Wybór teleskopu.

Postdamian95a | 29 Maj 2016, 13:05

Ja mam MAKa 127 od ok pół roku. Nie jest to dużo, ale jestem usatysfakcjonowany.
Jowisz już kilka miesięcy przed opozycją nieźle wyglądał (było nawet widać zarys WCP). Używam filtrów, żeby przyciemnić nieco jego tarczę i wydobyć chmury.
Saturna widziałem w podobnym czasie i dość ostro odcinały się pierścienie od planety. Dziś mam zamiar obserwować Marsa i Saturna (jeśli pogoda dopisze), więc coś jeszcze o tym wspomnę.
Księżyc też dobrze wygląda. Widać szczegółowo jego powierzchnie. Można dostrzec kratery 2-kilometrowe (choć są to tylko punkty). Nawet zaryzykowałem z pow. przekraczającym 300x (szału nie było bi seeing dawał w kość, ale satysfakcja została :lol: ), ale to taka ciekawostka.
Wenus w okresie elongacji jest świetna. Mimo dużych pow. krawędź oraz terminator pozostają ostre.
Jeśli chodzi o DS'y to stereotyp. Wielka Mgławica w Orionie była widoczna b. dobrze, mimo iż przeszkadzała łuna miasta odłegłego o ok. 5km. Gromada podwójna w Perseuszu zapiera dech w pierśiach. Gromada kulista w Bliźniętach też się dobrze prezentuje. Do tych obserwacji używam okularu Plössl 30mm.
Zaletą tego teleskopu jest to, że nie trzeba używać okularów za 500PLN.

Do tego dorzuciłem szukacz optyczny 9x50 i jest cacy.
Jedyna wada to czach chłodzenia. Wynosi on 1h na 10*C różnicy. Zwykle wystawiam samą tubę na balkon najwcześniej jak się da i potem składam zestaw w miejscu obserwacji.

Naprawdę polecam Ci ten teleskop (o ile tylko budżet na to pozwala).
Teleskopy: SW Mak127 EQ 3-2(127/1500), Celeston PowerSeeker 60 AZ (60/700); Lornetka: Bushnell 10x50;
Okulary Kellner: 4mm, 20mm Plössl: 30mm, 17mm, 10mm; Barlow 3x;
Zestaw filtrów Celestron nr 1.
Awatar użytkownika
 
Posty: 118
Rejestracja: 21 Lip 2015, 13:40
Miejscowość: Okolice Jasła

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat