REFRAKTOR (Messier NT-203) vs NEWTON (SW/GSO 10-12'')

PostKrzysiek2503 | 04 Cze 2016, 18:52

Witam,
przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu. Na sam teleskop chcę przeznaczyć kwotę do około 3 tys. Mieszkam na wsi, woj. podkarpackie i to będzie mój teren obserwacji. Chciałbym móc w nim obserwować planety, mgławice oraz galaktyki, jeśli to możliwe i oczywiście w jak najlepszej jakości. Poza samym obserwowaniem chciałbym móc również uwiecznić moje obserwacje w postaci zdjęć lub filmów. Po przejrzeniu ofert teleskopów oraz zapoznaniu się z ich podstawowymi parametrami zwróciłem uwagę na teleskopy popularnie zwane ''Syntami'' jak np. SW oraz GSO 10 i 12'' , które oferują w tej cenie chyba najlepsze właściwości optyczne, ale minusem są gabaryty, waga oraz brak możliwości robienia dobrych zdjęć ze względu na rodzaj montażu. Interesującą opcją wydaję się dla mnie refraktor Messier NT-203 203/1000 EXOS EQ-5, który jeśli się nie mylę spełnia moje oczekiwania oraz, który mogę w przyszłości jeszcze usprawnić dodając napęd elektryczny do montażu.

Proszę o opinię oraz poradę doświadczonych obserwatorów, czy Messier NT-203 to dobry wybór w cenie 3199 zł do podanych wyżej zastosowań. Jego parametry techniczne:
• System optyczny: reflektor Newtona
• Średnica zwierciadła: 203 mm
• Ogniskowa obiektywu: 1000 mm
• Światłosiła: 1/5
• Dokładność wykonania zwierciadła: 1/8λ
• Zdolność rozdzielcza: 0,69''
• Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 13,5mag
• Maksymalne użyteczne powiększenie: 400x
• Waga: 30 kg

Chciałbym do tego dokupić jakiś okular o większym powiększeniu, czyli o ogniskowej około 3 mm dobrej jakości np. Vixen SLV 2,5 mm. Również proszę o opinie o tym okularze.
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

PostJanusz_P. | 06 Cze 2016, 16:39

Zanim zdecydujesz o zakupie danego modelu sprawdź ceny i dostępności akcesoriów jak piloty, lunetki biegunowe i napędy bo może Cię spotkać przykra, cenowa niespodzianka jak zobaczysz ceny napędów do Bressera... :wink: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysiek2503 | 06 Cze 2016, 17:02

Janusz_P. napisał(a):Zanim zdecydujesz o zakupie danego modelu sprawdź ceny i dostępności akcesoriów jak piloty, lunetki biegunowe i napędy bo może Cię spotkać przykra, cenowa niespodzianka jak zobaczysz ceny napędów do Bressera... :wink: :oops:

Napęd 1689 zł do EXOS2/EQ5, do EQ6 1399 zł, do lepszego montażu tańszy napęd :shock: , ale do zaakceptowania.
Ostatnio edytowany przez Krzysiek2503, 06 Cze 2016, 17:07, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

PostKrzysiek2503 | 06 Cze 2016, 17:04

Trochę pomyliłem pojęcia w temacie. Oba wymienione teleskopy do Newtony, tylko, że Messier NT-203 na paralaktyku, a GSO 12'' na montażu Dobsona. Moje pytanie to jaki montaż lepiej kupi dla początkujacego, ale tak, żeby długo służył, nie tylko początkującym ? Jak pisałem, fajnie by było móc na danym montażu uwiecznić obserwacje w postaci zdjęć. Prowadziłem już dyskusję na innym forum wczoraj i wszyscy doradzali mi montaż Dobsona, ze względu na prostotę oraz to, że astrofotografia to trudny temat :roll:.

Co do montażu Dobsona mam wątpliwości ponieważ (takie informacje wyczytałem):
-nie nadaje się do astrofotografii,
-ma ruchy tylko w pionie i poziomie co powoduje trudności ze śledzeniem obiektów,
-podobno nie nadaje się do dużych powiększeń, ale powiększenia to właśnie największa zaleta 12'' :roll: .

Co do montażu Dobsona mam wątpliwości ponieważ (takie informacje wyczytałem):
-droższy, w związku z tym mniejsza tuba, a co za tym idzie skupia mniej światła i uzyskane obrazy są gorszej jakości,
-podobno trudna w obsłudze dla początkujących.
Ostatnio edytowany przez Krzysiek2503 06 Cze 2016, 17:16, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

Postkurp | 06 Cze 2016, 17:09

Do wizuala to bierz używanego Dobsa SW albo GSO, na giełdzie są bardzo często w dobrej cenie.
Do Astrofotografii to już musi być dobrej klasy montaż paralaktyczny z napędem układu śledzenia fotografowanego obiektu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysiek2503 | 06 Cze 2016, 17:09

kurp napisał(a):Do wizuala to bierz używanego Dobsa SW albo GSO, na giełdzie są bardzo często w dobrej cenie.
Do Astrofotografii to już musi być dobrej klasy montaż paralaktyczny z napędem układu śledzenia fotografowanego obiektu.


Pierwszy swój teleskop chciałbym nowy :D . Chwila wyjęcia z pudełka pierwszego teleskopu zapewne niezapomniana :D .
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

PostJanusz_P. | 06 Cze 2016, 17:10

Na razie poczytaj forum bo bardzo dużo jeszcze nie wiesz i nie rozumiesz a decyzję o zakupie przesuń w czasie o miesiąc, wtedy ten zakup bedzie rozsądny i bardziej świadomy :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysiek2503 | 06 Cze 2016, 17:20

Janusz_P. napisał(a):Na razie poczytaj forum bo bardzo dużo jeszcze nie wiesz i nie rozumiesz a decyzję o zakupie przesuń w czasie o miesiąc, wtedy ten zakup bedzie rozsądny i bardziej świadomy :arrow: 8)

To, że tutaj podyskutujemy, to nie znaczy, że kupię jutro, kupię wtedy, gdy będę przekonany, że taki sprzęt mi odpowiada, póki co zbieram informacje, ale zakup raczej w tym miesiącu.
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

Posttomeczz | 06 Cze 2016, 17:57

poczytaj coś tu:
http://www.astrokrak.pl/content/12-teleskop
jesli zdecydujesz sie na cos nowego to ten sklep jest sprawdzony, polecam.

newton 6 lub 8 cali na dobsonie to bdb wybór na początek.
Wiele osób przy dobsonie zostaje na długie miesiące bo to tanie dobre konstrukcje.
Dobsonem coś pofocisz jasnych planet, ksiezyc i słońce. Zobaczysz ile to problemów ze złączkami przejściowkami by złapać ostrość w kamerze. Nauczysz sie też stackowac.

3 koła to dużo pieniedzy, kupisz newtona na dobsonie i dobre okulary. Jak masz tyle kasy kup jakies docelowe, np LVW czy ESy - zostaną nawet przy zmianie teleskopu i nie stracisz na odsprzedazy.

powodzenia w wyborze
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostPksmudy | 06 Cze 2016, 18:19

Krzysiek,

wypowiem się jako kompletny nowicjusz, taki jak Ty, który jeszcze niedawno pytał tutaj o to samo. Najlepsza rada jaką usłyszałem od Janusza i kolegów astromaniaków - to idź na spotkanie z innymi osobami posiadającymi teleskopy i popatrz przez różne z nich, żeby wyrobic sobie zdanie co chcesz kupić. I w ogóle, żeby zobaczyć co widać przez teleskop na niebie.

Bo może się okazać, że nasze wyobrażenie o obrazie przez okular teleskopu jest dalekie od rzeczywistości, że ta szara, ledwo widoczna plamka w okularze to jakaś galaktyka, której ramiona można dostrzec w wyobraźni bo wcześniej się ją widziało na zdjęciu (a okiem nic nie widać). Lepiej się rozczarować na cudzym sprzęcie i dać sobie spokój z wydawaniem kasy na własny - zwłaszcza nowy, na którym od razu się traci przy sprzedaży od 20 do 30% wartości.

A jak już chcesz coś kupić - to używane, bo są spore szanse, że jak jednak hobby nie wypali, to sprzedasz bez sporej straty, a jak wypali, i kupisz już sobie większy, lepszy, droższy, to pierwszy teleskop zostawisz jako "przenośny" i jako uzupełnienie do tego co kupisz później, albo - wystawisz na giełdę i .. sprzedasz.

Więc na razie spokojnie, i tak w tej chwili niebo jest kiepskie a noce krótkie.
 
Posty: 24
Rejestracja: 02 Kwi 2016, 08:11
Miejscowość: Warszawa

 

PostKrzysiek2503 | 06 Cze 2016, 19:14

Pksmudy napisał(a):Krzysiek,

wypowiem się jako kompletny nowicjusz, taki jak Ty, który jeszcze niedawno pytał tutaj o to samo. Najlepsza rada jaką usłyszałem od Janusza i kolegów astromaniaków - to idź na spotkanie z innymi osobami posiadającymi teleskopy i popatrz przez różne z nich, żeby wyrobic sobie zdanie co chcesz kupić. I w ogóle, żeby zobaczyć co widać przez teleskop na niebie.

Bo może się okazać, że nasze wyobrażenie o obrazie przez okular teleskopu jest dalekie od rzeczywistości, że ta szara, ledwo widoczna plamka w okularze to jakaś galaktyka, której ramiona można dostrzec w wyobraźni bo wcześniej się ją widziało na zdjęciu (a okiem nic nie widać). Lepiej się rozczarować na cudzym sprzęcie i dać sobie spokój z wydawaniem kasy na własny - zwłaszcza nowy, na którym od razu się traci przy sprzedaży od 20 do 30% wartości.

A jak już chcesz coś kupić - to używane, bo są spore szanse, że jak jednak hobby nie wypali, to sprzedasz bez sporej straty, a jak wypali, i kupisz już sobie większy, lepszy, droższy, to pierwszy teleskop zostawisz jako "przenośny" i jako uzupełnienie do tego co kupisz później, albo - wystawisz na giełdę i .. sprzedasz.

Więc na razie spokojnie, i tak w tej chwili niebo jest kiepskie a noce krótkie.


Nie mam takiej możliwości, nawet nie ma takich sklepów w mojej okolicy, w stacjonarnym można jedynie kupić marketowy szajs po wyższej cenie.
Używany odpada.
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

PostSnejk | 06 Cze 2016, 19:21

Tym bardziej wstrzymaj się więc z decyzją i umów na obserwacje za pomocą tej zakładki: viewforum.php?f=30, bo pochopny zakup na odległość może sprawić, że magiczna pozostanie wyłącznie "chwila wyjęcia z pudełka pierwszego teleskopu", a pierwsze obserwacje już niekoniecznie... :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostKrzysiek2503 | 07 Cze 2016, 19:50

Zdecyduję się chyba na Messier AR-152S/760 EXOS 2 z nastawieniem na astrofoto, do kompletu body Canon 450D. Tylko obserwując, nie zobaczę kolorów na obiektach DS. Poczatkowo zacznę zabawę z księżycem i bardzo krótkimi czasami na DS, w międzyczasie dozbieram do dedykowanego napędu. Póki co zbieram jeszcze informacje. Proszę o opinie o takim zestawie i wskazówki co do niezbędnych akcesoriów. Cel docelowy fotografowanie mgławic i galaktyk, gdy już będzie napęd.
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

PostMichaś | 08 Cze 2016, 07:42

Cześć, obecnie posiadam exosa2, i wieszałem na nim dłuższą wersję tego refraktora tj 152/1200, i nie poleciłbym tego rozwiązania do wizuala a co dopiero do astrofoto!
Wszystko się trzęsie i nie jest stabilne. Ta tubka wymaga conajmniej heq-5 wygodnego wizuala i neq-6 do astrofoto... :roll:
Michaś
 

Posttomeczz | 08 Cze 2016, 09:27

Krzysiek2503 napisał(a):Zdecyduję się chyba na Messier AR-152S/760 EXOS 2 z nastawieniem na astrofoto, do kompletu body Canon 450D. Tylko obserwując, nie zobaczę kolorów na obiektach DS. Poczatkowo zacznę zabawę z księżycem i bardzo krótkimi czasami na DS, w międzyczasie dozbieram do dedykowanego napędu. Póki co zbieram jeszcze informacje. Proszę o opinie o takim zestawie i wskazówki co do niezbędnych akcesoriów. Cel docelowy fotografowanie mgławic i galaktyk, gdy już będzie napęd.


do astrofoto to sie chyba nie nada. Pod ten mont mozna by podpiac obiektyw canona 135f2 200f2,8 lub 300mmf4 to pociagnie kilkadziesiat sekund. Ew jakis inny obiektyw M42+adapter. Jak masz wiecej kasy to jakis ed80 + flattener.
Jest sporo DSów do focenia takim zestawem.

AR152S to ciezkie bydle, nie okiełznasz.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postendriu624 | 08 Cze 2016, 09:50

Do nauki astro foto na początek najlepszy jest ED 80 a jeszcze lepiej newton SW 150/750. Achromat i to 150 to zabawka dla zaawansowanych fotografów oraz walka z AC.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Posttomeczz | 08 Cze 2016, 10:04

okazałe astrofoto da sie tez robic obiektywem 50mm ;)
Nie ma co szaleć z tymi wielkimi tubami.

np
http://astropolis.pl/topic/49710-ciemne-drugiej-strony/

jakosc, nie rozmiar sie liczy
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postkurp | 08 Cze 2016, 11:54

Ja tak dla przypomnienia autorowi wątku , że astrofoto a wizual to jednak trochę inny sprzęt = koszty.
Jak chcę obejrzeć fotografie kosmosu to korzystam ze strony:
http://hubblesite.org/gallery/album/
To Tylko Moje Zdanie i nikt nie musi się nim kierować.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostTomek 76 | 08 Cze 2016, 13:01

Astro foto 12 kg tubą 152mm na EXOS 2?Nie ma szans.Tu wizual sprawia problemy-uwierz mi,mam dostęp do takiego teleskopu.

Niestety nie upieczesz dwóch pieczeni na jednym ogniu-rozumiesz.Albo wizual albo foto a to wymaga (foto) znacznie większych nakładów finansowych.Tu podstawą jest montaż minimum HEQ5 lub tańsze rozwiązanie,jakiś koziołek do tego 200mm i lustrzanka i możesz śmiało ogarniać szerokie połacie nieba.
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

PostKrzysiek2503 | 08 Cze 2016, 15:46

Chciałbym móc oglądać mgła wice w kolorze, czarno białe widoki myślę, że mnie nie będą interesowały. Skoro oko człowieka nie jest w stanie dojrzeć kolorów to może jakaś kamerka do przekazywania obrazu do laptopa by się nadała ? Do takiego czegoś nada się ten teleskop ?

Tutaj-https://www.youtube.com/watch?v=9ZwMKoTdcIE są zdjęcia posiadacza SW 150/750 EQ-3 (1399 zł), DS-y robią wrażenie. Naprawdę Messier AR-152S/760 EXOS 2/EQ-5 (3500 zł) nie nadaje się do amatorskiego pstrykania ?
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

Postzdzichu | 08 Cze 2016, 17:44

Cześć Krzysiek!
Jesteś z Podkarpacia tak jak ja. Wysłałem Ci PW (prywatną wiadomość). Nie ma obowiązku odpisywania, ale póki co to widzę, że nawet nie wiesz że ją dostałeś ;-) Zobacz na forum link "nowe wiadomości".
Zdzichu
Awatar użytkownika
 
Posty: 41
Rejestracja: 14 Sie 2015, 23:10
Miejscowość: Mielec

 

PostKrzysiek2503 | 09 Cze 2016, 06:52

Może inaczej zadam pytanie, mając do wyboru jeden z 4 teleskopów przedstawionych poniżej, który byście wybrali i dlaczego:

1. GSO Dobson 12'' DeLuxe za 3199 zł.
2. Bresser Messier NT-203/1000GoTo 4799 zł.
3. Bresser Messier AR-152/S 152/760 GoTo za 4849 zł.
4. SkyWatcher Synta Dobson 8'' za 1149 zł.
 
Posty: 33
Rejestracja: 04 Cze 2016, 17:54

 

PostMichaś | 09 Cze 2016, 07:14

Z tych wszystkich wiadomo, że najlepiej wziąć ten największy. Musisz sobie uświadomić że kolorowe zdjęcia mgławic to kwestia długich godzin naświetlania zdjęć a potem wielu godzin obróbki...
Może wejdź do tematów ze szkicami i na początku zobacz sobie czego możesz się spodziewać.
Choć pierwszy praktycznie wcale nie nadaje się do fotografowania np mgławic bez dodatkowej platformy paralektycznej.
Rozwiązanie nr dwa to newton na montażu paralektycznym w teorii wydaje się być fajnie bo można focić i w ogóle, w praktyce takie rozwiązanie da ci słabe efekty ze względu na to, że tuba jest ciężka i długa.
Ten refraktor, może i z 20 sekund uciągniesz na tym exosie przy tej ogniskowej, ale to nadal zbyt duża waga, do tego warto doliczyć aberrację chromatyczną która wyskoczy na zdjęciach.
Ostatnie rozwiązanie to często polecana opcja budżetowa, ponownie raczej nie pofocisz takim rozwiązaniem.
Koniecznie musisz się określić czego tak na prawdę chcesz, bo nie warto kupować czegoś, tylko po to żeby wystawić to na giełdzie za miesiąc. Ja kupiłem długi refraktor 6 cali, a nie wziąłem pod uwagę tego, że nie mam samochodu ani nie ma mi kto np popilnować montażu przed blokiem, więc pozostają mi obserwacje z balkonu na którym ten potwór po prostu się nie mieścił.
Więc dokładnie zastanów się czego oczekujesz, i rozważ także kwestie wagowe, bo większe teleskopy mają smutną właściwość do bycia coraz cięższymi.
Michaś
 

PostPiotr4d | 09 Cze 2016, 09:37

Dobson do wizuala jak najbardziej polecam, jeśli tylko masz dość siły do noszenia i miejsca do obserwacji, to bież największy na jaki cię stać np. poz.1. Jednak jeśli myślisz o astrofoto, to wybierz raczej paralaktyk. Z przytoczonych przez Ciebie egzemplarzy poz. 1 i 3, obie są dalece nietrafione. Tuby są za ciężkie do tego montażu, a w przypadku AR-152/S, to dodatkowo achromat za sporym chromatyzmem.
Rozważ TELESKOP GSO NEWTON 6” 150/750 CRF EXOS2 GOTO http://www.astrokrak.pl/paralaktyczne/2523-teleskop-gso-newton-6-150-750-crf-exos2-goto.html Zestaw nie za drogi i w miarę przyzwoicie dobrany. Tuba cały czas trochę za duża, ale ten EXOS2 powinien już pozwolić w miara sensownie ją (tubę) poprowadzić.
Nie napisałeś czym chciałbyś fotografować, bo to istotna kwestia i kolejny wydatek. A wież mi montaż i teleskop to dopiero początek drogi, dłuuuuugiej drogi.
Esprit S-APO 100/550, N 200 F4, SpaceCat51, EQ6R. Celestron 15x70, ASI 1600MMC, 294MC, Sv305.
Awatar użytkownika
 
Posty: 147
Rejestracja: 23 Mar 2013, 13:31
Miejscowość: Strzyżów n. Wisłokiem

 

PostTomek 76 | 09 Cze 2016, 12:52

Panowie,jeżeli już radzicie coś do foto,to róbcie to z głową a nie jakieś pizdryki linkujecie absolutnie nie nadające się do tego.

Każdy powie,że podstawą w astro foto teleskopem,jest montaż i żaden koleboczący się exos nie ma tu racji bytu przy czasach rzędu 5 min. lub więcej.
Minimum HEQ5 i koniec gadania.Co do tuby to lekka SW150/750 z korektorem lub jakiś zgrabny SW ED 80mm.
Do tego jakiś guid,aparat lub kamerka,godziny nauki na ustawianiu zestawu i nauka obrabiania materiału-to nie takie proste.

Szanowny kolego.Radził bym tobie-o ile masz możliwość-spotkać się z kimś kto się tym zajmuje,by samemu zobaczyć o co biega.Jeżeli nie masz takiej możliwości,poczytaj owe forum.Jest tu bardzo wiele info na temat astro fotografii.
Nie to żebym ciebie od tego odwodził.Próbuję ci jedynie uświadomić,że za szybko pchasz się na "głęboką wodę" i możesz po te sobie pluć w brodę i stanie się tak,jak koledzy piszą-sprzęt wyląduje na giełdzie.

Jeżeli masz lustrzankę i statyw,z próbuj najpierw w ten sposób czyli najprostszej astrofotografii.

Foto to bardzo wymagająca i trudna a za razem o wiele droższa część tego hobby.Nie warto się spieszyć i podejmować pochopnie nie do końca przemyślanych decyzji.
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat