Lornetka Orion Astro 20x80

Postcwic | 09 Lut 2017, 15:55

Witam,

Zainteresowałem się kupnem lornetki o nieco większej aperturze niż mój stary Nikon Action VII 10x50 (obecnie chyba aculon), czyli Orionem Astro 20x80.

Budżet jaki chce przeznaczyć jest obecnie niewielki, ok. 500-600zł i dozbieranie 200-300zł NIE WCHODZI W GRĘ !!!
Zastanawiam się czy warto inwestować w tą lornetkę, czy np. zaspokoić się skymasterem 15x70 za 330zł i wtedy za minimum 3 lata zakupić już lornetkę 25x100 (np. ts z filtrami).

Zakup teraz Oriona 20x80 i raczej długo, długo nic (5 i więcej lat) ?
Czy zakup SkyMastera 15x70 i szybsza zmiana jak się uda na 25x100 (za ok 3-4 lata) ?

A może miał ktoś do czynienia z obiema lornetkami SM15x70 i Ori20x80?

Ogólnie nie jestem jakiś bardzo czuły na punkcie jakości optyki, widzę wady mojej 10x50 ale podczas obserwacji mi one nie przeszkadzają.

Adam

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostSnejk | 09 Lut 2017, 18:53

Na Twoim miejscu zadowoliłbym się lornetką 15x70, chociaż... w tym budżecie możesz też zapolować na solidną dwururkę DO SkyGuide (wiem co mówię!), zamiast kupować miernego SkyMastera albo jego odpowiedniki pokroju Oriona Astro. Ta półka jakościowa nie jest zbyt wysoka i musimy powiedzieć to sobie zupełnie wprost. :) SkyMasterowi wystarczy niewielki wstrząs, by stracił swoją kolimację. Daje też zażółcony, a brzegami mocno nieostry obraz. Nie mówiąc już o aberracji chromatycznej. Ta lornetka jest po prostu zdecydowanie gorsza od Twojego Nikona.

Oczywiście, rozumiem wyrozumiałość względem optyki, ale pamiętaj, że - tak czy owak - chcesz kupić sprzęt na parę lat! Wobec tego, powinieneś mierzyć nieco wyżej.

Odpowiedz sobie na pytanie, czy nie będziesz chciał czasem błyskawicznie rzucić okiem na Księżyc? Sprawdzić plamy słoneczne? Przyjrzeć się "z ręki" jakiejś gromadzie? Z lornetką 15x70 będzie to możliwe, ale przy 20x80 nie widzę takiej możliwości. Potrzebny będzie statyw, który też musisz wliczyć w cenę... :)

Ogółem, półśrodki nie są dobrym rozwiązaniem, zarówno w życiu jak i w astronomii. :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postcwic | 09 Lut 2017, 21:52

Do błyskawicznych obserwacji mam zawsze pod ręką nikona 10x50, ta lornetka w 99% była by na żurawiu i praktycznie tylko do astro. No właśnie chodzi mi o to czy te lornetki (Orion 20x80 i inne w tej klasie) trzymają kolimację i mają parametry na poziomie mojego nikona (aculona), czy mogą chociaż w jakimś stopniu być porównywane czy to totalny "szajs"?

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostSnejk | 09 Lut 2017, 23:07

Zakładając, że Orion Astro 20x80 jest porównywalny ze SkyMasterem 20x80 (a mamy wszelkie powody, by tak sądzić), jakość obrazów nie będzie odbiegała zbyt mocno od Aculona. Pod niektórymi względami może być wręcz nieco gorzej. Jakimi? Cóż, pewnie czytałeś już testy obu lornetek na portalu Optyczne.pl (Aculon 10x50 & SM 20x80). Tam wszystko jest wyjaśnione i rozpisane bardzo, bardzo klarownie. :)

Ja mimo wszystko wolałbym dobrą lornetkę 15x70, niż przeciętną 20x80. "Macałem" w sklepie wiele osiemdziesiątek i żadna nie przypadła mi do gustu.

Wybór należy do Ciebie. :)
Ostatnio edytowany przez Snejk, 10 Lut 2017, 11:22, edytowano w sumie 1 raz
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postcwic | 10 Lut 2017, 09:54

Ja właśnie nie mam gdzie "pomacać" lornetek, do tego Orion ciężko dostępny jest u Nas a w USA jest bardzo znany i doceniany. Też wolałbym dołożyć do lepszej lorci ale niestety nie mam jak teraz, a do tego jestem początkujący i nie umiałbym jej docenić, sam żadko jestem w stanie zauważyć wady optyki.
Przyjdzie jeszcze czas na naprawdę porządny sprzęt, narazie się skupiam na omijaniu totalnego badziewia.

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

Postszary | 10 Lut 2017, 10:07

To Twoja decyzja, jak zadysponujesz swoimi pieniędzmi, ale ja na Twoim miejscu mając dość przeciętną lornetkę jaką jest Aculon 10x50 nie inwestowałbym w drugą przeciętną lornetkę, bez znaczenia czy 20x80 czy 15x70. Na tym forum trudno chyba będzie znaleźć osobę, która patrzyła przez wspomnianego przez Ciebie Oriona 20x80. Zresztą nawet nie wiadomo, który to model, zamieść chociaż link odsyłający do strony ze zdjęciem oraz parametrami tej lornetki.

Jeśli jest to lornetka klasy porównywalnej z Celestronem Sky Master 20x80, to moim zdaniem nie warto jej kupować jako uzupełnienia dla Aculona. Budżetowe lornetki tej klasy nie dość, że mają bardzo małe pole widzenia, to ze względu na nienajlepsze warstwy przeciwodblaskowe z reguły także słabą transmisję, kiepskie odwzorowanie bieli (dają obraz o żółtawym zafarbie) oraz nienajlepszą jakość wykonania (w tym wyjątkowa podatność na rozkolimowanie). To samo dotyczy zresztą także Celestrona SkyMaster 15x70 i jego klonów.

Weź pod uwagę to, że do astronomii ze względu na transmisję światła generalnie im "jaśniejsza" lornetka tym lepsza. To, ile przez nią w nocy zobaczysz w dużym stopniu zależy od jej źrenicy wyjściowej, czyli mówiąc w uproszczeniu szerokości krążka światła wpadającego do Twojego oka przez soczewki okularów (a które wcześniej wpadło przez obiektywy - im szersze, tym lepiej). Źrenicę oblicza się dzieląc szerokość obiektywów lornetki przez jej powiększenie. W przypadku lornetki 7x50 źrenica wynosi więc 7mm, w lornetce 10x50 - 5mm, w lornetce 15x70 - 4,66 a w lornetce 20x80 - zaledwie 4mm. Ta ostatnia jest więc na papierze prawie dwa razy ciemniejsza od 7x50, czyli od lornetki o parametrach powszechnie uznawanych za typowe dla lornetek nocnych (w tym astronomicznych). W praktyce może to wyglądać w ten sposób, że w 7x50 pomimo mniejszego powiększenia oraz obiektywów na niebie zobaczysz więcej gwiazd niż w 20x80, a na pewno będą one jaśniejsze oraz wyraźniejsze. W 20x80 może ich być dużo, ale ze względu na małą źrenicę oraz słabe warstwy będą one ledwo widoczne, wyraźnie przytłumione. O większym komforcie użytkowania tej pierwszej nawet nie wspomnę.

Wniosek jest taki, że aby lornetka 20x80 dawała satysfakcjonujące obrazy nocnego nieba małą źrenicę wyjściową musi nadrabiać dobrymi warstwami przeciwodblaskowymi, najlepiej pokrywającymi wszystkie elementy optyczne łącznie z pryzmatami. A to musi kosztować. Więc jeśli duża lornetka 20x80, do której wyprodukowania zużyto więcej szkła, metalu oraz plastiku kosztuje mniej niż lornetka 10x50 ze średniej-dolnej półki jakościowej i cenowej (np. Nikon Action Ex 10x50), to jest to wystarczający sygnał ostrzegawczy, aby do takiego zakupu podchodzić z dużą ostrożnością. Nie twierdzę bynajmniej, że taki zakup byłby bezcelowy. Sam miałem w przeszłości różne lornetki (a niektóre z nich do tej pory), m.in. 6x30, 7x35, 7x50, 8x5x40, 10x50, 12x50, 15x70 ale także 20x80. Tej ostatniej, klasy ww. Celestrona SM 20x80 używałem zdecydowanie najrzadziej. Po prostu zdecydowanie wolałem lepsze optycznie, a zarazem przyjemniejsze w użyciu mniejsze lornetki o lepszej jakości obrazu i z większym polem widzenia.

Reasumując, na Twoim miejscu mając do wydania 500-600 zł nie tylko nie kupowałbym kiepskiej albo takiej sobie 20x80, ale sprzedałbym Aculona i zamiast posiadania dwóch przeciętnych lornetek wolałbym jedną, ale dobrej klasy (co najmniej Nikona EX) nawet o parametrach 10x50. Jeśli natomiast nie chcesz się rozstawać z Aculonem to przy odrobinie szczęścia uda Ci się kupić używaną Deltę Optical 15x70 SkyGuide za 600 zł. To lornetka porównywalna pod kątem jakości obrazu z Nikonem EX, a więc deklasująca budżetowe SkyMastery, nie tylko zresztą jeśli chodzi o obraz, ale również jakość wykonania. Kolega Snejk słusznie prawi, że lepiej mieć dobrą lornetkę 15x70, niż przeciętną 20x80. Dobrą, czyli nie Celestrona SM 15x70.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostJanusz_P. | 10 Lut 2017, 10:35

cwic napisał(a):...Przyjdzie jeszcze czas na naprawdę porządny sprzęt, na razie się skupiam na omijaniu totalnego badziewia.

Więc zbieraj na Sky Guide 15x70 bo to pierwsza przyzwoita optycznie i mechanicznie lornetka w tej klasie lornetek astronomicznych z obiektywem 70 mm :idea: a nie roztrwaniaj kasy na wyroby lornetkopodobne w plastiku :arrow: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postendriu624 | 10 Lut 2017, 11:45

Należy pamiętać że lornetka 20x80 ma tej samej wielkości pryzmaty co np. SM 15x70 . Więc należy się liczyć z obcięciem apertury w 20x80 , a w 15x70 takowe też występuje.
Mam Celestrona 25x100 i pryzmaty tam są bardzo duże, jest jeszcze SM 25x100 lecz te lornetki nieco się różnią,Celestron ma nieco większej średnicy okulary. Celestron to już potężna lornetka na nocne niebo, i na taką bym polował, a i tak 15x70 wymaga statywu. Apertura 2x 100mm to już konkret na nocne niebo i trudno potem przesiąść się na coś mniejszego. Ja swojego Celestrona doposażyłem w nowe muszle oczne dostosowane pod filtry 1.25 , opisywałem to w dziale ATM.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postcwic | 10 Lut 2017, 12:17

Ok... przekaz dotarł :)

Obecnie mam około 1700zł na zakupy astro, na pewno kupuję Adventurera mini jak się pojawi w Astrokraku no i tutaj za resztę miała wejść lornetka.

Więc albo odczekam jeszcze chwilę i rzucę się na za jakiś czas na SM 25x100 około 1350 PLN, albo odwlekę zakup jeszcze trochę i wydam 1800 PLN na TS 25x100 z wbudowanymi filtrami bądź Oriona 25x100.
Aculona nie chce się pozbywać, jest dla mnie "wskaźnikiem" dla teleskopu i astrofoto, w zupełności wystarcza do identyfikacji gwiazdozbiorów i wstępnego namierzania gromad otwartych. Do tego jest doskonałym kompanem podczas górskich wycieczek.

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat