Mój pierwszy raz - jakim sprzętem?

PostMamut | 27 Sty 2008, 15:21

Witam.
Serdeczne pozdrowienia dla całej astronomicznej Braci.
Chciałem Was prosić o radę w sprawie teleskopu.

Aby nie zadawać po raz tysięczny pytania jaki teleskop dla początkującego śledzę od kilku miesięcy różne serwisy astro. W związku z powyższym mam już pewne wyobrażenie czego mogę się spodziewać po różnym sprzęcie i na jaki niestety mnie nie stać… ;-)
Do tego wizyta w sklepie Deltaoptical w warszawie pozwoliła mi na bezpośredni kontakt ze znanymi do tej pory z teorii elementami teleskopów.
Serdecznie dziękuję pracownikom sklepu, którzy mieli cierpliwość odpowiadać przez blisko 3 godziny na wiele pytań, zaprezentowali sprzęt i do tego jeszcze wynieśli go na zewnątrz aby pooglądać „przejście Marsa przez Pałac Kultury”.
Sklep godny polecenia!

Moje oczekiwania:
1. Jeden teleskop w miarę uniwersalny.
2. Posiadam Canona 400 D i chcę spróbować sił w astrofoto.
3. Mieszkam w mieście (centrum) i niebo niestety jest bardziej jasne niż w Roztokach…
4. Mam transport (kombi) i możliwość wyjazdu za miasto – gdzie niebo już jest ciemniejsze, choć jeszcze daleko mu do tego w Roztokach…
5. Wiem, że jednym telepem cudów nie osiągnę i mam świadomość podziału planety/DS.
6. Budżet to prawdopodobnie 3500 – 5000 PLN, choć na razie pracuję nad jego akceptacją u mojej lepszej połowy ;-)
7. Potencjalnie jestem gotów trochę poczekać na astrofoto, aby w międzyczasie poznać trochę bardziej niebo, empirycznie stwierdzić ile czasu będę mógł na hobby poświęcić, a kasę (lub jej część) niewydajną na montaż typu SVP zainwestować w okulary itd.

Moim typem na początku był MAK, ale ostatecznie stwierdziłem, że z tą światłosiłą to aż tak wiele w DS. nie zobaczę. Biorąc dodatkowo pod uwagę chęć focenia w dzień jestem zdecydowany na ED 80 mm, który ponoć daje lepsze punktowe obrazy niż MAK. Większy niestety jest znacznie droższy oraz „większy” co ma znaczenie przy przechowywaniu, szybkim lukaniu z balkonu lub wypadach za miasto bądź wczasy z rodziną.
Pomyślałem więc, że mogę próbować szarpnąć się na Edka z montażem typu SVP osiągając tym samym górny limit cenowy i chyba „zero dodatków”. Bądź też posadzić go na Vixen Porta , a paralaktyka kupić później jak dojrzeje następna kasa, moje hobby no i żonka.

Uprzejmie Was proszę o życzliwa krytykę i konstruktywne rady – czy moje podejście jest właściwe i w którym kierunku pójść: azymut czy paralaktyk?
Chciałbym również dowiedzieć się:
1. Czy ED80sf Vixena jest lepsze niż Oriona czy Sky-View? Takich testów nigdzie nie znalazłem.
2. Jakie okulary powinienem nabyć. Na pewno barlow, ale które ogniskowe na początek, aby móc obejrzeć relatywnie dużo, nie dysponując całym wachlarzem okularów. Wolę kupić 2 lepsze zamiast 4 tanich.
3. Czy obserwacje przez montaż azymutalny będą tylko trochę irytujące czy też wymięknę po 2 miesiącach i będę szukać paralaktyka?
Pozdrawiam

Mamut
--------
Orion 80ED; SkyViewPro; Vixen Porta; Baader Zoom 8-24 mm; LVW 3,5 mm; LVW 42 mm; Plossl 10 mm; Plossl 20 mm; Antares ALP 2"; Canon 400D i strasznie zachmurzone, jasne niebo... ale w końcu widziałem to w Roztokach :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 27 Sty 2008, 14:34
Miejscowość: RYBNIK

Postskymacho2 | 27 Sty 2008, 16:32

teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostMamut | 27 Sty 2008, 20:16

Dzięki
Astronoce przeglądałem dokładnie. Niestety nie ma tam porównania innych ED z Vixenem. A chodziło by mi o opinie polskich użytkowników Vixena. Czy ktoś zna jakieś porównanie z innymi ED-kami?
Pozdrawiam

Mamut
--------
Orion 80ED; SkyViewPro; Vixen Porta; Baader Zoom 8-24 mm; LVW 3,5 mm; LVW 42 mm; Plossl 10 mm; Plossl 20 mm; Antares ALP 2"; Canon 400D i strasznie zachmurzone, jasne niebo... ale w końcu widziałem to w Roztokach :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 27 Sty 2008, 14:34
Miejscowość: RYBNIK

PostPrzemysław93 | 27 Sty 2008, 21:02

Widać że jeszcze nie jesteś pewien czy chcesz napewno uprawiać astrofoto, a tą decyzje trzeba napewno podjąć.
Więc co do sprzętu do astrofotografii bo to nie moja działka, ale napewno znajdziesz na forum ludzi którzy w razie czego pomogą ci wybrać sprzęt do foto ;)
A co do obserwacji wizualnych to jest dużo decyzji.
Może powiedz nam czy masz balkon ? A w razie czego czy masz okazje wyjedzać często na nocki poza miasto.
Jeśli tak to napewno znajdzie się mobliny teleskop np.klasy LB który będzie łatwy w transporcie a z tą kase dokupił byś dobre akcesoria np. okularki ( LV,LVW,orto ).
Za tą kase starczyłoby ci na LB 12'' + akcesoria :roll:

Innym wyborem było by kupno jakieś dobsona 8'' dzięki któremu poznałbyś niebo a potem jakiś refraktorem do foto ??

Pozdrowienia
I witaj na forum !!
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postexec | 27 Sty 2008, 22:24

Jak dla mnie to wyglada to tak ze albo astrofoto albo wizual. No chyba ze rozmawiamy o kupnie dwoch teleskopow. W temacie astrofoto nie siedze wiec sprzetu nie bede podpowiadal.

Mimo wszystko dla mnie to troche dziwne ze ludzie tak chca w to astrofoto wchodzic a nie znaja nieba, nie prowadzili obserwacji wizualnych itd.
Poza tym jak to mowia: chcesz astrofoto, musisz dac na sprzet 10tys. :wink:
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostM@lowany | 27 Sty 2008, 22:27

Witam.

Jestem również z Rybnika i jeśli miałbyś ochotę możemy sie umówić i poobserwowałbyś conieco przez Syntę 8". Pewnie troszeczkę rozjaśniłbyś i poszerzył swoje wyobrażenie o obserwacjach wizualnych i możliwościach 8calowego teleskopu.

Co do astrofoto to nie jestem na razie zbytnio w temacie - choć niebawem będe próbował zestawem HEQ-5 SynTrek + Newton 200/1000 - raczej to nie będzie jakieś "Wielkie" focenie, ale może coś ciekawego z tego wyniknie - dopiero zaczynam, więc będę sie uczył co i jak.

Pozdrawiam
 
Posty: 28
Rejestracja: 26 Kwi 2007, 22:50
Miejscowość: Rybnik

PostMamut | 27 Sty 2008, 23:10

1. Na astro foto jestem zdecydowany - choć będzie to raczej podjęcie próby, a nie decyzja na lata. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;-)
2. Nie chcę kupować "wielkiego telepa" bo musi być mobilny. ED 80 jest mały, lekki i poręczny, a jeżeli astro foto mnie wciągnie to powinien dać całkiem przyzwoite efekty na początek.
3. Z tego co wyczytałem na różnych forach, podstawowy zestaw do astrofoto nie wymaga 10k PLN. Nie chcę wydać takiej kasy aby stwierdzić, że się jednak pomyliłem.
4. Jeżeli jednak się nie pomyliłem, to zapewne będę rozbudowywał swój warsztat. A wszyscy zaawansowani piszą o tym, że potrzebna jest lornetka, traveler oraz telep zasadniczy. Ten oraz profesjonalny zestaw do foto zaplanuję na koniec zakupów.
5. Dobson nie wchodzi w grę, bo na szybkie lukanie w centrum miasta nie będę go wyciągał z piwnicy. Mój "balkon" to tak naprawdę mały, niezadaszony tarasik. A na wyjazdy nie bardzo się nadaje. No i oczywiście wcale się nie nadaje do focenia.
6. M@lowany - chętnie skorzystam z Twojej propozycji - dzięki

Z niecierpliwością czekam na kolejne uwagi.
Dziękuję za każdą z nich i pozdrawiam wszystkich.
Pozdrawiam

Mamut
--------
Orion 80ED; SkyViewPro; Vixen Porta; Baader Zoom 8-24 mm; LVW 3,5 mm; LVW 42 mm; Plossl 10 mm; Plossl 20 mm; Antares ALP 2"; Canon 400D i strasznie zachmurzone, jasne niebo... ale w końcu widziałem to w Roztokach :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 27 Sty 2008, 14:34
Miejscowość: RYBNIK

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat