Kompaktowy mały montaż.

Postkk | 13 Gru 2015, 17:47

Cześć
Zastanawiam się nad nabyciem względnie kompaktowego montażu paralaktycznego który bez problemu poprowadzi zestaw składający się z kamery i obiektywu czyli jakieś 3 do maks 4 kg. Ponadto całość chciałbym postawić na stałe na zewnątrz skazane na łaskę warunków pogodowych.
Wstępnie po głowie chodził mi SW Star Adventurer ale nieco niepewnie bo brak napędu w osi DEC i możliwości zdalnego sterowania nieco ogranicza zastosowanie - lepszym wyborem wydaje się EQ3-2 z napędami Synscan.
Vixen ma nowy montaż AP który wygląda ciekawie ale brak opinii jak na razie.
Znacie jakieś ciekawe dostępne opcje?
Ideał - guide st4, ascom+eqmod, nośność do 5kg, sensowne stabilne ustawianie na biegun.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMateuszW | 13 Gru 2015, 19:13

Zasadnicze pytanie, to jakie ogniskowe Cię interesują? Rozumiem, że bez guidingu?
SW Adventurer byłby fajny, ale faktycznie zdalny to on nie jest. Jeśli zdalny, to moim zdaniem nie warto schodzić niżej, niż EQ5. EQ3-2 to strasznie badziewna konstrukcja, w osi Dec nie ma nawet jednego łożyska. PE tego montażu jest duże i nawet na krótkich ogniskowych może sobie nie radzić. EQ5 to już skok technologiczny. Dużo stabilniejszy, łatwiej będzie go dokładnie ustawić na biegun i powinien względnie sztywno to ustawienie trzymać. EQ3-2 się zaraz rozjedzie. Niestety wersja z SynScan jest droga i słabo opłacalna. Ale z innych firm się słabo orientuję, więc nic nie zaproponuję. Na pewno są takie małe, dokładne montaże.
Czy konieczne musi być to zdalne sterowanie? Bez tego wersja z napędem dwuosiowym będzie 2x taniej. Oczywiście montaż z giełdy, nie daj zarobić sklepom w tych złodziejskich cenach, które panują od pewnego czasu!
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkk | 13 Gru 2015, 21:33

MateuszW napisał(a):Zasadnicze pytanie, to jakie ogniskowe Cię interesują? Rozumiem, że bez guidingu?

Guiding byłby dodatkowym atutem jako opcja ale nie jest konieczny, bardzo rzadko używam gdyż sporadycznie był mi potrzebny dotychczas. Tego kwalifikowania na ogniskowe to nie bardzo kapuje z waszej strony chyba ważniejsza jest rozdzielczość co? Ale w każdym razie nie planuje na takim zestawie przekraczać 250-300mm, efektywnie 4-16"/ pixel.
MateuszW napisał(a):SW Adventurer byłby fajny, ale faktycznie zdalny to on nie jest. Jeśli zdalny, to moim zdaniem nie warto schodzić niżej, niż EQ5. EQ3-2 to strasznie badziewna konstrukcja, w osi Dec nie ma nawet jednego łożyska. PE tego montażu jest duże i nawet na krótkich ogniskowych może sobie nie radzić. EQ5 to już skok technologiczny. Dużo stabilniejszy, łatwiej będzie go dokładnie ustawić na biegun i powinien względnie sztywno to ustawienie trzymać. EQ3-2 się zaraz rozjedzie. Niestety wersja z SynScan jest droga i słabo opłacalna. Ale z innych firm się słabo orientuję, więc nic nie zaproponuję. Na pewno są takie małe, dokładne montaże.
Czy konieczne musi być to zdalne sterowanie? Bez tego wersja z napędem dwuosiowym będzie 2x taniej. Oczywiście montaż z giełdy, nie daj zarobić sklepom w tych złodziejskich cenach, które panują od pewnego czasu!

EQ5 miałem raz w rękach, natomiast EQ3-2 (nad)używałem trochę i powiem że podzielam twoją opinię że szczyt techniki to to nie jest.
Po dzisiejszym rozstawianiu wszystkiego po raz trzeci dochodzę do wniosku że full-wypas mont jak na moje potrzeby to już mam i najprościej chyba będzie w najprostszą możliwą opcje pójść czyli Star Adventurer. Dodatkowy plus - rewelacyjny zestaw do wzięcia na szybki wypad. Z uwagi jednak na fakt że do wszelakich sklepów gdzie jest dostępny mam co najmniej rzecz biorąc daleko i nie mogę go sobie obejrzeć fizycznie i sprawdzić to powstrzymują mnie jedynie obawy co do jakości - z dotychczasowej styczności z produktami SW wysnułem wniosek że ich produkty faktycznie są cholernie DROGIE jak na to co oferują.
Pociągnie to maleństwo 3-4kg z rozdzielczością 4-5"/pixel? Nie wystraszę się ilością tworzyw sztucznych w obudowie i mechanice?
A może jednak nie warto i pomyśleć o czymś innym, wspomnianym Vixen AP lub Teegul Takahashi (tego szkraba to już w ogóle tylko na zdjęciach widziałem i kompletnie nic o nim nie wiem)?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMateuszW | 13 Gru 2015, 22:22

Masz racje, że ważna przy wyborze montażu jest skala naszego zestawu (błędnie nazwana przez Ciebie rozdzielczością), czyli te 4-16"/pix, a nie ogniskowa obiektywu. Jednak większość kamer/aparatów ma piksel w okolicy 5 um, wiec z wystarczającym przybliżeniem można operować na ogniskowych, które są bardziej nam "bliskie" i łatwiej sobie wyobrazić, co to znaczy 300 mm, niż 4"/pix.
Z opinii ludzi, który używają SW Adventurer wynika, że efektywnie można focić do ogniskowej 100 mm bez guide. 200 mm też można się pokusić, ale wtedy jest już spory odrzut. Generalnie PE tego montażu jest o wiele mniejsze, niż EQ3-2 i EQ5 i to jest jego istota. Ma również lepszą lunetkę biegunową :) Poszukaj na astropolis - jest tam kilka wątków o tym montażu i kilku użytkowników. Generalnie to montaż dobrej jakości, jak na SW, ma niskie PE. Jest tam trochę plastiku, ale w umiarze i rozsądnie - obniża to masę, a nie zmniejsza sztywności.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkk | 14 Gru 2015, 16:18

Na SGL znalazłem dyskusję w której dwie osoby deklarują że mierzyły PE dla Star Adventurer- jedna 23" (Peak to Peak) druga 28". Nie brzmi to zbyt zachęcająco, nawet pomimo informacji że prowadzone schodzą do 2".
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMateuszW | 14 Gru 2015, 19:32

Hmm, jeśli tak jest, to nie rozumiem jakim cudem ludzie robią wydajnie dobre zdjęcia na ogniskowych ok 100 mm, co daje skalę ok 10"/pix. Już nie pamiętam, jakie to były wartości, ale jak ten montaż wchodził do sprzedaży, to widziałem kilka wykresów, które raczej były lepsze od 23". Na Astropolis była dyskusja na ten temat i link do zagranicznego forum z testami.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkk | 05 Sie 2016, 10:54

Tutaj przykładowy wykres
https://www.flickr.com/photos/ytoropin/15789975765
Ktoś z użytkowników potrafi skomentować czy jest prawdziwy?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostJanusz_P. | 05 Sie 2016, 12:22

Wygląda na realny i prawdziwy no bo czemu mały montażyk turystyczny ze ślimacznicą o średnicy rzędu 2" miałby prowadzić dokładniej i mieści się w lidze dokładności EQ-3-2 :arrow: :?: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttayson.82 | 05 Sie 2016, 17:00

Może wersja 8T
viewtopic.php?f=34&t=40951

Do 200mm z Canonem 700d śmiga bez problemu.
https://m.facebook.com/StronaWszystkich ... wFastroNa/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat