Druga tuba do DS

Postastrofan | 25 Sty 2017, 20:40

Witam. Schematowo :D . Wiem, że temat przewijał się niejednokrotnie ale dobór teleskopu, szczególnie drugiego i do konkretnych zastosowań, często przyprawia o ból głowy.
A więc- jak w temacie- będę za ok miesiąc decydował sie na jakąś tubke z przeznaczeniem do ds.
Kochani. Dobsony mnie nie interesują. To dobre teleskopy z dużym potencjałem, ale nie dla mnie.
Ogólnie interesują mnie krótkie tuby z funkcją :D patrzenia z tyłu. Nie lubię stać z boku.
Kwestię US i wyjazdową spełnia dobre apo 120mm. I tak mam na celowniku:
SCT Celestrona w wersji 9,25" lub 11"
oraz
Mewlon Takahashi 210
Wszystkie ew tubki będą wieszane na az-eq6
Jest też coś jeszcze. 8)
Mam możliwość zakupu w idealnym stanie refraktora achro firmy Istar o średnicy 180mm i f8 w wersji anastigmat r30.
Na początku niewiele te cyferki mi mówiły ale po wstępnych info oznacza to iż aberka która sobie mieszka w szkiełku jest taka jak w soczewce o 30% większej ogniskowej, czyli mamy coś ala 180/1870 ale w miejszym i lżejszym opakowaniu.
Nie ukrywam iż trochę się napaliłem na soczewkę. Wiem, wiem że to tylko 180mm i o wiele tańszy niutek z większym lustrem powali taką soczewkę, ale uwielbiam estetykę dawanych obrazów przez teleskopy soczewkowe.
Prosze o sugestie i porady posiadaczy takich lub podobnych instrumentów.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postdark | 25 Sty 2017, 20:56

Montaż masz dobry więc powieś na nim SCT 11" z reduktoren F6,3. Apertura w DS rządzi i już.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostJanusz_P. | 26 Sty 2017, 09:26

Dokładnie nic tu nie przebije SCT 11 :idea: poręcznością i średnicą lustra, przez rok pracowałem takim zestawem na EQ-6 i bardzo sobie go chwaliłem na wakacyjnym wyjeździe na Kudłacze gdzie pokazał klasę :arrow: :idea:
Mewlon to dedykowany, ciemny astrograf planetarny systemu Dal Kirkhama z monstrualną komą, beznadziejny do DS a ten refraktor 180 to cholernie nieporęczne, długie i ciężkie bydle które nic nowego Ci nie wniesie względem o wiele lepiej skorygowanego ED 120 który już posiadasz a do DS to nadal obraz tylko jak z Synty 8" :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postastrofan | 26 Sty 2017, 13:31

Dzieki Wam. A jak Panie Januszu kwestia komy w SCT 11"? Chodzi mi o zwykla tube nie HD. Jak wyglada procentowa uzytecznosc, akceptowalnosc I kalafiorki Na brzegu pola?
Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJanusz_P. | 27 Sty 2017, 15:22

Jeśli użyjesz 2" w pełni skorygowanych na własny astygmatyzm okularów jak Naglery, Ethosy, ES czy LVW to tą komę ledwie zauważysz a jak użyjesz korektora komy F/6,3 lub jeszcze lepiej Paracorr TV dedykowany do obserwacji wizualnych to efekt komy zaniknie i będziesz się cieszył obrazem ostrym od krawędzi do krawędzi pola widzenia :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postastrofan | 28 Sty 2017, 00:05

Witam. Dzięki. Moim wyborem i kandydatem jest właśnie sct. Czytałem opinie użytkowników mewlonów iż także widać komę jeśli chcesz ją znaleźć. Dobrym plusem mewlona jest otwarta tuba i szybki czas chłodzenia. Tuba 210mm to wszystko na co mnie stać, bo nie zapominajmy o akcesoriach :? .
Także melonik został usunięty z listy. :roll:
Z kolei tuba sct jest zaknięta płytą korekcyjną a to nic dobrego- no może aż tak optyka się nie brudzi od wewnątrz.
Jak chłodzić taką bestię jak brak czasu? Ja myślałem nad ewentualnym zakupem dużego plastikowego boxa aby cała tuba weszła i na balkon dziada :lol: . Jak Wy sobie radzicie. Mam garaż ale bałbym się go trzymać przed kradzieżą.
Myślałem też o ew czyszczeniu dużej optyki w perspektywie czasu i znalazłem chyba super bezdotykowe rozwiązanie(prawie) ale za to dość drogie.
www.photoniccleaning.co.uk
Z filmików działa super i nie szkodzi ani lustrom ani soczewkom i ich powłokom.
Sam myślę nad dostępną próbką. Cena 4,5GPB. Na soczewkę refraktora i na okular pewnie starczy aby sprawdzić.
Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat