Teleskop sky watcher 90/900

Postaldionx | 04 Paź 2016, 16:53

Witam chciałbym Was się zapytać czy warto do takiego teleskopu jak 90/900 sky watcher az-3 kupować akcesoria np. Okulary itp. I na co najwyżej stać ten teleskop(chodzi o obserwacje). Czy nada się do obserwacji takich mgławic jak np. M42 w Orionie czy M81 i M82? Z góry dzięki za odpowiedzi
:D :D
GSO 10"
SkyWatcher 90/900 AZ-3
GSO SV 30mm, GSO 9mm, ES 8,8
 
Posty: 117
Rejestracja: 08 Lip 2016, 18:07
Miejscowość: Przepiórów

 

PostJanusz_P. | 05 Paź 2016, 09:12

Te jasne mgławice w dobrą noc zobaczysz spokojnie kitowym okularem 25 mm, jedyne co warto to dać 2" kątówkę i 2" okular o dłuższej ogniskowej i większym polu widzenia co znacznie poszerzy możliwości obserwacyjne zarówno nocne jak i dzienne tego refraktora :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMr. Bino | 05 Paź 2016, 09:50

...
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino, 07 Lis 2018, 16:43, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

Postwagon | 05 Paź 2016, 14:40

Witam.
Warto dokupić kątówkę 90*, znacznie poprawia komfort obserwacji. Odnośnie obserwacji przejrzyj recenzje sprzętu. Jest tam wątek o 90/900 na EQ3 z opisem obserwacji.
Pozdrawiam.
DPS10x50
N150/750
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 31 Sie 2016, 17:49

 

PostJanusz_P. | 06 Paź 2016, 18:21

Mr. Bino napisał(a):Czy ja czegoś nie wiem czy SW 90/900 ma teraz wyciąg 2".
Od zawsze pamiętam to miał tylko 1,25" :?

Ale dorabiamy specjalną złączkę do podłączenia kątówki 2" i wtedy refraktor nabiera nowej mocy obserwacyjnej z szerokimi polami i pozwala użytkować 2" okulary :arrow: :idea:
Zaraz się ktoś zapewne odezwie komu je dorabialiśmy i opisze uzyskane efekty :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttowerfox | 06 Paź 2016, 19:45

A zarzucając do refraktora takie przejście z 1,25" na 2" nie ma winiety z "szerokimi" okularami?
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostPstrykaczkosmosu | 08 Paź 2016, 12:53

Ja posiadam 90/900 i mogę ci co nieco powiedzieć. Ja obserwuję z racji tego, że obserwuję z balkonu w mieście, głównie księżyc i planety. Ew. gwiazdy lub mgławice, głównie zimną m42. Fajny sprzęt na początek, dobrze widać Układ słoneczny. O DS ci nie powiem, ponieważ jak powiedziałem oglądam tylko okazyjnie i do tego z miasta.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostPstrykaczkosmosu | 08 Paź 2016, 15:06

Co do aberracji to się nie zgodzę, jest prawie niewidoczna. Zobaczysz pasy na Jowiszu, pierścienie Saturna i przerwę Cassinego, tarczę marsa, czapy jak będzie opozycja, tarczkę Neptuna i Urana. Jak na teleskop za tą sumę nieźle się sprawuje i na początek dla mnie wystarcza. Mak 90 na statywie to zły pomysł, niestabilne, o prowadzeniu już nie ma mowy. Nie wiem nie miałem mak 90, ale ktoś kiedyś na tym forum mi pisał, że jest gorszy od 90/900, nie wiem nie widziałem, także nie mogę powiedzieć. Co do okularów, 25mm jest bardzo przyzwoite, ja dokupiłem BCO 10 mm do planet.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostJanusz_P. | 08 Paź 2016, 19:12

To że koleżka ma pod górkę z myśleniem i męczy się jak przysłowiowy koń pod górę z SCT na statywie fotograficznym to nie znaczy że robi dobrze i należy ją naśladować :shock: wręcz przeciwnie trzeba jej pokazać wygodę obserwacji planet na paralaktyku ustawionym na biegun z wyważonym teleskopem gdzie jedną gałeczką podąża płynnie za planetą na EQ-3-2 nawet przy 200x zamiast kuśtykać statywem fotograficznym i co raz gubić planetę z pola widzenia bo statywy fotograficzna mają natrętną manię opadania przy teleskopie ustawionym trochę wyżej niż horyzont :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKarol | 08 Paź 2016, 20:56

Jak rozumiem chwali się sprzęt który akurat się ma ?
Jeśli nawet Skylux 70/700 daje ładne obrazy to 90/900 tym bardziej.

"Nie wierzę ludziom jak piszą, że teleskop nie musi być wygodny, nie musi być kompaktowy, nie będę z nim jeździł i inne bzdury."
Dlaczego ? Czu jak komuś tak odpowiada to pisze bzdury/okłamuje się ?

Montaż typu AZ3 (czyli głowice foto też) do teleskopu i obserwacji planet ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostLukacz | 08 Paź 2016, 21:03

Janusz_P. napisał(a):To że koleżka ma pod górkę z myśleniem i męczy się jak przysłowiowy koń pod górę z SCT na statywie fotograficznym to nie znaczy że robi dobrze i należy ją naśladować :shock: wręcz przeciwnie trzeba jej pokazać wygodę obserwacji planet na paralaktyku...


Januszu P.
Czuję się wywołany do tablicy ponieważ to za moją sugestią koleżanka przetestowała SCT 6"(w sumie do czegoś służą 2 fabryczne otwory na gwint foto 1/4"w dovetailu SCT) na dobrej jakości statywie foto ze zwykłej ciekawości i w niedużym powiększeniu, ot tak dla sprawdzenia czy taki zestaw "da radę" i z jej relacji wynika że jest dobrze. Co do wygody obserwacji na montażu paralaktycznym też ma doświadczenie ponieważ taki posiada.
Ale bardziej zmotywował mnie do wpisu w tym temacie fakt, że Administrator tego forum jak i sprzedawca sprzętu astronomicznego zarzuca kobiecie że ma "pod górkę z myśleniem" co uważam za wysoce obraźliwe, niegodne dżentelmena i osoby którą koleżanka obdarzała zaufaniem co do porad sprzętowych, jak i korzystała z doświadczenia przy zakupach czy też usługach serwisowych w Astrokraku. Obawiam się że po takiej impertynencji to zaufanie zostanie utracone.

Przykro czytać takie wpisy tym bardziej że czyni je osoba która powinna wykazywać się dużą kulturą na tym forum.

Z zażenowaniem
Lukacz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postwiatr | 08 Paź 2016, 21:09

Lukacz - weź no się ogarnij, jak śmiesz krytykować kogoś kto ma 40 lat doświadczenia w obserwacjach, kto widział Warszawę z Krakowa, kto jest absolwentem podstawówki do której chodziło dwóch noblistów, kto realizuje projekty dla wojska nasa i atlasa, kto ma 8 dan w użyciu emotikonek i wysublimowanie dowcipu level Jarek.
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

PostPstrykaczkosmosu | 09 Paź 2016, 13:25

karol - nie chcę mi się już komentować prztyków do 90/900. Nasz kolega zamierza kupić taki teleskop, taki mam to mu napisałem jak się nim obserwuje.
Cygnus52 - zależy jaki statyw, piszesz, że manfrotto mogę uwierzyć. To w większości bardzo stabilne statywy, tyle, że nieraz droższe niż EQ 3-2. To zależy od preferencji, ja bym nie wybrał statywu foto do obserwacji planet na maksymalnych powiększeniach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostMaxx | 09 Paź 2016, 14:19

Pan Janusz jest osobą, która podchodzi do sprzętu i obserwacji profesjonalnie i takie obserwacje proponuje, bo komfort to podstawa - tak samo uważam bo nie jestem zwolennikiem tandety i uprawiania partyzantki w postaci stosowania nieodpowiednich montaży, czy zbijania pseudo-dobsonów z desek w piwnicy , zamiast kupić raz a dobrze odpowiedni montaż, który jest bardzo ważnym elementem podczas obserwacji.

Jeśli ktoś uważa że stosowanie statywu foto do maka w celu obserwacji planet jest właściwe , to niech tak obserwuje , ale nie propaguje na forum takich obserwacji.

Pstrykaczu , nie przejmuj się docinkami na temat refraktora 90/900 - najważniejsze że to Ty jesteś zadowolony z tego teleskopu.
Walki sprzętowe i niepotrzebne dyskusje, które mają na celu tylko udowodnienie drugiemu swoich racji często prowadzą do flustracji i zniechęcenia do tego hobby.

Czas by porad sprzętowych udzielali tu ludzie, którzy robią to rzetelnie, fachowo
i bez potrzeby polecania innym tego czym sami obserwują.
Czas też doradzać biorąc pod uwagę potrzeby, oraz warunki obserwacyjne osoby, która pyta o dany sprzęt.
Czas wreszcie liczyć się z ludźmi, którzy tak jak Pan Janusz mają bardzo duże doświadczenie w astronomii, szanować ich wiedzę i z pokorą korzystać z ich doświadczenia.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKarol | 09 Paź 2016, 14:24

Pstrykaczkosmosu napisał(a):karol - nie chcę mi się już komentować prztyków do 90/900. Nasz kolega zamierza kupić taki teleskop, taki mam to mu napisałem jak się nim obserwuje.


Dla ścisłości - mój post był skierowany bardziej do Cygnusa.

90.900 to dobry teleskop.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPstrykaczkosmosu | 09 Paź 2016, 14:52

Maxx - ja się raz na zawsze wyleczyłem z półśrodków, kiedy po raz pierwszy skierowałem lustrzankę na Wielką Niedźwiedzicę i porównałem to sobie ze zdjęciami z superzooma HS 30. To faktycznie jak prowadzenie wojny partyzantką a nowoczesną armią. :D
Dokładnie się z tobą zgadzam na temat ,,walk sprzętowych''. Liczy się doświadczenie. Po za tym mówię to już jako ktoś kto przerobił lornetkę, 130/900 na EQ2 i dwa okulary planetarne, że tak naprawdę każdy musi sam się przekonać jaki sprzęt mu bardziej odpowiada. Nie ma sensu toczyć dyskusji nt. sprzętu jakie tu się już kiedyś odbywały. Najważniejsza jest radość z obserwacji i powiem, że taka droga od lornetki, jak człowiek pierwszy raz poznaje niebo, potem handluje swoim sprzętem, żeby kupić inny też coś w sobie ma i każdy musi ją przejść.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Post•Fish3r• | 09 Paź 2016, 16:42

To wszystko tutaj + inne podobne wątki tylko utwierdza mnie w przekonaniu że nie ma sensu doradzać/odpowiadać komukolwiek coś o sprzęcie, chyba że od święta - bardzo często tak sie to kończy. Przykre.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostLance | 09 Paź 2016, 17:27

Święte słowa Fish.....do rzadkości można spotkać sensowne porady na temat sprzętu.....najczęściej to udawadnianie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi ...
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 Sty 2009, 13:17

 

Postkurp | 09 Paź 2016, 19:58

Uważam , że jak coś sensownego wiem na dany temat to pytającemu doradzać należy. Lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich. Człowiek po setkach obserwacji posiada niemały bagaż doświadczeń i ku pożytkowi ogólnemu może się swoją wiedzą podzielić z innymi. A czy chce , to już inna sprawa.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1586
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postchondryt | 09 Paź 2016, 20:08

Witam .
Doradzać owszem, natomiast przekonywać że najlepsze jest to co mam ja, mija się z celem.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostMaxx | 09 Paź 2016, 21:05

Poznawanie astronomii małymi krokami , sprawdzanie danych konstrukcji optycznych, teleskopów,
okularów, nauka nieba - to wszystko ma swój urok,
tym większy jeśli robimy to sami, analizujemy i wyciągamy własne, logiczne wnioski.
Warto zostawić te smaczki każdemu początkującemu,
jedynie pomagać w wyborze sprzętu w takim stopniu, by
nie wydał kasy na jakąś lipną zabawkę astro z której nie ma szans by był ten ktoś zadowolony.

Forum jest po to by doradzać, pomagać, ale róbmy to mądrze
i szanujmy tych z większym bagażem doświadczeń.
Dajmy się cieszyć z astronomii zwłaszcza tym którzy nie dysponują drogim sprzętem,
bo nawet lornetka za 150zł może dać komuś sporo radochy.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostJanusz_P. | 10 Paź 2016, 16:10

No to teraz wszystko jasne :arrow: :idea: jedyną winą dziewczyny była łatwowierność więc przepraszam Ją za te słowa bo nie do niej powinny być adresowane :roll: i niech się wstydzi ten co jej taki statyw fotograficzny polecił do planetarnego maczka, ze swojej strony brak komentarza dla profesjonalizmy doradcy :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLukacz | 10 Paź 2016, 16:35

Omg...

Trochu więcej skupienia w czytaniu postów :roll: Nie maczek tylko SCT i nie polecony statyw tylko sprawdzenie jak SCT dogada się Manfrotto (kupionym zgodnie z przeznaczeniem - pod aparat foto). A SCT ma swój mont EQ. Tylko że to wszystko można wyczytać wyżej...
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostJanusz_P. | 10 Paź 2016, 16:47

Maczek czy SCT co to za różnica, oba sprzęty typowo planetarne do dużych powiększeń nie nadają się na wyższych elewacjach do pracy ze statywu fotograficznego i nic tego faktu nie zmieni :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPstrykaczkosmosu | 10 Paź 2016, 17:10

Może, jednak kolega dopisze skąd chce obserwować, czy tylko DS, czy również Układ Słoneczny. Wygląda na to, że już masz ten teleskop. :idea: takie sprostowanie. Jak ci mówiłem dobrym okularem planetarnym będzie BCO 10mm. Potem już sam zobaczysz jaki okular będzie ci potrzebny. Możesz dokupić filtry planetarne i księżycowe, szukacz możesz wymienić na star pointer, jak ci taki będzie lepiej odpowiadał.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat