Jaka kamerka do guidingu i astrofoto do 2000 zł ?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Posttomek1972cn | 13 Lis 2016, 21:06

Witam.
Od 2011 roku prowadziłem obserwacje wizualne na poczciwej Syncie 8.
Od niedawna jestem w posiadaniu EQ6 Pro i Newtona 200/1000 Dual Speed.
Z zestawu jestem zadowolony (tylko obserwacje wizualne).
Ostatnio chodzi mi po głowie by jednak spróbować sił w astro-foto.
I tutaj nasuwa się pytanie?
Co kupić na początek do tego zestawu?
Jako guider myślałem o SW 80/400 i ZWO ASI 034.
Jako główną kamerę Canona 600D (niemodyfikowany) + korektor komy Baadera Mark III (mam go) lub zakupić np: kamerkę ZWO ASI 120MC.
Nie ukrywam, że patrzę też na koszty. Te dwie kamerki to około 350 $ Plus SW80/400 około 300zł. W sumie około 2000zł.
I w tej kwocie chciałbym się zmieścić.
Może jakieś rady od was?
Będę wdzięczny za każdą podpowiedz?
Pozdrawiam
Sky-Watcher BKP 200/1000 OTAW Dual Speed
EQ6 PRO
Korektor Komy Baadera Mark III 2"
Kolimator Laserowy Baader Mark III
Baader Scopos 30mm,TS WA 15mm, TMB PlanetaryII 6mm
Filtry: GSO ND96-0.9
Canon 600D
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 Sie 2010, 19:31
Miejscowość: Cieszyn

 

PostDominik Woś | 13 Lis 2016, 21:32

tomek1972cn napisał(a):Witam.
Od 2011 roku prowadziłem obserwacje wizualne na poczciwej Syncie 8.
Od niedawna jestem w posiadaniu EQ6 Pro i Newtona 200/1000 Dual Speed.
Z zestawu jestem zadowolony (tylko obserwacje wizualne).
Ostatnio chodzi mi po głowie by jednak spróbować sił w astro-foto.
I tutaj nasuwa się pytanie?
Co kupić na początek do tego zestawu?
Jako guider myślałem o SW 80/400 i ZWO ASI 034.
Jako główną kamerę Canona 600D (niemodyfikowany) + korektor komy Baadera Mark III (mam go) lub zakupić np: kamerkę ZWO ASI 120MC.
Nie ukrywam, że patrzę też na koszty. Te dwie kamerki to około 350 $ Plus SW80/400 około 300zł. W sumie około 2000zł.
I w tej kwocie chciałbym się zmieścić.
Może jakieś rady od was?
Będę wdzięczny za każdą podpowiedz?
Pozdrawiam


Próbując guidować Newtona, zewnętrznym teleskopem guidującym, prosiłbyś się o kłopoty opisane na przykład w tym wątku.

Raczej wybierz rozwiązanie z off-axis guiderem.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttomek1972cn | 13 Lis 2016, 22:01

Domek. Dziękuję za linka :-D

:-D
Sky-Watcher BKP 200/1000 OTAW Dual Speed
EQ6 PRO
Korektor Komy Baadera Mark III 2"
Kolimator Laserowy Baader Mark III
Baader Scopos 30mm,TS WA 15mm, TMB PlanetaryII 6mm
Filtry: GSO ND96-0.9
Canon 600D
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 Sie 2010, 19:31
Miejscowość: Cieszyn

 

Postmakower | 14 Lis 2016, 00:07

tomek1972cn napisał(a):Witam.
Od 2011 roku prowadziłem obserwacje wizualne na poczciwej Syncie 8.....................
............Będę wdzięczny za każdą podpowiedz?
Pozdrawiam


Możesz też rozważyć i sprawdzić w necie kamerkę QHY5L-II Colour.
Dobra do guidinu i jako planetarna.
Są na polskich forach zdjęcia z ZWO ASI 120MC i QHY5L-II Mono. Zdjęcja nie są do odróżnienia
A kamerkę QHY5L-II Colour kupisz taniej.
http://www.modernastronomy.com/shop/spe ... ii-colour/
ZWO ostatnio modna ale nie jest lepsza od QHY jak widzi sie przxykłady.
Mam QHY5L-II Mono i wymiata jeśli chodzi o guiding. Zdjęcia księżyca tez ok.
Do planet kupiłem nawet koło filtrowe i zestawafiltrów baader LRGB ale to sporo roboty i choć uzyskałem niezłego Jowisza to juz nie chciałbym sie więcej bawic w zdjęcia planet mono. Teraz wolałbym kamerke kolor.
Ostatnio edytowany przez makower, 14 Lis 2016, 00:26, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postriklaunim | 14 Lis 2016, 00:24

makower napisał(a):ZWO ostatnio modna ale nie jest lepsza od QHY jak widzi sie przxykłady.


Trudno by identyczne sensory były były od siebie gorsze lub lepsze. Mono z kolorem też trudno porównać - można znaleźć podobne fotki, można znaleźć zupełnie różne - w zależności kto i jak fotografował i obrabiał. Z kolorowych raczej warto szarpnąć się na https://www.altairastro.com/Altair-GPCA ... amera.html
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postmakower | 14 Lis 2016, 00:35

riklaunim napisał(a):
makower napisał(a):ZWO ostatnio modna ale nie jest lepsza od QHY jak widzi sie przxykłady.


Trudno by identyczne sensory były były od siebie gorsze lub lepsze. Mono z kolorem też trudno porównać - można znaleźć podobne fotki, można znaleźć zupełnie różne - w zależności kto i jak fotografował i obrabiał. Z kolorowych raczej warto szarpnąć się na https://www.altairastro.com/Altair-GPCA ... amera.html



Tez tańsza od ZWO ASI 120MC. I pewnie lepsza. Po latach wreszcie coś sie ruszyło.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postriklaunim | 14 Lis 2016, 01:00

makower napisał(a):Tez tańsza od ZWO ASI 120MC. I pewnie lepsza. Po latach wreszcie coś sie ruszyło.


to jest IMX224 więc poziom ASI224, ale bez FireCapture ;) Ogólnie ASI120 jak i QHY5L-II były podobnie wyceniane. Obecne wahania kursów walut, różne wyprzedaże starych modeli mogą powodować rozbieżności w cenach. Ceny poniżej 1000 zł są oczywiście jak najbardziej polecane. Wcześniej były na poziomie 1100-1200 zł za mono.

I QHY aż takie fajne nie jest. Jak dotarła QHY5R-II to i tak musiałem poczekać z tydzień jak nie więcej aż wydali poprawki do ich softu i sterowników żeby ta kamera działała (teraz działa "w miarę" stabilnie). ZWO wydaje się bardziej responsywne w przypadku problemów (i raczej działa z dniem premiery).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postmakower | 14 Lis 2016, 01:08

riklaunim napisał(a):.............I QHY aż takie fajne nie jest. Jak dotarła QHY5R-II to i tak musiałem poczekać z tydzień jak nie więcej aż wydali poprawki do ich softu i sterowników żeby ta kamera działała (teraz działa "w miarę" stabilnie). ZWO wydaje się bardziej responsywne w przypadku problemów (i raczej działa z dniem premiery).


Mały problem zważywszy na pogodę........
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postriklaunim | 14 Lis 2016, 01:41

makower napisał(a):
riklaunim napisał(a):.............I QHY aż takie fajne nie jest. Jak dotarła QHY5R-II to i tak musiałem poczekać z tydzień jak nie więcej aż wydali poprawki do ich softu i sterowników żeby ta kamera działała (teraz działa "w miarę" stabilnie). ZWO wydaje się bardziej responsywne w przypadku problemów (i raczej działa z dniem premiery).


Mały problem zważywszy na pogodę........


Produkt może nie działać bo pogoda? Albo jak nie ma chmur to może ci się co pół godziny wywalać bo był nieco tańszy? Gdy masz produkty podobnie wyceniane to decydują takie detale. Gdyby był podobny guider w podobnej cenie ale z pełnym i stabilnym softem to bym wybrał tą opcję, nawet jeżeli trzeba by nieco dopłacić. Dla mono kamer planetarnych jak dla mnie obsługa FireCapture (lub odpowiednika) jest konieczna - i dlatego z tych kamer-klonów Touptek do fotografii planet polecam tylko wersję kolorową z IMX224 - bo i matryca dobra i soft na tyle dobry żeby fotografia była przyjemna (nie trzeba integrować obsługi koła filtrowego, profili filtrów i innych zabawek z FC).

Ostatnio była fajna afera laptopowa, gdzie ludzie zwracali świeżo zakupione laptopy Alienware - powód - brak opcji instalacji aktualnych sterowników nVidiii. Laptop do gier za ponad tysiąc USD nie nadawał się do grania. Sterowniki ogarnęli dopiero parę tygodni później - stracili na tym wielu "entuzjastów marki". (Teraz tracą klientów przez brak 2 śrubek :D)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Posttomek1972cn | 14 Lis 2016, 13:36

Panowie dziękuję za odpowiedzi.
Wiadomo, że nikt mi nie wskaże dokładnie co kupic. Każdy ma swoją opinię. I chwała wam za to.
Ale z tego co piszecie to chyba ZWO ASI 120 MM byłoby rozsądnym zakupem do guidingu, a ASI 034 raczej sobie odpuścić.
To jeszcze pytanko czy zainwestować w SW 80/400 czy może poszukać coś mniejszego do guidingu lub jak wspomniał Domek zastosować off-axis?

:-D
Sky-Watcher BKP 200/1000 OTAW Dual Speed
EQ6 PRO
Korektor Komy Baadera Mark III 2"
Kolimator Laserowy Baader Mark III
Baader Scopos 30mm,TS WA 15mm, TMB PlanetaryII 6mm
Filtry: GSO ND96-0.9
Canon 600D
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 Sie 2010, 19:31
Miejscowość: Cieszyn

 

PostJanusz_P. | 14 Lis 2016, 15:38

Osobny guider z dużym obiektywem 80 mm daje pewność znalezienia gwiazdy prowadzenia i to że jej nie zgubi nawet przy przelotnych cirrusach. Z małymi szukaczo-guiderami 50 mm bywa już różnie w zależności od czułości kamery i odległości obiektu od płaszczyzny Drogi Mlecznej czyli obfitości jasnych gwiazd tła.
Taki guider 80 mm trzeba zamocować w solidnych obejmach na dovetailu:
http://astrokrak.pl/obejmy/1413-piersci ... ilem-.html
a refraktor trzeba wyposażyć w sztywną przedłużkę na gwincie:
http://astrokrak.pl/fotograficzne/1368- ... -komy.html
Przy aparacie cyfrowym czy lekkiej kamerze problem ugięć będzie wtedy marginalny ale jeśli planujemy zakup dużej i ciężkiej (kilka kg) kamery CCD z kołem filtrowym to tylko dobry Off Axis wchodzi w grę :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttomek1972cn | 14 Lis 2016, 16:25

Panie Januszu. Dziękuję za cenne wskazówki :-D
Jak już podejmie decyzję co dokładnie kupic to pewnie znów dokonam zakupów w pańskiej firmie :-D
Pozdrawiam :-D

:-D
Sky-Watcher BKP 200/1000 OTAW Dual Speed
EQ6 PRO
Korektor Komy Baadera Mark III 2"
Kolimator Laserowy Baader Mark III
Baader Scopos 30mm,TS WA 15mm, TMB PlanetaryII 6mm
Filtry: GSO ND96-0.9
Canon 600D
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 Sie 2010, 19:31
Miejscowość: Cieszyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat