Okulary docelowe, stawiam na jakość.

PostMaxx | 06 Gru 2016, 11:57

Jak widzisz Michale , kolega w poście wyżej podziela moje zdanie ... myślę że nie tylko on jeden.
Nie wiem za kogo Ty się tu uważasz by mnie i nie tylko mnie pouczać i krytykować , ale nie myl forum astronomicznego z portalami dla znudzonych życiem ludzi którzy szukają wrażeń i chcą za wszelką cenę kozaczyć nie zważając na konsekwencję.
Mam nadzieję że ktoś tu ustawi Ciebie wreszcie do pionu , albo wyrwie chwaścika i zapanuje tu znów ład i miła atmosfera jak za dawnych czasów.

A tak przy okazji - mój podpis nie dotyczy pobytu na forum tylko na czacie - bo tam jak zapewne zauważyłeś od dawna mnie nie ma.
Nie będe tam tracił czasu i nerwów na nic nie wnoszące dysputy.
Cenie ludzi od których mogę się czegoś pożytecznego nauczyć i takich którzy są wdzięczni za porady i poświęcony czas.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostMaxx | 06 Gru 2016, 14:06

MarcianaS napisał(a):To że kurp się z tobą zgadza nie ma żadnego znaczenia bo to autor ma być zadowolony a nie wszyscy oprócz niego, pozdrawiam :)


To może kup autorowi wątku walizeczkę Naglerów skoro taki jesteś troskliwy i pragniesz zadowolenia jednego z kolegów :wink:
W końcu dziś 6 grudnia , więc kolega się ucieszy z wizyty bogatego św. Mikołaja :lol:
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostMaxx | 06 Gru 2016, 14:36

MarcianaS napisał(a):Maxx masz swoje lata na karku, a zachowujesz się jak za przeproszeniem gówniarz. Odstaw emocje na bok i zamiast tak jak pisałem wcześniej prowadzić krucjatę przeciw astronomii amatorskiej po prostu doradź, a jeśli nie potrafisz to wstrzymaj od zabrania głosu. Autor pisał, że wyprzedał szklarnię i chce kupić dwa DOBRE okulary więc na spokojnie może kupić te TV i tyle, z jakiej okazji miałbym mu je kupować? Czasami polecam dać sobie na wstrzymanie bo twoje burzliwe emocje przysłaniają Ci możliwość normalnej i zdrowej oceny sytuacji, tyle odemnie, nie będę się już wypowiadał w tym wątku bo kogoś u kogo między uszami jedynie wieje wiatr nie przegadam.
Bądź sobie obrażony na hobby ale jak pisałem nie próbuj psuć go innym, bo zachowujesz się jak pies ogrodnika.


Gówniarzem jesteś Ty sam i wiele razy to pokazałeś nie tylko wobec mnie ale nawet wobec właściciela tego forum. Nie znasz pojęcia szacunku dla bardziej doświadczonych użytkowników tego forum i wydaje Ci się że pozjadałeś wszystkie rozumy.
Powiedź mi chłopie ile okularów w swojej karierze miałeś , ile sprzętu przeszło przez Twoje ręce by egzekwować sobie prawo do polecania tego czy owego ?
Krytykujesz ESy , a ile ich miałeś ???
Przesiadujesz na czacie jakbyś tam lokal wynajmował, ale nic z tego pobytu od paru miesięcy nie wynika.
Najpierw człowieku zdobądź trochę doświadczenia a potem się bierz za porady sprzętowe, bo to co robisz obecnie to szczekanie małego pieska którego nikt prawie nie słyszy ...
Ja w przeciwieństwie do Ciebie dzielę się nabytą przez lata wiedzą i staram się by ktoś nie wywalił niepotrzebnie kasy w błoto.
Ty widocznie bardziej cenisz zakup sprzętu dla loga i poklasku - szkoda że logiki w tym tyle co kot napłakał.

Ja preferuje podejście rozsądne , pozbawione emocji , po to by nie dać się zwariować i wydać na sprzęt tyle ile ma to sens.
Stosunek - jakość / cena ... ale żeby to pojąć trzeba mieć praktykę, panie Michale.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Post•Fish3r• | 06 Gru 2016, 14:59

Maxx napisał(a):Dobór okularów to zasadniczo sprawa indywidualna i warto dobierać szkiełka wg własnych testów i preferencji.
Ponadto, dobrze jest mieć spory dystans do tematu i nie popadać w wariactwo.
Czysta logiczna analiza - ile obserwujemy w skali roku, jak często uda nam się wykorzystać potencjał swojego zestawu w swoich warunkach ...
Zdrowe podejście , czy jest sens pakować grubą kasę na szkła tylko po to by zyskać kosmetyczną poprawę samej krawędzi pola widzenia ?

Okulary firmy Explore Scientific to bardzo dobre szkło do każdego teleskopu i wydawanie kasy na 3 krotnie droższe okulary jest pozbawione sensu.
No chyba że komuś zależy by mieć imponujący podpis w stopce na forum i pokazać się z walizeczką Naglerów na astro-zlocie.
e bo waruki obserwacyjne w Polsce są jakie są , zatem nie popadajmy w przesadę ludzie.
Teleskopy o wiele więcej siedzą w szafach , domach , piwnicach itp ... niż pod nocnym niebem ... a jak często podczas tych rzadkich nocy mamy idealne warunki by zakupiony za tak duże pieniądze sprzęt był w pełni wykorzystany ... ???



Mimo że już nie wypowiadam się w takich tematach to jednak chciałbym coś dodać, bo jest to jeden z tych tekstów które wdł mnie są warte szczególnego podkreślenia i b. mi się spodobał.
" ile obserwujemy w skali roku, jak często uda nam się wykorzystać potencjał swojego zestawu w swoich warunkach ..."
" a jak często podczas tych rzadkich nocy mamy idealne warunki by zakupiony za tak duże pieniądze sprzęt był w pełni wykorzystany ... ???"

Dokładnie tak, dokładnie tydzień temu pomyslałem gdy kolejne chmury uniemożliwiają obserwowanie cokolwiek.

Mianowicie jaki jest sensowny bilans wydanych pieniędzy do tych ktore zarabiam, do korzyści który uzyskam i ilości obserwacji które mogę przeprowadzić? Na to kazdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale własnie chodzi o to by nie popadać w jakieś wariactwo i zgadzam się w 100% z tym co napisał Max.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostKarol | 06 Gru 2016, 15:19

Nie sama ilością obserwacji człowiek żyje :lol: Jest takie coś jak zadowolenie z obserwacji - trudno to "wycenić". Choć sam też nie widzę sensu wydania dodatkowego tysiąca na okular by mieć 5% większego ostrego pola.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaxx | 06 Gru 2016, 15:24

•Fish3r• - bardzo dziękuję za Twoje zrozumienie.
Widać że są tu ludzie którzy potrafią zrozumieć intencję i wyłowić sedno wypowiedzi.

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostOrzech | 06 Gru 2016, 17:42

Maxx napisał(a):Witam.

Dobór okularów to zasadniczo sprawa indywidualna i warto dobierać szkiełka wg własnych testów i preferencji.
Ponadto, dobrze jest mieć spory dystans do tematu i nie popadać w wariactwo.
Czysta logiczna analiza - ile obserwujemy w skali roku, jak często uda nam się wykorzystać potencjał swojego zestawu w swoich warunkach ...
Zdrowe podejście , czy jest sens pakować grubą kasę na szkła tylko po to by zyskać kosmetyczną poprawę samej krawędzi pola widzenia ?
Często obserwuje tu podejście do astro-obserwacji które skupia się na szukaniu wad i wpajaniu innym ideologii - "musisz kupić drogie szkła do tego teleskopu"
Musisz ? Bo co ? Bo z okularu ES za 600zł nie da się obserwować ???
Trzeba wywalić 2000zł żeby popatrzeć w nocne niebo ???

To obserwacje mają być najważniejsze , nie sprzętologia i wyścig i korygowanie w 100% pola widzenia.
Okulary firmy Explore Scientific to bardzo dobre szkło do każdego teleskopu i wydawanie kasy na 3 krotnie droższe okulary jest pozbawione sensu.
No chyba że komuś zależy by mieć imponujący podpis w stopce na forum i pokazać się z walizeczką Naglerów na astro-zlocie.
Może się tu znów komuś narażę , nie ważne ... ale preferuję zdrowe podejście bo waruki obserwacyjne w Polsce są jakie są , zatem nie popadajmy w przesadę ludzie.
Teleskopy o wiele więcej siedzą w szafach , domach , piwnicach itp ... niż pod nocnym niebem ... a jak często podczas tych rzadkich nocy mamy idealne warunki by zakupiony za tak duże pieniądze sprzęt był w pełni wykorzystany ... ???

pozdrawiam / Maxx


Zgadzam się w 99%. Oczywiście jak ktoś chce mieć TV to kto komu zabroni? :) Pytanie właśnie jaki sens na te nasze warunki ale i to zależy gdzie kto mieszka.
Co do ESów 100 stopniowych to też jestem ich ciekaw i Szkoda, że nie ma ogniskowej ok 25 mm, bo bym szukał jakiejś używki ;)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Posttomeczz | 06 Gru 2016, 18:10

orzeszek1916 napisał(a):
Co do ESów 100 stopniowych to też jestem ich ciekaw i Szkoda, że nie ma ogniskowej ok 25 mm, bo bym szukał jakiejś używki ;)


ważyłby z 2 kg więc pewnie byś nie szukał
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKarol | 06 Gru 2016, 18:34

Przecież jest ES 25mm 100st. Waży 1 kg z kawałkiem a nowy kosztuje ~700$ (3700 zł ?).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostCharon X | 06 Gru 2016, 18:47

Kolega miał kiedyś serię 100 st (chyba 20, 14 i 9mm). Bardzo fajny obraz był w dużym newtonie - M42 to jak w kinie ;). Nie wiem ile teraz kosztuje, kiedys było chyba trochę ponad 1000 zł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostOrzech | 06 Gru 2016, 21:05

Faktycznie, jest 25 mm :) Piękna sprawa ale matko, kosztuje moje 3 używane moje synty 10" :lol: :lol: Teraz tylko używki szukać :wink:
Te trochę ponad 1000 zł to by człowiek się może jeszcze skusił.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postmidimariusz | 06 Gru 2016, 21:41

Zgadzam się w 100% z Maxem. Miałem mnóstwo szkła do testowania. Nie trzeba mieć okulara z górnej półki za 3000 żeby być zadowolonym z obserwacji. ES to świetne szkiełka za niewielkie stosunkowo pieniądze, które dają mi satysfakcję. Prze Ethosy i inne top okulary też patrzyłem. Pozostaję przy ES ze względów jakościowo/ekonomicznych.

Oprócz naszego (drogiego) hobby jest jeszcze rodzina. Moja liczy 4 osoby.
Niech każdy sam sobie odpowie ile kasy może przeznaczyć na astro sprzęt? Czy nie zburzy to Wam życia prywatnego? To są czysto indywidualne aspekty.

Jeden może sobie pozwolić na drogie luksusy w postaci serii Ethosów inny nie.
Kwestia indywidualna. Taka sama kwestia jest w doradzaniu komuś. Stąd tyle zgrzytów. Jednemu pasuje to innemu tamto. I wracam do sugestii Maxa, że każdy powinien sam zdecydować jakie szkło mu odpowiada.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostAndrzej.Ch63 | 06 Gru 2016, 22:13

Midimariuszu , dobrze to ująłeś .I teraz Ci ze światłosiłą F5 niech się z tym prześpią .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostAurora | 06 Gru 2016, 23:44

Panowie, nie ma się co spinać.
Maxx napisał słusznie, o czym zaznaczyłem na samym początku, a mianowicie nie zamierzam kupić okularu z napisem ekskluzywnej marki dla samego napisu. Marka nie ma znaczenia, liczy się satysfakcja z uzyskiwanych obrazów, a napis można zamazać i nie dbam o to. Okular docelowy nie jedno ma imię. Nie jestem bogaczem i piszę to wprost, że okular chcę kupić na rynku wtórnym. Nie miałem pojęcia, że Ethosy są takie drogie nawet używane. Gdyby to był wydatek rzędu 1000zł, to pewnie bym dawno kupił by upewnić się czy jest taki dobry. Jednak cena jest wielka i gdy podejmę decyzję o jego zakupie, to odwlecze się to jedynie w czasie. Chciał bym okular dający na prawdę świetne obrazy i jeśli Ethos miał by być tym docelowym to się zdecyduję na jego zakup, oczywiście w znacznie późniejszym czasie. Puki co nie napisałem, że chcę kupić już dziś, a jedynie mam zamiar nabyć i pytam o Wasze opinie jako użytkowników. Osobom które widziały okular na obrazkach w necie, lub czytały coś tam na jego temat dziękuję, interesują mnie merytoryczne wypowiedzi użytkowników, którzy mogą śmiało porównać różne szkła, przez które spoglądali. Chcę dowiedzieć się jakie są za a jakie przeciw. Nie stawiam absolutnie krzyżyka na ESach, bo o nich też słyszałem trochę i nie wykluczam ich. Może różnica między nimi a TV jest lub nie jest wielka? Nie wiem bo nie miałem okazji porównać. Gdybym miał taką możliwość, to pewnie podjął bym już decyzję i nie pytał bym nikogo o doradztwo. Wybór nie jest prosty, bo nie chodzi o małe pieniądze, moje pieniądze. Nagłówek tego tematu jest jak najbardziej aktualny i z pewnością przyda się nie tylko mnie.
Tak że proszę o nie zaśmiecanie tematu, a zachęcam do opisywania swoich doświadczeń z okularami do przeglądu nieba.
Na dzień dzisiejszy z szerokokątnych okularów posiadam jeszcze Scoposa 30 i 35. Miałem okazje przez nie spoglądać. Są spoko, zwłaszcza jak na swoją cenę. Niestety pełnej satysfakcji nie mam i stąd myśl o czymś co mnie uszczęśliwi na dłużej, a najlepiej już na stałe. Tak więc można porównywać inne okulary ze wspomnianymi scoposami, to może nakreśli mi wyobrażenie o jakości obrazów uzyskiwanych przez Esy, Pentaxy, TV i inne...
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMaxx | 07 Gru 2016, 08:04

Przekieruje jeszcze Twoją uwagę na chyba nie wspomniane tutaj okulary Meade - seria UWA 5000.
Finalnie wybrałem te szkiełka zamiast Explore Scientic.
Bardziej mi odpowiada obraz z Meade UWA - jest jak dla mnie bardziej klarowny i naturalny.
Ponadto jakoś wygodniej mi się w te okulary patrzy niż w typowe ESy ...
Oczywiście nie namawiam do zakupu od razu bo zaraz ktoś mi zarzuci że wpajam innym to co sam wolę ... po prostu weź te szkiełka pod uwagę , bo są bardzo dobre.

Można je wyrwać często w dobrej cenie ( ok 600zł ) z Ebay lub innych zagranicznych giełd.
Tutaj się też trafiają ale rzadko ...

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostAurora | 07 Gru 2016, 09:47

Przyznam, że nie brałem ich pod uwagę, bo nie miałem z nimi styczności. Gdzieś się już spotkałem z ich recenzją i muszę odnaleźć tę treść. Jednak dochodzę do wniosku, że najlepiej będzie spotkać się z kimś z małopolski i popatrzeć przez różne okulary, by mieć własne zdanie. Tak więc jeśli ktoś by znalazł czas na wspólne testy, to było by super. Jeszcze lepiej by było, gdyby znalazło się kilku chętnych. Sprawa niestety może być trudna na dzień dzisiejszy z kilku powodów: przed świętami mało kto znajdzie chwilę wolnego czasu, pogoda nie rozpieszcza, a najbliższy zlot to pewnie na wiosnę :?:
Z zakupem mogę trochę poczekać.

I tu przychodzi mi na myśl taka inicjatywa: gdyby komuś się chciało, to można by się gdzieś spotkać i wykonać testy, których wyniki zamieścili byśmy tu na forum. Wielu Astromaniakom mogło by to ułatwić podjęcie decyzji w zakupie. Można by stworzyć ranking okularów w zakresie różnych ogniskowych i różnych cenach. Sklasyfikować je wg wspomnianych kryteriów i sprawa była by oczywista dla wielu czytelników. Zwłaszcza, że jak widzę nie ma rozwiązań bezkompromisowych w kwestii zakupu okularu. Dla jednego okular docelowy może być za 500zł, dla innego za 4000zł. Więc ciężko zachwalać jedynie Tele Wujka, dla osób których stać na okular za kilka stów. Takie kompleksowe testy i obiektywne opinie, to coś czego brakuje w sieci. Znaleźć można kilka porównań, ale okularów na rynku jest od groma. Proponuję przykleić taki wątek na forum, skorzysta wielu. Sam jestem zainteresowany udziałem w testach, potrzeba by zebrać się w kilka osób by każdy wyraził swoje zdanie. Różnimy się przecież wzrokiem, nawet komfort obserwacji dla różnych osób jest sprawą indywidualną.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postwaldi1 | 07 Gru 2016, 11:21

Wracając do Ethos/ES 100st to za komplet Esow 9,14,20 i 30/82st dałem 5000zł za nowe.Ethos 21 kosztuje 3800zł.Porownywalem z kolegą Es20 z Ethos 21 i jak dla mnie różnic w obrazie nie zauważyłem,może minimalnie na korzyść Ethosa w komforcie obserwacji.
.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postchavez1976 | 07 Gru 2016, 11:29

waldi1 napisał(a):Wracając do Ethos/ES 100st to za komplet Esow 9,14,20 i 30/82st dałem 5000zł za nowe.Ethos 21 kosztuje 3800zł.Porownywalem z kolegą Es20 z Ethos 21 i jak dla mnie różnic w obrazie nie zauważyłem,może minimalnie na korzyść Ethosa w komforcie obserwacji.
.

Nic dodać. Ponadto podczas jednego z naszych minizlotów okazało się, że N31 wymaga osiowego patrzenia a ES30 nie.
Uważam, że musimy pogodzić się z kolekcjonerskim podejściem do sprzętu niektórych Kolegów i nie obrzydzać im, że spełniają swoje marzenia kupując Mercedesa, czy Ethosa.
Czym innym jednak jest zniechęcanie do innych marek, mimo iż nie miało się z nimi do czynienia i tylko dlatego żeby zapewnić siebie samego po raz kolejny, że Ethos to jedyny docelowy okular a przecież ten również nie jest bez wad.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostAurora | 07 Gru 2016, 11:44

No dobrze, jeśli jesteśmy przy ESach, to który lepszy wg Was?
20mm z polem 100st, czy 30mm z polem 82st :?:
30 z polem 100st nie wchodzi w grę, bo nie mam wyciągu 3 calowego :)
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postchavez1976 | 07 Gru 2016, 11:46

Mam oba i dorzuciłbym do ES20/100.
Już o tym wyżej pisałem.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postwaldi1 | 07 Gru 2016, 12:21

Zdecydowanie es 20/100 niż 30/82.Częściej używany ten pierwszy.A na start chyba jeszcze lepiej 14/100.Chyba,że masz możliwość kupić 2szt to 14 i 20.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

PostAurora | 07 Gru 2016, 12:37

Skłaniam się jednak ku dłuższym ogniskowym, więc eksperymentalnie kupię tą 20kę.
Muszę się po prostu osobiście przekonać. Tego nie przeskoczę, a nóż będzie faktycznie docelowym?
Jeśli jakość obrazów mnie zadowoli i nie będę widział na jakimś zlocie różnic pomiędzy Ethosem, to nie będę już kombinował. Jeśli natomiast okaże się inaczej to kupię Ethosa. Puki co decyduję się na ES20mm 100deg. Dałem już stosowne ogłoszenie w dziale kupię, na razie było tak proforma, ale jednak na 100% kupię.
Dużo osób pisało do mnie na PW i z wieloma kontaktowałem się telefonicznie. Wszystkim bardzo dziękuję za doradztwo i pomoc w podjęciu decyzji. :wink:
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postchavez1976 | 07 Gru 2016, 21:59

Powodzonka w zakupach.
W sumie to nie widziałem jeszcze tego ESa na giełdzie :o
Kiedyś sam dałem na niego ogłoszenie ale po miesiącu zniecierpliwiony potargowałem się w sklepie.
Uwielbiam go do trypletów i dużych zgrupowań galaktyk, np. w Pannie. Można czesać aż miło.
Daj znać jak wrażenia :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostAurora | 17 Gru 2016, 11:57

No i stało się
kupiłem ES 20 100st i wczoraj po raz pierwszy go użyłem.
Pogoda nie rozpieszczała, bo na wieczór pojawiły się cirrusy i było straszne mleko.
Wiadomo, syndrom nowego astro sprzętu.
udało się luknąć na M31 i M45, no i na Łysego, który rozświetlał cirrusy.
Mróz był taki, że okular szybko pokryła szadź.


Moje odczucia:
okular jest solidnie wykonany.
Faktycznie pole rzeczywiste było spore, nie do ogarnięcia w osiowym patrzeniu. Oko musiałem wklejać do okularu, ale nie szurałem rzęsami po soczewce, nie chciałem by mi rzęsy przymarzły :wink:
A tak serio to już widzę, że bez korektora komy to nawet nie ma co go wkładać do wyciągu, tu dużo lepiej sprawdzał się scopos 35 :)
I teraz właśnie coś o moim pierwotnym zamyśle. Chciałem okular o długiej ogniskowej by uzyskać małe powiększenie i duże pole. Po sugestiach kolegów zakupiłem okular o krótszej ogniskowej i power mam dość spory, ok 77x ale pole widzenia w okularze daje wrażenie, jak by się nigdzie nie kończyło. M31 wraz z satelitkami przy takim powerze to fajnawy widoczek. Do Plejad taki power to jednak przesada.
Księżyc, no tu gdyby nie ten brak korektora, to było by super. Nie mniej obraz w środku żyleta.
To na razie pierwsze światło w fatalnych warunkach.
Dziś jak pogoda dopisze to testów cd. sprawdzę okular też w innych teleskopach.

W przyszłości pasowało by go porównać samemu ze słynnym Ethosem 21 by mieć własne zdanie na temat tych okularów.


PS
Czy ktoś sprowadzał okulary z Japonii?
Jak z cłem i innymi kosztami?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 17 Gru 2016, 15:23

Cło i VAT takie samo jak z USA bo to kraj poza unijny...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat