Teleskop dla 10latka

Postcbmodern | 28 Kwi 2017, 00:30

Witam,

zbliza sie komunia mojego brata i po rozmowie z nim zdecydowalem sie na kupno teleskopu. Niestety nie znam sie na tym kompletnie, przeczytalem tutaj kilka tematow oraz PDF, jednak mam wrazenie, ze wiem teraz jeszcze mniej niz wczesniej (moze ze wzgledu na pore). Bardzo prosze o rade, jaki teleskop dla niego wybrac. Chcialbym zeby mial szanse by to przerodzilo sie w porzadne hobby, wiec nie chce by to byla zabawka, ale raczej w miare porzadny sprzet (budzet jakim dysponuje to okolo tysiac zlotych). Jezeli chodzi o uzywany teleskop, to nie mialbym nic przeciwko, ale sa dwie przeszkody - mieszkamy za granica oraz nie znam sie na tym wcale i nie rozpoznalbym, gdyby cos bylo z nim nie tak. 



Pogooglowalem troszke i znalazlem cos takiego: http://www.wexphotographic.com/sky-watcher-skyliner-150p-classic-parabolic-dobsonian-telescope-10564/?awc=2298_1493331183_f1cbfc2aea703de0d7c0d115f953d675&utm_source=aw#ProductInfo . Brat bedzie mial wsparcie niedoswiadczonych doroslych przez jakis czas, ale potem bedzie musial radzic sobie sam, wiec chcialbym by bylo to cos w miare prostego w obsludze i do ogarniecia dla kogos w tym wieku. W temacie tutaj bylo napisane, ze powinno byc mocowanie AZ3, ale ten z linka w ogole nie jest na statywie, nie wiem co o tym myslec? 
Mieszkamy w malym miescie, w nocy nie ma tu zbyt duzo swiatla.


Z gory bardzo dziekuje za pomoc i przepraszam za byc moze glupie pytania.



Pozdrawiam
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 00:29

 

PostJanusz_P. | 28 Kwi 2017, 18:30

Witamy na forum, co to za egzotyczna Marka, u nas 70% rynku to poczciwy Skywatcher i z jego oferty radzę wybierać sprzęty, na początek polecam poczciwą Syntę 8":
http://astrokrak.pl/301-teleskop-syntas ... yrex-.html
Ma duzo lepszy wyciąg i użyteczny szukacz 50 mm w przeciwieństwie do tego wynalazku z linku :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWerni74 | 29 Kwi 2017, 08:57

Jeśli nie jest to mieszkanie z małym balkonem, to faktycznie coś na dobsonie będzie najlepszym rozwiązaniem. Mój dzieciak zaczyna jako 7 latek właśnie do synty 6. Na plus łatwość obserwacji w zenicie, prowadzenie tuby u namierzanie obiektów. Teraz ma 8 lat i z 8" też daje radę. Postawienie podstawy i założenie tuby trwa szybciej niż ustawienie i wyważenie np długiego achro na montażu EQ. No ale najlepiej było wybrać się z dzieciakiem czy na zlot czy do sklepu i "obmacać" kilka konstrukcji. Czyjeś doświadczenia nie zawsze muszą być wzorem do naśladowania.
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

Postcbmodern | 29 Kwi 2017, 12:57

Dziekuje za odpowiedzi :)

Poszukalem troszke za 8'', bo z tego co zrozumialem, to bylaby to przyszlosciowa opcja. I znalazlem cos takiego uzywanego, co sadzicie? http://www.ebay.co.uk/itm/Orion-Dobson- ... SwSypY~8Qi

Czy orion to tez egzotyczna marka? Pytam serio, bo nie wiem, czy rozgladac sie tylko za skywatcherami, czy inne tez wchodza w gre.
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 00:29

 

Postkurp | 29 Kwi 2017, 13:57

Ja ze swej strony polecałbym jakiś refraktor ( teleskop soczewkowy ). Ma tę zaletę, że jest w ciągu chwili gotowy do obserwacji, daje ładne obrazki i jest taki bezobsługowy - nie ma z nim problemów typu kolimacja itp. Na początek coś takiego :
http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sk ... 9az3-.html
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJanusz_P. | 29 Kwi 2017, 14:02

Orion to dobra marka bo ma w standardzie wyciąg Crayforda, trzeba tylko do niego dokupić porządny szukacz 50 mm :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postcbmodern | 30 Kwi 2017, 17:51

Pogooglowałem i taki szukacz to spory wydatek, czy jest niezbędny na początek przygody?
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 00:29

 

Postkjacek | 30 Kwi 2017, 18:41

Nie
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postendriu624 | 01 Maj 2017, 08:43

Koniecznie przeczytaj ten temat, co w linku poniżej .

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=16233
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postendriu624 | 01 Maj 2017, 10:49

endriu624 napisał(a):Koniecznie przeczytaj ten temat, co w linku poniżej .

viewtopic.php?f=10&t=16233


Pozostała tu refleksja ,co do doboru teleskopu na własne możliwości obserwacyjne w miejscu zamieszkania i ewentualne obserwacje poza miejscem zamieszkania. Podobnie będzie z 10-cio latkiem i to początkującym obserwatorem nocnego nieba, gdzie teleskop powinien pełnić funkcję nie tylko teleskopu nocnego nieba, lecz również służyć obserwacją plenerowym, dający możliwość fotografowania tym teleskopem pleneru , np. na wypadach wakacyjnych. Tak więc wybór teleskopu typowo specjalistycznego na nocne niebo w postaci Synty 8 na Dobsonie nie musi być dobrym wyborem dla młodego człowieka , bo na bank będzie rozczarowany, oglądając fotki w Internecie, a potem je porównując do widoków w lustrze 8 cali ,a dodatkowo będzie potrzebował pomocy w kolimacji i transporcie tego teleskopu.
Panaceum na te dolegliwości młodego człowieka, powinien być teleskop bezobsługowy , nie wymagający okresowej kolimacji, czy mycia luster, pozwalający na samodzielną obsługę tego teleskopu ,bez osób postronnych.
Dlatego, jako pierwszy teleskop dla młodego człowieka i to nieobeznanego w temacie powinien być właśnie refraktor, i to taki który będzie służył długie lata , z aperturą co najmniej 100 mm , a konkretnie mam na myśli SW 102/1000, lub jego krótszą wersję 102/500, jest jeszcze wersja 120/600, która po przysłonięciu apertury do 100 mm da satysfakcję z oglądania planet.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 01 Maj 2017, 13:10

Endriu, przemyśl choć trochę swój post. Piszesz, że będzie niezadowolony z obrazów w 8" i że trzeba myć lustra, a jako panaceum dajesz 4", jakby obrazy w nim były o wiele lepsze i nie trzeba by o niego dbać. To lekki bezsensik :D
Akurat ja też uważam, że refraktorek od 80 do 100 mm na montażu azymutalnym byłby lepszym wyborem na komunię, ale z nieco innych powodów: łatwiejszego dostępu oczkiem do okularu, bardziej intuicyjnej manipulacji i wagi zestawu. Przy 6-8- calowym Dobsonie obserwacja może być męcząca dla dzieciaka, z uwagi na wzrost delikwenta. Reszta wymienionych problemów jest oczywista. Przy zachowaniu uwagi dzieciak poradzi sobie sam ze sprzętem, z ciężkim, choć lepszym teleskopem, nie da rady.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postendriu624 | 01 Maj 2017, 15:55

wiechu napisał(a):Endriu, przemyśl choć trochę swój post. Piszesz, że będzie niezadowolony z obrazów w 8" i że trzeba myć lustra, a jako panaceum dajesz 4", jakby obrazy w nim były o wiele lepsze i nie trzeba by o niego dbać. To lekki bezsensik :D
Akurat ja też uważam, że refraktorek od 80 do 100 mm na montażu azymutalnym byłby lepszym wyborem na komunię, ale z nieco innych powodów: łatwiejszego dostępu oczkiem do okularu, bardziej intuicyjnej manipulacji i wagi zestawu. Przy 6-8- calowym Dobsonie obserwacja może być męcząca dla dzieciaka, z uwagi na wzrost delikwenta. Reszta wymienionych problemów jest oczywista. Przy zachowaniu uwagi dzieciak poradzi sobie sam ze sprzętem, z ciężkim, choć lepszym teleskopem, nie da rady.

Bo kupując teleskop trzeba konkretnie wiedzieć czego się należy spodziewać po nim , i że w lustrze 8 cali nie zobaczy Ds-ów takich jak na fotkach i to jeszcze w kolorze, a w większości przypadków będą to ledwo widoczne mgiełki nie robiące wrażenia na początkującym 10-cio letnim obserwatorze.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 01 Maj 2017, 16:16

endriu624 napisał(a):Bo kupując teleskop trzeba konkretnie wiedzieć czego się należy spodziewać po nim , i że w lustrze 8 cali nie zobaczy Ds-ów takich jak na fotkach i to jeszcze w kolorze, a w większości przypadków będą to ledwo widoczne mgiełki nie robiące wrażenia na początkującym 10-cio letnim obserwatorze.

Kurcze, a w refraktorku 100 mm za to zobaczy? I będą robić wrażenie? Przestań pliss, bo odnosiłem się do tego, że piszesz w taki sposób jakby refraktor 100 w porównaniu z kilkakrotnie większym Newtonem to cud i w nim wszystko piknie widać, a w Newtonie nic, dno, muł. Piszesz tak, że spoko można pomyśleć, że jak się naoglądasz fotek DSów, to tylko refraktor 100 pokaże je tak samo :D
I jeszcze kwestia tego, że w Newtonie trzeba myć lustra i kolimować, a refraktor jest kompletnie bezobsługowy, na domiar nie trzeba sprawdzić jego kolimacji - PARANOJA :!:
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostMaxx | 01 Maj 2017, 16:42

Osobiście uważam, że linkowany parę wpisów wyżej temat walki kolegi "sarconi123"
z kultową Syntą 8 , doskonale obrazuje istotę sprawy.
Każdy ma prawo do swojego podejścia i własnej oceny i wyboru sprzętu jakim obserwacje dostarczają mu przyjemności.
Wpajanie na prawo i lewo każdemu ideologii że im większe lustro tym lepiej nie zawsze jest słuszne.
Ja sam podobnie jak Endriu przetrawiłem przez parę lat bardzo wiele teleskopów i doskonale wiem o czym Endriu pisze.
Mało tego , sam mając SCT 6 " w bezpośredniej konfrontacji z SW ED80/600 - wybrałem refraktor APO 80 mm.
Zatem wychodzi na to że jestem albo głupi , albo ślepy , albo jedno i drugie.

Nie zawsze aperatura jest kluczowa w obserwacjach , duże Newtony mają atuty na pewnych obiektach zwłaszcza DS , ale nie wszystkich. Nie będe tu wymieniał i katalogował bo nie mam czasu na rozpisywanie się.
Generalnie - miałem Synte 8" , nawet pewien czas 10" i serdecznie tym konstrukcją dziękuję.
W bezpośredniej konfrontacji SCT 6" z APO ED80 / 600 został wybrany bez chwili zwątpienia refraktor APO 80 z wielu powodów , tak z powodu obrazu jaki dawał na planetach , księżycu i jasnych obiektach DS , jak i z powodu genialnego obrazu plenerowego i tak samo świetnego zastosowania do foto w charakterze teleobiektywu do aparatu.

Jeśli ktoś uważa że średnica lustra załatwia wszystkie sprawy , to cóż ...
Teleskop to nie tylko średnica , ale także jakość optyki i gabaryty , i te kryteria także sa ważne a czasem okazuje się że dla pewnych obserwatorów kluczowe , by dawać przyjemność z obserwacji i użytkowania sprzętu.

Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostPstrykaczkosmosu | 01 Maj 2017, 16:43

wiechu napisał(a):
endriu624 napisał(a):Bo kupując teleskop trzeba konkretnie wiedzieć czego się należy spodziewać po nim , i że w lustrze 8 cali nie zobaczy Ds-ów takich jak na fotkach i to jeszcze w kolorze, a w większości przypadków będą to ledwo widoczne mgiełki nie robiące wrażenia na początkującym 10-cio letnim obserwatorze.

Kurcze, a w refraktorku 100 mm za to zobaczy? I będą robić wrażenie? Przestań pliss, bo odnosiłem się do tego, że piszesz w taki sposób jakby refraktor 100 w porównaniu z kilkakrotnie większym Newtonem to cud i w nim wszystko piknie widać, a w Newtonie nic, dno, muł. Piszesz tak, że spoko można pomyśleć, że jak się naoglądasz fotek DSów, to tylko refraktor 100 pokaże je tak samo :D
I jeszcze kwestia tego, że w Newtonie trzeba myć lustra i kolimować, a refraktor jest kompletnie bezobsługowy, na domiar nie trzeba sprawdzić jego kolimacji - PARANOJA :!:

Litości, dla dziecka 8-calowa Synta? Jakiś lekki i prosty w obsłudze teleskopik do planet głównie. Coś z takich teleskopów 90/900, 80/400, mak 102.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostAndrzej.Ch63 | 01 Maj 2017, 16:54

Miałem dwie Synty 8'' oraz Synte 12'' . Teleskopy poniewierane po samochodach na miejscówkach i w żadnym nie potrzeba
było poprawiać kolimacji . Fabryczna trzymała się idealnie . Gwiazdki w punkt .

Obecnie mam GSO 10'' zaledwie trzy razy na podwórku i fabryczna kolimacja trzyma się perfekt .

Nie wiem co trzeba by wyprawiać z teleskopem żeby nagle rozjechała się kolimacja .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postendriu624 | 01 Maj 2017, 17:35

Tu nie chodzi o porównanie Synty 8 do refraktora 100 mm, lecz o początkującego 10-cio latka i jego pierwszy teleskop. I to jeszcze o kogoś kto nie miał nigdy teleskopu. Bo na bank taki człowiek nie będzie oglądał tylko nocnego nieba, lecz również ptaszki na drzewach. A tu refraktor będzie idealny dla niego, nawet makczka bałbym się proponować, bo to sprzęt bardziej delikatniejszy od refraktora.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostPstrykaczkosmosu | 01 Maj 2017, 17:46

endriu624 napisał(a):Tu nie chodzi o porównanie Synty 8 do refraktora 100 mm, lecz o początkującego 10-cio latka i jego pierwszy teleskop. I to jeszcze o kogoś kto nie miał nigdy teleskopu. Bo na bank taki człowiek nie będzie oglądał tylko nocnego nieba, lecz również ptaszki na drzewach. A tu refraktor będzie idealny dla niego, nawet makczka bałbym się proponować, bo to sprzęt bardziej delikatniejszy od refraktora.

Myślę, że odpowiedzi będzie 80/400 na AZ3.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat