Kamera ASI120MC lub inna opcja "ekonomiczna"

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postpiotr.d | 03 Kwi 2017, 22:38

Chciałbym zakupić kamerkę do planet z segmentu "ekonomicznego" :wink: dla początkującego.

Poszperałem po internecie (np. tutaj jest fajny artykuł) i wychodzi na to że najlepszym rozwiązaniem byłaby ASI120 lub QHY5L-II.

W tym momencie ASI120MC (kolorowa) jest dostępna u producenta za 170$, czyli niecałe 700zł. Może uda mi się na giełdzie wyszperać nawet taniej. Oglądam zdjęcia nią zrobione i to wygląda naprawdę nieźle: https://astronomy-imaging-camera.com/gallery/. Na jej korzyść działa to, że fotografuje w kolorze, więc nie musiałbym wydawać kolejnych 700-1000zł na filtry.

Na niekorzyść działa fakt, że podobno dość szybko się grzeje i trzeba samemu kombinować z dołączeniem radiatora i wiatraka jeżeli chce się ograniczyć szum.

Czy ktoś z was jest posiadaczem tej kamerki i mógłby się wypowiedzieć na ile rzeczywiście jakość obrazu jest fajna a na ile producent podrasował zdjęcia? Ewentualnie czy moglibyście proszę polecić jakieś inne opcje oprócz ASI120MC?
W internecie zdjęć z ASI120 jest sporo, tylko nigdy do końca nie wiadomo które są z wersji MC a które z MM...
 
Posty: 10
Rejestracja: 14 Mar 2017, 00:20

 

PostSebastian Ś. | 04 Kwi 2017, 00:58

Mam mono wersje, co do opinii to ciężko mi coś powiedzieć bo dopiero robiłem pierwsze zdjęcia w życiu :) Wybrałem mono bo nie musisz od razu kupować filtrow a efekty z filtrami będą lepsze niż z kamerki kolorowej. Mono zdjęcia też są ładne. Plus taką kamera lepiej się nada na guider.

Co do 120MC kolega z forum Piotrcb zrobił np piękne zdjęcie Jowisza tutaj viewtopic.php?p=406598#p406598

Przy zakupie zwróć też uwagę na USB czy 2.0 czy 3.0, czytałem że niektórzy mieli problem z kamerkami USB 2.0 po podłączeniu do 3.0. Dodatkowo jakbyś chciał używać na Macu albo Linuksie to jest info:

Note:Our USB2.0 camera is not compatible very well with Mac OSX & Linux. USB3.0 cameras is recommended for Mac & Linux users and fully compatible with USB2.0 host.
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat