Jestem Poczatkujacy Pomozcie Wybrac Dobry Teleskop

Postkarol1974 | 24 Sty 2008, 03:11

Witam z racji ze jestem tu nowy klaniam sie wszystkim .
Chcialbym kupic jakis dobry teleskop ,mieszkam w Kluczach tj.woj. malopolskie rzut beretem do pustyni bledowskiej ,mam samochod takze bede wyjezdzal na pustynie z teleskopem .Nie ukrywam ze chcialbym probowac robic zdiecia jak sie mi uda ,mam aparat Nikon D80 i tu bym prosil o opinie czy sie nadaje czy nie.A tu chce wam pokazac teleskopy o ktorych mysle, jezeli bladze to sprowadzcie mnie na ziemie i doradzcie swoje typy .
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=342
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=263
http://www.uniwersal.beep.pl/uniwersal_ ... in_200.php
http://www.uniwersal.beep.pl/uniwersal_nc_200.php
http://www.uniwersal.beep.pl/teleskopy_ ... _ac10n.php
Pozdrawiam prosze o opinie i pomoc
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 Sty 2008, 02:19

Postsaywiehu | 24 Sty 2008, 12:16

Do czego chcesz używać teleskopu - wizual czy astrofoto?
Czy masz zamiar kupować wyłącznie sprzęt na wyjazdy?
Czy zdajesz sobie sprawę, że każdy teleskop wymaga dokupienia akcesoriów? Chodzi o określenie pułapu cenowego dla teleskopu i osobno dla wyposażenia.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 24 Sty 2008, 15:29

Jeśli chcesz oglądać subtelne detale jak ramiona spiralne galaktyk to celuj w dużego Dobsa jak LB-16"
Mając ciemne niebo i auto kombi to będzie do wizuala najlepsze rozwiązanie gdyż tu nic nie zastąpi siły zbierającej światło dużego lustra :idea:
Jeśli myślisz o astrofoto to proponuję tandem MT-800 na EQ-6 jako sprawdzone w praniu i wydajne do astrofoto mgławicowego rozwiązanie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGalileo | 24 Sty 2008, 16:02

JESLI jestes poczatkujacym astroamatorem to moze pierw kup cos mniejszego niz 16" np 12" - jest teraz na promocji w delcie

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... a46743846a


Taki teleskop pokaze pazurki pod ciemnym niebiem :)
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 Lut 2007, 19:11

PostPrzemysław93 | 24 Sty 2008, 17:36

Jeśli masz warunki oraz pieniądze i przystawiasz się do obserwacji wizualnych to celów w jaki największe lustro. Jeśli masz aż tyle kasy aby kupić LB 16'' to świetnie ale jeśli nie masz takiej sumy to bierz lustro 12'' ;)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postkarol1974 | 25 Sty 2008, 02:27

Witam bardzo Wam dziekuje za podpowiedzi duzo mi pomogly ,mam troche kasy na ten teleskop ,prawde mowiac to nie moge przez niego spac (choroba astronautyczna :lol: )myslalem troche o fotografi ale sam niewiem ciezki kawalek chleba ?? chyba skupie sie na obserwacji . Napalilem sie na ten
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=438
A co myslicie poczekac jeszcze z miesiac -dwa i kupic ten
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=438
Czy teraz ta 12-stke, bede zalowal ze nie poczekalem i nie wziolem tej 16-tki pytanie do fachowcow..
Pozdrawiam
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 Sty 2008, 02:19

Postsaywiehu | 25 Sty 2008, 03:25

saywiehu napisał(a):Czy masz zamiar kupować wyłącznie sprzęt na wyjazdy?
Czy zdajesz sobie sprawę, że każdy teleskop wymaga dokupienia akcesoriów? Chodzi o określenie pułapu cenowego dla teleskopu i osobno dla wyposażenia.

Odpowiedz, bo to jednak ważne. Jakie masz warunki transportu - jakie auto?
saywiehu
 

Postkarol1974 | 25 Sty 2008, 12:05

Witam mam A6 combi i mieszkam kolo pustyni bledowskiej ,takze w gre wchodza tylko wyjazdy ,do pustyni mam 5min drogi a tam jest jedna wielka ciemnia
Pozdrawiam
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 Sty 2008, 02:19

PostJanusz_P. | 25 Sty 2008, 12:14

To bierz lustro 16" bo będziesz kupował dwa razy najpierw to 12" i po pierwszym niedosycie to docelowe 16", zresztą sam zobaczysz, ja juz przez to przechodziłem i wiem co piszę, nic nie zastąpi rozmiaru lustra w obserwacjach DS :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 25 Sty 2008, 12:46

Dodam moje "3 grosze", abyś trochę pomyślał, bo dobór telepa nie jest jednak sprawą najprostszą ;)

W twoich warunkach 12-calowy Newton jest minimum do naprawdę satysfakcjonujących obserwacji, oczywiście dla tego, kogo stać. Wtedy może wziąłbyś dodatkowo coś lżejszego na montazu paralaktycznym - o charakterze bardziej planetarnym. Mak, ED, a i "długi" achromat (jesli zaakceptujesz aberrację lub sposoby walki z nią) byłyby OK.

16-tka jest optimum, choć to już naprawdę duża i ciężka "kobyła", ale obrazów z niej nic nie zastąpi. Choć jest alternatywa w postaci ok. 10-calowego SC, czy jakiegoś RC, na montażu EQ lub widłowym. Prowadzenie i GoTo są jednak "niegłupim" dodatkiem ;)
Mogłem porównać obrazy ze stojących obok siebie 16-calowego Newtona i SC 11". Wyszło na to, że szybki Newton jest dużo lepszy do słabszych obiektów mgławicowych, a długoogniskowy SC pokazuje jednak nieco lepiej gromady.
saywiehu
 

PostGalileo | 25 Sty 2008, 14:10

A ja zdecydowanie mowie, zeby pierwszym zakupem bylo lustro 12", poniewaz jak dla poczatkujacego 16" to za duzo. Po co wydawac 10 tys zl jak mozna kupic za 2500 teleskop, ktory dla poczatkujacego i tak bedzie czyms niesamowitym - a kto wie czy astronomia sie nie znudzi? ja zdecydowanie radze ci kupic cos tanszczego(12") jesli cie wciagnie astronomia i astrofotografia to wtedy bedzie mozna kupic sprzet do astrofotografi a nie wydac teraz 10 tys zl bez mozliwosci astrofotografii. Wiem co mowie - zobaczysz, ze astrofoto cie wciagnie - przemysl sprawe czy warto wydac 10 tys zl na teleskop(dobry teleskop) ale bez mozliwosci astrofoto czy wydac sprzet na teleskop do obserwacji a pozniej w niedalekiej przyszlosci wydac reszte pieniedzy na sprzet do astrofografi..



http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... c099d7c832
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 Lut 2007, 19:11

PostJanusz_P. | 25 Sty 2008, 15:59

Widzisz Galileo, obserwuję czynnie niebo od 1972 roku więc moje porady płyną z wielu lat doświadczeń obserwcyjnych i z tym zdecydowanym radzeniem to wiesz byś sobie odpuścił :wink: , nie znam wprawdzie twojego stażu i doświadczenia obserwacyjne ale przy tym LB robionym na Tajwanie zwykła Synta 12" made in China to naprawdę ubogi krewny a dodatkowo Meade LB 16" po spakowaniu jest w dodatku mniejszy niż ten wielki "bojler" Synty i o wiele poręczniejszy w transporcie a pokazuje bez porównania więcej z subtelnych detali mgławic i galaktyk :idea:
Tak więc wybór pozostawny zdecydowanie Klientowi i radźmy tylko z włsnego doświadczenia bo to naprawdę są odpowiedzialne porady przy kwotach wchodzących tu w rachubę :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postexec | 25 Sty 2008, 19:09

Tyle ze 16stka jest cztery razy drozsza i jest to ryzykowny zakup jesli ktos nie jest na 100% pewny ze astronomia to jest to co go kreci.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostGalileo | 25 Sty 2008, 19:51

exec napisał(a):Tyle ze 16stka jest cztery razy drozsza i jest to ryzykowny zakup jesli ktos nie jest na 100% pewny ze astronomia to jest to co go kreci.



Dokladnie. Dla mnie to jest bez sensu kupowac teleskop za taka kwote nie wiedzac co bedzie potem, moze sie bowiem potem okazac, ze bardziej bedzie go krecic astrofoto i co wtedy? guzik dobsonem sobie nie pofocisz zbytnio :) lepiej kupic 12" za 2500 i pozniej myslec co dalej :)
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 Lut 2007, 19:11

Postmisiekc | 25 Sty 2008, 19:51

Dziwne te niektore rady. Zwykle jest tak, ze piszecie "doskladaj jeszcze i kup ...", a tu ktos juz doskladal albo po prostu ma i sa rady "kup tanszy bo niewiadomo, czy Ci sie spodoba". Wiec generalnie jesli nie spodoba sie z lepszym i drozszym, to tym bardziej nie spodoba sie z gorszym i tanszym. A jak kogos stac na lepszy to moim zdaniem nalezy mu wskazac wybor ktory zminimalizuje ryzyko tego, ze sie "nie spodoba".

Wracajac do meritum, LB16 to swietny teleskop, jednak moim zdaniem nalezy miec na uwadze m. in to co napisal Saywiehu. W moim skroconym tlumaczeniu brzmi to: "na swiecie sa inne teleskopy niz dobsony". A wiadomo, ze kogo jak kogo, ale jego o niechec do duzych dobsonow trudno posadzic. Moim zdaniem, przed zakupem warto zobaczyc co najmniej jak cos wyglada i/lub dziala na zywo. Pomyslcie sobie, ze ktos kupuje samochod tylko na podstawie zdjecia i parametrow technicznych. Dlatego moja rada brzmi: zobacz kilka teleskopow na zywo. Jest ku temu kilka okazji:
1. Juz jutro: http://deltaoptical.pl/astronomia/pokaz2008.php
2. Za poltora miesiaca: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=49409#49409
3. Za dwa i pol miesiaca: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=4020 oraz http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... f=43&id=11
Sam pamietam jak bardzo powaznie myslalem kiedys nad zakupem newtona 200/1000 czy tez refraktora 150/1200 na montazu paralaktycznym. Dopiero jak zobaczylem te teleskopy "na zywo" zrozumialem, ze powinienem zmienic samochod lub mieszkanie by z nich efektywnie skorzystac. W Twoim przypadku te czynniki pewnie nie beda ograniczac wyboru, ale moze sa inne, ktore uswiadomisz sobie dopiero po rozpakowaniu teleskopu.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postkarol1974 | 25 Sty 2008, 21:14

Witam dzieki Galileo skupilem sie troche za bardzo na dobsonie a jak pisalem wczesniej to troche mysle o fotografi ale znajomi i panowie ze sklepow odpychaja troche ze nie dam se rady ,moze i nie dam ale bede walczyl az w koncu mi sie uda podpowiedzcie cos fajnego jakis teleskop na paralaktyku cos rozwojowego do zdiec w pozniejszym terminie .
Pozdrawiam
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 Sty 2008, 02:19

Postexec | 25 Sty 2008, 21:26

misiekc: takie rady daje sie komus jak ktos chce kupic sobie refraktor 60/600 czy newtona 114/900.

16'' meade to cztery razy drozej niz dwunastocalowka a roznica w dawanych obrazach nie bedzie powalajaca. Szczegolnie dla poczatkujacego moze sie wydawac wrecz niewielka.

karol1974: Widze ze masz spory budzet przy ktorym mozna myslec o astrofoto. I wedlug mnie masz trzy drogi. Pierwsza: kupic 16'' i w miare czasu dokupic akcesoria (filtry okulary - lekko 3tys). Druga: kupic 12'' plus akcesoria i obyc sie z niebem oraz astronomia w ogole, w miare czasu doksztalcic sie w dziedzinie astrofoto i skladac drugi sprzed wlasnie pod to. Trzecia droga - od razu astrofoto.

Nie zajmuje sie astrofotografia, ale przegladajac fora widze jak skomplikowane jest to zagadnienie. Dla poczatkujacego moze byc to po prostu za trudne tych wszystkich rzeczy sprzetowo-programowych jest po prostu caly ogrom. A do tego trzeba miec w ogole obycie z astronomia jako taka. Poza tym mi szkoda by bylo zrezygnowac z obserwacji i nie ogladac obiektow na zywo tylko od razu zaczac je cykac aparatem. Wiesz jak to jest - jedziesz z teleskopem rozstawiasz sie podlaczasz i czekasz godzinami na naswietlenie materialu... :roll:
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Postceszka | 25 Sty 2008, 22:26

moim skromnym zdaniem nie powinno się zaczynać od razu od astrofotografii, gdyż może to spowodować głód obserwacyjny... bo matryca się właśnie naświetla :wink:
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

PostGalileo | 26 Sty 2008, 09:04

ceszka napisał(a):moim skromnym zdaniem nie powinno się zaczynać od razu od astrofotografii, gdyż może to spowodować głód obserwacyjny... bo matryca się właśnie naświetla :wink:


Tak ciekawe.. nie sadzisz, ze pierw lepiej jest poznac niebo? :roll:
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 Lut 2007, 19:11

Postkarol1974 | 26 Sty 2008, 11:54

karol1974 napisał(a):Witam dzieki Galileo skupilem sie troche za bardzo na dobsonie a jak pisalem wczesniej to troche mysle o fotografi ale znajomi i panowie ze sklepow odpychaja troche ze nie dam se rady ,moze i nie dam ale bede walczyl az w koncu mi sie uda podpowiedzcie cos fajnego jakis teleskop na paralaktyku cos rozwojowego do zdiec w pozniejszym terminie .
Pozdrawiam

Podpowiedzcie cos ciekawego bardzo was prosze
Pozdrawiam :( :(
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 Sty 2008, 02:19

PostJanusz_P. | 26 Sty 2008, 12:23

Chyba opatrznie nas zrozumiałeś bo jest wręcz przeciwnie :roll:
Chcesz jednym susem przeskoczyć piekny okres dziecięcy w astronomii jakim jest samodzielne poznawanie nieba, potem bez tego będzi ci brakowało podstaw obserwacyjnych co doprowadzi do szybkiego znudzenia astrofoto bo zawsze będą lepsi od ciebie którzy te podstawy mają w młym paluszku a bycie autsiderem do przyjemności niestety nie należy :?
Dlatego sugeruję normalną drogę rozwoju tego pięknego hobby od podstaw czyli poznia nieba, poprzez obserwacje do zaawansowanej astrofotografii i prac z pogranicza nauki amatorskiej kończąc :idea:
Rozumiem że jesteś już biologicznie dorosły i dlatego sugeruję teleskop jak dla "dużych chłopców" czyli dobry i wysokiej jakości optycznej o ogromnych możliwościach obserwacyjnych jakim jest LB-16"
Jakbyś miał naście lat też polecałbym ci klasyczny "boilerek" 200/1200 lub 200/1000 ale sam rozumiesz że z wiekiem wymagamy pewnego minimum komfortu i zadowlenia z uprawiania tego pięknego hobby a to da Ci napewno ten 16 calowiec 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postskymacho2 | 26 Sty 2008, 13:40

kolego, trochę za mało sprecyzowałeś czego tak naprawdę sukasz w astronomii i jakie kwoty wchodzą w rachubę. Proponuję żebyś zapoznał się ofertą dobrej firmy Orion mającej sprzęt w cenach jeszcze dla zwykłych śmiertelników: http://www.telescope.com
wybrał coś dla siebie i zapoznał się z polskim cennikiem:
http://www.astrokrak.pl/sklep/pub/orion-ceny.html
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat