Newton 12"-14" vs MAK 180

Postwiechu | 16 Mar 2017, 21:12

A ja brałbym SC 8 - 9,25", nie patrząc w ogóle na opinie o komie i innych wadach. 4-krotnie miałem do czynienia na obserwach z Makiem 180, 2-krotnie z Makiem 200. Z tych sześciu razy w pięciu przypadkach najlepiej można sobie było poobserwować... Maka, bo spadająca temperatura uniemożliwiała uzyskanie dobrych obrazów, podczas gdy stojące obok Newtony i refraktory powodowały nerwowe tiki u wcześniej dumnych właścicieli Maków.
W każdym razie te 5 przypadków to obrazy jakościowo nie różniące się od tych z Synty 8", a raczej synciane były lepsze. SC nie ma aż tak dokuczliwego wpływu temperatury zewnętrznej.
Sam do US używam Newtona 12", ale to tylko dlatego, że na planetki lukam okazjonalnie. Gdy jest coś fajnego, obok stawiam Maka-Newtona 5" i mam obrazy lepsze od tych z ED 100. MN 5-6" to zdecydowanie lepsza opcja od really dużego MC, tyle że trudniejsza w PL do zdobycia, ze względu na największą uniwersalność i wyraźnie lepsze obrazy, naturalne, nie tak zimne jak z MC.
Dziś akurat chłodzę obie lufy ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 17 Mar 2017, 08:37

Witam.

Zgodzę się z tym stwierdzeniem odnośnie MN 127 mm F6 miałem swego czasu jak i MN 180 F6 , którego mamy aktualnie na stanie w obserwatorium , obrazy z tych Maków-Newtonów są wyśmienite , czarne tło nieba jak w Refraktorach co najmniej ED.
Natomiast tak czy inaczej obrazy z Maka MK są o niebo lepsze niż z SCT na Planetach , Księżycu i układach wielokrotnych , obrazy dyfrakcyjne wszelkich Maków są po prostu zdecydowanie lepsze od każdego SCT.Przez moje ręce przeszło kilkanaście Maków SW , Intesa , Ioptrona jak i kilkanaście SCT Celestrona , Meade o różnych parametrach i kilka Refraktorów APO i ED , Meade , SW , itp , ogólnie zaliczyłem kilkadziesiąt sprzętów w okresie około 30 lat jak zajmuję się Astronomią.
Maki czy to MK czy MN-Najlepsze z Maków i są zaraz po Refraktorach APO są najlepszymi konstrukcjami do oglądania Planet po Refraktorach co najmniej ED , niestety Korektor SCT wprowadza większą AC szczątkową od AC szczątkowego Maków i dlatego obrazy Planet w Makach są ostrzejsze i zdecydowanie lepsze od SCT , ponadto duża obstrukcja SCT też psuje kontrast na Planetach , w Newtonach to już w ogóle dodatkowa Dyfrakcja od ramion LW.Maki dają Piękne czarne tło nieba jak Refraktory , znakomicie punktują gwiazdy i pokazują zdecydowanie lepiej kolory gwiazd niż SCT i Newtony.
Takie są Fakty a nie inne , można sobie pisać różne opowieści , ale pewnych praw fizyki i tym samym optyki się nie oszuka.
Owszem w dużych Newtonach od D-250 mm wzwyż jest masa detalu , ale jego jakość jest kiepska w porównaniu do tego co pokazuje Mak , same tranzyty Księżyców Jowisza to czarne tarcze w Makach a w SCT i Newtonach to niestety już nie to , są bowiem bardziej blade i szare a nie czarne , mam też Syntę Flex modyfikowaną optycznie 12" , ale Planety i Księżyc oglądam częściej z Maka.

Koledze planującego zakup Życzę Mądrego i Dobrego Wyboru Sprzętu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdominikrd | 17 Mar 2017, 09:26

Czyli na to wychodzi, że jednak 4 teleskopy są mi niezbędne :D
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostJanusz_P. | 17 Mar 2017, 10:17

No cóż, teleskop uniwersalny jest nie optymalny do żadnego z zastosowań a wybór teleskopu to trudna sztuka kompromisu pomiędzy wymaganiami jakości i kontrastu obrazu do planet i powierzchni zbierającej światło do obserwacji DS :arrow: :roll: :mrgreen:
Na podsumowanie tematu, takim uniwersalnym teleskopem jest SCT 8" na montażu z napędem azymutalnym do obserwacji wizualnej lub paralaktycznym do astrofotografii :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 17 Mar 2017, 10:55

Witam.

Zgadzam się z tym stwierdzeniem że SCT to tzw. "Uniwersalny Sprzęt" do wszystkiego po trochę , natomiast do Planet , Księżyca i układów gwiazd najlepsze są Maki zaraz po Refraktorach APO czy też Dobrych ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 17 Mar 2017, 14:46

Bezkompromisowym rozwiązaniem było by dobre APO o średnicy minimum 120 mm i z F/10, nie jaśniejsze czyli sprzęt typowo planetarny bez obstrukcji centralnej i pająka z najwyższym mozliwym kontrastem obrazu :idea: z budżetowych polecam SW 100/900, na drugim miejscu plasuje się Maksutow Cassegrain 180 mm z F/15, na trzecim SCT 8" który można wybrać jako jedyny teleskop bo planety przyzwoite a 8" pozwala już na sensowne obserwacje DS i jest to najkrótsza i najbardziej kompaktowa tuba z tego zestawu w teren, na balkon i nawet na wakacje możliwa do zabrania :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwiechu | 17 Mar 2017, 18:25

Ja jednak do tej listy - i to na drugim miejscu - dodaję MN (Intesy), jeśli ma być bezkompromisowo. Krótka ogniskowa, czyli szerokie pole jak w Newtonie, możliwość powerowania jak w APO, czyli sprzęt i do US i do DS. Jeszcze mniej chromatyzmu w warunkach dziennych niż w np. TAKu 102 i EDkach 100 i 80, uwidaczniającego się w niektórych okularach (choćby RKE), sprawdzone. O niebo krótsze chłodzenie niż w Makach, krótsze niż w dużym refraktorze i SC, niewiele dłuższe niż w Newtonie. Wszelkie wady optyczne na marginalnym poziomie. Obrazy walące na kolana, a gromady i planety- to język przysycha do podniebienia.
W życiu nie wymienię mojej 5-calówki za najlepsze APO 110-120, a różne sprzęty miałem w rękach, serio.

Natomiast, gdybym miał teraz na szybko cokolwiek wybierać z tego, co dostępne w PL - tylko SC, ale 8" uznałbym za minimalnie niewystarczające.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJanusz_P. | 17 Mar 2017, 18:46

Nie jest prawdą to co piszesz bo MN Intesa nie ma szerokiego pola bo ma male lusterko wtórne w sam raz do planet i przy polach rzędu 3,37° np z Naglerem 31 winieta światła na brzegu pola przekroczy zapewne grubo 50% :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwiechu | 17 Mar 2017, 18:50

Pole nie jest katastrofalnie małe w porównaniu z identycznym co do parametrów Newtonem, mam też nadal m.in. N Celestrona 127/760, a na pewno wyraźnie większe niż w MC 127. Zresztą co tu gadać, najbardziej chodzi o pozostałe cechy tej konstrukcji - i tu będę się na ubitej ziemi potykać, jako MN uniwersalny był, jest i będzie ;)

Iii jeszcze dość ważna wskazówka: mój MN liczy sobie tylko u mnie ze 12 wiosen, a był kupiony jako używka, trwałość powłok jest wspaniała.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 17 Mar 2017, 18:58

Janusz_P. napisał(a):Nie jest prawdą to co piszesz bo MN Intesa nie ma szerokiego pola bo ma male lusterko wtórne w sam raz do planet i przy polach rzędu 3,37° np z Naglerem 31 winieta światła na brzegu pola przekroczy zapewne grubo 50% :arrow: :shock:


Aż musiałem sprawdzić o czym mówicie :mrgreen: - faktycznie w porównaniu np. z Intesem MK różnica w LW jest kolosalna :!:
http://www.astrosurf.com/tegeastro/mate ... _mn61.html
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwiechu | 17 Mar 2017, 20:27

Tak, LW w większości MN Intesa jest serio maciupkie, poza chyba tylko 8-calówką ze specjalizacją astrofoto.
W bardzo zamierzchłej przeszłości wstawiałem tu na forum fotki LW kilku teleskopów dla porównania, różnice były porażające, LW Newtona SW 114/500 przy tym z MN wyglądało jakby przesłaniało całe pole widzenia :)

Przy okazji poruszę sprawę Newtona jako specjalistycznej maszyny do US: w moim przekonaniu Newton wykonany z b. dobrej jakości szkiełek, ze światłosiłą powyżej f/8, z niemal równie maleńką obstrukcją i dobrze dobranym pająkiem, zawsze będzie doskonałą ORAZ NAJTAŃSZĄ alternatywą dla dużo droższych maszyn. Mam takie 114/900 na LG Edmund Scientific, z LW kupionym od Janusza - najmniejszym jakie miał (oryginał szlag trafił). LW jest osadzone na 3-ramiennym pająku z extra cieniutkiej stali, a łącznie obstrukcja jest tylko tyci większa procentowo od tej w MN. Obrazy są wspaniałe jak na tą wielkość rurki! 8-calówka f/10 byłaby czymś pięknym.

BTW w ogóle kwestia jakości luster oraz powłok jest zawsze decydująca. W/w Newton Celestrona 127/760 jest z okresu, gdy Celestrony były sygnowane dumnym np. Made in Japan. Każdym elementem obrazu ten staruszek przeskakuje współczesne Newtony 6-calowe, dostępne na naszym rynku, nie ustępując zasięgiem (sprawdzane na gromadach kulistych).
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 18 Mar 2017, 14:54

Witam.

Osobiście posiadałem dwa Maki-Newtony Intesa MN 127mm f6 i MN 180mm F6 , oba były Świetnymi sprzętami i obrazy jakie dawały były jeszcze lepsze od MK ze względu właśnie na maleńką obstrukcję centralną od LW rzędu około 20%.
To Najlepsze z Maków po APO do wszelkich Celów i obiektów na niebie , posiadamy aktualnie na stanie w obserwatorium dwa Maki Intesy 180 mm MN F6 i MK 180 F10 , oba dają Świetne obrazy ze wskazaniem na MN.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat