Filtr przeciw "Light Pollution"

PostPiotrcb | 20 Lip 2016, 13:13

Witam
Czy znacie jakieś dobre i w miare tanie filtry przeciw light pollution (wycinające zanieczyszczenie światłem) gdyż
zamierzaj go używać do astrofoto - na razie miałby być mocowany przed obiektywem a
później może nawet z teleskopem .
SW Mak 127 , HEQ5 Pro Mod , ASI 120MC , Nikon D3200 , Canon EOS 350D i parę szkiełek M42
Awatar użytkownika
 
Posty: 144
Rejestracja: 07 Sty 2016, 17:37

 

Postdominikrd | 20 Lip 2016, 13:30

Polecam lekturę tego: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=11

Najtańszą opcją dla Ciebie uważam będzie Baader UHC-S.

Pamiętaj jednak, że żaden, nawet najdroższy filtr nie zastąpi ciemnego nieba.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postchavez1976 | 20 Lip 2016, 14:39

Piotrcb napisał(a):Witam
Czy znacie jakieś dobre i w miare tanie filtry przeciw light pollution (wycinające zanieczyszczenie światłem) gdyż
zamierzaj go używać do astrofoto - na razie miałby być mocowany przed obiektywem a
później może nawet z teleskopem .

Do astrofoto te najpopularniejsze (w kolejności od najlepszych i najdroższych) to:
- IDAS LPS P2
- Astronomik CLS
- Baader Neodymium Moon & SkyGlow.

CLS jest bardzo dobry. Do Canona możesz użyć zarówno z obiektywami i telepem wersję EOSclip (wpinaną przed matrycą).
Idasa ciężko zdobyć i kosztuje majątek chociaż jest bezkonkurencyjny. Odnoszę się tylko do foto.
Astronomiki i Baadery dość często - w różnych odmianach - pojawiają się na giełdzie.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostPiotrcb | 20 Lip 2016, 17:54

Odnośnie filtrów to jeszcze poczytam ale
czy macie jakiś sposób by zamocować taki filtr w Nikonie z podpiętym obiektywem (np. 18-55) ?
SW Mak 127 , HEQ5 Pro Mod , ASI 120MC , Nikon D3200 , Canon EOS 350D i parę szkiełek M42
Awatar użytkownika
 
Posty: 144
Rejestracja: 07 Sty 2016, 17:37

 

Post_RobMarK_ | 20 Lip 2016, 18:21

Do EOSa są filtry w postaci clip wkładane między obiektyw a matrycę, do Nikona jeszcze nie widziałem ale też nie szukałem :wink:
Myślę, że najprościej przez redukcję z przodu obiektywu. Niektóre filtry wykonywane są także w innych średnicach niż typowe astronomiczne 2" i wtedy wystarczy redukcja. Np. IDAS można spotkać o średnicy mocowania 72mm https://telescopes.net/store/hutech-72m ... ilter.html.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1447
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Postmakower | 20 Lip 2016, 21:27

chavez1976 napisał(a):
Piotrcb napisał(a):Witam
Czy znacie jakieś dobre i w miare tanie filtry przeciw light pollution (wycinające zanieczyszczenie światłem) gdyż
zamierzaj go używać do astrofoto - na razie miałby być mocowany przed obiektywem a
później może nawet z teleskopem .

Do astrofoto te najpopularniejsze (w kolejności od najlepszych i najdroższych) to:
- IDAS LPS P2
- Astronomik CLS
- Baader Neodymium Moon & SkyGlow.

CLS jest bardzo dobry. Do Canona możesz użyć zarówno z obiektywami i telepem wersję EOSclip (wpinaną przed matrycą).
Idasa ciężko zdobyć i kosztuje majątek chociaż jest bezkonkurencyjny. Odnoszę się tylko do foto.
Astronomiki i Baadery dość często - w różnych odmianach - pojawiają się na giełdzie.


IDAS ma wersję clip do Canona. To nieprawda, że go trudno zdobyć bo jest RFN w astrosklepach. Tylko cena chora bo 300 euro plus przesyłka. Sporo czytałem o tym filtrze i generalnie jest nie do pobicia.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postchavez1976 | 20 Lip 2016, 22:20

makower napisał(a):To nieprawda, że go trudno zdobyć bo jest RFN w astrosklepach. Tylko cena chora bo 300 euro plus przesyłka. Sporo czytałem o tym filtrze i generalnie jest nie do pobicia.

No więc, co po takiej dostępności?
I to też nieprawda, że trudno zdobyć np. Lumicona OIII bo w RFN jest od ręki za chore 1700zł.
Wiadomo, że szukamy w rozsądnej cenie, tj. o realnej wartości nowego filtra lub polujemy na rzadko pojawiające się okazje z drugiej ręki.
O to mi chodziło z dostępnością u nas, czy z importu, ww. topowych filtrów.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMaronek | 02 Sty 2017, 15:13

Dzień dobry.
Szukam filtra 2" Light Pollution do astrofoto. Zastanawiam się nad budżetową wersją, wytypowałem trzy modele, którymi jestem zainteresowany:
1) TPL CLS 2"
2) CLS Explore Scientific 2"
3) Omegon Light Pollution 2"

Czy ktoś z Was korzysta z któregoś z nich i mógłby się podzielić opinią na jego temat? Ewentualnie prosiłbym aby go porównać do IDASA lub Astronomika. Zastanawia mnie czy w astrofoto można pokusić się o coś tańszego, czy to
po prostu się nie opłaca i nie zdaje egzaminu.
Pozdrawiam
Przemek
 
Posty: 15
Rejestracja: 17 Lis 2013, 21:25
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat