Jaki wysoki, stabilny i lekki statyw do lornetki 10x50?

Postkjacek | 03 Mar 2017, 16:07

Jak w temacie.
Monopod odesłałem do sklepu internetowego. Jednak nie do końca mi pasuje, za dużo drgań.

Teraz szukam lekkiego, wysokiego i stabilnego statywu, który mógłbym zabrać do samolotu wraz ze wszystkimi rzeczami, które człowiek zabiera wraz z Rodziną na wakacje :-). Lornetka i statyw to max sprzętu jaki mogę zabrać.

Lekki, wysoki i stabilny statyw to sprawy sprzeczne ze sobą.
Wydaje mi się, że drgań do końca raczej nie da się wyeliminować na takim statywie.
Ale może macie jakieś doświadczenia i coś możecie doradzić?

Czasu na wybór mam sporo...
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostBenedykt | 03 Mar 2017, 16:18

kjacek napisał(a):[...]Teraz szukam lekkiego, wysokiego i stabilnego statywu, który mógłbym zabrać do samolotu wraz ze wszystkimi rzeczami, które człowiek zabiera wraz z Rodziną na wakacje :-). Lornetka i statyw to max sprzętu jaki mogę zabrać.

Lekki, wysoki i stabilny statyw to sprawy sprzeczne ze sobą. [...]


Jest pytanie, jest odpowiedź. :wink:
Moim zdaniem trudno Ci będzie ze sobą pogodzić lekkość ze stabilnością.
Chociaż warto zadać tutaj pytania: lekki, to znaczy o jakim maksymalnym ciężarze? wysoki, to znaczy o jakiej wysokości?
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postkjacek | 03 Mar 2017, 16:23

Mam 183cm wysokości.
Ale zawsze mogę się pogimnastykować i patrzeć z niższej pozycji, choć to nie jest wygodne.
A na siedząco nie lubię :-).
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostBenedykt | 03 Mar 2017, 16:30

kjacek napisał(a):Mam 183cm wysokości.
Ale zawsze mogę się pogimnastykować i patrzeć z niższej pozycji, choć to nie jest wygodne.
A na siedząco nie lubię :-).


A jaki ciężar akceptujesz?
Do oglądania nieba musiałbyś mieć statyw ok. 2 m wysoki.

I pytanie dodatkowe: czy chodzi Ci o "stabilizowanie" lornetki czy o "zwolnienie" rąk?
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postkjacek | 03 Mar 2017, 16:42

Benedykt napisał(a):A jaki ciężar akceptujesz?
Do oglądania nieba musiałbyś mieć statyw ok. 2 m wysoki.
I pytanie dodatkowe: czy chodzi Ci o "stabilizowanie" lornetki czy o "zwolnienie" rąk?

Im lżejszy tym lepiej.
Im wyższy tym lepiej.
Im bardziej stabilny tym lepiej.
Lornetki mogę dotykać ręką aby zmniejszyć/usunąć ewentualne drgania.

Chodzi mi o sprawdzone rozwiązania, nie muszą spełniać wszystkich warunków, choć to byłoby optymalne.
Na jakich statywach typu foto/wideo wieszacie takie małe lornetki?

Lokalnie obserwuję na modyfikowanym ALT-AZ5 i jest po prostu świetnie. Ale to jest klocek, który nie spełnia moich wymagań wyjazdowych.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostBenedykt | 03 Mar 2017, 17:24

Kjacek,

poddam Ci pod rozwagę dwa rozwiązania, chociaż idące w zdecydowanie innych kierunkach, niż to sobie wyobrażasz. :roll:

Zacznę od tego, że sensowny wysoki statyw pod lornetkę żeby był stabilny - musi swoje ważyć i być dobrej jakości. Jeśli idziesz w zaparte i koniecznie chcesz kupić wysoki i stabilny statyw, musisz liczyć się z ciężarem około 2 kg i z wydatkiem dobrych kilkuset złotych (czyli porównywalnym z ceną lornetki). I musisz myśleć o dobrych markach: Manfrotto, Benro, Triopo. Fakt faktem - jak kupisz taki statyw, to będzie Ci on służył dobrze i długo. I będziesz go mógł używać nie tylko z lornetką, ale i z aparatem fotograficznym. Tylko czy zaakceptujesz ciężar statywu i cenę? Przyjmijmy, że nie akceptujesz i że nie akceptujesz też zakupu byle jakiego statyw, byleby był wysoki, lekki i tani.

Rozwiązanie nr 1.
Patent ze sznurkiem jako stabilizatorem lornetki zasłyszany lata temu od jednego astrohobbystów. Metoda jest bardzo prosta, dla niektórych być może śmieszna, ale skuteczna. Kiedyś ją przetestowałem - efekt był zaskakujący. Niestety metoda ta nie pozwoli Ci "zwolnić" rąk. Na czym ona polega? Organizujesz sobie ok. 3 metry nierozciągliwego sznurka. Jeden koniec przywiązujesz do lornetki (najlepiej do mostka), sznurek luźno spuszczasz na ziemię i przydeptujesz podeszwą tak, by sznurek był naprężony w momencie patrzenia przez lornetkę. A teraz rzecz najwalniejsza: lornetkę "uwiązaną" na napiętym sznurku trzymasz w ten sposób, że delikatnie wywierasz na nią siłę skierowaną "ku górze", którą to siłę równoważy napięcie sznurka. Myślę, że jasno to opisałem. Wypróbuj, przekonasz się, że to działa. Cała tajemnica tego "patentu" polega na tym, że w celu ustabilizowania lornetki wywierasz na nią siłę działającą tylko w jednym kierunku.

Rozwiązanie nr 2.
Zakup drugiej lornetki. Lżejszej, o mniejszym powiększeniu (7-8x), mniejszych obiektywach (30-35 mm) i z dużym polem widzenia. Spokojnie kupisz taką lornetkę w cenie dobrego statywu.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postkjacek | 03 Mar 2017, 17:33

Cena statywu jest istotna, ale powiedzmy, że to jest kwestia drugorzędna.
Istotna jest waga i pozostałe w/w okoliczności.

Benedykt napisał(a):Rozwiązanie nr 1.
Patent ze sznurkiem jako stabilizatorem lornetki zasłyszany lata temu od jednego astrohobbystów. Metoda jest bardzo prosta, dla niektórych być może śmieszna, ale skuteczna. Kiedyś ją przetestowałem - efekt był zaskakujący. Niestety metoda ta nie pozwoli Ci "zwolnić" rąk. Na czym ona polega? Organizujesz sobie ok. 3 metry nierozciągliwego sznurka. Jeden koniec przywiązujesz do lornetki (najlepiej do mostka), sznurek luźno spuszczasz na ziemię i przydeptujesz podeszwą tak, by sznurek był naprężony w momencie patrzenia przez lornetkę. A teraz rzecz najwalniejsza: lornetkę "uwiązaną" na napiętym sznurku trzymasz w ten sposób, że delikatnie wywierasz na nią siłę skierowaną "ku górze", którą to siłę równoważy napięcie sznurka. Myślę, że jasno to opisałem. Wypróbuj, przekonasz się, że to działa. Cała tajemnica tego "patentu" polega na tym, że w celu ustabilizowania lornetki wywierasz na nią siłę działającą tylko w jednym kierunku.

Ciekawa metoda, sprawdzę to sam.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Post•Fish3r• | 03 Mar 2017, 17:43

kjacek napisał(a):Ciekawa metoda, sprawdzę to sam.


To sprawdź..jestem ciekaw czy tylko ja uważam że to nieporozumienie. Po ciemku szukasz miejsca do przydeptania, każdy większy ruch to samo, dorównanie sznurka. Jak zrobisz krok np do przodu w inne miejsce w ogródku i się zapomnisz to jeszcze przydepniesz i wyrwie ci lornetkę. Patent dla pacjentów.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postkjacek | 03 Mar 2017, 17:47

•Fish3r• napisał(a):
kjacek napisał(a):Ciekawa metoda, sprawdzę to sam.


To sprawdź..jestem ciekaw czy tylko ja uważam że to nieporozumienie. Po ciemku szukasz miejsca do przydeptania, każdy większy ruch to samo, dorównanie sznurka. Jak zrobisz krok np do przodu w inne miejsce w ogródku i się zapomnisz to jeszcze przydepniesz i wyrwie ci lornetkę. Patent dla pacjentów.

Może wystarczy coś powiesić na tej lornetce :-).
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postjaros1 | 03 Mar 2017, 18:26

Z tym sznurkiem to coś nie tak. Czy śmieszne? Może trochę. Czy skuteczne? Absolutnie nie. Efekt zaskakujący to może będzie jeśli dociskając za mocno popsuje się delikatny statyw. Poza tym, jeśli przywiążesz sznurek do mostka to do ziemi będzie wysokość równa wysokości statywu (powiedzmy 120 cm), a nie 3 m. Przekonałem się, że to wcale nie działa. Równie dobrze można po prostu oprzeć oczodoły o lornetkę, a dociskać ją od drugiej strony za rączkę statywu bez żadnego sznurka.
 
Posty: 56
Rejestracja: 03 Sty 2017, 02:40

 

PostJanusz_P. | 03 Mar 2017, 19:01

Jest jeszcze radykalne 3 rozwiązanie, zakup na wyjazdy lornetki z dobrą stabilizacją obrazu, wtedy statyw skreślamy z listy pakowej do samolotu a zabieramy co najwyżej maleńką w stosunku do statywu zapasową baterię :arrow: :idea: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkjacek | 03 Mar 2017, 22:46

Ta opcja o której piszesz Januszu podoba mi się najbardziej.
Ale te koszta :-)...
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postwojt0000 | 04 Mar 2017, 09:32

Lekki, wysoki i stabilny statyw to sprawy sprzeczne ze sobą.


Chyba sam sobie odpowiedziałeś ;) Nie ma czegoś takiego.
Proponuje jednak krzesło (na każdym wyjeździe się znajdzie lub jak do plecaka to ja używam takiego http://allegro.pl/rb1-rb1-krzeslo-stole ... 38439.html ) + tańszy i lekki statyw.
Pozdrawiam!
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Post_Wojtek_ | 04 Mar 2017, 10:04

kjacek napisał(a):Mam 183cm wysokości.
Ale zawsze mogę się pogimnastykować i patrzeć z niższej pozycji, choć to nie jest wygodne.
A na siedząco nie lubię :-).


Jestem podobnego wzrostu. I w obserwacjach lornetkowych także preferuję pozycję stojącą. Mogę Ci polecić statyw SLIK Pro 700DX. Nie wiem czy spełnia wszystkie Twoje wymagania bo ich nie sprecyzowałeś. "Jak najtańszy, jak najlżejszy i jak najwyższy" to trochę za mało ;) SLIK Pro 700DX nie jest może najtańszy ale za to bardzo dobrze wykonany. Nie jest też najlżejszy bo waży 3,2 kg ale latał ze mną samolotem więc się nadaje. Do wysokości nie można się przyczepić bo przy naszym wzroście spisuje się znakomicie. Nośność także jest wystarczająca. Wieszam na nim 10x50 i oczywiście taki ciężar nie robi na statywie wrażenia. Wcześniej współpracował także z 16x70 a nawet 28x110. Z tą pierwszą było podobnie jak z 10x50. Natomiast 28x110 stanowiła raczej kres jego możliwości ale obserwacje były możliwe. Tak czy inaczej jest to statyw o sporej nośności więc gdybyś kupił kiedyś większą lornetkę to SLIK Pro 700DX spokojnie ją obsłuży.
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

Postmxer | 05 Mar 2017, 09:37

kjacek napisał(a):
•Fish3r• napisał(a):
kjacek napisał(a):Ciekawa metoda, sprawdzę to sam.


To sprawdź..jestem ciekaw czy tylko ja uważam że to nieporozumienie. Po ciemku szukasz miejsca do przydeptania, każdy większy ruch to samo, dorównanie sznurka. Jak zrobisz krok np do przodu w inne miejsce w ogródku i się zapomnisz to jeszcze przydepniesz i wyrwie ci lornetkę. Patent dla pacjentów.

Może wystarczy coś powiesić na tej lornetce :-).


Najlepiej 10kg przeciwwagę od montażu.
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

Postkjacek | 05 Mar 2017, 22:47

mxer napisał(a):
kjacek napisał(a):
•Fish3r• napisał(a):
kjacek napisał(a):Ciekawa metoda, sprawdzę to sam.


To sprawdź..jestem ciekaw czy tylko ja uważam że to nieporozumienie. Po ciemku szukasz miejsca do przydeptania, każdy większy ruch to samo, dorównanie sznurka. Jak zrobisz krok np do przodu w inne miejsce w ogródku i się zapomnisz to jeszcze przydepniesz i wyrwie ci lornetkę. Patent dla pacjentów.

Może wystarczy coś powiesić na tej lornetce :-).


Najlepiej 10kg przeciwwagę od montażu.

A coś mniej destrukcyjnego?
Wyjaśniam, że nie mam tu na myśli 5 kg :-P.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostJanusz_P. | 12 Mar 2017, 17:36

kjacek napisał(a):Jak w temacie.
Monopod odesłałem do sklepu internetowego. Jednak nie do końca mi pasuje, za dużo drgań.

Teraz szukam lekkiego, wysokiego i stabilnego statywu, który mógłbym zabrać do samolotu wraz ze wszystkimi rzeczami, które człowiek zabiera wraz z Rodziną na wakacje :-). Lornetka i statyw to max sprzętu jaki mogę zabrać.

Lekki, wysoki i stabilny statyw to sprawy sprzeczne ze sobą.
Wydaje mi się, że drgań do końca raczej nie da się wyeliminować na takim statywie.
Ale może macie jakieś doświadczenia i coś możecie doradzić?

Czasu na wybór mam sporo...

Jeśli ma być wysoki i lekki to musi mieć duże przekroje nóg, u góry co najmniej 35-40 mm, musi mieć metalowe zaciski i metalowa głowicę 2D a nóżki wykonane z solidnych rurek węglowych lub tytanowo-magnezowych czyli będzie wysoki, sztywny, dość lekki ale nie będzie tani bo tak duże, sztywne statywy o wysokości rzędu 2 m to zaczynają się tak na oko od tysiaka w górę ale będzie też bardzo dobry do aparatu i kamery czyli jeden a solidny statyw na wakacje :arrow: :idea: 8)
Tu ciekawy link do przeczytania:
http://www.ewaipiotr.pl/sprzet-fotograf ... e-statywy/
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat