Teleskop słoneczny.

Posttomeczz | 06 Mar 2017, 23:02

Charon X napisał(a):Zasadniczo lepiej mieć h-alpha niż nie mieć, a w Luntach 50-60 już wchodzimy min. w 2x większą cenę, więc nie takie proste powiedzieć "dozbierać". Odnośnie giełdy to trzeba brać co się trafi i nie wybrzydzać, bo można długo czekać na kolejną okazję. A jest gorzej, bo wysoki dolar praktycznie zabetonował rynek teleskopów słonecznych - polskie firmy już chyba nawet ich nie sprowadzają, a kiedyś była pokaźna oferta.


Co do tego czy brać co się trafi i nie wybrzydzać - w przypadku PST polecam wybrzydzać i jechać sprzęt obejrzeć z fachowcem. Część egzemplarzy ma nalot na filtrze blokującym bodaj. Tak jak pisałem wyżej można wpisać w wyszukiwarkę "rusty pst" by sie dowiedzieć o co chodzi.

Charon dokładnie to co napisałeś potwierdzam, bez sarkazmu. Albo dołożyć, albo nie kupować wcale. Taka moja opinia po jakimś czasie obcowania z h-alpha.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostPawlik | 06 Mar 2017, 23:28

W PST problem był z filtrem ITF (taka starsza wersja ERF), który po paru latach użytkowania ulegał widocznemu zużyciu. Filtr ten jest umiejscowiony tuż przed filtrem blokującym, czyli pracuje tuż przed ogniskiem, przyjmuje skondensowaną energię cieplną stąd bierze się jego zużycie. Niestety aby sprawdzić stan filtra należy rozkręcić sprzęt. W obrazie Słońca nie widać żadnej różnicy. Obstawiam że w większości PST użytkowanych powyżej 3 lat ten problem występuje. Nawet jeśli problem wystąpi w okresie gwarancji to automatycznie ją tracimy przez rozkręcenie sprzętu, bo inaczej się o problemie nie dowiemy. Jaki ma to wpływ na bezpieczeństwo to trudno powiedzieć (zawsze jest jeszcze BF zanim światło trafi do oka) ale producent zaleca natychmiastową wymianę filtra (150$ + 8 tygodni czekania + koszt wysyłki).

Żeby nie było że Coronado jest beeee, to podobne problemy występują też w Quarkach oraz Luntach. Niestety taka natura tych sprzętów. Coś trzeba zrobić z tą energią, a producenci próbują to robić niższym kosztem...
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

PostPablito | 06 Mar 2017, 23:47

Charon X napisał(a):Odnośnie folii i filtrów szklanych - gdyby to przepuszczało całe promieniowane z podczerwienią i UV to jaki byłby jej sens ? Idąc tym tropem mozna by założyć folię śniadaniową, filtr z dyskietki czy okopcone szkło + IR/Cut i byłoby ok ;).


Jesteś pewny? Ja widzę spore różnice.
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Postdark | 07 Mar 2017, 12:59

Czy zatem za filtrem szklanym lub folią można założyć filtr h-alfa i uzyskać podobne wyniki? Pytam bo teleskopy słoneczne są dla mnie tajemnicą.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Posttomeczz | 07 Mar 2017, 14:36

dark napisał(a):Czy zatem za filtrem szklanym lub folią można założyć filtr h-alfa i uzyskać podobne wyniki? Pytam bo teleskopy słoneczne są dla mnie tajemnicą.


dark,
filtr szklany/foliowy służy do obserwacji w paśmie tzw White Light (WL). W paśmie białym widać wyłącznie plany na słońcu, a dysponując dużą aperturą i choćby filtrem solar continuum da się rozpoznać małą granulację. Podgląd na solidnej jakosci co jest aktualnie na słońcu w WL jest na stronie http://spaceweather.com/


Etalony i filtry blokujące filtrują pasmo h-alpha. Widać w tym paśmie prócz plam protuberancje i inne efektowne struktury na powierzchni słońca. Podgląd na średniej jakości zdjęcia, ale za to aktualizowane pare razy dziennie mamy tu: http://halpha.nso.edu/

jak widać niewiele się w obu pasmach obecnie dzieje.

Z teleskopem słonecznym nie używa się żadnych innych filtrów szklanych/folii - przyciemniających. Stosuje się tzn ERF (ew ir Cut) blokujący UV - ciepło, on niewiele przyciemnia.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostCharon X | 07 Mar 2017, 15:00

tomeczz napisał(a):
Charon X napisał(a):Zasadniczo lepiej mieć h-alpha niż nie mieć, a w Luntach 50-60 już wchodzimy min. w 2x większą cenę, więc nie takie proste powiedzieć "dozbierać". Odnośnie giełdy to trzeba brać co się trafi i nie wybrzydzać, bo można długo czekać na kolejną okazję. A jest gorzej, bo wysoki dolar praktycznie zabetonował rynek teleskopów słonecznych - polskie firmy już chyba nawet ich nie sprowadzają, a kiedyś była pokaźna oferta.


Co do tego czy brać co się trafi i nie wybrzydzać - w przypadku PST polecam wybrzydzać i jechać sprzęt obejrzeć z fachowcem. Część egzemplarzy ma nalot na filtrze blokującym bodaj. Tak jak pisałem wyżej można wpisać w wyszukiwarkę "rusty pst" by sie dowiedzieć o co chodzi.

Charon dokładnie to co napisałeś potwierdzam, bez sarkazmu. Albo dołożyć, albo nie kupować wcale. Taka moja opinia po jakimś czasie obcowania z h-alpha.


Gdyby nie PST trafione na giełdzie to bym nie miał żadnego H-alpha, może po czasie jest pewien niedosyt apertury i pasmo zbyt szerokie. Ale mimo wszystko jestem zadowolony ze sprzętu, zawsze na Słońcu coś się dzieje, nawet gdy nie ma plam, poza tym małe szybko można wystawić na balkon i szybko schować.

Co do zużycia filtra - ta tulejka jest u mnie nierozkręcalna, wiec nie wiem jak miałbym to sprawdzić - a obraz jest normalny. Poza tym są przynajmniej 2 wersje PST (starsza i nowsza), które się istotnie różnią w budowie. Jak poniżej Pawlik napisał, inne sprzęty też są narażone na zużycie.
Ostatnio znajomemu filtr w kątówce od lunta 60 zaparował od środka, albo jakieś uszkodzenie. W każdym razie ze Słońca był tylko mętny okrąg.


Co do folii - nie słyszałem o kłopotach ze wzrokiem, a używany jest masowo przez astroamatorów. Raz tylko ktoś zasiał panikę na astropolis i było kilkanaście stron dyskusji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostKarol | 07 Mar 2017, 15:10

tomeczz napisał(a):
dark napisał(a):Czy zatem za filtrem szklanym lub folią można założyć filtr h-alfa i uzyskać podobne wyniki? Pytam bo teleskopy słoneczne są dla mnie tajemnicą.


dark,
filtr szklany/foliowy służy do obserwacji w paśmie tzw White Light (WL). W paśmie białym widać wyłącznie plany na słońcu, a dysponując dużą aperturą i choćby filtrem solar continuum da się rozpoznać małą granulację.


Czy 70 mm achromat to duży teleskop ? Wydaje mi się, że nie a widać w nim oczywiście plamy (cienie i półcienie), granulacje i pochodnie fotosferyczne.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPawlik | 07 Mar 2017, 15:30

Charon X napisał(a):Gdyby nie PST trafione na giełdzie to bym nie miał żadnego H-alpha, może po czasie jest pewien niedosyt apertury i pasmo zbyt szerokie. Ale mimo wszystko jestem zadowolony ze sprzętu, zawsze na Słońcu coś się dzieje, nawet gdy nie ma plam, poza tym małe szybko można wystawić na balkon i szybko schować.

Co do zużycia filtra - ta tulejka jest u mnie nierozkręcalna, wiec nie wiem jak miałbym to sprawdzić - a obraz jest normalny.
Ostatnio znajomemu filtr w kątówce od lunta 60 zaparował od środka, albo jakieś uszkodzenie. W każdym razie ze Słońca był tylko mętny okrąg.


W PST wszystko jest rozkręcalne, tylko dodatkowo każdy gwint jest potraktowany klejem dlatego odkręcić cokolwiek jest bardzo trudno.

Charon X napisał(a): Ostatnio znajomemu filtr w kątówce od lunta 60 zaparował od środka, albo jakieś uszkodzenie. W każdym razie ze Słońca był tylko mętny okrąg.


Jak to tylko zaparowanie to odparuje i będzie ok, chociaż dziwne żeby coś tam w ogóle zaparowało w takim sprzęcie. Każdy BF w kątówce posiada (lub powinien posiadać) filtr dodatkowy (ITF, ERF) który powinien chronić właściwy BF przed uszkodzeniem, bo to własnie BF jest najdroższy z całego teleskopu słonecznego, dlatego też jego rozmiar jest minimalizowany.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

PostMateuszW | 07 Mar 2017, 21:33

dark napisał(a):Czy zatem za filtrem szklanym lub folią można założyć filtr h-alfa i uzyskać podobne wyniki? Pytam bo teleskopy słoneczne są dla mnie tajemnicą.

Jeśli masz na myśli filtr Ha "nocny", czyli np Baader 7 nm, to polecam zapoznać się z moim poradnikiem, a szczególnie punktem 3a :) https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f= ... 98&start=0
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdark | 08 Mar 2017, 09:15

MateuszW napisał(a):
dark napisał(a):Czy zatem za filtrem szklanym lub folią można założyć filtr h-alfa i uzyskać podobne wyniki? Pytam bo teleskopy słoneczne są dla mnie tajemnicą.

Jeśli masz na myśli filtr Ha "nocny", czyli np Baader 7 nm, to polecam zapoznać się z moim poradnikiem, a szczególnie punktem 3a :) https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f= ... 98&start=0

Właśnie taki filtr miałem na myśli nawet dwa jeden za drugim ale cała koncepcja legła w gruzach. Dzięki Mateusz.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat