Moblina luneta/tuba/refraktor do 600zł przy miejskim niebie

Postbuba | 09 Kwi 2017, 01:45

Witajcie,

Jestem tu nowa, a więc też się przedstawię - jestem Agnieszka i mam 25 lat, mieszkam w Warszawie (niestety). :) Do astro zawsze mnie ciągnęło, na początku obserwacje ruską lornetką, obecnie no-name'ową chińską lunetą Auriol 20-60x60. Ostatnio Jowisz jest blisko, co umożliwiło mi tą lunetą pomimo niesamowitej aberracji i słabego kontrastu dostrzec szczegóły tarczy w postaci jego pasów, co jeszcze bardziej pobudza apetyt. :) . Niestety luneta ta nie jest w ogóle przeznaczona do obserwacji nocnych (tuba nie jest wyczerniona, brak achromatyzmu) dlatego szukam czegoś lepszego.
Jakkolwiek mnie to nie usprawiedliwia, jestem kobietą, do tego kompletnie zieloną i wszelkie sprawy techniczne są dla mnie trudne, dlatego też bardzo potrzebuję waszej pomocy. :mrgreen: , ponieważ przeszukanie forum i czytanie różnych tematów spowodowały u mnie jeszcze większe wątpliwości..

Miejsce obserwacji:
Mieszkam w Warszawie, więc najczęstsze miejsce obserwacji to tereny podwarszawskie, ok. 10-30km od miasta (Truskaw, Łomianki, okolice Kampinosu, okolice Radzymina). Niebo jest niestety mocno zanieczyszczone i bardzo ważna dla mnie jest mobilność, ponieważ za każdym razem obserwacje wiążą się z transportem. Posiadam standardowy mały statyw fotograficzny, który rozstawiam na masce samochodu, a z racji swoich rozmiarów jest stabilny (to rozwiązanie może być zastosowane i przy nowym sprzęcie), więc duży statyw mi nie jest potrzebny, chyba że byłoby to korzystniejsze z punktu widzenia obserwacji.

Co chcę obserwować:
Planety, Księżyc, obiekty z kat. Messiera, najjaśniejsze DSy, ale też incydentalnie obiekty dzienne - a więc ważny będzie dla mnie prosty obraz, dlatego bardziej skłaniałam się do lunety. Co prawda z drugiej strony można by go korygować przy pomocy nasadki kątowej, ale to jednak zawsze dodatkowy element. Swoją lunetą czasami obserwowałam Słońce (przy własnoręcznie zrobionym mocowaniu na tubę z folią ND 5.0), dlatego istotna też będzie dla mnie możliwość założenia w przyszłości na tubę filtrów słonecznych lub do obserwacji planet. Fotografowanie mnie raczej nie interesuje, więc tego czy da się zamontować aparat właściwie nie uwzględniam, ale kto wie? Ważniejsza byłaby dla mnie dość elastyczna (lub przynajmniej mało inwazyjna) zmiana poweru, co daje znów argument na + dla lunety, dlatego chyba jednak tego typu sprzęt wybiorę.

Myślałam nad:
... a może inna luneta? Czy lunety ww. będą dawały znacząco lepszy/jaśniejszy obraz niż moja? Czy założę na nie filtry? A może jednak refraktor bardziej się sprawdzi?

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc. :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 08 Kwi 2017, 23:26

 

PostJanusz_P. | 09 Kwi 2017, 22:53

Witamy na forum :arrow: 8)

Jeśli chcesz coś zdecydowanie wyższej jakości niż Auriol a dalej kompaktowego to celuj w Ultima 80 a o Maku 70 zdecydowanie zapomnij bo to najsłabszy Mak w swojej klasie :arrow: :roll: :oops:
Na planetach przyzwoicie wypada dopiero Mak 127 SW:
http://astrokrak.pl/354-tuba-optyczna-q ... 27sp-.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttoomkoo | 09 Kwi 2017, 23:48

Troche bym sie obawial tej ultimy jesli chodzi o obserwacje planet a zwlaszcza Jowisza,Ksiezyc jest ok,Dlatego swoja Ultime 65ED rozmatowalem i zbudowalem maly refraktor i jest juz duzo lepiej,nie lepszy by byl jakis achromat 80 90 lub 100mm?albo Mak wlasnie tylko wiekszy niz 70mm :D
Refraktor 110 wlasnej roboty ,TeleVue 4x PowerMate 2,Swarovski El 10x50 Swarovision,Nikon SE 10x42,Nikon 8x30E II
Awatar użytkownika
 
Posty: 173
Rejestracja: 22 Lis 2011, 04:33

 

Postbuba | 10 Kwi 2017, 10:22

Janusz_P. napisał(a):Jeśli chcesz coś zdecydowanie wyższej jakości niż Auriol a dalej kompaktowego to celuj w Ultima 80 a o Maku 70 zdecydowanie zapomnij bo to najsłabszy Mak


Dziękuję za informację. Faktycznie skłaniam się ku Ultimie 80. W tej cenie nie znajdę już nic lepszego? O MAKu 127 mogę zapomnieć, bo to nie ta kategoria cenowa, a poza tym chyba traci on trochę na mobilności.

toomkoo napisał(a):Troche bym sie obawial tej ultimy jesli chodzi o obserwacje planet a zwlaszcza Jowisza,Ksiezyc jest ok,Dlatego swoja Ultime 65ED rozmatowalem i zbudowalem maly refraktor i jest juz duzo lepiej,nie lepszy by byl jakis achromat 80 90 lub 100mm?albo Mak wlasnie tylko wiekszy niz 70mm :D


Dlaczego byś się obawiał? Jowisz miałby być zbyt jasny?
 
Posty: 2
Rejestracja: 08 Kwi 2017, 23:26

 

Posttoomkoo | 10 Kwi 2017, 10:57

Dlaczego byś się obawiał? Jowisz miałby być zbyt jasny?[/quote]

Wlasnie tak to wygladalo w mojej 65 ED,fakt ze 65 to wiele mniej niz 80 ale za to byl to ED a mimo to odblaski zpowodowaly ze pasow na jowiszu nie moglem dostrzec,ale za to w dzien spisywala sie znakomicie :D
Refraktor 110 wlasnej roboty ,TeleVue 4x PowerMate 2,Swarovski El 10x50 Swarovision,Nikon SE 10x42,Nikon 8x30E II
Awatar użytkownika
 
Posty: 173
Rejestracja: 22 Lis 2011, 04:33

 

Postgrzybu | 10 Kwi 2017, 13:02

Ja w swojej DO 65ED II widzę bardzo wyraźnie pasy na Jowiszu i nawet ostatnio widziałem WCP, ale to już było na granicy i trzeba było się uważnie wpatrywać.
Odblaski nie są problemem, chociaż idealnie też nie jest.
Właśnie 65ED jest moim balkonowym sprzętem pierwszego wyboru ponieważ seeing z reguły jest słaby i nie warto wyciągać nic większego.
Jak mam chwilkę i akurat jest pogoda to można sobie rzucić okiem na Księżyc czy Jowisza.
Tyle, że to nie jest sprzęt za 600 zł za to bardzo lekki i poręczny.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostBenedykt | 10 Kwi 2017, 13:27

Cześć Agnieszka,

kilka moich uwag w kwestii wyboru sprzętu.

1. Wskazałaś, że bardzo ważna jest dla Ciebie mobilność. To jasno określa pewien kierunek, w którym idziesz. Ja rozumiem to tak: sprzęt niezbyt ciężki (cokolwiek to dla Ciebie oznacza), łatwy do rozpakowania i rozłożenia + łatwy do spakowania i złożenia + łatwy w transporcie.

2. Bardzo dużo osób wchodzących w arkana astronomii chcą, by teleskop do oglądania nocnego nieba można było również wykorzystać do obserwacji dziennych krajobrazu. I stąd pojawia się często życzenie, by luneta/teleskop dawały obraz prosty nieodwrócony. Skomentuję to tak: do oglądania krajobrazu najlepsza jest lornetka. Z kilku prostych powodów: lornetka w porównaniu do amatorskiego teleskopu jest lżejsza, bardziej poręczna, daje dużo większe pole widzenia niż teleskop (co jest bardzo ważne), daje obraz stereoskopowy. Stąd moja sugestia: odpuść sobie teleskopowe obserwacje ziemskie. Sądzę, że większość astrohobbystów obiekty ziemskie ogląda z ciekawości zraz po zakupie teleskopu. A potem skupia się tylko na tym, do czego teleskop jest przeznaczony, czyli na obserwacji nieba.

3. Do prowadzenia obserwacji nieba dużo lepiej jest wykorzystać odpowiedni statyw z montażem paralaktycznym lub azymutalnym, a nie statyw fotograficzny z głowicą foto. Sugeruję Ci, abyś poważnie pomyślała o statywie z montażem azymutalnym. Błędem jest stawianie statywu na masce samochodu. Statyw ma stać twardo na ziemi.

4. Astrofotografia rządzi się innymi prawami niż obserwacje wizualne. Można zaryzykować tezę: w astrofotografii najważniejszy jest stabilny statyw i wysokiej jakości montaż paralaktyczny. Typ, rodzaj i wielkość teleskopu to sprawa drugorzędna (chociaż również ważna). W wizualu jest trochę inaczej: można sobie pozwolić na gorszy montaż, najważniejszy jest typ, rodzaj i wielkość teleskopu. Stąd właśnie zapaleni astrofotografowie wydają kilka, a nawet kilkanaście tysięcy na odpowiedni montaż.

5. W kwocie, którą chcesz przeznaczyć na zakup teleskopu proponowałbym Ci to: http://astrokrak.pl/622-teleskop-sky-wa ... 4az3-.html
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postendriu624 | 10 Kwi 2017, 14:00

Unikaj maka o aperturze mniej niż 102 mm, ostatecznie jeszcze może być mak 90 bo zbiera pozytywne opinie co do jakości obrazu.
W tym wypadku pozostają używane maczki z naszej giełdy.
W tym budżecie dostępny będzie jeszcze używany SW 102/500 lub SW 80/400 .
Mak 102 powinien już obsłużyć lustrzankę do focenia w ognisku z tego maka, np. pleneru czy samolotów przelotowych.
Co do samych planet, najlepiej się tu spisze mak ,choćby ze względu na tanie okulary, natomiast jasne achromaty wymagają już droższych okularów.
Tak więc kupując np. Maka 102 ,oszczędzamy potem na kupnie drogich okularów.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 10 Kwi 2017, 15:27

endriu624 napisał(a):ostatecznie jeszcze może być mak 90

Tak, ale jeśli 90, to w sumie wyłącznie Sky Watcher z tego, co można dostać jako sprzęt popularny w PL, tyle z własnych doświadczeń.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostHub | 10 Kwi 2017, 16:07

Też jestem z Wawy. Po roszadach sprzętowych zostałem z Makiem 127 plus nasadka bino i jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujące rozwiązanie.

Zatem z mojego doświadczenia: w tej cenie, pod to niebo, tylko Mak albo długi refraktor. Jeśli ma być mobilnie i poręcznie to zostaje Mak. Celuj w 102, w mniejsze nie warto się bawić.

Przy ograniczonym budżecie nie kupuj nic nowego, to nie ma sensu. Ostatnio sprzedał się na giełdzie (chyba się sprzedał) Mak102 za 450 zł viewtopic.php?f=31&t=44327

Trzeba polować na tutejszej giełdzie albo na sąsiednich, małe Maki często się pojawiają.

Tak, jak pisał Endriu, przy MAK-u zaoszczędzisz na okularach i to jest jego OGROMNA zaleta przy ograniczonym budżecie. Krótkie ogniskowe to albo słaby obraz albo wydatki na drogie akcesoria. Do Maka kupisz 3 zwykłe Plossle i będziesz miała świetne, bezaberracyjne obrazy i w dzień i w nocy.

Pozdrawiam
H.
Awatar użytkownika
 
Posty: 60
Rejestracja: 01 Lis 2011, 11:46
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat