Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala

Postchavez1976 | 25 Sie 2016, 11:37

Witam,

Kilka miesięcy temu w dziale "kupię" na giełdzie AM dałem ogłoszenie dotyczące zainteresowania nabyciem używanego lub nowego Lumicona OIII 2".
Przez wiele tygodni ogłoszenie nie zainteresowało nikogo, co wcale mnie nie dziwi :lol:
Półżartem jeden z Kolegów forumowych, który również bezowocnie szukał wcześniej tego filtra napisał w moim zakupowym wątku, że "upolowanie używki graniczy obecnie z cudem".
W polskich sklepach nie znalazłem oferty natomiast w Astroshopie cena powala: 1700PLN :roll:
W związku z powyższym zacząłem szukać w USA i znalazłem taką ofertę:
http://svotek.com/oxygen-

Po wymianie kilku maili z pracownikami Silicon Valley Optics Technology Inc. okazało się, że korporacja mająca siedzibę w Dolinie Krzemowej w kalifornijskim Fremont była jednym z ostatnich wytwórców filtrów narrow-band dla Lumicona.
Wg informacji, które otrzymałem mailem od wytwórcy, "produkowane filtry nie są już brandowane renomowaną marką".
edit: usunąłem powyżej otrzymane z Fremont info nt. aktualnej sytuacji w Lumiconie. W tym wątku nie ma to znaczenia.
Ponieważ dla mnie napisy na oprawie nie mają znaczenia a także ze względu na okazyjną cenę (z umówioną gwarancją zwrotu) oraz szczegółowe informacje o technologii wykonania i gwarantowanym paśmie, postanowiłem zaryzykować i udało się.
Filtry OIII i UHC otrzymałem już po ok. tygodniu od zamówienia i wczorajszej nocy po raz pierwszy pooglądałem kilka mgiełek, m.in. M57 Ring, M27 Hantle, NGC 6960 Miotłę Wiedźmy, NGC 6995 Welon Wschodni i M76 Małe Hantle.
Filtry są kapitalne! Właściwie jestem pewien, że dają obraz identyczny ze starymi Lumiconami :mrgreen:
Co prawda, do porównania mam tylko swojego Ultrablocka i TV Bandmate OIII ale pamiętam obrazy widziane wcześniej u Kolegów i nie są w niczym gorsze od starych Lumiconów.
Pewną ciekawostką jest, że wg producenta szkiełka nie powinny się odbarwiać na brzegach czy korodować ponieważ zostały wykonane w kosztownej technologii nanoszenia powłok ION-beam zamiast stosowanej w starszych wersjach e-beam. Nie bardzo wiem, co to znaczy ale w związku z tym Silicon Valley daje wieczystą gwarancję na jakość uzyskiwanego pasma i transmisji. Do zakupu zachęciła mnie także pewna postać, tj. szef SvoTek USA. Prezes tej firmy Pan dr John Gao - z którym właśnie korespondowałem przy zakupach - był wcześniej managerem zarządzającym, członkiem zarządu i szefem naukowców w firmach: Hoya Optics, Hoya USA, Seagate, Hitachi oraz Hyundai Electronics. Załogę firmy również stanowią naukowcy z bogatym życiorysem i doświadczeniem.
Ponadto z tego, co zauważyłem, SvoTek produkuje lustra do teleskopów marki Parks - u nas chyba niezbyt popularnej ale znanej w USA.
Gdyby ktoś bezowocnie szukał Lumicona, to chętnie udostępnię na zlocie moje filtry do oblukania i porównania ze starszą wersją.
Ja jestem mega zadowolony z obrazów jakie wczorajszej nocki widziałem.
Zdjęcia otrzymanych przedmiotów wraz z wykresami pasma i wynikami pomiarów transmisji zamieszczę jak wrócę dziś do domu.
Jeśli mi się trafi więcej pogodnych nocy, to zamierzam napisać recenzję z obserwacji większej ilości obiektów.
To są filtry, które posiadam:
http://svotek.com/uhc-filter
http://svotek.com/oxygen-
Ostatnio edytowany przez chavez1976, 25 Maj 2017, 23:30, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postbronek | 25 Sie 2016, 14:34

Bardzo ciekawe. Zdradź proszę, cenę końcową.

Pozdrawiam,
Romek
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

Postchavez1976 | 25 Sie 2016, 14:46

bronek napisał(a):Bardzo ciekawe. Zdradź proszę, cenę końcową.

Pozdrawiam,
Romek

Trochu ponad 700zł. Sądzę, że tyle mniej więcej 650-700zł są dzisiaj warte używki. Kiedyś u Janusza były nowe po 800zł ale to chyba stara historia.
Na początku chciałem kupić w AgenaAstro ale tam wszystkie Lumicony po 300usd, dużo.
Przesyłka priorytetowa kosztuje z Kalifornii 35 usd ale nie warto. Ekonomiczna dojdzie w tym samym czasie.
Temat załatwiłem mailowo i paypalem.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 26 Sie 2016, 17:30

Przed laty Lumicony 2" miałem po 730 zł a jak podrożały na grubo ponad tysiaka to wycofałem je z oferty :arrow: :roll: :oops:
Niestety potwierdza to moje wewnętrzne informacje z USA o bliskiej plajcie Lumicona :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchavez1976 | 26 Sie 2016, 18:21

Janusz_P. napisał(a):Przed laty Lumicony 2" miałem po 730 zł a jak podrożały na grubo ponad tysiaka to wycofałem je z oferty :arrow: :roll: :oops:
Niestety potwierdza to moje wewnętrzne informacje z USA o bliskiej plajcie Lumicona :arrow: :roll: :oops:

Nie chciałem pisać o szokujących faktach, jednak na potwierdzenie zapewnień wytwórcy mam kopie dokumentów zamówieniowych i korespondencji.
Za zgodą Pana dr Johna Gao mogę udostępnić na PW, jeśli interesują Cię szczegóły :mrgreen:
Możecie też sami pytać w razie zainteresowania tematem na maila: john(at)svotek.com

Najważniejsze, że wspaniałe filtry o właściwościach oryginalnie opracowanych przez doktora Jacka B. Marlinga, pierwszego właściciela Lumicona, naukowca laboratorium Livermore i astronoma nadal są dostępne:
Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 01.jpg
SVOTek USA OIII - wykres pasma

Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 02.jpg
SVOTek USA - filtr Oxygen III

Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 03.jpg
SVOTek USA UHC - wykres pasma

Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 04.jpg
SVOTek USA - filtr UHC

Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 05.jpg
SVOTek USA - filtr UHC (pod światło)


Wczorajszej nocki do oblukanych nowymi filtrami mgiełek dołączyły mgławica NGC 6888 Crescent i NGC 7000 North America w Łabędziu a także NGC 6210 Turtle w Herkulesie.
Wspólnie z Kolegami Żukol i Santiago porównywaliśmy filtry brandowane marką Silicon Valley z Ultrablockiem i Baaderem OIII, w połączeniu z okularem Nagler 31 i dodatkowo planetarki z Powermate 2x 2".
W stosunku do Ultrablocka różnica nowego UHC nie była aż tak znacząca, za to OIII - zgodny z wykresem powyżej - powodował ponowny opad szczeny.
Baader również pokazywał mgławice kontrastowo ale bez ostrości natomiast ilość szczegółów i kłaczków widocznych przez nowy OIII w Miotle Wiedźmy i Eastern Veilu nie dawały wątpliwości z jakim produktem mamy do czynienia.
Welon oglądałem już wcześniej starymi Lumiconami ale pierwszy raz w życiu tak dobrze mi się obserwowało "Ucho". Crescent był oczywisty i wyraźny jak Pierścionek czy Hantle, na dodatek urzekający niezliczonymi drobnymi detalami jak gęsie piórka.
Będę wdzięczny za namiary do naszych rodzimych laboratoriów. Chętnie bym zlecił i opublikował niezależne badanie.
Po dwóch nockach jestem zadowolony, że zrobiłem dobry interes i będę miał docelowego OIII na lata.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postrobert_sz | 26 Sie 2016, 20:21

UHC ma bardzo zły wykres - jest zdecydowanie za szeroki !!!
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postchavez1976 | 26 Sie 2016, 20:24

robert_sz napisał(a):UHC ma bardzo zły wykres - jest zdecydowanie za szeroki !!!

Faktycznie, wykres wygląda bardzo podobnie do Lumicona Deep Sky, czyli ALP.
Wysłałem zapytanie.

edit: Dostałem właśnie informację, że prawdopodobnie wysłali mi w oprawie UHC nie ten produkt, czyli faktycznie Deep Sky'a, cyt:
"Let me talk to my people and see if they shipped a wrong product. Most likely that will be the case, but we have policy SVOTek guarantee its product, we will replace any unsatisfied filter we delivered. Will talk to our engineers and give you a detail solution."
Ale heca. Dzięki Rob! To dostanę jeszcze jeden :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postchavez1976 | 26 Sie 2016, 22:10

Sprawa wyjaśniona: "Just confirmed, this filter was indeed Deep Sky filter. We will replace this filter immediately and send you another right away".
Jeszcze raz dziękuję Robertowi_Sz. :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzp53 | 27 Sie 2016, 05:14

Witam :) ,
Zwykle nie udzielam się na forum AM (wolę osobiste rozmowy niż kontakty przez maszynę), ale:
1. Temat filtrów mgławicowych (visual) od dawna bardzo mnie interesuje;
2. Posiadam ponad 30 filtrów "do DS-ów", różnych producentów, w tym - oczywiście - komplet Lumiconów;
3. Przez moje ręce przeszła dobrze ponad setka filtrów mgławicowych różnego rodzaju, dla których przeprowadziłem pomiary spektrofotometryczne i interferencyjne;
4. Mam w swej kolekcji kilkadziesiąt indywidualnych krzywych transmisji dla różnych posiadanych przeze mnie filtrów (nie tych "średnich" rysuneczków, publikowanych przez producentów, ale szczegółowe wykresy dla realnych szkiełek);
5. Znam temat spraw na linii Lumicon - Parks - SVOTek ponieważ od jakiegoś czasu koresponduję z Johnem Gao;
6. W drodze do mnie z USA jest kompletny zestaw dwucalowych filtrów mgławicowych (Deep Sky, UHC, OIII, H-beta i Comet) wyprodukowanych przez SVO dla Lumicona,
to wkrótce przedstawię zmierzone spektrofotometrem parametry ich transmisji w porównaniu do posiadanych przeze mnie wcześniejszych filtrów Lumicona.
Pełnych krzywych transmisji nie opublikuję ze względu na "prawa autorskie" wykonującego pomiary pracownika IF UJ, ale podam to co Lumicon pisze na swych pudełkach - % transmisji w: OIII - 1, OIII - 2, A-alfa, H-beta i dwóch pasmach Swana.
Poza tym - po porównaniach - wystawię na giełdzie cały komplet brandowany jeszcze renomowaną marką Lumicon, w cenie zakupu z przesyłką i wykonaniem pomiarów, tj. za ok. 3.500/5 szt. 2" w przypadku zakupu calości.
Z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić "a priori", że filtry SVOTek (jako producenta OEM dla Lumicona) nie będą jakościowo odbiegać od tych "renomowanych",
Bardzo proszę o niezadawanie na forum pytań w sprawach merytorycznych, bo są to tematy na książkę, a nie zdawkowe parę zdań.
Zainteresowanych ewentualnym zakupem proszę o śledzenie działu "Sprzedam".
Pozdrawiam - Zbyszek :)
Sorki, za dużo sprzętu by pisać... Obserwatorium roll-off w Luborzycy k. Krakowa. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
 
Posty: 380
Rejestracja: 17 Mar 2011, 21:22
Miejscowość: Kraków

 

Postchavez1976 | 27 Sie 2016, 09:36

Wg producenta, to są te same szkiełka co dostarczane do sklepów tylko z wygrawerowanym na oprawce innym brandem, tzn. faktycznego wytwórcy.
Ponieważ zamierzam tym obserwować a nie handlować, napisy nie miały dla mnie przy zakupie żadnego znaczenia.
Od Kolegi Zbyszka ZP53 dawno temu odkupiłem Lumicona H-Beta i Lumicona Comet i jestem bardzo zadowolony z użytkowania.
Porównywaliśmy te H-Bety z Acubenesem (moją i jego) na HorseHead Nebula w Lisowie. Obrazy nie różniły się niczym. Mój filtr do tej pory się nie odbarwia.
Zbyszku, w razie potrzeby możemy dać do pomiarów także mojego OIII i wymienionego UHC, kiedy już przyleci ;)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzp53 | 27 Sie 2016, 11:24

Dziękuję Ci, havez1976, za miłe słowa :) .
Oczywiście, są to te same szkiełka, tylko inaczej brandowane (było jeszcze trochę Parksów). Pisał mi o tym J.Goe. Ponieważ nie mam żadnego filtra z warstwami nakładanymi wg nowej technologii, chciałem zobaczyć jak się mają one do "dawnych", choć nie tych "bardzo dawnych" Lumiconów.
Chętnie przyjmę filtry do pomiarów, ale jak pisałem - powtarzalność ich jest stuprocentowa, więc jeśli moje będą OK, to inne również :) .
Pozdrawiam
Zbyszek :)
P.S. Żółte obwódki na obrzeżach "dawnych" Lumiconów nie mają wpływu na jakość transmisji. Inaczej było z odbarwieniami na ich laminowanych produktach, które dość szybko traciły swe właściwości, a ponadto miękka powierzchnia szybko się niszczyła :(
Sorki, za dużo sprzętu by pisać... Obserwatorium roll-off w Luborzycy k. Krakowa. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
 
Posty: 380
Rejestracja: 17 Mar 2011, 21:22
Miejscowość: Kraków

 

Postrobert_sz | 27 Sie 2016, 13:18

chavez1976 napisał(a):
robert_sz napisał(a):UHC ma bardzo zły wykres - jest zdecydowanie za szeroki !!!

Faktycznie, wykres wygląda bardzo podobnie do Lumicona Deep Sky, czyli ALP.
Wysłałem zapytanie.

edit: Dostałem właśnie informację, że prawdopodobnie wysłali mi w oprawie UHC nie ten produkt, czyli faktycznie Deep Sky'a, cyt:
"Let me talk to my people and see if they shipped a wrong product. Most likely that will be the case, but we have policy SVOTek guarantee its product, we will replace any unsatisfied filter we delivered. Will talk to our engineers and give you a detail solution."
Ale heca. Dzięki Rob! To dostanę jeszcze jeden :)


No dokładnie, wygląda na Deep Sky. To będziesz miał 3 filtry :D
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postchavez1976 | 27 Sie 2016, 13:41

robert_sz napisał(a):No dokładnie, wygląda na Deep Sky. To będziesz miał 3 filtry :D

Fajnie by było. Nie wiem, czy nie będę musiał odesłać, zobaczymy :)
Właściwie to miałbym już pełen komplet bo Lumicona H-Betę i Cometa miałem i używałem już wcześniej.
Deep Sky przydałby się do obserwacji i astrofoto pod zaświetlonym niebem.
Dotychczas służył mi do tego 2" Neodymium i EOSclip CLS.
Ponieważ mam teraz Deep Sky'a w posiadaniu, dobrze byłoby porównać ww. filtry.
Jak przyjedzie UHC wrzucę zaraz spektrum na forum.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttheru | 06 Wrz 2016, 19:03

http://www.farpointastro.com/Filters/UHC.php
Tutaj możemy mieć konkurencje dla Lumicona.
Całkiem ładna transmisja, chyba najładniejsza na tle konkurencji :)
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

Postriklaunim | 07 Wrz 2016, 15:11

Taka notka: od pewnego czasu Optolong oferuje swoje filtry, także jako rebrandy ;) Nie wiem czy przypadkiem Chroma też nie weszła na ten rynek po tym jak paru planeciarzy wypromowało ich filtry RGB ;)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postchavez1976 | 07 Wrz 2016, 17:08

riklaunim napisał(a):Taka notka: od pewnego czasu Optolong oferuje swoje filtry, także jako rebrandy ;) Nie wiem czy przypadkiem Chroma też nie weszła na ten rynek po tym jak paru planeciarzy wypromowało ich filtry RGB ;)

Wydawało mi się, że Optolong to klasa naszego TPL. Nawet oni mają filtry mgławicowe.
edit: usunąłem powyżej otrzymane z Fremont info nt. sytuacji w Lumiconie. W tym wątku nie ma znaczenia, co tam się dzieje.
Nie znam się na produkcji filtrów ale wiem, że w gąszczu różnych dostępnych ofert, Lumicony mgławicowe nie miały konkurencji. Potwierdzają to moje własne wrażenia z obserwacji. Zastępczo używałem nieprodukowanego już TeleVue Bandmate a inni Koledzy Astronomika i to nie jest moja odosobniona opinia. Czytałem kiedyś na zagranicznych forach, że reszta filtrów OIII i H-Beta do wizuala to cyt. "odpadki". Nie wiem ile w tych plotkach prawdy ale sądzę, że trudno porównywać technologię ich produkcji oraz oryginalne spektrum do kolorowych filterków planetarnych ;)
Ostatnio edytowany przez chavez1976, 25 Maj 2017, 23:27, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 07 Wrz 2016, 17:58

SVOTEK ma na magazynie filtry dla Lumicona za dobrych kilka milionów USD więc próbuje ratować odbiorcę a ten zarżnął rynek podnosząc ceny swoich filtrów ponad dwukrotnie i ludzie powiedzieli stop, nawet w dużo bogatszych od nas krajach, poczekajmy aż sie nie dogadają i wtedy wykupimy je po koszcie produkcji bo SVOTEK będzie chciał je go pewno odzyskać jak zobaczy że nie da sie na nich zarobić tyle co chciał na rynku Lumicon :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchavez1976 | 07 Wrz 2016, 18:04

To wcale nie jest powiedziane. Nie wydaje mi się żeby tak poważna korporacja zrobiła głupie błędy.
Okazało się, że Parks upadł po trzęsieniu ziemi, które zrujnowało ich fabryki.
edit: usunąłem powyżej otrzymaną z Fremont informację nt. aktualnej sytuacji w Lumiconie. W tym wątku to nie ma znaczenia.
Ostatnio edytowany przez chavez1976, 25 Maj 2017, 23:25, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 07 Wrz 2016, 18:08

Czyli że co :?: masowo wyprzedali udziały na giełdzie zaniżając wartość rynkową firmy i doprowadzając ją na krawędź upadku :arrow: :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postriklaunim | 07 Wrz 2016, 18:09

chavez1976 napisał(a):
riklaunim napisał(a):Taka notka: od pewnego czasu Optolong oferuje swoje filtry, także jako rebrandy ;) Nie wiem czy przypadkiem Chroma też nie weszła na ten rynek po tym jak paru planeciarzy wypromowało ich filtry RGB ;)

Wydawało mi się, że Optolong to klasa naszego TPL. Nawet oni mają filtry mgławicowe.

Bardziej Baadera. Filtrów na rynku jest bardzo dużo http://www.nauka.rk.edu.pl/astro/filtry/ a na rynek astronomiczny spoglądają także producenci przemysłowi jak https://www.chroma.com

chavez1976 napisał(a): Czytałem kiedyś na zagranicznych forach, że reszta filtrów OIII i H-Beta do wizuala to cyt. "odpadki". Nie wiem ile w tych plotkach prawdy ale sądzę, że trudno porównywać technologię ich produkcji oraz oryginalne spektrum do kolorowych filterków planetarnych ;)


Są dwa typy - wizualne i fotograficzne. Te drugie muszą być bardziej precyzyjne bo kamera wyłapie więcej. Raz że wycinają podczerwień (wizualne z oszczędności tego nie robią) to i kwestia odblasków musi być rozwiązana. W zależności na ile wersja wizualna zostanie uproszczona na tyle "słabszy" może być filtr - o ile przełoży się to na obserwowany okiem obraz.

Kiedyś Baader napisał że uruchomienie produkcji nowego filtru to spory koszt startowy bo do każdego typu mają oddzielną komorę, w której nakładają powłoki - nie mogą zrobić partii H-alpha a potem O III w tej samej komorze.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postmxer | 07 Wrz 2016, 18:10

Gdyby ktoś jakoś zamawiał taki filtr, to z chęcią bym się podłączył.
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

Postchavez1976 | 07 Wrz 2016, 18:15

Janusz_P. napisał(a):Czyli że co :?: masowo wyprzedali udziały na giełdzie zaniżając wartość rynkową firmy i doprowadzając ją na krawędź upadku :arrow: :roll: :mrgreen:

(...) tego już nie wiem jak się to stało. Mogę dopytać, zresztą Ty też ;)

edit: usunąłem powyżej niepotwierdzone info nt. aktualnej sytuacji w Lumiconie. W tym wątku nie ma znaczenia, co tam się dzieje.
Ostatnio edytowany przez chavez1976, 30 Wrz 2016, 17:10, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 07 Wrz 2016, 18:17

Próbki handlowe do testów transmisji już dostałem więc za kilka dni coś zostanie do sprzedania, napisz na PW jakie potrzebujesz z 2" Lumiconów ?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchavez1976 | 14 Wrz 2016, 12:43

chavez1976 napisał(a):
robert_sz napisał(a):No dokładnie, wygląda na Deep Sky. To będziesz miał 3 filtry :D

Jak przyjedzie UHC wrzucę zaraz spektrum na forum.

Po długim oczekiwaniu i krążącej gdzieś po urzędach celnych przesyłce (priorytetowej), otrzymałem w końcu wyczekiwany UHC. Nadal brandowany przez SVOTek wg oryginalnej specyfikacji Lumicona.

Poniżej zdjęcia z wydruku pasma, transmisji i foty samego filtra:
Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 06.jpg
UHC+spektrum

Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 07.jpg
UHC

Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 08.jpg
UHC zapakowany

Ponieważ mój Columbus jest aktualnie u Kolegi Waldi1, od razu wczoraj wysłałem nowiutkiego UHC do MidiMariusza - w celu wykonania testów i porównań.

W ramach załatwienia pomyłki sprzedawcy, nie muszę oddawać Deep Sky'a :D Razem z filtrem UHC otrzymałem dodatkową, właściwą oprawkę do drugiego filtra:
Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: 09.jpg
Deep Sky

Korzystając z ostatniej, sprzyjającej pogody wykonałem 2 fotki z użyciem tego szkiełka typu anti light pollution:
Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: Wisnicze_Amadeusz_20160909_01.jpg

Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: Wisnicze_Amadeusz_20160909_02.jpg

Zdjęcia testowe zostały wykonane na zaświetlonej obecnie miejscówce w Wiśniczu. Z jednej strony od północy wiejskie lampy uliczne, po przeciwnej stronie - od południowego wschodu - łuna ze szklarni i miasteczka Toszek.
Szybka "obróbka", materiału testowego niewiele, tło nie było wyrównywane (bo jeszcze nawet nie potrafię) więc proszę nie doszukiwać się błędów, wad optycznych, czy walorów. Chodziło o zobaczenie ew. efektu z filtrem. Wydaje mi się, że zastosowanie takiego filtra może przynosić korzyść pod zaświetlonym nierówno niebem.
Do wizuala bardzo fajny. Można z łuny wyciągnąć nawet słabe kulki i galaktyczki a potem zdjąć filterek jak już są namierzone i jakoś widoczne.

UHC nie miałem okazji przetestować, tylko odebrałem. Jak wróci od MidiMariusza, to coś jeszcze sam napiszę.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postmxer | 20 Wrz 2016, 09:16

Bardzo ładnie to wygląda.

Ja ze swojej strony dorzucę test UHC w pełnym paśmie od widzialnego do IR.
Widać że producent troszeczkę za krótkie robi te testy. Może dlatego że okolice 650nm (Ba wodorowe) w górę nie wychodzą już tak spektakularnie :)

Zapraszam do lektóry.

https://www.youtube.com/watch?v=zPfIunU51qc
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat