Jaki telep najlepszy do astrofotografii ???

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostAurora | 11 Gru 2016, 19:00

Cześć,

Temat może być burzliwy, bo ilu użytkowników tyle opinii, więc od razu proszę by do zagadnienia podejść z zapasem luzu.

Chciał bym zapytać Was o zdanie, zwłaszcza kolegów którzy temat już przerabiali od lat i mają spore doświadczenia w tej dziedzinie.

Nie kupuję dziś, na podjęcie decyzji o zakupie astrografu mam trochę czasu.
Nie noszę się też z zamiarem zmiany montażu więc zakup będzie zredukowany do możliwości mojego obecnego montażu, czyli HEQ5. (może kiedyś zmienię na NEQ6, ale raczej chcę tego uniknąć, więc zostańmy przy tym co mam).
Do tej pory na tym polu używałem Newtonów 150/600, 150/750, ED80.
Małymi kroczkami nadchodzi czas na poważniejszy sprzęt.
Limit cenowy do 8 tys zł - mówimy o rynku wtórnym.

Teraz pewnie ktoś zapyta o detektor i już wyjaśniam APSC i przy tym zostańmy na obecną chwilę.


Puki co mam pewien zamysł:
Celestron SCT 9,25" + korektor Hyperstar = światłosiła w okolicy f/2
Znam mniej więcej możliwości takiego rozwiązania (wady i zalety).
11 cali będzie już za duży, a 9,25 mieści się w granicach nośności montażu.
Dużym plusem tej kombinacji jest fakt, że nie potrzebuję guidingu.

Newtony jakoś mnie nie ujmują, więc raczej bym ich nie brał pod uwagę.

RC no i tu jestem ciekaw Waszego zdania. Ceny zaczynają się od ok 1000zł w używkach. Nie wiem czy można wpływać na zwiększenie światłosiły w tych konstrukcjach?

APO i ED, uwielbiam te konstrukcje i nie wykluczam też jakiejś 120 ED?



Wiem, że będzie trudno wybrać bez kompromisów, ale...
Czekam na Wasze merytoryczne wypowiedzi. :D

Pozdrawiam
Tomek
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMateuszW | 11 Gru 2016, 23:14

Hmm, myślisz, że przy ogniskowej 540 mm nie potrzebujesz guidingu? Jesteś w błędzie :)
Hyper star jest fajne, bo jasne, ale ma mnóstwo niewygód. Mówisz, że masz ich świadomość - to dobrze. Rozumiem, że apsc oznacza jakąś lustrzankę? Masz świadomość, że zasłonisz sporo lustra i ta światłosiłą będzie tylko na papierze?

Do RC są korektory: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/red ... d2306.html. Z f/9 robi się f/6,75, czyli wciąż ciemno, ale nie tragicznie. Ogniskowa w przypadku 6" spada do racjonalnej wartości ok 1000 mm. To tak na granicy dla HEQ5, a może już za dużo. Może i RC mają fajną korekcję, ale ich długa ogniskowa powoduje, że uważam je za mało sensowne konstrukcje dla nas. Dobrym newtonem można uzyskać tak samo dobry jakościowo obraz, a jaśniejszą światłosiłę.

Refraktory to najbardziej bezobsługowe sprzęty i generalnie najlepsze, nie licząc ceny :) Jeśli Cię stać, to może jest najlepsze wyjście.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostAurora | 12 Gru 2016, 00:17

MateuszW napisał(a):Hmm, myślisz, że przy ogniskowej 540 mm nie potrzebujesz guidingu? Jesteś w błędzie :)
Hyper star jest fajne, bo jasne, ale ma mnóstwo niewygód. Mówisz, że masz ich świadomość - to dobrze. Rozumiem, że apsc oznacza jakąś lustrzankę? Masz świadomość, że zasłonisz sporo lustra i ta światłosiłą będzie tylko na papierze?



Znam takich co robią exp 30sekund przy użyciu 14calowego SCT z Hyperstarem na EQ6 i efekt jest świetny, poza winietą, którą można podkadrować.
14 cali to dla mnie za droga zabawa.
11 cali już prędzej, ale musiał bym zmieniać montaż.
9,25 cala jest już na granicy obciążenia do astro, ale jak wspomniałem przy 30 sekundówkach nie powinno być problemów.
Robiłem na HEQ 5 kilku minutówki przy 750mm i montaż sobie radził nieźle.

Oczywiście jak wspomniałem zdaję sobie sprawę z minusów tej konfiguracji (z uwzględnieniem lustrzanki która ogranicza ilość światła). Nie wiem tylko w jakim stopniu ograniczy dopływ światła, bo producent korektora nie podaje tego. Może dla tego właśnie jest to f/2 czy nawet f/2,2 a nie f/1,9 jak w 14 calowym? No tego nie wiem.
A jak się sprawdzają SCT z korektorem f/6,3 ???

Newtony niestety mi nie leżą, sam sprzedaję właśnie popularny do astrofotografii N 6" f/5
Ustawienia offsetu :? To nie dla mnie.

Refraktory klasy ED ? no właśnie też się zastanawiam, ale gdybym miał coś wśród nich szukać to co najlepiej?
chyba bym się skłaniał w kierunku 120mm.

Wiele niewiadomych i to jest powodem zainicjowania niniejszego wątku, mam nadzieję, że z czasem coś się wyklaruje :D
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 12 Gru 2016, 11:01

Pracuję z SCT 14 z Hyperstarem i potwierdzam że na EQ-6 90% nie guidowanych zdjęć 30 s jest nieporuszona po włączeniu w Canonie funkcji Mirror-lockup a do usunięcie winiety wystarczy dobry flat i nic nie trzeba wykadrowywać na APS-C.
Idealna do niego była by smukła, kolorowa kamerką typu QHY-8 która teraz jest nawet na giełdzie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMateuszW | 12 Gru 2016, 11:47

Aurora napisał(a):Znam takich co robią exp 30sekund przy użyciu 14calowego SCT z Hyperstarem na EQ6 i efekt jest świetny, poza winietą, którą można podkadrować.
14 cali to dla mnie za droga zabawa.
11 cali już prędzej, ale musiał bym zmieniać montaż.
9,25 cala jest już na granicy obciążenia do astro, ale jak wspomniałem przy 30 sekundówkach nie powinno być problemów.
Robiłem na HEQ 5 kilku minutówki przy 750mm i montaż sobie radził nieźle.

Oczywiście jak wspomniałem zdaję sobie sprawę z minusów tej konfiguracji (z uwzględnieniem lustrzanki która ogranicza ilość światła). Nie wiem tylko w jakim stopniu ograniczy dopływ światła, bo producent korektora nie podaje tego. Może dla tego właśnie jest to f/2 czy nawet f/2,2 a nie f/1,9 jak w 14 calowym? No tego nie wiem.

Tak, jeśli rozmawiamy o 30s, to faktycznie bez guidingu się obejdzie. Ale klatki 30s są za krótkie do większości zastosowań. Hyperstar do 9,25" ma f/2,3. To daje ok 4-5x jaśniejszy obraz, niż klasyczne newtony f/5-f/4. A w tych newtonach klatki 5 min to minimum. Odpowiada to 1 min na HS (Hyperstar). Nieduża różnica? Często potrzeba jednak klatek 10 min, a to daje 2 min na HS. A takiego czasu już nie pociągniesz bez guide efektywnie. Czasem używa się 20 lub 30 min, ale to w narrowband, wiec zakladam, że ciebie to mało dotyczy z lustrzanką. Tak więc bez guide będziesz mocno ograniczony.
Jeśli dodamy o zapewne 20% większą obstrukcję, to robi nam się jeszcze gorzej (trzeba to zrekompensować dłuższym czasem).

Światłosiła nie zależy od obstrukcji. Czyli ona jest taka sama, czy tam zamontujesz wielki aparat, czy smukłą kamerkę, co nie wystaje poza korektor. W 14" jest wieksza światłosiła, bo tak zbudowano korektor, a nie dlatego, że ma mniej % obstrukcji.

Obstrukcja wpływa na sprawność teleskopu, czyli ile % światła wchodzącego padnie na matrycę. To takie same straty, jak te na lustrach (sprawność warstw). Pomimo obstrukcji, (nawet hipotetycznej, co wywalałaby 95% światła :) ), światłosiła i jej pochodne pozostają niezmienione - nadal jest taka sama płaszczyzna ostrości, aberracje itp, jak w teleskopie bez obstrukcji.

Możesz łatwo policzyć, ile % światła zasłoni aparat. Oszacuj jego powierzchnię patrząc od tyłu i porównaj z powierzchnią lustra.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanusz_P. | 12 Gru 2016, 17:22

Znam Tomka na tyle że wiem że nie będzie mu sie chciało bawić w koła filtrowe i temu podobne czasochłonne i drogie ekscesy bo nie ma chłopak do tego cierpliwości. już smukła kamera kolorowa niezbędna do mniejszych SCT Hyperstar będzie dla Niego wyzwaniem cierpliwości i czasu rozkładania i składania sprzętu więc będzie używał aparat i robił jedno klatkowce a do tego Hyperstar jest wręcz idealny.
Jako uzupełnienie setupu fotograficznego proponuję niedrogi Obiektyw Samyang 135/2 którym pracuję bo daje ładne gwiazdki nawet przy F/2 do samego rogu kadru a nie wszystkie obiekty zmieszczą sie w ogniskowej Hyperstara.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 12 Gru 2016, 19:16

No i tu mnie zaskoczyłeś, bo myślałem, że sonnar 135 będzie odpowiedni.

Co do SCT to masz Janusz rację, problem u mnie polega na tym, że nie bardzo znam się na obsłudze kamer.
Mam dwie, a tylko jedną kiedyś użyłem do guidingu z poprzednim montażem.
Druga to ASI 120MC i nie użyłem jej ani razu, bo nie wiem jak.
Niestety technologia poszła bezlitośnie do przodu, a mnie nie porwały jej nurty.
Dla tego wybieram na razie rozwiązania proste, a więc lustrzanka do astrofoto.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMateuszW | 12 Gru 2016, 20:16

Janusz_P. napisał(a):Znam Tomka na tyle że wiem że nie będzie mu sie chciało bawić w koła filtrowe i temu podobne czasochłonne i drogie ekscesy bo nie ma chłopak do tego cierpliwości. już smukła kamera kolorowa niezbędna do mniejszych SCT Hyperstar będzie dla Niego wyzwaniem cierpliwości i czasu rozkładania i składania sprzętu więc będzie używał aparat i robił jedno klatkowce a do tego Hyperstar jest wręcz idealny..

No to jeśli mówimy o "astrofotografii radosnej", a nie poważnej, to Hyperstar z lustrzanką faktycznie może być dobrym wyjściem :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostAurora | 12 Gru 2016, 20:50

Czyli teleskop i korektor za łączną kwotę ponad 10tys (zależy jeszcze od wersji i średnicy teleskopu, tu mam na myśli 9,25cala) służy do radosnej astrofotografii?

Dla czego każdy uważa, że do astrofoto musi być kamera CCD?
Lustrzanką nie da się robić zdjęć głębokiego nieba?

Poważna astrofotografia to pojęcie względne, bo jak mam to rozumieć?
Zabrzmiało to mniej więcej tak:
Jak nie wydasz 20 tys na kamerę, 70tys na astrograf, 40 tys na montaż to nie będziesz mógł uprawiać poważnej astrofotografii?

Ludziska robią piękne foty sprzętem za kilka kółek, fakt, że mają wiedzę na temat obróbki materiału i obsługi programów. Ja niestety się na tym nie znam i jak Janusz wspomniał nie mam cierpliwości by samemu się doktoryzować, a zatem mogę sobie darować przygodę z astrofoto?

Znam człowieka z PL, który używa C11 i C14 z hyperstarem i używa ich do bardzo zaawansowanych prac odkrywczych.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 13 Gru 2016, 18:08

Tyle że do prac odkrywczych czy też patrolowych gdzie liczy sie wydajność sprzętu zapewne używa kamery CCD ze wglądu na jej dużo wyższą czułość czyli sprawność kwantową, aparatem też oczywiście można np takim dobrym Canonem 6D która ma nisko szumiącą matrycę prowadzić tego typu prace.
Przy systemach Hyperstar problemem jest rozmiar body aparatu umieszczonego z przodu teleskopu, im większy SCT tym mamy mniejsze procentowo winietowanie aparatem wystającym poza obrys lustra wtórnego dlatego przy aparacie minimum to SCT 11 na EQ-6 i od biedy aparat z małym korpusem jak Canon 350D obleci.
Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania z aparatem jest bardzo szybkie pozyskiwanie materiału (50 klatek do stackowania robi sie za godzinę z Hyperstara i brak konieczności guidowania co znacznie zmniejsza do minimum tak zwany czas martwy pomiędzy ekspozycjami w pracach patrolowych gdzie przy każdym nowym kadrze trzeba by namierzać gwiazdę do guidowania... :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 18 Gru 2016, 19:07

No dobrze to załóżmy, że zdecydował bym się na refraktor.
Jaki będzie godny polecenia?
Jak oceniacie ten:

http://www.astrokrak.pl/1085-tuba-sky-w ... amond.html

???
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 21 Gru 2016, 18:59

Po dokupieniu dobrego i drogiego flattenera ma szansę punktowymi gwiazdami pokryć klatkę rozmiaru APS-C ale do astrofotografii są dużo lepsze dedykowane astrografy jak Kwadruplety z TS
http://www.astrokrak.pl/refraktory-apo- ... 5-420.html
nie wymagają już doboru korektora bo mają go w sobie na stałe i kryją pełny obrazek 24x36 mm ładnie skorygowanym obrazem więc nie widzę sensu wyważać otwartych drzwi :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: endrju24 oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat