Balkonowy, mobilny, prawie uniwersalny do 2k.

PostKamileX | 19 Sty 2017, 21:42

Dobry wieczór, postanowiłem założyć temat, ponieważ potrzebuję dodatkowej opinii tłumu dotyczącej moich nowych zachcianek do których jestem zmuszony. Mianowicie za niedługo wyprowadzam się z domu do bloku na trzecie piętro i wraz z moją życiową pasją szukam alternatywnego rozwiązania sprzętowego. Pragnę na wstępie zaznaczyć, że w moim obecnym arsenale posiadam Etx'a 70 oraz Syntę 6" + jakiś czas temu pozbyłem się Lightbridge'a 10". Co do obecnego stanu- dobson 6" zostaje ze mną na dobre, gdyż mam do dyspozycji miejscówkę w górach i syncior prawdopodobnie wyląduje tam, a Lb poszedł bo za ciężkie, bo duże, bo się u mnie marnuje, bo dużo miejsca zajmuje, bo nie mam auta a co do etx'a jeszcze nie wiem; ten fiolet w obrazie.. masakra :mrgreen: . Potrzebuję sprzętu na balkon i na krótkie wypady w plener, tylko i wyłącznie na solidnym statywie do obserwacji głównie planet i księżyca ze względu na g***iane niebo aglomeracji śląskiej które do dsów się nie nadaje, no i na krajobrazy. Sprzęt ma być poręczny i znośny wagowo. Przeglądając fora, czytając.. Moim faworytem jest makówka 127, jedynie nie wiem na jakim montażu? AZ4? EQ3-2 Kupować najlepiej całość? kompletować OTA+montaż (jak cenowo)? A może refraktor krótkoogniskowy?

Dzięki za poświęcony czas.
Pozdrawiam
Synta 6", mak 127, kilka szkiełek
zaćmieniowo - http://www.youtube.com/watch?v=7HiRFPJf5bE
Awatar użytkownika
 
Posty: 148
Rejestracja: 08 Gru 2006, 18:24
Miejscowość: Radzionków

 

PostLukacz | 19 Sty 2017, 21:47

Moja propozycja
viewtopic.php?f=31&t=42435

A czy AZ4 czy EQ to już kwestia doboru do rodzaju obserwacji :).
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKamileX | 20 Sty 2017, 07:04

Chcę zaznaczyć że nie chciałbym wykraczać poza określony budżet
Synta 6", mak 127, kilka szkiełek
zaćmieniowo - http://www.youtube.com/watch?v=7HiRFPJf5bE
Awatar użytkownika
 
Posty: 148
Rejestracja: 08 Gru 2006, 18:24
Miejscowość: Radzionków

 

PostMaxx | 20 Sty 2017, 08:21

Z tego co piszesz , mając na uwadze Twoje założenia najlepszym wyborem
byłby apochromat 80 mm na zgrabnym montażu AZ4.
Jednak zapewne ta opcja również przekracza Twój budżet.
Wierz mi jednak że warto dołożyć w tym wypadku bo rezultaty będą takie jak oczekujesz.

Mak z uwagi na dużą ogniskową w zastosowaniach plenerowych sprawdza się średnio, ponieważ brakuje mniejszych powiększeń i szerokiego pola.

Refraktor achromatyczny z kolei oferuje szerokie pole , lecz piszesz że nie chciałbyś oglądać filoletu w teleskopie , a achromaty mają te dolegliwość w większym lub mniejszym stopniu w zależności od światłosiły i jakości optyki.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postszary | 20 Sty 2017, 08:40

Jeżeli ma to być sprzęt balkonowy głównie do planet i Księżyca, to mając do wydania nie więcej niż 2.000 zł (mówimy o zakupie używek z giełdy) kupiłbym zestaw: Mak 127 + nasadka bino + montaż AZ-4/EQ3-2 według uznania (ja preferuję azymutalne). Jeżeli jesteś w stanie wydać kilkaset złotych więcej to SCT 6" + nasadka bino + montaż. Kolega Lukacz dobrze radzi z tym SCT 6".
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKamileX | 30 Sty 2017, 17:05

Wybór ze względu na budżet padł na makówkę 127 z wyciągiem 2" na az4 :D dziękuję za porady kolegów.
Pozdrawiam :)
Synta 6", mak 127, kilka szkiełek
zaćmieniowo - http://www.youtube.com/watch?v=7HiRFPJf5bE
Awatar użytkownika
 
Posty: 148
Rejestracja: 08 Gru 2006, 18:24
Miejscowość: Radzionków

 

PostJanusz_P. | 30 Sty 2017, 18:04

Na balkon to bedzie prawie idealny zestaw, to dobra decyzja w tym budżecie :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat