Zakup teleskopu z GoTo do 6500 zł

PostAllshaq | 14 Gru 2016, 15:13

Witam,
po kilku latach rozbratu z astronomią chciałbym wrócić do hobby :)
jako, że będąc jakiś czas poza społecznością nie bardzo wiem co wybrać gdyż widzę, że technika poszła naprzód i teleskopy mają o wiele więcej ciekawych rozwiązań (gps, wifi...)
co polecalibyście? chciałbym coś z GoTo - początkowo do obserwacji a z czasem astrofoto (niekoniecznie profesjonalnego idącego w dziesiątki tysięcy zł i wiele zarwanych nocy :)

Pułap cenowy 6500 zł rozbite na raty ;) no cóż nie dysponuje taką gotówką od reki :)

Myślę nad tymi wszystkimi Celestronami, Meade'ami ewentualnie Dobson newton z GoTo...
istnieje również opcja zakupu od jednego z szanownych forumowiczów Meade ETX LS 6 ACF w dobrych pieniądzach.

Co polecacie ?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
 
Posty: 24
Rejestracja: 15 Mar 2008, 23:34

PostBenedykt | 14 Gru 2016, 18:01

Allshaq napisał(a):witam,
po kilku latach rozbratu z astronomia chcialbym wrocic do hobby :)
jako, ze bedac jakis czas poza spolecznoscia nie bardzo wiem co wybrac gdyz widze, ze technika poszla naprzod i teleskopy maja o wiele wiecej ciekawych rozwiazan (gps, wifi...)
co polecalibyscie? chcialbym cos z goto - poczatkowo do obserwacji a z czasem astrofoto (niekoniecznie profesjonalnego idacego w dziesiatki tysiecy zl i wiele zarwanych nocy :)

pulap cenowy 6500zl rozbite na raty ;) no coz nie dysponuje taka gotowka od reki :)

mysle nad tymi wszystkimi celestronami, meade'ami ewentualnie dobson newton z goto...
istnieje rowniez opcja zakupu od jednego z szanownych forumowiczow Meade ETX LS 6 ACF w dobrych pieniadzach.

co polecacie ?

z gory dziekuje za odpowiedz :)


Co chcesz oglądać? Co chcesz fotografować?
Dobson nie nadaje się do ekspozycji długoczasowych. Chyba, że posadzisz go na platformie paralaktycznej, najlepiej z prowadzeniem.
Pamiętaj, że GoTo to system naprowadzania na obiekt, a nie system prowadzenia teleskopu za obiektem. Jeśli masz GoTo na montażu azymutalnym, to nic nie wyjdzie z długoczasowego astrofoto.

Pamiętaj też, że inne są priorytety przy wizualu, inne przy astrofoto. Przy wizualu priorytetem jest teleskop, pry astrofoto - odpowiedni montaż z prowadzeniem i kamera lub aparat.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postbolid25 | 14 Gru 2016, 18:09

Za 6500 tyś to bym szukał teleskopu kratownicowego z lustrem 400 mm i nie bawił bym się tu w żadne go to,bo szkoda wydawać kasę,lepiej dołożyć do większego lustra bo od niego właśnie zależy jaki obraz widział będziesz w okularze.Pod ciemnym niebem taki teleskop pokaże co potrafi w wizualu,a po wyposażeniu go w dobrą platformę paralaktyczną możesz się bawić w astrofoto
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostAllshaq | 14 Gru 2016, 23:09

Więc chciałbym oglądać DS, z czasem dokupić guider i może cos tam focić... chce z GoTo bo będę raczej obserwatorem od święta i nie chcę tracić pół nocy na wyszukiwanie obiektów :)
 
Posty: 24
Rejestracja: 15 Mar 2008, 23:34

Postbolid25 | 15 Gru 2016, 00:53

Do obserwacji DS to tylko duże lustro,w astrofoto dobry montaż trochę kosztuje.Wszystko zależy jakie rezultaty chcesz osiągać bo ludzie nawet na zwykłych montażach paralaktycznych typu Eq3 z tuba 150/750 robią dobre zdjęcia
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJanusz_P. | 15 Gru 2016, 10:10

Jeśli priorytetem są obserwacje wizualne obiektów DS pod ciemnym niebem to tak jak kolega pisze zakup Dobsona z największym lustrem na jakie Cię stać a potem dokupisz do niego kilka dobrych okularów klasy ES 82° i będziesz zadowolony z dawanych obrazów przez dobry teleskop z dobrymi okularami :arrow: 8)
Bo inaczej łańcuch zadowolenia przerwie się na najsłabszym ogniwie czyli kitowych okularach :arrow: :roll: :oops:
O GoTo to raczej zapomnij bo to buczy, piszczy, rozstraja się, zżera prąd i zabija romantykę obserwacji astronomicznych i nic nie wnosi do obserwowanego obrazu poza podwojeniem ceny teleskopu :arrow: :shock:
Cała przyjemność w obserwacjach DS to ich samodzielne odszukanie na niebie i nacelowanie na nie teleskopu, to jest jak z gonieniem króliczka, jest wtedy zabawa i fan a z GoTo będziesz tylko zaliczał kolejne, bardzo podobne do siebie króliczki i znudzisz się teleskopem po 3 nocach o ile pierwszej nocy uda Ci się wystartować i zalignować system GoTo poprawnie co nie dzieje się z automatu i wymaga trochę wiedzy o niebie i nazwach gwiazd :arrow: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBenedykt | 15 Gru 2016, 10:17

Allshaq napisał(a):Więc chciałbym oglądać DS, z czasem dokupić guider i może cos tam focić... chce z GoTo bo będę raczej obserwatorem od święta i nie chcę tracić pół nocy na wyszukiwanie obiektów :)


Odpuść sobie GoTo. Uważam, że kupowanie teleskopu z GoTo to pieniądze wyrzucone w błoto. Wyszukiwanie obiektów na niebie to jedna z przyjemności, jakie niosą ze sobą obserwacje astronomiczne. Ja bym na Twoim miejscu poszedł w dobry montaż paralatyczny z prowadzeniem.

Jako uzupełnienie dodam, że z GoTo nie jest tak, że stawiasz teleskop, wprowadzasz (lub system sam wykrywa) długość i szerokość geograficzną i można surfować po niebie. Montaż GoTo musisz wcześniej ustawić "wskazując" mu trzy obiekty (gwiazdy) na niebie.

P.S.
Widzę, że Janusz mnie "wyprzedził" z podobną opinią na temat GoTo.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostOrzech | 15 Gru 2016, 14:11

Pamiętam jak szukałem swojego pierwszego teleskopu i wdychałem, że fajnie by było mieć GoTo. Na całe szczęście nie było mnie na nie stać i cieszę się wyszukiwanie i zapamiętywaniem tego co na niebie.
Za taką kasę pod ciemne niebo i spod domu, tylko duży Dobson i kilka ESów :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostAllshaq | 15 Gru 2016, 21:08

Wnosze z konwersacji, ze proponujecie duzego dobsona i dobre okulary?
A do astrofoto zupelnie cos innego ? :)
 
Posty: 24
Rejestracja: 15 Mar 2008, 23:34

Postkk | 16 Gru 2016, 01:37

Dokładnie tak.
astrofoto to jest inna para kaloszy, bardzo niewygodnych na początku tak na marginesie :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostJanusz_P. | 16 Gru 2016, 21:08

Potwierdzam z 30 letniej autopsji, teleskop do obserwacji wizualnych to duży Dobson i kilka wysokiej klasy okularów szerokokątnych Naglera lub ES a do astrofotografii to dokładny i drogi montaż z niewielkim astrografem o wysokiej jakości pola widzenia czyli z pełną korekcja jak kwadruplety TS :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAllshaq | 17 Gru 2016, 02:40

Ok rozumiem do obserwacji duży dobson z dobrymi ukularami. Czyli będę musiał szukać lustra 30cm+ bo 20cm już miałem i nie byłem zadowolony.
Co do astrofotografia -co polecicie w tych pieniądzach?
 
Posty: 24
Rejestracja: 15 Mar 2008, 23:34

PostJanusz_P. | 17 Gru 2016, 15:21

Montaż H-EQ-5 Syn Scan i kwadruplet TS 65, do tego guider z kamerką i lustrzanką cyfrową Canona możesz zacząć pasjonującą naukę Astrofotografii :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat