Jaki teleskop pod to niebo?

Postexec | 04 Mar 2008, 09:39

A dobra ksiazka do zapoznania sie z astronomia i mapami nieba jest na poczatek rownie wazna jak sprzet do ogladania nieba (a moze nawet wazniejsza).
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostAnna_W | 04 Mar 2008, 10:34

Wiem, mam na oku "Niebo na weekend'. Slyszalam, ze to dobry atlas.
Awatar użytkownika
 
Posty: 72
Rejestracja: 01 Mar 2008, 11:01
Miejscowość: Kraków

Postskymacho2 | 04 Mar 2008, 11:35

książeczka Rudzia to takie minimum minimorum ... zarówno jeśli idzie o informacje jak i dołączony do niej atlasik. Poza tym przydałoby się na początek dokupić obrotowa mapa nieba.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postugala | 11 Mar 2008, 00:12

Witam wszystkich!!!

Mam do was bardzo wielką prośbę na starcie tylko napiszę że w sprawach astronomii jestem laikiem więc proszę o wyrozumiałość:-), w skrócie mówiąc mam na oku pewien teleskop (będzie moim pierwszym). A jest nim:
http://www.allegro.pl/item320827651_tel ... ob_8_.html

Mieszkam w niewielkim miasteczku ok. 20 tyś mieszkańców. Moje obserwacje prowadziłbym z balkonu oraz z działki oddalonej o 1km od miasta. Interesowały by mnie planety jak i mgławice (z naciskiem na planety).

Dlatego mam pytania do wszystkich którzy posiadają ten telep lub wiedzą coś na jego temat. Wylukałem na necie zdjęcia z tego telepa http://www.skywatchertelescope.net/swti ... on=gallery
http://www.astro-okulare.de/Bilder.htm
Moje pytanie jest następujące czy naprawdę widać tak ładnie księżyc jaki jest na drugim screenie w pierwszym linku podanym przeze mnie i jak przestawia się sprawa z innymi planetami a także z mgławicami.

Proszę o szybką odpowiedz

ps. powtarzam że jestem mega laikiem w tych sprawach:-)[url][/url][url][/url][url][/url]
 
Posty: 1
Rejestracja: 10 Mar 2008, 23:55

PostAdamPaweł | 11 Mar 2008, 01:17

Teleskop jest całkiem OK. Ale takich widoków jak z tych linków nie zobaczysz, bo to są zdjęcia, a ludzkie oko widzi inaczej. To nie znaczy gorzej, ale zupełnie inaczej i na pewno nie tak widowiskowo.

Mnie się wydaje, że teleskop da ci sporo radości, jeśli niebo i bez teleskopu juz teraz cię interesuje i lubisz w nie patrzeć, czy o nim czytać. To nie jest tak, że w teleskopie ujrzysz jakieś cuda-dziwy :wink: Planety plus-minus wielkości emotikonów z tego postu 8) Gwiazdy jak gołym okiem, tylko będzie ich o wieeeele więcej i będą niektóre jaśniejsze i ułożone w różne gromady, grupy niedostrzegalne bez szkła. A mgławice i galaktyki zobaczysz jako zwiewne male mgiełki, często na granicy percepcji :!: No każdy obiekt trzeba znaleźć - więc anielska cierpliwośc + czas + mapki + nieczęsta pogoda.

Pomyśl, czy cię to naprawdę kręci :wink:
telep Synta 200/1200 Dob; szkiełka LVW 22 - 13 - 8; filtry polaryzacyjny, słoneczny i UltraBlock;
luneta Celestron Ultima 80 na azymutalnym, z zoomem 20x60;
lornetki Nikon EX WP 10x50, Vortex Spitfire 8.5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 12 Sty 2008, 02:00
Miejscowość: Górny Śląsk

PostAres | 11 Mar 2008, 01:54

W drugim linku są same długoczasowe fotografie nijak nie mające się do obrazu w teleskopie.

AdamPaweł świetnie scharakteryzował poszczególne obiekty widziane w teleskopie. Planety są malutkie i może oprócz Jowisza i Saturna trudne do obserwacji. Księżyc jest super w teleskopie i z reguły lepiej wygląda w okularze niż na zdjęciach. Zdjęcie o które pytasz to obraz mniej więcej w powiększeniu ok 400x - czyli bardzo dużo jak na polskie warunki atmosferyczne i z wyciągnięciem takiej ilości szczegółów może być kłopot, ale Księżyc i tak jest bardzo spektakularny.

Inne obiekty lepiej pooglądać mniejszym sprzętem (może lornetka) i jeśli zainteresuje Cię ich znajdowanie (ta anielska cierpliwość) i podziwianie małych plamek i rozmytych mgiełek - kup większy sprzęt i zobaczysz o ile więcej widać. Wtedy satysfakcja gwarantowana. Astronomia amatorska to nie jest łatwe hobby i 20 cm teleskop może rozczarować skonfrontowany ze zdjęciami.

Poza tym jeśli interesują Cię planety i będziesz obserwować z balkonu to są chyba lepsze rozwiązania niż Synta na dobsonie.

Mam nadzieję, że przeczytałeś krótki poradnik:

jak wybrać teleskop

teleskopy

okulary

montaże

Dużo tekstu, ale po przeczytaniu tego ze zrozumieniem nie będziesz się czuł jak zupełny laik, ale przygotowany do dyskusji teoretyk :D

Pozdrawiam i życzę nie tracenia zapału!
"Once you turn to the Dark Sky, forever will it dominate your destiny" - Yoda, Jedi Master (modified)

MT-800/SVP, Alkor 65/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 27 Lis 2006, 22:41
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 17 Mar 2008, 23:28

Podpowiem tyle, że spotkałem i osoby, które baaardzo dziwiły się, że lustro 400 mm "nie daje w sumie żadnych obrazków" mgławic, galaktyk itd.
Najlepiej jest spojrzeć przez teleskop przed zakupem. W całej Polsce jest tylu astroamatorów, że wszędzie można znaleźć w niedalekim sąsiedztwie możliwość popatrzenia przez teleskop zbliżony do tego, który chce się kupić. 1000 zł to całkiem niezły wydatek, więc warto sprawdzić. Wystarczy się otworzyć i umówić na jakiekolwiek lukanko z kimś życzliwym. Warto!
saywiehu
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat