Zakup teleskopu a astygmatyzm, co zrobić?

PostGras | 27 Kwi 2017, 21:53

Witam.
Do kupna teleskopu przekonuję się już od ponad roku, od tamtej pory sporo rzeczy się dowiedziałem, przez co mniej więcej wiem jaki teleskop chce, mam jeszcze kilka pytań odnośnie okularów i fotografii, ale nie wiem czy warto się o nie pytać nie rozwiązując największego problemu, a mianowicie mojego wzroku. Oprócz krótkowzroczności -1.25 w prawym i -1.75 w lewym mam jeszcze astygmatyzm, okulista powiedział, że na tą chwilę jest mały, tak że nie potrzeba mi na razie cylindrów, niestety najprawdopodobniej, jako że jeszcze rosnę wszystko mi się pogorszy. Ogólnie słyszałem wiele rzeczy o tym, że z astygmatyzmem widzi się w teleskopie o wiele gorzej. Więc no cóż, trochę się załamałem, koniec końców od bardzo dawna zbierałem na ten teleskop, jestem zafascynowany astronomią, a tu taki pech :( . Tutaj mam pytanie do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą, czy spadek jakości obrazu z astygmatyzmem jest taki duży, czy będę musiał zrezygnować z kupna teleskopu? Szczerze, jeśli nie zepsuje mi to widoków w bardzo znacznym stopniu to myślę że mogę zaryzykować. Z góry dziękuje za pomoc w tej dla mnie ważnej sprawie.
Pozdrawiam.
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Kwi 2017, 21:48

 

PostJanusz_P. | 28 Kwi 2017, 18:33

Witamy na forum :arrow: 8)

Skoro okulista nie przepisał cylindrów to znaczy że astygmatyzm masz niewielki i nie ma się nim teraz co przejmować i uprzykrzać sobie nim życia tylko cieszyć się z obserwacji i wybrać dla Siebie odpowiedni teleskop :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwampum | 28 Kwi 2017, 18:52

Pytanie.
Czy masz tylko astygmatym, czy też to i stożek rogówki (bardzo często idą w parze).
Pocieszę Cię.
Ja mam te dwie przypadłości i jakoś oglądam niebo (bez okularów). Jestem już starszy (od Ciebie) i wadę mam zaawansowaną. Podczas oglądania np. Jowisza czy też słabych obiektów na granicy widoczności jest tak że koledzy widzą więcej szczegółów na tarczy Jowisza, i często np. mgławica np. emisyjna w którą trzeba dobrze się przypatrzyć aby ją wyciągnąć z tła nieba jest dla mnie nieosiągalna. Ale nie przejmuję się tym za bardzo, jest tyle innych obiektów głębokiego nieba które swobodnie oglądam. Nie jest tak tragicznie, przy tej wadzie uciekają jakieś bardzo drobne szczegóły ale ogólnie obiekty zobaczysz tak jak je większość kolegów opisuje.
Aha jeszcze jedno, mi podczas obserwacji ostrość (na jasnych obiektach) rozjeżdża, wygląda to tak że oko łapię ostrość obiektu by po chwili ją stracić, za chwilę obraz się wyostrza i tak w kółko, jakoś się do tego przyzwyczaiłem - im dłużej się skupiam na obiekcie tym więcej szczegółów widzę i do tego zawsze oko mi łzawi. Aczkolwiek o tym rozjeżdzaniu to nie wiem czy to od wady wzroku, czy po prostu tak już jest.

Obiekty powierzchniowe widać bardzo ładnie, tylko jak wyżej napisałem uciekają jakieś minimalne detale. Najgorzej jest z gwiazdami bo są punktowe - przy astygmatyźmie widzisz punkt ale obok (przeważnie w jedną stronę) takie jakby odbicie światła halo, trochę to psuje wrażenie, ale i z tym można sobie poradzić - trzeba znależć odpowiedni kąt patrzenia aby to zjawisko zminimalizować.

Kupuj teleskop i podziwiaj tajemnice gwieździstej nocy.
I pilnuj wady bo z wiekiem się powiększa - nie trzyj oczu (wiem że ciężko się powstrzymać), bo to przyspiesza chorobę.
Powodzenia.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostGras | 28 Kwi 2017, 21:29

Wielkie dziękuję za pomoc w problemie i rozwianie wątpliwości, macie rację, nie ma się co przejmować i trzeba zamawiać teleskop :lol:

A tak przy okazji, jeśli już tu jestem to może zadam jeszcze 3 pytania, żeby już nie zakładać co rusz nowych tematów.
1. Po długich namysłach postanowiłem że kupię Dobsona 10 cali, wybór pada na GSO 10 delux, z tego co czytałem jest lepsza od Synty, ale czy na pewno?
2. Czy mając dobsona będzie możliwość popróbowania astrofotografii planetarnej, wiem że jest trudniej, bo dobson jest azymuntalny. Ma to jakiś sens?
3. Czy kitowce na początek wystarczą?

Pozdrawiam. :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Kwi 2017, 21:48

 

PostJanusz_P. | 29 Kwi 2017, 14:00

GSO 10 Delux to bardzo dobry wybór :idea: dotrą do Polski z Końcem maja wiec spokojnie można zamawiać, w Astrokrak zostanie przed wysyłką przeglądnięty i poprawnie skolimowany a jego kitowe okulary są o dobrą klasę lepsze od kitowców SW 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostVIT1956 | 30 Kwi 2017, 16:23

Mimo, że problem jest w zasadzie rozwiązany, sam temat warto nieco obszerniej opisać.
Co niniejszym czynię w osobnym wątku pod tytułem: Dla astromaniaków-astygmatyków.
:idea: :arrow: viewtopic.php?f=3&t=44729
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

Postkjacek | 30 Kwi 2017, 17:50

Kolega @wampum ma rację. Kupuj teleskop. Też mam minusy i astygmatyzm z cylindrami ;-). Do tego jestem starszawy.
I jakoś daję radę. Niebo przez teleskop lub lornetkę na statywie czy żurawiu jest przepiękne.
Witamy w klubie :-).

EDIT - gdzie mieszkasz? Miasto, pod miastem, wieś?
Pytam jakie masz niebo. Najlepsze jest ciemne niebo wiejskie.
Newton 10" tak słabo nadaje się do miasta...
EDIT2 - astrofoto planet, to jak dla mnie wyższa szkoła jazdy.
Z tego co mi się wydaje, to potrzebny jest montaż paralaktyczny. A do 10cio calowego Newtona, potrzebny jest bardzo mocny i drogi montaż paralaktyczny.
Daruj to sobie na początek.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostGras | 01 Maj 2017, 23:06

kjacek napisał(a):Kolega @wampum ma rację. Kupuj teleskop. Też mam minusy i astygmatyzm z cylindrami ;-). Do tego jestem starszawy.
I jakoś daję radę. Niebo przez teleskop lub lornetkę na statywie czy żurawiu jest przepiękne.
Witamy w klubie :-).

EDIT - gdzie mieszkasz? Miasto, pod miastem, wieś?
Pytam jakie masz niebo. Najlepsze jest ciemne niebo wiejskie.
Newton 10" tak słabo nadaje się do miasta...
EDIT2 - astrofoto planet, to jak dla mnie wyższa szkoła jazdy.
Z tego co mi się wydaje, to potrzebny jest montaż paralaktyczny. A do 10cio calowego Newtona, potrzebny jest bardzo mocny i drogi montaż paralaktyczny.
Daruj to sobie na początek.


Dzięki za miłe słowa ;)
No cóż, mieszkam w małym mieście, i mimo iż balkon mam na południe to usytuowany jest on naprzeciwko parkingu gdzie co 2 metry jest latarnia :( . Na szczęście mam jeszcze dziadków na wsi, gdzieś 15 km odemnie, a tam nocne niebo jest przepiękne :shock: Wieś jest us tytułowana na wzniesieniu, a wkoło niej nie ma większych miast, dzięki czemu niebo nie jest mocno zaświetlone i (oprócz zasłaniających lekko horyzont budynków) panują tam naprawdę dobre warunki na obserwowanie nocnego nieba. Tylko jest jeden haczyk, a mianowicie dom tam jest zamieszkiwany tylko od Maja do Października, a ja sam nie mam jak dostać się tam zimą. Jestem więc trochę w kropce, bo kupując taki teleskop jestem w stanie wykorzystać go w znacznym stopniu tylko w wakacje, a w czerwiec, wrzesień i październik tylko okazjonalnie, bo szkoła. Początkowo planowałem kupno jakiegoś maka, ale tak naprawdę to warunki obserwacji w mieście i tak są do bani, a wtedy zamykałbym się mocno na możliwości, jakie mam, mając tak dobre niebo. Stwierdziłem, że lepiej będzie maksymalnie wykorzystać dobre letnie niebo na wsi, niż z dużymi problemami oglądać niebo zimą, a potem mieć ograniczone możliwości na mając już naprawdę dobre warunki. Wiem, szkoda trochę tracić zimowe niebo, ale chyba nie mam lepszego wyjścia jak na tę chwilę.

Janusz_P. napisał(a):GSO 10 Delux to bardzo dobry wybór :idea: dotrą do Polski z Końcem maja wiec spokojnie można zamawiać, w Astrokrak zostanie przed wysyłką przeglądnięty i poprawnie skolimowany a jego kitowe okulary są o dobrą klasę lepsze od kitowców SW 8)


Oh, to nie macie ich na magazynie? Szkoda. Widzę że nigdzie nie są dostępne. Chyba będzie trzeba poczekać :|
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Kwi 2017, 21:48

 

PostVroobel | 26 Paź 2017, 23:16

Witam,
Ja też mam astygmatyzm, a że oglądanie nieba przez okulary mnie drażni, postanowiłem pójść na pewien układ pomiędzy wizualem, a astrofotografiią: zamierzam zainwestować w kamery (początkowo Webcam MS LifeCam Studio, potem coś więcej), dedykowany komputer i monitor. Po pierwsze będę mógł oglądać obraz przez okulary, po drugie, będę mógł rejestrować ten obraz.
Pozdrawiam,
Tomek
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat