Okulary do refraktora 102/500

PostEwik | 17 Sty 2017, 22:01

Witajcie :)
Od kilku tygodni jestem posiadaczką teleskopu SW 102/500. Z dzieciakami przeprowadziłam już kilka udanych, choć niezbyt długich ( ze względu na zimno ) obserwacji. Zaczyna nas to wciągać więc może pora pomyśleć nad zakupem okularu który uzupełni możliwości obserwacyjne. Na ten moment dysponujemy tylko zestawowymi okularami 25 i 10 mm. Przeczytałam wiele tematów na forum dotyczących okularów ale jak na razie sama nie mogę dokonać wyboru- iść w stronę czegoś o krótszej ogniskowej czy też jakiś dłuższy 2 calowy okular. Nie chciałabym w tym momencie kupować czegoś drogiego- raczej coś dla początkujących :) Co moglibyście doradzić z własnych doświadczeń?

Pozdrawiam Ewa :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Gru 2016, 15:06

 

Postkjacek | 17 Sty 2017, 23:20

Ciężka sprawa. To jest dość światłosilny teleskopik F5.
Znasz pojęcie źrenicy wyjściowej?
To iloraz średnicy obiektywu i powiększenia.
Akceptowalny zakres ŹW to 1-5, najlepszy 2-2.5
Dla okularu 10mm powiększenie wynosi 500 /10 =50.
ŹW =100/50 =2
Im mniejsza wartość ŹW, tym ciemniejszy obraz.
Im większa wartość ŹW, tym obraz jaśniejszy.
Poczytaj o tym. ŹW w Znacznym stopniu określa jakość uzyskiwanych obrazów.
EDIT: ten wzór można przekształcić w iloraz ŹW=ogniskowa okularu / Światłosiła teleskopu. Mi tak wygodniej liczyć ŹW.
Dla okularu 25mm ŹW=25/5=5.
W zasadzie wartość skrajna. Czyli nie warto kupować okularu o ogniskowej większej odległości 25mm.
To uproszczenie.

Druga sprawa. F5. W zasadzie takie teleskopy wymagają lepszych okularów. Ale jeśli podobają Ci się widoki z tych kitowych okularów, to zignoruj to wymaganie.
Te okulary są słabe, 25mm ujdzie na początku.
Ale do tego teleskopu przydałby się jeden lepszy okular, z polem 82deg. Może Explore scientific 18mm 82deg. Ale tani nie jest.

Dalej. Jakie masz niebo? Miasto, wieś? Jasno, ciemno?
Im ciemniej, tym lepiej.

Co chcesz obserwować? Wiem, wszystko. Ale to się nie da.
Ten refraktor jest w zasadzie do szerokich pól, nie do dużych powiększeń. Planety też można obejrzeć, ale bez rewelacji.
Saturn będzie miał pierścień i ze dwa księżyce a Jowisz 4 księżyce. Może nawet pasma chmur i wielką czerwoną plamę zobaczysz.

Do obserwacji Księżyca przydałby się filtr polaryzacyjny, najlepiej regulowany.

Jaką masz kątówkę? 2 calową z redukcją na 1.25 cala?
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostEwik | 17 Sty 2017, 23:55

Czytałam o źrenicy wyjściowej i że nie można używać zbyt dużych powiększeń bo obraz robi się ciemny i traci na jakości. Niebo mam chyba takie średnie, mieszkam na wsi, ale od północy jest duża łuna od miasta, w kierunku południowym nie ma większych miejscowości. W nocy widać gołym okiem bardzo wiele gwiazd, oczywiście gdy nie ma Księżyca :) Obserwować jak to osoba początkująca- chciałabym wszystko, ale bez nastawiania się na super widoki planet, wiem że ten teleskop nie jest do tego najlepszy. Kątówkę mam na razie 1,25 cala, lustrzaną SW ale planujemy wymienić na 2 calową. Okulary ES są drogie, na razie coś mniej "profesjonalnego" chciałabym kupić. Tak powiedzmy w granicach cenowych 200-300 zł.
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Gru 2016, 15:06

 

PostAstroAmator79 | 18 Sty 2017, 00:26

Witaj, Ewik

Na początek poobserwuj okularami, jakie masz w zestawie. Z czasem sama dojdziesz do tego, co najczęściej obserwujesz i jakich ogniskowych potrzebujesz. Okular 25mm z zestawu nie jest taki zły (wiadomo - Nagler to to nie jest :lol: ) ale można go używać do szerokich pól. Na największe i najjaśniejsze DS-y na początek wystarczy. Okular 10mm jest słaby i jego byłoby warto wymienić w pierwszej kolejności.
Musisz jednak mieć na uwadze jedną podstawową rzecz, o której już napisał kjacek: twój teleskop charakteryzuje się dużą światłosiłą, a to wymaga stosowania w nim okularów o dobrej korekcji własnej. Takie okulary są jednak dosyć drogie, nawet używane. Jako najtańszą sensowną alternatywę dla kitowego 10mm można rozważyć ten okular: http://www.astrokrak.pl/okulary-sky-watcher/2871-okular-sky-watcher-uwa-66-9-mm.html . Ja go używam również w teleskopie F5 i nie jest jeszcze najgorzej. W Twoim sprzęcie da on powiększenie ok. 55x - w sam raz do Księżyca i średnich DS-ów.
Do planet najlepiej wybrać coś o ogniskowej ok. 4-5mm (powiększenie 100x-125x), np. http://www.astrokrak.pl/okulary-ts/1448-okular-hr-planetary-4mm-125-60.html lub lepiej http://www.astrokrak.pl/okulary-ts/1449-okular-hr-planetary-4mm-125-60.html.Pamiętaj jednak, że Twój teleskop to tzw. achromat - obrazy jasnych obiektów, o skończonych rozmiarach kątowych (planety, Księżyc) będą obarczone aberracją chromatyczną, co będzie miało wpływ na jakość obserwacji (barwne obwódki wokół krawędzi jasnych obiektów). Nie jest to zatem teleskop typowo na planety.

Napisz może jeszcze pod jakim niebem obserwujesz (miasto, tereny podmiejskie, wieś), jaki poziom zaświetlenia i czy masz jakieś preferencje obserwacyjne, tj. bardziej obiekty US czy mgławice?
SW150/750(EQ3-2), SW MAK 90/1250
BPC20x60, BPC8x30
Meade26/60*, ES24|20|16/68*, SW-WA20|15|9/66*, LVW13|8|5/65*, Stratus13/68*, ES11|4,7/82*, LV6/45*, TS-HR5/58*, TMB5/58*
OrionVariablePolarizer1,25", BaaderLaserColliMarkIII
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 27 Paź 2016, 20:08

 

PostKarol | 18 Sty 2017, 09:08

SW SWA 17 mm - w miarę nie drogi a bardzo mi się podobał. Tylko Tobie polecił bym wersje 13 - milimetrową. W załączniku zdjęcie z tanią a solidną kątówką 1,25" .
A jeśli chodzi o niebo - widzisz Drogę Mleczną ? Jeśli tak to tylko w zenicie czy więcej ?
Załączniki
Okulary do refraktora 102/500: 102.500SWA.jpg
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostHamster | 18 Sty 2017, 11:59

Witaj

Moja rada jest taka, jeżeli nie masz większej gotówki na zakup dobrego szerokokątnego okularu to na razie nie zmieniaj tej 25-ki kitowej. Powinna dawać całkiem dobre obrazy z tym sprzętem. Kiedyś przy większej ilości wolnej gotówki kup okular o ogniskowej 26-28mm z polem min 68st. ze stajni ES lub MEADE do światłosilnych teleskopów. Przydał by się natomiast jakiś krótszy do planet i Księżyca. Jednak ja nie polecam SW 9mm 66st. ani innych z tej serii. Mankamentem tego okularu jest jego czułość na patrzenie osiowe tzn. łatwo gubi się obraz i jest to mocno denerwujące. Polecam rozważenie tej opcji:

http://www.astrokrak.pl/okulary-tmb/135 ... y-ii-.html

Okular ten da chyba maksymalne sensowne powiększenie dla Twojego sprzętu.

Przydałby się jeszcze jeden z ogniskową pomiędzy tymi wartościami tj. ok 14mm ale z polem min 60st.
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

Postmargor55 | 18 Sty 2017, 12:50

Probowalem kiedys uzywac okularu SW SWA 58* 6mm, z refraktorem SW 90/910mm, ale obraz byl juz ponad ''norme'' zabarwiony aberracja chromatyczna. To konstrukcja podobna do TMB.Twoj refraktor to f/5, wiec AC bedzie bardziej widoczna. Mysle wiec, ze TMB, bedzie dobrym okularem, ale max. o ogniskowej 6mm.

ps. Karol, czy naprzemienne mocowanie obejm do tuby, daje jakies realne korzysci :?: :wink: .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostMaxx | 18 Sty 2017, 13:11

Do tematu można podejść na dwa sposoby.

Z uwagi na światłosiłę F5 tego refraktora , prosi się zakup dobrze skorygowanych okularów
z poziomu Explore Scientific.
Wiem że ktoś powie jaki sens kupować drogawe okulary do takiego refraktorka , ale chodzi o to że można potraktować taki zakup jako inwestycja na przyszłość , oczywiście uwzględniając ogniskowe tak by po zmianie teleskopu były równie dobrze dobrane.

Inne podejście to pozostawienie 25 mm tego który jest.
Inwestycja w okularek planetarno-księżycowy , np Planetary HR 5 mm i to chyba tyle.
Warto jeszcze mieć coś w okolicy 10/ 12 mm , ale póki co masz kitową 10 mm więc jeśli obraz Ci z niej pasuje to zmianę możesz odłożyć na potem.

Opcji pośrednich jest wiele , ale nie wprowadzą one dużej poprawy - jedynie kosmetyczne zmiany.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostEwik | 18 Sty 2017, 19:14

Dziękuję za odpowiedzi. Zdecydowałam że na początek będę chciała kupić coś księżycowo-planetarnego.. Może TMB Planetary II, albo HR Planetary. Wydaje mi się że ogniskowa 5 mm będzie najlepsza w tej sytuacji. A w przyszłości coś w okolicy 17 mm. Może ten SW SWA :) Wszystko zależy jak będzie z finansami .

Pozdrawiam Ewa.
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Gru 2016, 15:06

 

PostAstroAmator79 | 18 Sty 2017, 21:19

I to jest całkiem słuszny tok myślenia :) .
A jeśli będziesz zastanawiać się nad wyborem: TMB Planetary II czy TS HR, to celuj raczej w TS HR. Jest trochę droższy, ale warto dopłacić. Zwłaszcza, że będzie używany w sprzęcie F5. Nie ma też co się bać sprzętu używanego - warto od czasu do czasu zajrzeć na giełdę. Nierzadko można kupić okular używany w idealnym stanie za 2/3 ceny sklepowego.
SW150/750(EQ3-2), SW MAK 90/1250
BPC20x60, BPC8x30
Meade26/60*, ES24|20|16/68*, SW-WA20|15|9/66*, LVW13|8|5/65*, Stratus13/68*, ES11|4,7/82*, LV6/45*, TS-HR5/58*, TMB5/58*
OrionVariablePolarizer1,25", BaaderLaserColliMarkIII
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 27 Paź 2016, 20:08

 

Postmatpio7 | 03 Lut 2017, 15:37

Mam ten teleskop z okularami TMB 5mm i GSO SV 30mm.

Mi ludzie polecili zakup najtańszych plossli GSO i soczewki barlova Vixen T2. To połączenie niby zmniejsza troszeczkę aberrację chromatyczną. TMB polecam poszukać na giełdzie, na astropolis ludzie próbują sprzedać właśnie 5mm i 7mm. Tutaj pewnie też się coś znajdzie. Wychodzi dużo taniej niż nóweczka. Wracając do GSO, to ludzie polecali ogniskowe 12mm i 9mm, co z barlowem da 6mm i 4,5mm (to już raczej max możliwości tego teleskopu, ze względu na aberracje sferyczną i chromatyczną.

Ja osobiście poleciłbym coś 30-35mm koniecznie w oprawie 2". Pod ciemnym niebem widoki w szerokim polu zapierają dech. Ten teleskop jest stworzony do małych powiększeń i szerokich pól. I ograniczenie ŹW jako maks 5mm dotyczy osób starszych. Osoby młode są w stanie wykorzystać 7mm, a nawet więcej.
Czytałem kiedyś o teleskopach, które mają parametry zoptymalizowane pod kątem dostrzeżenia jak największej ilości gwiazd w danym polu widzenia. I teleskop 100/500 pasuje właśnie do tych założeń (jak najszersze pole widzenia i jak najmniejsze powiększenie).
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Gru 2016, 00:24
Miejscowość: Rybnik/Gliwice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat