Dobson 8 ale jaki?

PostMaxKolanko | 10 Gru 2016, 11:52

Witam

Nazywam się Marek jest to mój pierwszy post na forum.
Ogólnie nie bede zadawać pytan co do pierwszego teleskopu ponieważ juz trochę postudiowalem to forum i juz wiem co bym chciał. Wspomnę jeszcze, że jestem zielony w tym temacie. Ogolnie budżet mój to 1500 zł wiadomo można dołożyć do tych 1700 powiedzmy. I teraz tak zdecydowałem sie na dobsona 8 myślałem nad 6 ale po przeczytaniu paru tematów odpuściłem sobie ją. I teraz tak w sklepie znalazłem 3 dobsony 8 i jaka polecacie wybrać

1. http://astrokrak.pl/301-teleskop-syntas ... yrex-.html

2. http://astrokrak.pl/dobsony/1403-telesk ... m-crf.html

3.http://astrokrak.pl/dobsony/1184-telesk ... eluxe.html

I jeszcze jedno pytanie jak mi polecicie jakiś z tych 3 to czy bede musiał koniecznie coś do tego sprzętu dokupić czy bede mógł z czasem? Pozdrawiam

Ed1
Zapomniałem dodać ze mieszkam w małym miasteczku blisko na jakaś łąkę itd wiec z transportem nie ma problemu. Patrzyłem tutaj raz ktoś wysyłał jakaś mapkę i moje położenie jest na zielonym terenie czyli najlepszym. Nie wiem jeszcze co bede chciał dokładnie oglądać bardziej szczegółowo czy planety czy coś innego ponieważ jeszcze nie wiem co sie z czym je jeżeli można tak powiedzieć pozdrawiam
 
Posty: 4
Rejestracja: 10 Gru 2016, 11:43

 

PostTomasz Obserwator | 10 Gru 2016, 13:44

Witam kolegę. Jeśli coś mogę doradzić to polecam pozycje nr.2 W sumie ja posiadam jeszcze inny rodzaj dobsona 8 tego rosuwanego. Jeśli chodzi co możesz sobie zobaczyć to na pewno podstawowe planety, Gromady gwiazd są bardzo ładnie widoczne, mgławice oraz galaktyki (tutaj ci pokaże mgiełki reszta wyobraźnia zrobi swoje) Oczywiście planety. Jesli chodzi o temat okularów to z czasem zapragniesz ich zmiany na lepsze ale tu zapytaj kolegów którzy zjedli zęby na szkiełkach:).
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

PostMaxKolanko | 10 Gru 2016, 13:54

Tomasz Obserwator napisał(a):Witam kolegę. Jeśli coś mogę doradzić to polecam pozycje nr.2 W sumie ja posiadam jeszcze inny rodzaj dobsona 8 tego rosuwanego. Jeśli chodzi co możesz sobie zobaczyć to na pewno podstawowe planety, Gromady gwiazd są bardzo ładnie widoczne, mgławice oraz galaktyki (tutaj ci pokaże mgiełki reszta wyobraźnia zrobi swoje) Oczywiście planety. Jesli chodzi o temat okularów to z czasem zapragniesz ich zmiany na lepsze ale tu zapytaj kolegów którzy zjedli zęby na szkiełkach:).



Okej rozumiem czyli no na początek do obserowowania powiedzmy to "wszystkiego" po prostu żeby załapać o co chodzi starczy podstawowy sprzęt który jest tam w zestawie. No tutaj sie domyślałem ze z czasem będzie mi mało i bede musiał coś i tak dokupić.
 
Posty: 4
Rejestracja: 10 Gru 2016, 11:43

 

PostOrzech | 10 Gru 2016, 14:51

Wszystkie sprzęty, które podlinkowałeś pokarzą to samo. Od tego zacznijmy. Oba GSO to te samo ale ten niebieski jest robiony dla Delty i różni się tylko kolorem tuby (z tego co pamiętam).
GSO ma kilka różnic na plus: lepszej jakości lustro (większa sprawność lutra głównego 94% Synty 89%), wyciąg z mikroruchami 1:10 (przydatne na planetach choć) clamping ring, który zapobiega powstawaniu zarysowań na tulejach używanych okularów, łożyskowanie podstawy oraz tuby, możliwość jej wyważenia (przesunięcia do tyłu lub przodu), trochę lepsze okulary w zestawie (30 mm wystarczający do tego teleskopu i 9 mm taki powiedzmy, że można przez niego patrzeć), wiatraczek do szybszego studzenia lustra głównego.
Wydawało by się, że GSO i nic więcej ale śmiało znajdziesz nie jednego, który woli Synty od GSO (w tym ja). Natomiast ja bym Ci polecił rozejrzenie się za sprzętem używanym, choćby tu na giełdzie. W/w sprzętu dość często się tu trafiają i to w kwocie spokojnie do ok 900 zł w bardzo dobrym stanie. Wiem, że to się wydaje takie trochę dziwne, bo sam pierwszy sprzęt kupiłem nowy ale już bym tak drugi raz nie zrobił :) Wolałbym dokupić jakieś okulary czy filtr, bo i tak to będziesz musiał zrobić :lol: a tak jak się nie spodoba do sprzedasz z minimalną stratą. Ludzie tu o sprzęt raczej dbają.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat