Jaka lornetka dla 9 letniego dziecka do 200 zł?

PostMarJanPol | 05 Lut 2017, 15:33

Witam i mam pytanko jak w temacie. Mój pierworodny marzy o zabawach w tropiciela :) Zastanawiam się gdzie i jaką lornetkę zakupić do takich podwórkowo-leśnych zastosowań. Wydaj mi się, że powinna być:
- wyposażona w zoom na poziomie od ok 7 do ok 20 x
- mieć możliwie szerokie pole widzenia - 50?
- układ optyczny nie może być totalnie badziewny, żeby dziecko nie psuło sobie oczu
- niezbyt ciężka, powiedzmy <1kg
- niezbyt droga (żeby nie było szkoda jak młodemu spadnie na chodnik)

Wypatrzyłem taki model: https://www.bresser.de/en/Sport-Optics/ ... 23e6be57fd

Który można kupić za 200 zł (np. tu https://www.astrozakupy.pl/lornetka-bre ... -24x50/16/)

Czy mogę prosić o poradę?
Pozdrawiam!
Marek
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 Lut 2017, 15:18

 

PostJanusz_P. | 07 Lut 2017, 09:25

Lornetki Zoom omijamy szerokim łukiem bo to badziew pierwszej klasy który się rozleci po miesiącu kręcenia Zoomem który w dodatku daje koszmarny, nieostry i zawężony obraz który może tylko popsuć wzrok czyli z mety odpada bo to kasa wywalona prosto w błoto :arrow: :shock:

Z przyzwoitej jakości lornetek Bressera polecam za to ten sprawdzony model z jasnym obrazem i dużymi soczewkami okularowymi co zapewnia spore i komfortowe w odbiorze pole widzenia:
http://astrokrak.pl/lornetki-bresser/28 ... 10x50.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjaros1 | 07 Lut 2017, 12:51

Należy się spodziewać, że ta lornetka zostanie szybko zniszczona w trakcie intensywnych zabaw w tropiciela, więc nie ma sensu kupować nic z dobrą optyką. Poponuję pomyśleć nad jakąś małą, lekką np. LORNETKA FOCUS FUN II 8x21.
 
Posty: 56
Rejestracja: 03 Sty 2017, 02:40

 

PostMarJanPol | 08 Lut 2017, 19:26

Janusz_P. napisał(a):Lornetki Zoom omijamy szerokim łukiem bo to badziew pierwszej klasy który się rozleci po miesiącu kręcenia Zoomem który w dodatku daje koszmarny, nieostry i zawężony obraz który może tylko popsuć wzrok czyli z mety odpada bo to kasa wywalona prosto w błoto :arrow: :shock:


Dziękuję bardzo za odpowiedź! Przyznam się jednak, że jestem zaskoczony. Czy możesz mi wyjaśnić nieco dokładniej dlaczego uważasz, że zoom w lornetkach jest taki zły? Co do zasady zoom jest bardzo przydatnym i powszechnie stosowanym narzędziem. Większość obiektywów fotograficznych (zarówno amatorskich jak i profesjonalnych) jest wyposażana w zoom. Kamer bez zoomu praktycznie nie ma w ogóle. Mówię o mechanizmach szczególnie delikatnych i podatnych na uszkodzenia, bo naszpikowanych elektroniką i mikro-mechanizmami, a jednak te zoomy działają!

Co zatem jest Twoim zdaniem takiego w lornetkowych zoomach, że piszesz "to badziew pierwszej klasy"? Sprzęt z zasady jest na 2-letniej gwarancji więc przyznam, że trudno mi sobie wyobrazić, żeby po miesiącu "się rozleci". Dlaczego manualny zoom bez żadnej elektroniki jest taki zły?

Dlaczego obraz z lornetki z zoom musi być Z ZASADY nieostry?

Co to znaczy Twoim zdaniem, że obraz z zoomu jest zawężony? Przecież zoom z zasady daje różną ogniskową - można widzieć szerszy obraz lub przybliżony.
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 Lut 2017, 15:18

 

PostJanusz_P. | 08 Lut 2017, 19:39

Już piszę:

Pierwszy przyzwoity okular tupu Zoom SW 8-24 mm to koszt rzędu 270 zł x2 w lornetce to daje na dzień dobry 540 zł a gdzie korpus, pryzmaty i obiektywy a piszemy o sprzęcie w klasie econo w okolicach 200 zł więc z czym do ludzi :shock:
Obraz w tak tanich jak w lornetce za 200 zł Zoomach jest zawężony, nieostry i ma koszmarne aberracje, w tym kosmiczną dystorsję dla tego nadal uważam że to badziew pierwszej klasy i naprawdę wiem co piszę bo serwisuję lornetki, przez moje ręce przechodzi rocznie kilkaset przeróżnych lornetek w tym te tanie koszmarki z Zoomami :arrow: :? :oops:
Przy moich długoletnich doświadczeniach nie życzyłbym używania takiej lornetki nawet wrogowi co dopiero swojemu dziecku bym nie pozwolił aby nie zniszczyło sobie rozwijające go się dopiero zmysłu wzroku :arrow: :shock:
Dla dziecka można pomyśleć do podchodów czy gier terenowych o mniejszej ale pancernej lornetce typu 6x30 czy 8x40 ale w solidnej, ogumowanej obudowie :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarJanPol | 08 Lut 2017, 20:07

Janusz_P. napisał(a):Przy moich długoletnich doświadczeniach nie życzyłbym używania takiej lornetki nawet wrogowi co dopiero swojemu dziecku bym nie pozwolił aby nie zniszczyło sobie rozwijające go się dopiero zmysłu wzroku :arrow: :shock:


Dalej nie rozumiem dlaczego akurat w lornetkach są takie zoomowe problemy skoro nie ma ich w aparatach i kamerach, ale ok udało Ci się trochę mnie nastraszyć :D
Tak sobie myślę, że chyba najlepiej będzie jak samemu pooglądam i porównam różne lornetki i ocenię na ile ten obraz jest koszmarny. Chociaż przy moim zepsutym wzroku nie wiem czy będę w stanie porównać cokolwiek innego niż kolor samej lornetki :lol: :lol: :lol:
A czy Kolega może mi podpowiedzieć do jakiego stacjonarnego sklepu "lornetkowego" udać się najlepiej w celu takowego oglądu? - najchętniej z możliwie dużym asortymentem taniego Bressera?
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 Lut 2017, 15:18

 

PostJanusz_P. | 08 Lut 2017, 20:12

W swojej ofercie w Astrokrak nie mam sprzętu klasy bazarowej ale dużo więcej lornetek w jednym miejscu znajdziesz w Krakowie w sklepie Fotoplus na Studenckiej 6 od zabawek z plastiku do sprzętu za kilka tysięcy :arrow: :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarJanPol | 08 Lut 2017, 20:22

Janusz_P. napisał(a):W swojej ofercie w Astrokrak nie mam sprzętu klasy bazarowej ale dużo więcej lornetek w jednym miejscu znajdziesz w Krakowie w sklepie Fotoplus na Studenckiej 6 od zabawek z plastiku do sprzętu za kilka tysięcy :arrow: :roll: :mrgreen:


Dzięki! Niestety ja z mazowieckiego więc do pomacania sprzętu będę musiał poszukać czegoś w okolicach wawy :wink:
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 Lut 2017, 15:18

 

PostSnejk | 08 Lut 2017, 20:28

W Warszawie możesz podejść do sklepu Teleskopy.pl. Ich asortyment lornetkowy jest dość szeroki, zwłaszcza biorąc pod uwagę tańsze modele. Tak czy owak, mam nadzieję, że nie wybierzesz dwururki z zoomem. Krótkie porównanie kilku modeli powinno wyjaśnić dosłownie wszystko... :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostMarJanPol | 08 Lut 2017, 20:33

Snejk napisał(a):W Warszawie możesz podejść do sklepu Teleskopy.pl. Ich asortyment lornetkowy jest dość szeroki, zwłaszcza biorąc pod uwagę tańsze modele. Tak czy owak, mam nadzieję, że nie wybierzesz dwururki z zoomem. Krótkie porównanie kilku modeli powinno wyjaśnić dosłownie wszystko... :)


Dokładnie tak. Dzięki wielkie Panowie za miłą pomoc i szybkie odpowiedzi!
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 Lut 2017, 15:18

 

Postzbyszek | 08 Lut 2017, 21:49

MarJanPol napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Przy moich długoletnich doświadczeniach nie życzyłbym używania takiej lornetki nawet wrogowi co dopiero swojemu dziecku bym nie pozwolił aby nie zniszczyło sobie rozwijające go się dopiero zmysłu wzroku :arrow: :shock:


Dalej nie rozumiem dlaczego akurat w lornetkach są takie zoomowe problemy skoro nie ma ich w aparatach i kamerach, ale ok udało Ci się trochę mnie nastraszyć :D
....

Lornetka to 2 obiektywy, 2 pary pryzmatów, 2 okulary . Jak to jest zoom to każdy z okularów musi mieć zmienną ogniskową , czyli jest tam jakaś tuleja z częścią optyki okularu co jest przesuwana w drugiej tulei . Z tych co oglądałem to plastik , śrubka , rowek po skosie i druga tuleja bywa z gwintem . Tak dużo ruchomych elementów luzy musi mieć, z czasem jeszcze większe się robią , aby obraz z 2 obiektywów był widziany jako 1, to te luzy muszą małe być , albo tak zgrane w obu torach, że obraz będzie 1, co bardzo mało prawdopodobne
Nie spodziewaj się po lornetkach klasy 300 złotowej, że obraz w całym polu widzenia będzie super , tyko w centrum, ale musi być od razu pojedynczy, najlepiej aby oba tory podobne dawały, regulacje aby w miarę lekko chodziły, aby przy zmianie rozstawu okularów, obraz nadal pojedyńczy był . Ważne aby warstwy odblaskowe trwałe były, nie wiem jak z nimi teraz, ale nie raz zmyć je łatwo szło .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postjutomi | 09 Lut 2017, 08:59

MarJanPol napisał(a):Dalej nie rozumiem dlaczego akurat w lornetkach są takie zoomowe problemy skoro nie ma ich w aparatach i kamerach


Może dlatego, że na forach fotograficznych nikt nie pyta się o dobrej jakości obiektyw zoom w cenie do 200zł? :mrgreen:
I każdy rozumie, że średniej jakości zoomy, zaczynają się od min. 1000zł (np. używany Tarmon 70-300 VC USD) - a to tylko kilkanaście soczewek i jeden tor optyczny. 8)

Oczywiście wśród lornetek są też zoomy, których nie omijałbym szerokim łukiem lecz chętnie przygarnął: http://www.astroshop.pl/vixen-zoom-16-4 ... r_1_select tylko to troszkę inna liga cenowa...
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

PostJanusz_P. | 09 Lut 2017, 10:28

Reasumując, tanie lornetki z Zoomem to plastikowy szajs który z daleka omijaj i nawet kijem nie tykaj bo jak poruszysz to będzie śmierdzieć jak poruszona kupa obornika :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmazbi7925 | 09 Lut 2017, 13:27

Mechanizm w lornetkach z zoomem rozwiązany jest na bazie cięgna, lub przekładni zębatej, przenoszącej obrót prawego okularu z dżwignią, na obrót okularu lewego, dla uzyskania w obu okularach jednakowego powiększenia. Mechanizmy te przechodzą przez mostek okularowy, zwykle plastikowy, w którym jest kilka elementów. W przypadku uderzenia w mostek, nadmiernego przegięcia go itp. naruszenia, zwykle te mechanizmy przestają prawidłowo działać dając nierównomierne powiększenia na każdy z okularów, o ile w ogóle zadziałają. Powstają wówczas jakieś zgrzyty, zacięcia i inne komplikacje, powodujące dyskomfort użytkowania lornetki , jak też dwa różne obrazy w poszczególnych torach optycznych, dyskwalifikujące taką lornetkę. Uderzenie w mostek prędzej uszkodzi wspomniany mechanizm. niż doprowadzi do rozkolimowania optyki, chociaż z tym bywa różnie. Nadto, z czasem, w mechaniżmie tym występują zwykłe luzy powodujące różne obrazy w każdym z okularów. Także, sama budowa okularów jest dość skomplikowana, o czym wspomniał kol. Zbyszek, przez co podatna na przypadkowe uszkodzenia.
To tyle, z mojej strony, w powyższym temacie.
Zbyszek
 
Posty: 394
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostPaether | 09 Lut 2017, 13:52

Janusz_P. napisał(a):(...)z jasnym obrazem i dużymi soczewkami okularowymi co zapewnia spore i komfortowe w odbiorze pole widzenia:
http://astrokrak.pl/lornetki-bresser/28 ... 10x50.html


Pryzmaty z BK7 to błąd w opisie czy rzeczywiście takie szkło tam siedzi?
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 15 Lip 2014, 20:19
Miejscowość: Krosno/Rugby

Posttowerfox | 09 Lut 2017, 14:00

Spektar 10x50 jest na BK7.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postrobert_sz | 09 Lut 2017, 14:03

Nic strasznego. Dobrze zaprojektowana lornetka na bk7 jest często lepsza od niejednej na bak4. Prawdą jest to że najgorszy szmelc jaki robiono był bardzo często robiony właśnie na bk7 dlatego trzeba uważać.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postzbyszek | 09 Lut 2017, 14:04

Do tego jeszcze w tanich lornetkach z zoomem nie przejmują się sprawnością optyczna czy jak zwać . Obraz z np. 12x50 bez zoomu a ustawiony w lornetce z zoomem na 12 x o tym samym obiektywie w tej drugiej będzie wyraźnie gorszy , jakby z mniejszego obiektywu i gorszej jakości . Pole widzenia tez mniejsze.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 09 Lut 2017, 15:05

Paether napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):(...)z jasnym obrazem i dużymi soczewkami okularowymi co zapewnia spore i komfortowe w odbiorze pole widzenia:
http://astrokrak.pl/lornetki-bresser/28 ... 10x50.html


Pryzmaty z BK-7 to błąd w opisie czy rzeczywiście takie szkło tam siedzi?

Opis z BK-7 jest ze strony dystrybutora ale nie widać w źrenicach szarych przyciąć a okulary są ogromne więc sądzę że to może być Bak-4...
Oglądnąłem dokładnie źrenice wyjściowe w okularach serwisowych +4D i widzę na samej krawędzi okrągłej źrenicy wyjściowej lekkie przyszarzenia a przy taniej lornetce z BK-7 np Bresser Hunter 10x50 sięgają one 1/4 średnicy źrenicy wyjściowej a tutaj może 1/10 jej wartości czyli w Spektarze 10x50 efekt występuje ale jest marginalny i trzeba się dokładnie przyglądnąć aby jego ślad w lornetce zauważyć.
Płynie z tego wniosek że użyte tu szkło na pryzmaty jest znacznie lepsze od BK-7 a trochę gorsze od BaK-4 np BK-6 lub BaK-2
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjutomi | 09 Lut 2017, 15:10

Mnie w tanich zoomach (pomijając katastrofalną sprawność) zraża najbardziej klaustrofobiczne pole widzenia. Taki Bresser Cobra 8-24x50 za 300zł ma przy najmniejszym powiększeniu pole FOV 4,1stopnia, czyli AFOV na poziomie 33,6 stopnia. :shock:
Dla kontrastu "stałopowiększeniowy" Bresser Cobra 10x50 za 250zł ma komfortowy AFOV równy 65stopni.

Zupełnie nie rozumiem dlaczego większość potencjalnych użytkowników zoomowych tanich lornetek nie zwraca na to uwagi. Być może chodzi o brak skali odniesienia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

PostMarJanPol | 02 Mar 2017, 11:58

Panowie, ostatecznie kupiłem lornetę stałoogniskową w poleconym sklepie w Wawie pod mostem :)
Dzięki za wszystkie merytoryczne uwagi i pomoc w temacie!
Pozdrawiam serdecznie a wątek dla mnie jest zamknięty.
Marek
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 Lut 2017, 15:18

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat