepsze co można znaleźć?
(barlowa niestety faktycznie nie ma, a to kolejne 100zł za marnej jakości)


Kolego, poniżej kilka ogólnych uwag:
1. Najważniejsza w teleskopie jest ilość zbieranego światła, nie powiększenie.
2. W teleskopie ilość zbieranego światła jest kwadratem średnicy obiektywu teleskopu (czyli teleskop o średnicy 100 mm zbierze 4 razy więcej światła niż teleskop o średnicy 50 mm).
3. Maksymalne powiększenie w teleskopie jest najogólniej rzecz biorąc funkcją dwóch parametrów: ilości zbieranego światła (czyli średnicy obiektywu) i jakości optyki. Można przyjąć, że teleskopem o "niewyszukanej optyce" można osiągnąć powiększenie równe jego średnicy w mm, teleskopem o średniej jakości optyki do 1,5 * średnica obiektywu, teleskopami o bardzo dobrej jakości optyki do 2 * średnica obiektywu a nawet więcej. Teleskop SW 80/400 powinien dać powiększenie maksymalne około 100x-120x. O ile nie przeszkodzi Ci duża w tym światłosilnym refraktorze aberracja chromatyczna.
4. Kitowe Barlowy faktycznie dają większe powiększenie, ale za to degradują obraz. Dużo lepiej zamiast Barlowa jest zastosować dobrej jakości krótkoogniskowy okular. A jeśli już ktoś się upiera przy Barlowie, to powinien kupić Barlowa dobrej jakości. Niestety taki potrafi kosztować nawet kilkaset złotych.
5. Szczerze powiedziawszy w tych pieniądzach można myśleć jeszcze o Newtonach, ale w przypadku Newtona raczej nie ma sensu wchodzić w średnice poniżej 130 mm. Kiedyś popularny był refraktor SkyLux 70/700. Też można rozważyć jego zakup.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postmkowalik | 20 Gru 2016, 18:20

Ale Skylux 70/700 jest gorszy do przeglądu i nauki nieba niż 80/400 ze względu na długą ogniskową.
W rosyjskiej lunecie 20x50 ładnie już widać księżyce Jowisza, Księżyc też jest niczego sobie, więc tym bardziej do takich zastosowań sprawdzi się refraktor 80/400. Zawsze można kupić używany z giełdy, potestować i jak sie nie spodoba to odsprzedać w podobnej cenie. Co chwilę na giełdzie są oferty sprzedaży 80/400 i montażu AZ3. Więc niczym tu nie ryzykujesz :-).
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat