Prośba do posiadaczy Steel Track Focuser Motor Drive - Baade

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostWitek Caban | 16 Lut 2017, 21:57

Witam ! Proszę o pomoc - zainstalowałem do Celestrona 8" EDGE HD - Diamond Steeltrack Baadera ( BDS-SC/HD ) i do niego Steel Track Focuser Motor Drive tegoż Baadera.Na interfejsie Baader Steel Go jest przycisk UP i DOWN. Naciskając te przyciski - widzę w ramkach position i step odpowiednio - narastanie mm i stepów oraz ich zmniejszanie - do dużych wartości, ale faktyczny zakres ruchu wyciągu okularowego to ok. 3,5 mm -dalszy ruch wyciągu jest blokowany . Co zrobić aby móc regulować ostrość w większym zakresie mm ( podziałka na wyciągu ma zakres od 0 do 30 mm ). Pozdrawiam.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

Postkk | 17 Lut 2017, 00:48

W opcjach programu trzeba wybrać typ wyciągu. Są 3 rodzaje o ile dobrze kojarzę i każdy z nich ma inne maksymalne wysunięcie.
PS. "select focuser model" - tak dokładnie jest to nazwane.
Jeśli to jest "diamond" to trzeba wybrać "custom" i w części okna zatytuowanej "Custom Focuser Settings" w parametrze "type gear ratio" wpisać wartosc 0.2291 i w parametrze wyżej skok wyciągu w mm. Lub użyć funkcji kalibracji.
Są jeszcze dwie potencjalne opcje:
1. Trzeba docisk zwiększyć bo rolka się ślizga
2. Wydajność prądowa portu usb do którego jest podłączony jest za mała.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostWitek Caban | 17 Lut 2017, 11:33

Dziękuję za odpowiedź !spróbuję ustawić parametry, które mi podałeś w opcji Custom Focuser Settings.Wprowadziłem właściwe dane wyciągu do interfejsu, rolka się nie ślizga, zakupiłem huba zasilanego dodatkowo prądem. Wczoraj po godzinie delikatnych prób naciskania UP i DOWN udało mi się " rozruszać " wyciąg w zakresie 0-20 mm ( dalsza odległość , tzn 20-30 mm ) jest nadal blokowana.Czy jest możliwość bardziej precyzyjnego ustawiania ostrości ( różny nacisk na przyciski UP i DOWN )- daje różne przesunięcia, niezbyt precyzyjne? Pozdrawiam .
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

Postkk | 17 Lut 2017, 12:38

Jeśli wyciąg się wysuwa do pewnej pozycji tylko to myślę że jest to kwestia parametru "Type MAX Trip [mm]" - jeśli oprogramowanie twierdzi że jest już na maksymalnym wysuwie to dalej próbować wysuwać już nie będzie. Można tam dopisać kilka mm i powinno ruszyć.
Do precyzyjnych ruchów służą funkcje w sekcji opisanej jako "Positioning Functions".
Np. wysuwanie przyrostowe o określoną wartość w mm realizuje się za pomocą "GoTo Incremental [mm]" - wpisujemy np. 2mm, wybieramy czy na plus czy na minus i po naciśnięciu przycisku program powinien wysunąć/wsunąć wyciąg o tą wartość.

PS. Sprawdź może jeszcze czy czasem śruby blokady(hamulca) nie masz wkręconej za mocno i nie hamuje przesuwu (śruba nr 1 na załączonym obrazie).
PS2. Z kwestią wydajności prądowej proponuje się naprawdę przyjrzeć. Standardowo porty USB 2.0 mają maks 0.5A o ile się nie mylę. Poszukałem swoich pomiarów i na pełnej prędkości mój napęd pobiera 0.7A. Ja mam go podłączonego do Raspberry Pi (taki maleńki komputer) przekonfigurowanego tak aby na portach zezwalał na 0.6A i nie miałem problemów.
Załączniki
Prośba do posiadaczy Steel Track Focuser Motor Drive - Baade: BDS.PNG
Prośba do posiadaczy Steel Track Focuser Motor Drive - Baade: steelgo.PNG
Ostatnio edytowany przez kk, 17 Lut 2017, 12:55, edytowano w sumie 1 raz
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostWitek Caban | 17 Lut 2017, 12:53

Dzięki za fantastyczne podpowiedzi. Z tą śrubą już próbowałem , nawet całkowicie ją wykręcając. Służy chyba do zablokowania na stałe wyciągu przy zadanym wysuwie . Przetestuję wszystko w wolnej chwili. Pozdrawiam.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat