Teleskop na prezent - Obserwacje nieba i krajobrazu (miasto

PostLancelot | 02 Maj 2017, 10:57

Witajcie drodzy forumowicze...

Możliwe że przez niedopatrzenie albo celowe działanie zaraziłem bakcylem obserwacji chrześniaka...

Chłopak się troszkę do tego zapalił, a to czym do tej pory miał możliwość bawienia się:

Najpierw pokazałem mu starą lornetkę Tento 7x50...
A później dorwał się do aparatu kompaktowego z 35 krotnym zoomem...

Księżyc może i da się zobaczyć, ewentualnie jakieś obiekty latające ale bez większych szczegółów. Poza tym aparat przy maksymalnym zoomie bez solidnego podparcia a trzymany w rękach daje obraz jak by go trzymał ktoś z parkinsonem... ;)

I teraz moje pytanie, na prezent planuję przeznaczyć około 500-600 pln
(da się w tej cenie uzyskać lepsze przybliżenie niż lornetka/aparat?)
Ewentualnie jakaś niewielkie dorzucenie kasy do tej kwoty.


Wymagania jakie stawiam co do zakupu to:

- normalne "widzenie" - żadne odwrócenie obrazu góra-dół albo lewo-prawo (chyba że są do tego jakieś nakładki aby to zniwelować)

- obserwacje wykonywane głównie w mieście (a zasadniczo to na jego skraju, z jednej strony panorama miasta a z drugiej park/las)
...........co do obserwacji poza miastem to bardziej krajobrazy na jakichś wycieczkach (przez następnych parę lat na pewno nie w nocy)

- czy istnieje możliwość w przyszłości podłączenia pod ten teleskop aparatu fotograficznego (jakieś sugestie? lustrzanka/kompakt?) jeśli jest taka opcja rzecz jasna?

- jakiś stelaż do tego?

- czytałem też że w niektórych trzeba wykonywać kolimację i czyszczenie wnętrza, trudne to jest? (jeśli się tego nie wykona to czy da się użytkować teleskop?)

- preferowałbym nowy - w końcu prezent z tego będzie, a brat nie spojrzałby przychylnie gdybym podarował coś używanego

- co można zobaczyć i przy jakim powiększeniu i za jakie pieniądze? Pierścienie Saturna? Stację kosmiczną się da? Jowisz? Jakieś inne księżyce poza ziemskim?

- na co zwrócić największą uwagę - poza tym aby obraz był normalny - na średnicę zwierciadła, ogniskową, światło siłę, a zasięg magnitudo?

Co do porad w stylu: lepiej kupić lornetkę... odpada, zazwyczaj i tak swoje ważą i przy dłuższym patrzeniu na pewno ręce odmówią posłuszeństwa a zapał szybko się ulotni... a jesli będzie stelaż to zawsze dany punkt na niebie można pokazać drugiej osobie a z lornetką to prawie niemożliwe...

Gdzie kupić? Sklep nie dla idiotów? Czy ten z nazwą pewnej planety? Albo tam gdzie babka śpiewa: włączamy wysokie ceny?
Jeśli przesyłka to jakie jest ryzyko że lustra/soczewki nie pękną w czasie transportu?
 
Posty: 2
Rejestracja: 02 Maj 2017, 03:20

 

PostJanusz_P. | 03 Maj 2017, 19:02

Te wymagania spełni spokojnie model SW 804 AZ-3:
http://astrokrak.pl/622-teleskop-sky-wa ... 4az3-.html i tego typu sprzęty kupuje się w sklepie specjalistycznym gdzie wiedzą co sprzedają a nie w tych nie dla idiotów :arrow: :wink: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLancelot | 07 Maj 2017, 17:00

Czy w tym przedziale cenowym plus dodając do tego 100/200pln, jestem w stanie dostać coś jeszcze "lepszego"?
 
Posty: 2
Rejestracja: 02 Maj 2017, 03:20

 

PostPstrykaczkosmosu | 07 Maj 2017, 17:06

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Wa ... -1424.html taki teleskop. Miałem go jako swój pierwszy i sporo pokaże, jest to refraktor, więc potrzeba kolimacji odpada.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostOrzech | 09 Maj 2017, 18:00

Bierz co radzi Janusz. Chłopak będzie zachwycony jeżeli podobał mu się widok z lornetki 7x50. Jak będzie nadal miał taki zapał dokupisz mu jakiś dodatkowy okular czy dwa za kwotę ok 200 zł i rozszerzysz jego możliwości :)
Sam w przyszłym roku będę celował w taki sprzęt dla mojej chrześnicy na komunię :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat