Optymalny teleskop do miasta

Postdaniel24 | 30 Maj 2016, 23:26

Witajcie,
chciałbym Was, po raz trzeci w mojej astro-karierze poprosić o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu do obserwacji.
Zaczęło się w 2008 roku, kiedy kupiłem Syntę dobs 6" (mój pierwszy poważny teleskop). Już wtedy planowany był sprzęt mobilny, ale z uwagi na ograniczony budżet, zdecydowałem powalczyć ze znoszeniem dobsona z 4 piętra w bloku i dojazdami na działkę pod miastem. Nie ukrywam - niósł mnie ogromny zapał :) Teleskop pozwolił z przeciętnej miejscówki zobaczyć 90% Messiera i wiele mgiełek z katalogu NGC, a liczba obserwacji rocznie sięgała 30-40.

Po 4-5 latach zmieniłem go na dobsa GSO 8". To była fajna zmiana i ten teleskop mógłbym uznać za wystarczający do ogólnych obserwacji DS i sporadycznie planet.

Jednak Po jednym obfitym sezonie obserwacyjnym, teleskop niestety poszedł w odstawkę. Obecnie dużo się u mnie dzieje i czasu na dłuższe obserwacje brakuje. Po tych kilku latach dopuściłem do siebie myśl, że potrzebuję teleskopu mobilnego, który zabiorę do samochodu na jeden raz i rozłożę go na mojej miejscówce w możliwie szybko. Takiego, który rozstawię na moim niedużym balkonie (90 cm x 300 cm) i użyję do szybkiej obserwacji Jowisza, Saturna, czy Słońca. Obecnie zniesienie dobsona do samochodu to średnio 4 kursy do samochodu. I z powrotem to samo. Gdy mam czas, jest ok, ale więcej jest sytuacji, kiedy rezygnuję z wyjazdu przez tą procedurę logistyczną. W ostatnim roku zaliczyłem 2 udane kilkugodzinne sesje obserwacyjne. W tym roku, do tej pory, jedną.

Po przydługim wstępie i przedstawieniu sytuacji, przejdę do konkretów, czyli możliwości jakie widzę dla siebie:
Na pewno teleskop na montażu AZ4. Miałem do czynienia z AZ3 (porażka do celów astro) oraz paralaktykami (nieporęczne w przenoszeniu i ciężkie). A do tego tuba optyczna:
1. Mak 127. Niestety nie obserwowałem przez teleskop tej konstrukcji. Moim głównym celem zainteresowań była do tej pory ograniczona grupa obiektów DS: gromady kuliste, otwarte, mgławice planetarne + jaśniejsze galaktyki NGC. Z jednej strony wiem, że manewrując źrenicą wyjściową również w takim teleskopie powinienem z satysfakcją oglądać obiekty DS osiągalne dla apertury 5". Ten teleskop jest moim cichym faworytem na "uniwersalny" sprzęt do miasta, jednak przerażająca jest liczba opinii na forach mówi o wąskim zastosowaniu niemal wyłącznie do planet, o ciemnych obrazach DS, o małym polu... Wiem, że wielu z Was go używa - jak się spisuje? Co nim obserwujecie?

2. Krótki refraktor 102/500. Nie do końca wiem czego spodziewać się po tym teleskopie. Mam świadomość występujących w nim wad optycznych, ograniczeń w obserwacjach planet (w ogóle stosowania większych powiększeń). Kusząco brzmi możliwość obserwacji w szerokim polu, ale jakoś nigdy mi specjalnie na tym nie zależało. Zawsze lubiłem skupiać się na konkretnym obiekcie.
Niestety 120/600 jest chyba poza budżetem, ponieważ doliczam koszt zakupu lepszego wyciągu okularowego. KITowy wydał mi się strasznie tandetny po obejrzeniu w sklepie. A jeśli mam inwestować w ten refraktor + wyciąg + w przyszłości lepszą kątówkę, to mam używany 100 ED.

3. Przeszła mi przez głowę jeszcze niestandardowa myśl o refraktorze 102/1000. Ten sprzęt pozwoli zminimalizować problem aberracji chromatycznej i umożliwi w miarę sensowne zastosowanie na planetach. Wiem, że tuba jest długa, ale jest nadal poręczna, bo zabieram ją w rękę i nadal na jeden raz przenoszę do samochodu. To sprzęt mało popularny, jednak może ma w sobie potencjał jako taki uniwersalny sprzęt do miasta? Do szybkich obserwacji jasnych obiektów?
Plusem tych refraktorów będzie szybka gotowość do obserwacji.

4. Każdy z powyższych teleskopów ma pewne cechy, których się obawiam. W ostateczności mógłbym postawić na krótką tubę newtona 150/750. Ale czy ona zmieści się na AZ4?

Zakładam budżet 2000 zł, moje niebo jest bardzo przeciętne, w zenicie osiągam około 5 mag.
Czy któraś z wymienionych opcji jest szczególnie warta uwagi w mojej sytuacji? Czy widzicie inne możliwości?

Będę wdzięczny za pomoc,
pozdrawiam
Daniel
Teleskopy: GSO 10", SW 120/600, ED80
Okulary: ES 24, Delos 17.3, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

Postkurp | 30 Maj 2016, 23:59

Posiadam refraktor SW 102/1000. Dobra i nieprzepłacona tuba do US. Jest lekka i na AZ-4 będzie się nią doskonale operować bo po wyważeniu i dobrym ślizgu na montażu można łatwo śledzić cel chwytając i przesuwając lekko samą tubę. Mnie wyniesienie wszystkiego z garażu i zmontowanie zajmuje 2 minuty, powrót tak samo. Wymieniłem tylko wyciąg na taki z mikrofokuserem. Ja jestem z niej bardzo zadowolony bo daje bardzo dobre obrazy planet i jest szybkim i sprawnym sprzętem obserwacyjnym.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postmkowalik | 31 Maj 2016, 00:01

Montaż EQ3-2 można (bez modyfikacji) ustawić jako (prawie) montaż azymutalny i z małymi refraktorkami do przeglądu nieba działa super, a w szczególności przydatne są mikroruchy, których AZ4 (chyba) nie ma. Newtona 150/750 w ustawieniu azymutalnym nie próbowałem. Na twoim miejscu celowałbym w edka 80 lub 100, o ile ten ostatni na balkonie się zmieści, a taniego 15 cm Newtona za niewielkie pieniądze zawsze możesz dokupić gdyby brakowało rozdzielczości na obiektach US. Jak chcesz się skupić na planetach to montaż paralaktyczny jest raczej koniecznością, jeśli obserwacje mają być przyjemnością, a nie walką ze sprzętem.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postkurp | 31 Maj 2016, 00:08

Do refraktora 102/1000 lub 100mm ED-ka w zupełności wystarczy montaż AZ-4. Mój refraktor jest ALT-AZ i wyrzuciłem nawet pokrętła mikroruchów. Obserwowany obiekt doskonale się prowadzi popychając samą tubę a ES-y pozwalają na dłuższe odstępy czasu pomiędzy przesuwem teleskopu. Mam - i ja nie wyobrażam sobie "walki" z paralaktykiem do szybkiej 20 minutowej obserwacji. Po dojściu do wprawy to nawet szukacz nie jest zbyt często potrzebny.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 31 Maj 2016, 00:27

Co do kątówek to wiele nie zyskasz ładując pieniądze w dielektryka. Podstawa to dobre "soczewki" zarówno w teleskopie jak i w okularach. Jadę od dwóch lat na zwykłym SW 90* 1,25" i na nią nie narzekam. Będziesz miał nadmiar kasy, to wtedy bierz dielektryka ale cudów nie oczekuj.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Posttowerfox | 31 Maj 2016, 00:46

Moim zdaniem do planet MAK jest świetny i z czystym sumieniem mogę go polecić. Co do obrazów DS, to część osób moje zdanie zna, nie będę tego ponownie pisał, bo znowu wywiąże się żarliwa dyskusja :wink: Najlepiej samemu popatrzeć przez MAK'a na DS'y i wyrobić sobie zdanie.
Refraktora 102/500 nie miałem, ale miałem i przez jakiś tam czas używałem 80/400 i 120/600. Na początku 120/600 na AZ3, później przesiadłem się na AZ4. Co do AZ3 to może nie jest to super mega dobry montaż, ale nie mogę powiedzieć, żeby był całkowicie kiepski. AZ4 faktycznie nie ma mikroruchów, ale ten montaż chodzi tak lekko i gładko, że nie są one potrzebne. Nawet przy większych powerach prowadzi się go według mnie rewelacyjnie. Co do wyżej wymienionych refraktorów, każdy z nich jest światłosilny, więc dobre okulary są wskazane, jednak nie są niezbędne. Mam znajomych co obserwują f/5 z Plosslami i czerpią z tego przyjemność. Kwestia gustu. Co do samych obrazów, jeżeli jesteś świadomy wad,to pozostaje tylko kwestia na czym konkretnie chcesz się skupić. Według mnie do planet nadają się średnio ze względu na AC, która mi nie bardzo odpowiada. Ale ponownie są i tacy, którym ona nie przeszkadza. Ponownie kwestia gustu i wrażliwości na różne wady optyczne. 80/400 bardzo polubiłem w zestawie z AZ4 na aluminiowych nogach i kątówką pryzmatyczną ze względu na ekstra mobilność. 120/600 już nie jest tak mobilne, jak 80-tka, ale również jest świetne do DS'ów. Wiadomo, że nie jest to 20" Newton, więc nie ma się co spodziewać, że kulki będą rozbite w pył, a galaktyki pokażą nie wiadomo jaki detal. Apertury się nie przeskoczy :mrgreen: A co do wyciągów, to również nie są one na najwyższym poziomie, jednak po podklejeniu ceratką teflonową stają się znośne według mnie.

I chciałbym zaznaczyć, że to co napisałem powyżej, to moje wrażenia, a nie prawda objawiona (coby znowu ktoś nie napisał, że uważam się za znawcę i Bóg wie kogo). To tylko moje zdanie :wink:

Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postdaniel24 | 01 Cze 2016, 00:08

Dziękuję za odpowiedzi.

Odniosę się do niektórych kwestii:
mkowalik napisał(a):Montaż EQ3-2 można (bez modyfikacji) ustawić jako (prawie) montaż azymutalny i z małymi refraktorkami do przeglądu nieba działa super, a w szczególności przydatne są mikroruchy, których AZ4 (chyba) nie ma.

testowałem tego typu rozwiązanie podczas gościnnej obserwacji i rzeczywiście fajne działa. Pozostaje co prawda sprawa większej wagi tego montażu i średniej poręczności, ale powiedzmy mógłbym go rozważyć gdyby trafiła się dobra okazja na giełdzie :)

mkowalik napisał(a):Jak chcesz się skupić na planetach to montaż paralaktyczny jest raczej koniecznością, jeśli obserwacje mają być przyjemnością, a nie walką ze sprzętem.

Wspomniałem o obserwacjach planet raczej jako wariancie obserwacji z balkonu, kiedy nie mogę sobie pozwolić na wyjazd. Priorytetem jednak zawsze były dla mnie obiekty DS. Również liczę, że z nowym, bardziej mobilnym sprzętem częściej będę mógł wyskoczyć pod lepsze niebo, chociaż kilkanaście kilometrów za miasto. A nie raz przekonałem się, że lepiej mieć niewielki sprzęt w ciemnej miejscówce, niż 8" w mieście.

I mając na uwadze tego typu opinie o obserwacji DS przez Maksutova:
towerfox napisał(a):Moim zdaniem do planet MAK jest świetny i z czystym sumieniem mogę go polecić. Co do obrazów DS, to część osób moje zdanie zna, nie będę tego ponownie pisał, bo znowu wywiąże się żarliwa dyskusja :wink: Najlepiej samemu popatrzeć przez MAK'a na DS'y i wyrobić sobie zdanie.

skłaniam się do zakupu krótkiego achro 102/500. Wygląda na to, że jeśli nie mam budżetu na ED100, to muszę z czegoś zrezygnować: z sensownych obserwacji planet (które i tak obserwuję sporadycznie) lub z szerokich pól i komfortowej źrenicy do obserwacji DS. Dodatkowym argumentem jest fakt, że używałem przez kilka miesięcy refraktorka 80/400 i widać było spory potencjał w DS przy powiększeniach rzędu 0,5-1 średnicy obiektywu, choć przy tej górnej granicy wyostrzenie obrazu było wyzwaniem, a wynikająca z małej apertury źrenica wyjściowa była mało komfortowa w obserwacji słabych obiektów. Jednak zapuszczenie się w rejony letniej drogi mlecznej tym maleństwem dało sporo frajdy.

Daję sobie jeszcze kilka tygodni na decyzję (białe noce...), więc będę wdzięczny za dalsze wskazówki, które umocnią mnie w decyzji lub od niej odwiodą :)
Teleskopy: GSO 10", SW 120/600, ED80
Okulary: ES 24, Delos 17.3, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

Postdaniel24 | 10 Lut 2017, 20:05

Hej,
Chciałbym wrócić do tematu, ponieważ nadchodzi czas na podjęcie decyzji. Definitywnie postanowiłem kupić towarzysza dla mojej „ósemki”, który pozwoli częściej obserwować niebo.
Pierwsze skrzypce gra czynnik mobilności. Po obejrzeniu wszystkich omawianych wyżej teleskopów na żywo i wybór chciałbym ograniczyć do achromatu 102/500 lub Maka 127, a do tego montaż AZ4.
Wybór na podstawie przeczytanych na forach polskich i zagranicznych jest niezwykle trudny, o każdym z teleskopów można znaleźć zarówno zachwyty jak i wyrazy totalnego rozczarowania. Wobec tego chciałbym zadać kilka pytań, na które odpowiedzi może ułatwią mi zadanie:

1. Jaki jest realny czas chłodzenia Maka 127mm (Powiedzmy dla temperatury około 0 stopni, wyjazdy podczas większych mrozów zwykle odpuszczam kosztem balkonu, a wtedy wystawienie teleskopu to nie problem)?
2. Czy MAK sky-watchera przy KITowej kątówce 1,25” ma rzeczywiście ogniskową 1500, jak wskazuje specyfikacja?
3. Co powoduje, że MAKi tak bardzo nie są polecane do obserwacji DS? (oczywiście odpowiednich dla tej apertury)? Nawet w 1,25” z okularem 32mm da się osiągnąć dobrą źrenicę i powiększenie do obserwacji katalogu Messiera i wielu NGCek. Rozumiem argument małego pola, ale to chyba raczej kwestia estetyki obrazu, bo rozmiary większości DSów są przecież niewielie (kilka minut kątowych).
4. Czy obraz w refraktorze 102/500 nie jest już zbyt zdegradowany przy powiększeniach na poziomie 100x? Nie lubię zbyt małej źrenicy, dlatego i tak nie planuję tych 100-110x przekraczać. Pytam jednak, bo w refraktorze 80/400 już przy 60x ciężko mi było wyostrzyć obraz.

Nie bardzo lubię określenia, że teleskop ma mi służyć konkretnie do planet (no bo ile ich mamy…) lub do DS. (nie ta apertura). Potrzebuję spottera, który da możliwość obserwacji różnych obiektów, w zależności od tego co będzie na niebie: od czasu do czasu chciałbym spojrzeć na planety, przypomnieć sobie lokalizację jasnych DSów, a także porozdzielać gwiazdy podwójne lub ocenić jakąś zmienną.
Teleskopy: GSO 10", SW 120/600, ED80
Okulary: ES 24, Delos 17.3, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

PostAndrzej.Ch63 | 10 Lut 2017, 20:23

W Twojej sytuacji , nie widzę innego wyjścia , tylko krótki apochromat .

A ostatnią deską ratunku może być ED 80 .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 796
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postwampum | 10 Lut 2017, 22:53

Jakbym czytał siebie.
Poczytaj wątek "nigdy więcej newtona" - viewtopic.php?f=10&t=42882
Własnie zaczynam recenzować swoją tubę (patrz mój podpis) na sąsiednim forum, tutaj pewnie też tą recenzję wrzucę.
No nic, właśnie zabieram swojego refraktorka na plecy, montaż w rękę i spadam na pobliskie pole popatrzeć na zaćmienie półcieniowe.
Pozdrawiam.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postbolid25 | 10 Lut 2017, 23:12

wampum napisał(a):Jakbym czytał siebie.
Poczytaj wątek "nigdy więcej newtona" - https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=42882
Własnie zaczynam recenzować swoją tubę (patrz mój podpis) na sąsiednim forum, tutaj pewnie też tą recenzję wrzucę.
No nic, właśnie zabieram swojego refraktorka na plecy, montaż w rękę i spadam na pobliskie pole popatrzeć na zaćmienie półcieniowe.
Pozdrawiam.

Wierzysz tym bzdurą wypisywanym w tym temacie?
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJSC | 10 Lut 2017, 23:33

Jak na dzisiaj to optymalny jest dla mnie mak 100 na leciuteńkim EQ astro3 - jak poniżej na fotce. Wszystko inne to nieporęczne kolubryny :D Znaczy się jeszcze go nie mam , ale mam mocne na niego ciśnienie ;) Jeśli będzie dawał obrazki jak mój obecny refraktorek 80/1200 (a właściwie nieporęczny ciężki ogromny refrakcior, pisze tak pomimo, że go kocham :) ) to będę zadowolony.
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostAndrzej.Ch63 | 10 Lut 2017, 23:57

JSC , a teraz mi powiedz , czy tym teleskopem autor wątku jest w stanie dostrzec na przykład NGC 2903 ?

A wyrażnie wspominał o NGC
Ostatnio edytowany przez Andrzej.Ch63, 11 Lut 2017, 00:11, edytowano w sumie 1 raz
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 796
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostJSC | 11 Lut 2017, 00:00

Bardziej się odniosłem do tytułu watku. A jesli ktoś chce ogladać NGC2903 - to sory musi dźwigać pralkę ;) , no chyba, że mu wystarcza samo zauważenie tego obiektu - mi na przykład wystarcza - bo kształty mogę postudiować na fotkach. Zależy co kto lubi...
Messier miał refraktor 90mm a ile emek wypatrzył :)
Ostatnio edytowany przez JSC 11 Lut 2017, 00:38, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdaniel24 | 11 Lut 2017, 00:15

Dziękuję za odzew.
Odnosząc się do odpowiedzi - Jak wspominałem, od 5 lat mam newtona 8" na dobsie i patrząc na to, jak kompromisowy musi być wybór mobilnego teleskopu, uważam tanie newtony za strzał w dziesiątkę. Podczas ostatniego nowiu wybrałem się pod ciemne niebo i obserwacje kapitalnej M42 i innych DSów utwierdziły mnie w tym przekonaniu. Dlatego nie zamierzam się pozbywać tego teleskopu, choćby dla zaledwie kilku bserwacji w roku.

Jednak mieszkam na 4 piętrze, tuż pod Warszawą i potrzebuję teleskopu na okazje takie jak dziś - zaćmienie Księżyca i szybkie obserwacje z balkonu lub wyskok kilka kilometrów za miasto.

Padła propozycja EDka 80 i ten sprzęt również rozważam gdzieś z tyłu głowy. Barierą psychologiczną jest dla mnie jednak fakt, że za zaledwie 8 cm soczewkę musiałbym zapłacić 3 tys. Czy ten teleskop jest naprawdę tego wart?
Teleskopy: GSO 10", SW 120/600, ED80
Okulary: ES 24, Delos 17.3, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

Postbolid25 | 11 Lut 2017, 00:25

Na twoim miejscu brał bym maka 127 z kątówką 2" ,miałem,używałem,miło wspominam.Obserwowałem z powodzeniem planety,mgławice jak i galaktyki.Do słabszych obiektów trzeba dobrać tylko odpowiednie okulary ...
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJSC | 11 Lut 2017, 00:29

daniel24 napisał(a):Padła propozycja EDka 80 i ten sprzęt również rozważam gdzieś z tyłu głowy. Barierą psychologiczną jest dla mnie jednak fakt, że za zaledwie 8 cm soczewkę musiałbym zapłacić 3 tys. Czy ten teleskop jest naprawdę tego wart?

Jak dla mnie jest za mała różnica w cenie miedzy 80ED i 100ED, dlatego wybór staje sie oczywisty przy obserwacjach wizualnych. Dodatkowo 80ED to tez kolubrynka - ma tubę takiej samej śrtednicy jak 100ED. No chyba, ze Celestron 80ED - tuba chociaż troszke ma mniejszą srednicę, więc mobilnośc też nieco większa...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwampum | 11 Lut 2017, 00:30

bolid25 napisał(a):
wampum napisał(a):Jakbym czytał siebie.
Poczytaj wątek "nigdy więcej newtona" - viewtopic.php?f=10&t=42882
Własnie zaczynam recenzować swoją tubę (patrz mój podpis) na sąsiednim forum, tutaj pewnie też tą recenzję wrzucę.
No nic, właśnie zabieram swojego refraktorka na plecy, montaż w rękę i spadam na pobliskie pole popatrzeć na zaćmienie półcieniowe.
Pozdrawiam.

Wierzysz tym bzdurą wypisywanym w tym temacie?


O co Ci chodzi?, masz jakieś problemy osobiste czy jak?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postbolid25 | 11 Lut 2017, 00:35

O to że przytaczasz tematy krytykujące bezpodstawnie konstrukcje Newtona nie mając z nimi odpowiedniego doświadczenia i wprowadzasz ludzi w błąd.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postbolid25 | 11 Lut 2017, 00:54

JSC napisał(a):
daniel24 napisał(a):Padła propozycja EDka 80 i ten sprzęt również rozważam gdzieś z tyłu głowy. Barierą psychologiczną jest dla mnie jednak fakt, że za zaledwie 8 cm soczewkę musiałbym zapłacić 3 tys. Czy ten teleskop jest naprawdę tego wart?

Jak dla mnie jest za mała różnica w cenie miedzy 80ED i 100ED, dlatego wybór staje sie oczywisty przy obserwacjach wizualnych. Dodatkowo 80ED to tez kolubrynka - ma tubę takiej samej śrtednicy jak 100ED. No chyba, ze Celestron 80ED - tuba chociaż troszke ma mniejszą srednicę, więc mobilnośc też nieco większa...

Ed80 to według Ciebie kolumbryna,a Celestron o tej samej średnicy obiektywu jest już bardziej mobilny bo ma ciut mniejszą średnice tuby,to są jakieś jaja to co wypisujesz.W tym wypadku proponuje się przesiąść na monookular z lornetki teatralnej,nic bardziej mobilnego nie znajdziesz
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJSC | 11 Lut 2017, 02:13

bolid25 napisał(a):Ed80 to według Ciebie kolumbryna,a Celestron o tej samej średnicy obiektywu jest już bardziej mobilny bo ma ciut mniejszą średnice tuby,to są jakieś jaja to co wypisujesz.W tym wypadku proponuje się przesiąść na monookular z lornetki teatralnej,nic bardziej mobilnego nie znajdziesz


Po pierwsze średnica ma baaaardzo duzo do mobliniości - obejmujesz jedną dłonią teleskop z łatwością albo nie. 100mm ciężko się trzyma w jednej dłoni. 1 centymetr mniejsza średnica daje różnice!

Co do lornetki teatralnej... Ja podałem wyżej co dla mnie byłoby bardzo mobilne i akceptowalne w obserwacjach.
A jeśli ktoś chciałby obserwować lornetka teatralną to co mu zrobisz? :lol:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwampum | 11 Lut 2017, 02:23

bolid25 napisał(a):O to że przytaczasz tematy krytykujące bezpodstawnie konstrukcje Newtona nie mając z nimi odpowiedniego doświadczenia i wprowadzasz ludzi w błąd.


Czytaj uważnie i do końca.
Fakt obraziłem się na teleskopy z systemem Newtona, ale już się przeprosiłem.
Zresztą aktualnie mam refraktor i newtona, co widać w moim podpisie.

Ja na miejscu pytającego brałbym achromata i dołożył do dobrych okularów i filtry (jeśli nie ma).
Właśnie byłem na polu obok bloku, na ramieniu torba z teleskopem w ręce statyw i mały plecak z okularami, szukaczem itp. Wrzucam do auta i wyjeżdżam. A przed chwilą jeszcze wyskoczyłem na 15 min na balkon, ciężko wytrzymać warunki bo jest wiatr i odczucie zimna jest bardzo spotęgowane, do tego łzawiące oczy, ale Księżyc i Jowisz zaliczony.
A dzieci i żona śpią.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKarol | 11 Lut 2017, 10:02

Danielu,
3. Poleca się Maki do US a nie do DS gdyż po prostu "trudno" o sensowną źrenicę w nich. Jednak w wersji 2" można zastosować np. okular 40 mm lub nawet 50 mm i masz 3,4 mm lub 4,2 mm a to już "dobre" źrenice.
4. Miałem SW 102/500 i dało radę patrzeć na planety ale jednak to nie to samo co Newton (ED itp. nie patrzyłem).

Jeśli do wszystkiego myślę, że mak będzie najlepszy. Dobrze pokaże US, dość dobrze DS-y a zarazem będzie bardzo mobilny.

Andrzej.Ch63 napisał(a):JSC , a teraz mi powiedz , czy tym teleskopem autor wątku jest w stanie dostrzec na przykład NGC 2903 ?

A wyrażnie wspominał o NGC


Jeśli po za miastem obserwacje to tak. A NGC NGCowi nie równy ;) Może być jasny a może być słaby. Na niektórych skrót NGC działa jak blokada - o kurczę ! On obserwuje NGC ! Łał ! Przecież to NGC ! Ale on musi mieć sprzęt i niebo !
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdaniel24 | 11 Lut 2017, 10:56

Karol napisał(a):Danielu,
3. Poleca się Maki do US a nie do DS gdyż po prostu "trudno" o sensowną źrenicę w nich. Jednak w wersji 2" można zastosować np. okular 40 mm lub nawet 50 mm i masz 3,4 mm lub 4,2 mm a to już "dobre" źrenice.
4. Miałem SW 102/500 i dało radę patrzeć na planety ale jednak to nie to samo co Newton (ED itp. nie patrzyłem).
Jeśli do wszystkiego myślę, że mak będzie najlepszy. Dobrze pokaże US, dość dobrze DS-y a zarazem będzie bardzo mobilny.


No właśnie, myślę, że ze źrenicą i polem widzenia można sobie jakoś poradzić. Pod moim dosyć jasnym niebem przez 8" najlepiej obserwuje mi się DSy przy źrenicach na poziomie 2,5 - 3 mm - wtedy jest najfajniejszy kontrast. Największa, jaką osiągam to 3,5 mm, ale raczej do wyszukiwania i obserwacji bardziej rozległych obiektów. Nawet w MAKu z kątówką 1,25" i okularze 32mm mamy powiększenie 47x i źrenicę 2,7 mm. To już całkiem nieźle.

Zatem nurtuje mnie jeszcze tylko ten czas chłodzenia. Szybka gotowość do działania po rozłożeniu na miejscówce to do moich celów byłby duży atut...
Teleskopy: GSO 10", SW 120/600, ED80
Okulary: ES 24, Delos 17.3, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

PostJanusz_P. | 11 Lut 2017, 11:06

Reasumując, do miasta na balkon nic bardziej poręcznego i kompaktowego a za razem o wysokiej jakości optyce 5" niż Mak 127 na EQ-3-2 nie znajdziesz:
http://astrokrak.pl/298-teleskop-sky-wa ... q3-2-.html
może tez być 5" SCT:
http://astrokrak.pl/1054-teleskop-celes ... r-5se.html
jeszcze poręczniejszy ale sporo droższy...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat