ED 80 Vixen

PostWojtek_W | 25 Lut 2008, 17:06

Witam wszystkich forumowiczów. Ponieważ jestem total tabu z tematów tego forum czytałem śledziłem i powiem,że dużo sie dowiedziałem. Przyszła teraz kolej na pytania. Musze podjąć decyzje czy kupić zamieszczony w tytule sprzęt. Otóż dowiedziałem się od kolegi że przywiózł z Francji Vixena ED80Sf z walizeczką, wyciągiem i szukaczem. On chce za ten sprzęt 2000zł. Sprawdzałem i taki zestawik kosztuje 2300zł. Szczerze mówiąc miałem nabyć 80ED SW, który jest trochę tańszy. No cóż ale skoro się zwrócił z taką propozycją musze ją szybko rozważyc. Nie ma na forum na interesujący mnie temat wiadomości więc pytam.
Czy wszystkie później dokupione rzeczy np do focenia będą pasowały czy musze się trzymac lini vixena
Czy wyciąg Crayforda, chwalony zreszta na testach jak doczytałem będzie pasował do vixena bo on chyba ma inny wyciąg.
Czy Flop Mirror faktycznie pomaga w ustawianiu ostrościu i lukaniu w drugie oko czy to tylko taki niewykorzystywany bajer.
I ostatnie czy różnica w cenie pomiedzy nim a SW jest warta jej zapłacenia. Nie biore pod uwagę,że za walizkę do SW muszę dodtakowo zapłacić i różnica powoli sie zatrze. Mam zamiar kupić EQ6 białe i zbieram uczciwie kasę do tego jakis Soligorek MT-800 i chyba wystarczy ale mam jeszcze duże wyrzuty co do ceny montazu i zastanawiam się czy nie nabyć HEQ5 bo nic większego wieszał nie będę a nim posiądę tematy guidowania, programów do obróbki cykania fotek to akurat nadejdzie czas na wymiane montażu.
Prosze o pomoc
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

Postzbyszek | 25 Lut 2008, 17:24

Nie znam sie na tym sprzecie, zwykle taniej uzywki chodza . Flop Mirror to chyba cos innego niz piszesz . Jakbys w przyszlosci chcial wymienic ta mala tubke na 200/800 to HEQ5 wymieknie w foto , tyle wyczytalem .
Sam nie mam tego montazu, czytalem zachwyty ludzi co je nabyli i jak im gasl gdy z wieksza ogniskowa / 800 mm/ focili.
Ostatnio edytowany przez zbyszek, 25 Lut 2008, 17:33, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 25 Lut 2008, 17:31

Bierz docelowe EQ-6 bo HEQ-5 kiepsko wypadało w amatorskich testach montaży (przyklejone do wglądu w dziale sprzęt astronomiczny) 8)
Zresztą pod MT-800 było by niestety za delikatne do wydajnej pracy w astrofoto :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWojtek_W | 25 Lut 2008, 22:38

Zbyszek taki to oto opis znalazłem :"System Flip Mirror daje możliwość takiego ustawienia lusterka, aby umożliwiał obserwacje przy użyciu dwóch okularów. Można także w miejsce jednego z okularów umieścić aparat fotograficzny dla łatwiejszego centrowanie i wyostrzanie obrazu podczas astrofotografii" Natomiast nadal nie wiem czy sprzęt lepszy przy tej prawie tej samej cenie co SW Edek. Nawet stronę znalazłem ze sprzęcikiem http://market.astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=698 Ale kurcze widzę,że malo ludzi ma takiego vixena a to źle wróży. Pionierom zawsze było trudniej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

Postzbyszek | 26 Lut 2008, 00:30

Przedtem pisales o Flop Mirror .
Takie rozdzielenie na 2 kanaly oslabia obraz i tym samym nie wierze aby ktos to na dluzej uzywal . Tutaj na forum b.ladne zdjecia MaPa robi lekka tubka 150/750 Newton . Jak widze do nauki jest w sam raz .
Pamietaj tez, ze montaz co choc na chwile byl obciazony w poblizu maxa czy zle /tylko raz/ uzytkowany do precyzejniejszego astrofoto sie nie nadaje
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 26 Lut 2008, 11:54

Tylko że ten Flip Mirror to zabawka 1,25" i do poważnego astrofoto będzie tylko przeszkadzał zamiast pomagać :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postgrzybu | 26 Lut 2008, 12:54

Flip mirror jak sama nazwa wskazuje nie rozdziela obrazu tylko pozwala obrócić lustro tak aby wybrać tor gdzie skierujemy obraz. Co do zabawki to nie wiem, ale wkłada się do złącza 2" i ma wewnątrz gwint o mm większy niż filtry 2" więc trzeba będzie dokupić lub dorobić adapter. Kończy się dwoma gwintami T2, do których są wkręcane tuleje z redukcjami 1.25". Więc w sumie to nie jest taka zabawka i daje możliwość stosowania filtrów 2" przy fotografowaniu. Same rozmiary tej zabawki są bardzo zbliżone do rozmiarów kątówki 2". Ale okularu 2" tam nie włożymy. To jest typowe do astrofotografii, gdzie możemy sobie włożyć okular do pomocy w kadrowaniu obrazu, a potem szybko przełączyć obraz na kamerę i tam dopiero ustawić ostrość i robić zdjęcia.
Wiem, bo mam takie cudo i sobie chwalę, chociaż na razie nie mam filtrów 2" ale będzie jak znalazł na przyszłość.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostJanusz_P. | 26 Lut 2008, 13:22

W astrofotografii mgławicowej lustrzanką cyfrową ważny jest przelot 2" a nie zewnętrzne gabaryty złączki :wink:
Dla wiązki światła, przelot 1,25" daje spore winietowanie co wyklucza go z poważniejszych astrozastosowań mgławicowych, nadaje się co najwyżej do Webowania planet bo chip Web kamerki jest maleńki i nie ma tam wtedy znacznego winietowania :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postgrzybu | 26 Lut 2008, 13:31

Czyli normalnie aparat wkręcasz prosto w gwint 2"? Przecież tam jest i tak gwint T2 z reguły tak jak w tym vixenie. Tyle tylko, że oryginalnie w te gwinty są wkręcane tuleje 1,25", ale ich używasz tylko żeby włożyć okular. Aparat wkręcasz w gwint T2, który jest umieszczony bardzo blisko samej obudowy kątówki, która ma prześwit ok. 2". To jest naprawdę wielkie pudło. Ja tam winietowania nie widzę. Winietowanie mam dopiero jak w torze zapakuję filtry 1.25". Wtedy to i owszem, jest winietowanie, ale nawet nie takie straszne jak się spodziewałem. Ale normalnie powinno się wkręcić filtr 2" z przodu tej kątówki i wtedy będzie po problemie. W torze na wprost nie masz lustra, a prześwit wygląda tak: (2"+1mm) -> T2. Nic po drodze nie ma tylko kilka centymetrów pudełka na lustro, które też nic nie zasłania.
Zakładam, że mówimy o tym:
Image
Po lewej jest 2", po prawej i u góry T2.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostWojtek_W | 26 Lut 2008, 13:55

Ale od biedy można to zatspić czymś myślę o normalnym wyciągu? A Ty grzybu masz taki refraktorek?
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

Postgrzybu | 26 Lut 2008, 13:57

To jest zamiast normalnej kątówki i to się dopiero wkłada do wyciągu 2".
A takiego refraktora nie mam. Mam tylko ten Flip Mirror.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostWojtek_W | 26 Lut 2008, 13:59

aha kurde widze że nic nie wiem. A jaki będzie wyciąg w tym vixenie?
Z drugiej strony to porządna katówka kosztuje sporo
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

Postgrzybu | 26 Lut 2008, 14:04

Nie wiem co jest w tym Vixenie. Może jakiś Crayford?
Ten flip mirror to nie jest super wypasiona kątówka. Z drugiej strony nie widzę różnicy na niekorzyść w porównaniu z tanią kątówką Synty, ale jeszcze nie robiłem dokładniejszego porównania. Zaletą flip mirrora jest to, że jeden tor działa bez lustra więc nic nie zakłóca obrazu i tam się podłącza aparat. Drugi tor jest dla okularu, którym sobie kadrujemy obraz.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostWojtek_W | 26 Lut 2008, 14:13

Tak więc nie wiem co dalej :roll: Puszczę chyba wolno kolegę z tym wixenem bo on tam juz kogos ma kto czeka z kolei na mnie. Miałem nadzieję,że na korzyść przemówi wykonanie chyba japońskie jak się nie mylę a więc i optyka też powinna byc przynajmniej ciut lepsza. Nie mam dużo kasy i tzw inne priorytety więc chce kupic coś co zostanie na kilka lat. O zaletach 80 teczki nie trzeba mówic bo nawet na rynku wtórnym jest ich malutko a jak widzę dużo z kolegów posiada taki refraktorek. Dołożę więc tą kasę na montazyk i na razie powieszę na nim mojego canonka aby się przewietrzył. Zreszta patrząc na skomplikowaność zagadnień związanych z EQ6 myślę, że długo nic mi nie będzie potrzebne :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

PostJanusz_P. | 26 Lut 2008, 14:20

Tyko że ten Flip Mirror z zestawu Vixena to jest model 1,25" a nie 2" :wink:
Ps. EQ-6 akurat jest bardzo prosty w obsłudze, stawiamy, biegunujemy i focimy znam to z nocnej autopsji :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postgrzybu | 26 Lut 2008, 14:24

Uuuu, to sorry za zamieszanie ;)
Niby ten mój też jest 1,25", bo okularu 2" do niego się nie da włożyć. Ale potrzebuje wyciągu 2".
Nie wiedziałem, że są takie do wyciągu 1.25".
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostWojtek_W | 26 Lut 2008, 14:36

No to jedno pocieszenie,że jest prosty w obsłudze. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

PostWojtek_W | 28 Lut 2008, 12:37

Mam takie jeszcze pytanie, które napewno wyda się śmieszne. :oops: Montaż EQ6 SkyScan wystawiam na pole (nie mam optyki oprócz canoniastego. Czy ustawiam tam lunetkę biegunową na polarną? Czy podaję współrzędne położenia? Co z przeciwwagami? Bo czytałem,że nieumiejetne założenie ich może doprowadzic do podiększenia PE na zawsze. Nim kupie sobie 80 teczkę może trochę czasu minąć więc popstrykam samym canonkiem. Jakąś platforemkę dla niego zrobię. Czy o czymś zapomniałem :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

PostJanusz_P. | 28 Lut 2008, 13:07

Jak cokolwiek zakładasz na montaż to luzujesz osie pręt z przeciwwagami jest na dole i zakręcasz tubę lub aparat, wyważasz przeciwwagami i dopiero teraz z wyczuciem blokujesz osie 8)
Chodzi o to żeby nie odkręcić ciężkiego teleskopu na zablokowanych osiach z poziomym prętem przeciwwagi z ciężkimi odważnikami bo może dojść do deformacji lub uszkodzenia zębów ślimacznicy lub ślimaka :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 28 Lut 2008, 13:12

No, właśnie coś na temat blokowania. W przypadku EQ6 można sobie pozwolić na brak wyczucia. Konia z rzędem Kto przy pomocy własnych rąk zrobi krzywdę temu montażowi mocniej go blokując. Nie ma takiej możliwości :idea:

No chyba, że zastosuję się jakąś dźwignie przedłużającą ramię blokady, ale i tak ciężko byłoby zniszczyć coś wewnątrz, stawiam raczej na uszkodzenie samego pokrętła. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostWojtek_W | 28 Lut 2008, 13:28

wielkie dzieki a co z tym ustawianiem na polarną i współrzędne
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

PostJaLe | 28 Lut 2008, 13:30

Wojtek_W napisał(a):wielkie dzieki a co z tym ustawianiem na polarną i współrzędne

Zapomnij o współrzędnych. Co do ustawienia na polarną to szukaj na forach.
Polecam również:
http://www.optique-unterlinden.net/prat ... 1.4-en.htm
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostWojtek_W | 28 Lut 2008, 13:36

OK :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat