10x50 i co dalej?

PostModel_T | 30 Kwi 2016, 21:54

Pierwszy post więc na początek chciałbym się serdecznie przywitać ze wszystkimi forumowiczami. :)

Jakiś czas temu zorientowałem się, że do obserwacji nieba korzystam już praktycznie wyłącznie ze swojego Nikona Action 10x50 EX, natomiast refraktor (SW120/600) stoi w kącie i się kurzy. Lornetka jest (w moim przypadku) wygodniejsza i szybsza w użyciu i praktycznie nie wymaga wcześniejszego planowania obserwacji. Mam ją zawsze pod ręką w samochodzie i jak warunki sprzyjają, nawet w podróży, nie ma problemu zatrzymać się gdzieś na polnej drodze i pooglądać gwiazdy. W związku z tym dojrzałem do decyzji, że refraktor i cały osprzęt należy sprzedać a pieniądze reinwestować w kolejną lornetkę / lornetę o większej mocy która będzie uzupełnieniem już posiadanej.

I w tym miejscu zastanawiam się jaka lornetka powinna się znaleźć w moim posiadaniu? Na chwilę obecną rozpatruje parametry:
15x70
20x80
25x100

Proszę o opinie (najlepiej doświadczonych "lorneciarzy" :wink: ) który parametr będzie najlepszy dla drugiej lornetki?

Założenie jest takie, że chciałbym ją cały czas wozić w samochodzie. W moim przypadku najczęściej zdarza mi się prowadzić obserwacje z przypadkowych lokalizacji podczas przemieszczania się samochodem. 15x70 wydaje mi się zbyt bliskie parametrami do 10x50 i zastanawiam się czy będzie duża różnica w tym co zobaczę. 25x100 przeraża mnie trochę gabarytami. Posiadam statyw więc z podstawą do lornety nie będzie problemu, niemniej nie chciałbym, żeby zajmowała mi pół bagażnika w moim kompakcie. Proszę o wasze opinie i doświadczenia. Ciekawy też jestem jakie lornetki (chodzi o parametry) posiadacie w swoich kolekcjach?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 21:01

 

PostJanusz_P. | 01 Maj 2016, 11:15

W życiu przerobiłem obserwację ponad 30 lornetkami, najpierw rosyjskie Tento 10x50 z dużymi pryzmatami, potem dobre jakieś 20 lat Jenoptem 10x50W DDR (klasa obrazu Nikona 10x50 EX) a obecnie Fujinon 10x50, oraz Helios semi-apo kątowy 25x100 z wymiennymi okularami uzbrojony docelowo w parkę Panmotpic 19 mm Televue na widłowym statywie Vixena. Obraz mgławicy Oriona w tej lornecie jest porównywalny pod względem jasności do obrazu z Synty 8 cali ale jego dwuoczna percepcja daję plastykę obrazi i widać przestrzenność mgławicy nieosiągalna dla jednoocznych teleskopów :arrow: :idea: 8)

PS. Z wiekiem człowiek staje się wygodny i dlatego pozbyłem się bardzo dobrej optycznie ale nie wygodnej bo prostej i dość ciężkiej lornety Fujinon 16x70 na rzecz kątowego potwora Helios 100mm :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostChupacabra | 01 Maj 2016, 11:52

Ja zaczynałem od DO 12x60, obecnie oprócz niej posiadam Nikona 10x50 i TS 20x80 i to właśnie te dwie są moim podstawowym zestawem na szybkie wypady, podczas gdy 12x60 oddałem ojcu. Moim zdaniem najlepszy zestaw to właśnie 10x50 i coś większego do pary, ale większego niż 16x70. Bardzo chętnie wymieniłbym swoją dużą lornetę na takiego właśnie kątowego Heliosa, ale póki co finanse nie pozwalają. Duże lornety to już zdecydowanie konstrukcja 45 stopni i na coś takiego bym polował.
Newton 13", MAK Orion 150
DO Forest II 8x42, DO Starlight 12x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 203
Rejestracja: 14 Sty 2014, 21:08
Miejscowość: Olkusz

 

PostModel_T | 02 Maj 2016, 20:41

Dziękuję za odpowiedzi.

Lorneta kątowa z wymiennymi okularami jest bardzo kuszącym rozwiązaniem, ale cenowo + uwzględniając najprawdopodobniej konieczność zakupu montażu lub lepszego statywu i głowicy - na razie poza moim budżetem :( Mam też wątpliwości czy taki sprzęt nadaje się do ciągłego wożenia w bagażniku.

Na razie chyba pójdę w kierunku zwykłej 25x100 (np. TS).

Przy okazji czy ktoś może się wypowiedzieć czy warto wykosztować się trochę bardziej i kupić lornetę tej mocy / klasy w wersji z filtrami mgławicowymi? Z tego co widzę to różnice w cenie sięgają 400 PLN ale ciężko powiedzieć nie mając sprzętu w ręku jaka jest jakość tych filtrów.
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 21:01

 

PostChupacabra | 02 Maj 2016, 21:09

Lorneta kątowa nie będzie zajmować wiele więcej miejsca, niż np. lorneta 25x100, poza tym i tak musisz mieć statyw więc pod względem gabarytów znaczących różnic w rozmiarach nie będzie. Największy problem to cena http://www.opticalvision.co.uk/binocula ... ulars.html i póki co mogę sobie jedynie pooglądać zdjęcia ;)
Moja lorneta TS 20x80 ma wbudowane filtry UHC, szału nie ma ale tragedii też nie, tym bardziej że jest to dosyć budżetowy sprzęt. Filtry dają radę, np. na M42, ale to i tak wciąż chyba zbyt małe powiększenie, żeby szaleć na mgławicach z tymi filtrami.
Newton 13", MAK Orion 150
DO Forest II 8x42, DO Starlight 12x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 203
Rejestracja: 14 Sty 2014, 21:08
Miejscowość: Olkusz

 

PostModel_T | 03 Maj 2016, 16:24

Chupacabra napisał(a):Największy problem to cena http://www.opticalvision.co.uk/binocula ... ulars.html i póki co mogę sobie jedynie pooglądać zdjęcia ;)


Zawsze jest nadzieja, że po Brexit'cie będzie ją można zakupić za 829 PLN-ów ;)
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 21:01

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat