Chce kupic mój pierwszy teleskop poradzicie mi jaki wybrac

PostMariusz2007 | 06 Lut 2017, 19:39

Witam.

Mam 9 lat, chce kupić mój pierwszy teleskop poradzicie mi jaki wybrać.
Poradźcie proszę od czego mogę zacząć swoją przygodę z astronomią aby nie wydać baaardzo dużo pieniędzy.

Dziękuję i pozdrawiam.
 
Posty: 2
Rejestracja: 06 Lut 2017, 19:27

 

PostJanusz_P. | 07 Lut 2017, 09:30

Modele które rodzice kupują na prezenty komunijne dla Twoich rówieśników to zwykle:

804 AZ-3 http://astrokrak.pl/622-teleskop-sky-wa ... 4az3-.html
909 AZ-3 http://astrokrak.pl/237-teleskop-sky-wa ... 9az3-.html
1309 EQ-2 http://astrokrak.pl/356-teleskop-syntas ... -eq2-.html

Jest to absolutne minimum jakościowe jeśli użytkowanie teleskopu ma przynosić zadowolenie z obserwacji i dalej się rozwijać :arrow: :idea:

Zanim kupisz teleskop warto z grubsza poznać niebo i jego skarby a do tego na początek przyda sie fajna lornetka klasy 10x50

http://astrokrak.pl/lornetki-bresser/28 ... 10x50.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAndrzej_G | 09 Lut 2017, 09:04

Sam jako początkujący, najpierw doradziłbym znaleźć kontakt z jakimś bardziej doświadczonym kolegą. Może jakiś klub astronomów lub ich zjazd. Może w okolicy dokonują wspólnych obserwacji. To by pozwoliło ci zerknięcie przez kilka różnych teleskopów. Kupowanie w ciemno będzie moim zdaniem błędem. Zacznij od lornetki. To sprzęt, który ci się zawsze przyda. Nawet bardzo doświadczeni używają ich jako podstawowy instrument. Poznasz niebo i w między czasie może uda ci się zebrać trochę informacji na temat różnych teleskopów. Może się okazać, że kupisz jakieś badziewie a za np 50% więcej mógłbyś sobie sprawić znacznie lepszy sprzęt. Powodzenia.
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostJSC | 09 Lut 2017, 11:17

Zależy gdzie mieszka... Do miasta lornetki nie polecam, bo i tak w niej nic nie zobaczy.

A te teleskopy, które wymienił Janusz_P. będą na początek idealne, jeśli nie dysponuje się furą pieniędzy, a jedynie zapałem (oby nie słomianym :wink: ) do obserwacji astronomicznych. Można pomyśleć nad używanym, ale nie wiem czy sobie poradzisz, jeśli będzie w takim używanym teleskopie coś nie tak.

Nowicjusze dzielą się na dwie grupy - ci którzy są zachwyceni widokiem z nawet badziewnego sprzętu i ci, którzy są niezadowoleni z widoków bez względu na jakość i wielkość sprzętu.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostAndrzej_G | 09 Lut 2017, 18:28

JSC napisał(a):Zależy gdzie mieszka... Do miasta lornetki nie polecam, bo i tak w niej nic nie zobaczy.


Nowicjusze dzielą się na dwie grupy - ci którzy są zachwyceni widokiem z nawet badziewnego sprzętu i ci, którzy są niezadowoleni z widoków bez względu na jakość i wielkość sprzętu.



Ja najwyrażniej należę do pierwszej grupy nowicjuszy... : ). Jeśli chodzi o przydatność lornetki w mieście.... wyobraźcie sobie najgorsze miejsce w jakim "astronom" może mieszkać..... teraz pomnóż to przez cztery.....eeee.... przez dziesięć.... tak ja tam mieszkam.... NYC. : ). mimo to lornetką widzę wszystkie e-my, które są wymieniane jako cele dla lornetek. E-my klasy M 35 itp.Na pewno mgławice nie są dla mnie widoczne ale układy gwiazd są zawsze widoczne nawet przy złym niebie, pełnym miejskich świateł, sąsiadów lubiących oświetlone obejścia itd. No cóż lubi się co się ma. I ja uwielbiam oderwać się od Ziemi i popatrzeć w otchłań. Życzę mariuszowi2007 zachwytów niezaleźnie co kupi. Szkoda, źe ja zacząłem tak późno. : )
Dobbie. 8" Lornetka Nikon 16x50
 
Posty: 91
Rejestracja: 18 Paź 2016, 08:46

 

PostJSC | 09 Lut 2017, 19:19

Andrzej Godlewski napisał(a):układy gwiazd są zawsze widoczne nawet przy złym niebie, pełnym miejskich świateł,


W sumie to właśnie od układów i rozpoznawania gwiazd powinno się zacząć, ale wiadomo jak to jest - niecierpliwi chcą zobaczyć Jowisza czy tam Saturna lub bajecznie kolorowe mgławice już - bez zbędnego wnikania w jakieś tam gwiazdy.
Oczywiście może nadejść rozczarowanie, że Jowisz okazuje się małą kropką z dwoma paskami, a mgławice to monochromatczyne ledwo widoczne dymki - ale to tylko ci drudzy z wymienionych przeze mnie dwóch grup tak mają ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postjarek2015 | 01 Mar 2017, 15:25

Dzień dobry,
Podłączam się pod ten temat. Tyle tylko, że mój syn ma 5 lat i zbliżają się jego urodziny.
Na pytanie zadawane przez każdego co chciałby dostać na urodziny odpowiedź jest zawsze ta sama : teleskop :) . Tylko ja nie widzę go codziennie w oknie obserwującego niebo czy przeglądającego jakieś mapy nieba w necie. Czytajac to forum pomyślałem o lornetce, ale znając mojego syna będzie mega rozczarowany takim prezentem. Jak mu już cos wpadnie to tego łba...znaczy się slicznej główki to nie ma zmiłuj. Poradźcie cos drodzy forumowicze co będzie dobre dla 5 latka. Pomyslalem o czyms takim
http://www.astrokrak.pl/lunety-astronom ... 07az2.html

Nie chce płacic za dużo bo 3 razy obejrzy niebo i powie ze nuda. Z drugiej strony jakby wsiąknął w taka pasje to byłbym mega zadowolony.
Mieszkamy w mieście,blisko sa pola gdzie można się rozłozc i poobserwować niebo.
Nie ukrywam ze łatwość montażu i obsługi tez ma znaczenie.

Będę wdzięczny za każdą radę
 
Posty: 1
Rejestracja: 01 Mar 2017, 15:10

 

PostJSC | 04 Mar 2017, 09:51

jarek2015 napisał(a):Nie chce płacic za dużo bo 3 razy obejrzy niebo i powie ze nuda. Z drugiej strony jakby wsiąknął w taka pasje to byłbym mega zadowolony.

Pewnie tak powie, bo też próbowałem pokazywać niebo pięciolatce, ale... jest jedno ale... Kratery na Księżycu - niesamowicie przeżywała.
5 lat to troche mało - tak gdzieś 8 a lepiej 10 lat - to moze już coś by poogladał (oprócz wspomnianego Ksiezyca, który na dziecku robi największe wrażenie) więc kupiłbym teleskop z taka perspektywą czasu.
Co do teleskopu - to luneta jak najbardziej będzie OK. Osobiście wybrałbym dłuzszy model 70/900 - do Księżeca lepiej się nada, tym bardziej z montażem EQ http://www.astrokrak.pl/lunety-astronom ... 09eq1.html - będzie lepszy obraz i łatwiej będzie go utrzymać w kadrze, (a jeszcze lepiej 90/1000, ale to juz chyba znacznie przewyzszyłoby zakładany budżet) . W każdym razie tak czy owak tata i tak będzie musiał mocno pomagać w obserwacjach, bo dziecko nie ma szans, aby odszukać obiekt i go utrzymać w okularze.
(jak tata nie miał styczności z obserwacjami - to poczaątkowo tez nie będzie mu łatwo :mrgreen: )
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat