Refraktor czy Newton do obserwacji w mieście do 1400zł.

PostPstrykaczkosmosu | 09 Lip 2016, 16:35

Ale na ED to kolega nie ma budżetu, nie wiem jak na EQ2, ale na AZ3 jest stabilnie w miarę.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostJSC | 09 Lip 2016, 16:41

toomkoo napisał(a):mam 3 refraktory - equnix ED 80

A jak widzisz obecnie planety w 80ED? Są porównywale/lepsze/gorsze od tego co narysowałem kilka postów wyżej?
Z tego co tu http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=3 napisali, to powinienes widzieć bardzo podobnie.

Widzę, ze masz zooma Hyperiona. Ja mam porównywalnego jakościa (ponoć) zooma Vixena i musze powiedzieć, ze u mnie była duża* różnica na korzyśc Kellnera.

*np. w zoomie trudno było zauważyć Przerwę Cassiniego (trzeba się było domyślać), co w Kellnerze było całkiem fajnie widać (podczas tego samego dnia obserwacji)

PS Zooma nie chcę się pozbywać ;), pomimo, ze nieco mniej pokazuje niz "ostre" okulary, bo zbyt wiele mam z niego pożytku. Swietnie jest za pomocą niego odszukać obiekt, a potem go sobie powiększać i finalnie złożyć okular "brzytwę"...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postaltanka | 09 Lip 2016, 22:27

Witam!
W tych warunkach i ograniczeniach bezwzględnie refraktor SW 90/900 na EQ-3/2.
Tylko i wyłącznie.
Pozdrawiam.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Posttoomkoo | 10 Lip 2016, 02:16

JSC napisał(a):
toomkoo napisał(a):mam 3 refraktory - equnix ED 80

A jak widzisz obecnie planety w 80ED? Są porównywale/lepsze/gorsze od tego co narysowałem kilka postów wyżej?
Z tego co tu http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=3 napisali, to powinienes widzieć bardzo podobnie.

Widzę, ze masz zooma Hyperiona. Ja mam porównywalnego jakościa (ponoć) zooma Vixena i musze powiedzieć, ze u mnie była duża* różnica na korzyśc Kellnera.

*np. w zoomie trudno było zauważyć Przerwę Cassiniego (trzeba się było domyślać), co w Kellnerze było całkiem fajnie widać (podczas tego samego dnia obserwacji)

PS Zooma nie chcę się pozbywać ;), pomimo, ze nieco mniej pokazuje niz "ostre" okulary, bo zbyt wiele mam z niego pożytku. Swietnie jest za pomocą niego odszukać obiekt, a potem go sobie powiększać i finalnie złożyć okular "brzytwę"...


Dokladnie widze niemal ze tak samo w kierunku raczej lepiej niz gorzej.
Ostatno obserwowalem 3 planety Saturn,Mars i Jowisz ktory jest juz daleko i byl nisko
Zestaw ktorym obserwowalem to-equnix 80 +(barlow TeleVue x4 moj nowy nabytek) i Bader Hyperion zoom 8-24
tak ze na Saturnie pierwszy raz przerwe casiniego widzialem tak ewidentnie(z barlowem Rewelation 2xED tak dobrze nie bylo)
Jowisz mimo ze daleko nadal 2 pasy spokojnie.
Mars troche juz jajowaty zbyt jasny i nic na nim nie moglem dojrzec.

Musze stwierdzic ze TeleVue mimo ze powiekszenie az 4x to detal lepszy niz w Revelation2xED.
TeleVue robi swoja robote-jestem zadowolony z nowego nabytku.
Refraktor 110 wlasnej roboty ,TeleVue 4x PowerMate 2,Swarovski El 10x50 Swarovision,Nikon SE 10x42,Nikon 8x30E II
Awatar użytkownika
 
Posty: 173
Rejestracja: 22 Lis 2011, 04:33

 

Post•Fish3r• | 10 Lip 2016, 10:49

Stonuk napisał(a):Dzięki za odpowiedzi, czyli ten mak 102 na eq2 będzie najlepszym wyborem do kwoty 1400zł.


Nie, wdł mnie z całą pewnością nie, przeczytałem ten wątek i z zadziwieniem czytam że mak 102 czy też 90mm refraktor z EQ2 ma być lepszy od newtona 150 na EQ3. Kolega który pisał że refr 90mm pokazuje dużo wiecej niż 150 newton i w dodatku dużo lepiej - jest dla mnie b. ciekawym przypadkiem - zamiast tego pisze o tubie prawie na metr..na balkon i chybotliwym w sumie setupie. Różnica nie tylko tkwi w rozdzielczości (np mniejsze kratery na ksieżycu), ale także lepiej widać DSy- choć b.skromnie i to się mija z celem to jednak zawsze widać trochę lepiej. 150tki pod tym katem nie opłaca się wymienić nawet na 80ED. Takze twierdzenie zę 150tka wymagać będzie drogich okularów i dlatego się nie opłaca wstosunku do maka/r90mm jest też nadużyciem. Skoro mowa tutaj szczególnie o obserwacjach planetarnych to chciałbym zauważyć ze istnieje coś takiego jak ortoskop w cenach około 200/250zł - który jest do tego idealny szcz. z napędem w osi.

Z mojej perspektywy to wygląda tak (bo założeniem są obs. na balkonie w mieście od strony południowej)
- jesli masz balkon szeroki do barierki co najmniej metr - ten 150/750 na EQ3 będzie dobrym wyborem + napęd na jedną oś.
- jeśli balkon masz mały zastanów się nad mak127+EQ3 +napęd
- ogólnie pomysł z obserwacjami na balkonie (jako jedyna "miejscówka" - jest błędem)

Jeśli balkonu nie masz od strony południowej, jest mały, ogólnie masz spore zaświetlenie
- rezygnacja z teleskopu typowo balkonowego i skupienie się na mozliwościach transportu w inne miejsce i tym samym wybór innego teleskopu.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostPstrykaczkosmosu | 10 Lip 2016, 11:33

Chciałem również uświadomić naszego kolegę, że w moim odczuciu montaż azymutalny jest lepszą propozycją na balkon, można się z tym zgodzić, można nie, każdy ma swoje preferencje. Kupowanie takiego Newtona tylko do planet to przesada, niestety obserwacje DS w mieście wyglądają tak: można skierować teleskop i można się rozczarować dzięki LP. No, ale ja miałem tylko te dwa teleskopy, nie miałem nic więcej na razie, jestem początkujący, więc nie polegaj na tym co napiszę w 100 procentach. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostJSC | 10 Lip 2016, 12:46

toomkoo napisał(a):Musze stwierdzic ze TeleVue mimo ze powiekszenie az 4x to detal lepszy niz w Revelation2xED.
TeleVue robi swoja robote-jestem zadowolony z nowego nabytku.


To może być sprawa nie tyle barlowa (chociaz moge się mylić) a charakterystyki zooma. Zauważyłem, ze mój zoom jest korygowany na połowę dostępnych ogniskowych, a więc na 16mm - w tej pozycji obraz jest moim zdaniem najlepszy. Więc u Ciebie moze byc podobnie...
Ale to taka dygresja.
Chciałbym jeszcze dodać, ze nawet takie maleństwo może dać dużo satysfakcji, a może właśnie dlatego, ze to takie maleństwo ;)

Pstrykaczkosmosu napisał(a):Chciałem również uświadomić naszego kolegę, że w moim odczuciu montaż azymutalny jest lepszą propozycją na balkon, można się z tym zgodzić, można nie, każdy ma swoje preferencje.

Ale montaz paralaktyczny spokojnie (dosłownie w dwie sekundy) możesz zamienić na montaż azymutalny. Możesz nawet zdjąc mu cięzarki przeciwwagi, aby był lżejszy. A cena obydwu montazy jest bardzo zbliżona...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostStonuk | 10 Lip 2016, 19:07

Chyba kupie tego newtona na eq32, a tak wogóle może jednak używke 150/750
http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher- ... 18085.html
A za 4 stówy kupić okulary czy tam filtry.
 
Posty: 15
Rejestracja: 05 Lip 2016, 15:58

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat