Pierwsze kroki

Posthonest | 17 Maj 2016, 15:02

Hej

Jestem Jarek.
Chciałbym zacząć obserwacje nieba. Jestem na etapie... czytania wszystkich poradników i studiowania atlasu nieba :) Zastanawiam się też nad wyborem odpowiedniego teleskopu (zestawu) i właśnie na ten temat chciałbym zasięgnąć Waszej wiedzy.
Jestem kompletnym amatorem więc nie jestem w stanie powiedzieć jakie elementy chciałbym obserwować. Napewno planety w naszym układzie, księżyce i inne galaktyki. Obserwacje najczęsciej prowadziłbym z tarasu (5m x 10m) w domu wolnostojącym w odległości 5km od średniej wielkości miasta i 40km od Warszawy. Załączam zrzuty z dwóch popularnych serwisów dotyczących jasności tła nieba - mapa_1 mapa_2. Nie wykluczam również zabierania teleskopu na wycieczki w lepsze miejsca do obserwacji.
Budżet jakim dysponuję to powiedzmy 1000zł. Jestem bardzo zainteresowany tematem obserwacji nieba, ale nie wiem co będzie za pół roku czy rok, dlatego też nie chciałbym wydać dużo więcej (rozumiem, że czasem warto dołożyć te 100zł :)).
Zastanawiam się nad teleskopem Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8" PYREX. Zdaję sobie sprawę, że sam teleskop to nie wszystko. Co powinienem do niego kupić, aby obserwacje były dalsze i lepszej jakości (okulary, filtry...)? Wiem również, że z takim zestawem nie zmieszczę się w założonym budżecie. Co myślicie na temat kupna używanego sprzętu? Czy to dobry pomysł? Czy takie teleskopy często ulegają zniszczeniu, czy jest to w całości zależne od obchodzenia się z teleskopem? Może jest coś na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę?
Na koniec mam prośbę: czym się różni montaż paralaktyczny od azymutalnego?

Dzięki :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 Maj 2016, 14:49

 

PostJanusz_P. | 17 Maj 2016, 16:53

Bierz spokojnie tą uniwersalną Sunię 8" na rozruch, warunki jak na podmiejskie masz przyzwoite a z teleskopem trzeba się oswoić, z rok poobserwować aby Twoje zainteresowania się ukierunkowały i zobaczysz co Cię tak naprawdę kręci w Astro :arrow: :roll: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post•Fish3r• | 18 Maj 2016, 09:48

honest napisał(a):Co powinienem do niego kupić, aby obserwacje były dalsze i lepszej jakości (okulary, filtry...)? Wiem również, że z takim zestawem nie zmieszczę się w założonym budżecie. Co myślicie na temat kupna używanego sprzętu? Czy to dobry pomysł? Czy takie teleskopy często ulegają zniszczeniu, czy jest to w całości zależne od obchodzenia się z teleskopem? Może jest coś na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę? Na koniec mam prośbę: czym się różni montaż paralaktyczny od azymutalnego?


1) 8" calowe teleskopy to dosyć duże kolubryny - pytanie czy dasz bez problemu brać je na te "wycieczki"
2) powinieneś dokupić później do niego na pewno okulary -> viewtopic.php?f=10&t=13385
3) używany teleskop newtona to dobry pomysł. Jeśli kupisz tutaj na giełdzie to na 99% dostaniesz taki sprzęt jak został opisany. Musisz zwrócic tylko uwagę na stan luster, wyciągu, stan dobsona (np czy się nie rozklejają listwy itd).
4) różnice w montażach - masz przyklejony wątek w tym samym dziale (dobson to taki azymut bez nóg) -> viewtopic.php?f=10&t=11888
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Posthonest | 20 Maj 2016, 16:10

Dzięki wielkie za odpowiedzi.
Powiedzcie proszę czy jest jakakolwiek różnica między Syntą 8 rozsuwaną, a taką nierozsuwana? :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 Maj 2016, 14:49

 

Postkaczor_ks | 20 Maj 2016, 16:35

Podstawowa. Synta nierozsuwana jest nierozsuwana a rozsuwana jest rozsuwana :)
Po prostu prościej transportować i przechowywać. Tuba zajmuje ciut mniej miejsca. Poza tym optyka jest taka sama.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostJanusz_P. | 21 Maj 2016, 13:33

A model rozsuwany jest nawet cięższy od pełnej tuby ale lepiej wchodzi do każdego auta :arrow: :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat